LMDSCHE COURANT. 1871. N\ 50. ZATURDAG 4 FEBRUARI J. STA DS- BE R 1 G T EN. BINNEN LAN DSCUE BERIGTEN. en/,i tier. :rvi)i n, ii avolt hel M, aten lerski. ruari noen f)e Courant verschijnt dagelijks, Zon- cn Feestdagen uitgezonderd. De prijs der Courant is per vierendeel jaars ƒ3.franco p.p. ƒ3.50; met het Verslag der Handelingen van den Gemeenteraad 3.35, franco p. p. f 3.85. liet verslag afzonderlijk is verkrijgbaar voor j 2.50 'sjaars, buiten de expeditiekosten. Afzonderlijke nommers der Courant zijn verkrijgbaar voor 5 Cents, franco p. p. 6 Cents De prijs der Advertentiën is van 14 regels 1- iedere regel meer 25 cents. IVe, Seks ntiar' BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN, Gaarne gevolg gevende aan cene bij hen ontvangen uilnoodiging van de jjVereeniging tot verbetering van de volksgezondheid alhier; bei loei. Gehoord Slads-Geneeskimdigcn Maken de ingezetenen dezer gemeente opmerkzaam op de vaccinatie en revaccinatie, als een onschatbaar voorbehoedmiddel legen de heerschcnde kinderpokken, met opwekking aan allen, die in de laatste jaren niet zijn ingeënt, om zich alsnog te laten inenten of her-inenten, waartoe voor onvermogendenmits overleggende een bewijs van onvermogen, om de 8 dagen aan de Stads-Waag zitting zal worden gebonden, cn wel: op Maandag 30 Januarij, Dingsdag 7 February, Woensdag 15 Febrnarij, Donderdag 23 Febrnarij, Vrijdag 3 Maart, te één uur voor de vaccinatiete twee urenzoover de voorraad koepok stof strekt, voor de revaccinatie, voorloopig voor hen bij wie de laatste vaccinatie of revaccinatie minstens zes jaren geleden heeft plaats gehad. Mogt ten gevolge van het toenemend aantal vaccination meerdere stof ver kregen worden, dan zal de gelegenheid, wat de revaccinatie betreft, ruimer worden gesteld. En geschiedt hiervan openbare kennisgeving door aanplakking en door plaatsing in de Leidscke Courant. Burgemeester cn Wethouders voornoemd, v. d. BRANDELER, Burgemeester. Leides, 20 Januarij 1871. y. PUTTKAMMER, Secretaris. BURGEMEESTER es WETHOUDERS van LEIDEN, Gezien de adressen van: a. Hendrik van Klaveren, kaloenverwer, wo nende binnen deze gemeente, houdende verzoek om toestemming tot het doen'plaatsen van een rerwketel in het perceel aan den Ouden Rijnwijk VI n\ 195; b. Gasper Kloos, smid, mede wonende alhier, waarbij hij vergun ning verzoekt tot het plaatsen van cene smidsvuring in zijn huis aan de Haarlemmerstraat, wijk VI n\ 375; Gelet op art, 4 van het Koninklijk besluit van 31 Januarij 1824 (Staatsblad n». 19); Doen te weten, dat tot het hooren der eigenaars en bewoners van de naast bijgelegene cn belendende panden, ten opzigle der informatiën de commodo et it:commododoor Burgemeester en Wethouders zal worden gevaceerd op het Raadhuis dezer Gemeente, op Maandag den 6d0° February aanst. 's voormiddags te W/uren; zullende de belanghebbenden verpligt zijn hunne bezwaren tegen die verzoeken op dien lijd in te brengenterwijlbij ver zuim daarvan, zij gehouden zullen worden zich tegen de inwilliging niet te 90: 2|: )0: II 13: '•K hebben verzet. 13: Leiden, 3 February 1871. Burgemeester en Wethouders voornoemd, v. d. BRANDELER, Burgemeester, v. PUTTKAMMER, Secretaris. LEIDEN, 3 February. Op uilnoodiging van het hoofdbestuur der «Vereeniging tot ondersteu ning van de door den oorlog verarmde bevolkingenheeft zieh te dezer stede eene sub-commissie gevormd, waarvan leden zijn: de burgemeester dr. W. C. van den Brandeler, mr. P. C. Lezwijn, luit.-kolonel J. T. van Barneveld, d'. J. A. van Hamel, pastoor A. C. Quant, J. L. A. ücsertine, Th. M. Roest, dr. G. Zaalberg en d\ R. Koopmans van Boekeren. - Sedert de vorige opgave zijn alhier aangetast door pokken 1 persoon, en door gewijzigde pokken 3, totaal 72. Gisteren avond omstreeks 11 ure ontstond er brand in het magazijn van den heer J. van den Bergbehangselfabriekant op den Nieuwen Rijn. Die brand had aanvankelijk een ernstig aanzien en had daar ter plaatse van onberekenbare gevolgen kunnen zijn, maar daar hij gelukkig vroegtijdig werd ontdekt, was de brandweer spoedig ter plaatse van het onheil tegen woordig, en mogt zij hare pogingen met ecnen gunstigen uitslag bekroond zien". De schadedoor het vuur en het water in het magazijn te weeg ge- bragt, is echter niet onaanzienlijk. liet concert van het muziekcorps derdd. schutterij, dat gisteren avond in den schouwburg ten voordeele van Leiden's armen werd gegeven, mogt zich in een talrijk en uitgezocht publiek verheugen. Deed het schoone programma en de ijver van den bekwamen kapelmeester, den heer J. K. H. Muller, in vereeniging met den talentvollen solo-pistonnist P. Froschart, uil Amsterdam, die hiertoe welwillend zijne medewerking verleende, iets goeds verwachten, volmondig durven wij verklaren dat die verwachting verre werd overtroffen. De zuivere cn geacheveerde wijze, waarop alle nommers van het programma werden ten gehoorc gebragt, vestigde de overtuiging dat de vele eigenaardige moeijelijkhedeu aan de oefening en zamenstelling van een goed muziekcorps verbondenhier geheel zijn overwonnen. In het bijzonder boeide de schoone uitvoering van de ouverture "Dichter und Bauer" van Suppé, Impromptu (naar een gedicht van Heine "Heiniliclie Liebe") van Muller, «Huguenots" selection van Meyerbeer en de Aria (»es ist genug") terzett chorus uit den Elias van Mendelssohn; vooral dit laatste nommer werd uitstekend uitgevoerd cn verwierf luiden bijval. De welluidende accoor- den die de heer Froschart zijn instrument w ist le ontlokken in Traviata van Rosariwerden door het auditorium gevoeld en op prijs gesteld, in het bijzonder echter in de solo voor cornet a pistons Am ltache van Mendelssohn eu liet onovertroffen Ave Maria van Schubert. Hel daverend applaudissemcnt cn de herhaalde keeren, waarop de talentvolle kunstenaar werd teruggeroe pen, gaven hiervan het onloochenbare getuigenis; hij wist niet beter dit hulde- bewijs le beantwoorden dan door nog een stuk buiten het programma ten beste te geven. Moge het doel van dit concert ten volle bereikt zijn, wij gelooven pok hel muziekcorps van de dd. schutterij te kunnen verzekeren, dat het zich op zulk eene schoone en doeltreffende wijze van zijne taak heeft ge kweten, dat deze avond bij velen eene aangename herinnering zal achterlaten. In de zaal tot Nut van 't Algemeen had gisteren avond de aangekon digde voorstelling plaats van de kunstenaars Könjöt en Lunau. De lenigheid en verbazende buigzaamheid van den heer Könjöt hebben hem niet ten on- regle den naam van den elastieken man doen verwerven; hij weet zijn lig- chaam in de ongeloofclijksle boglen soms als ware het een eindje louw, in en uit elkaar te draaijendat ook bleek toen eenige toeschouwers, die getracht hadden hem met een touw van twintig ellen lang aan eene stoel vast te binden, in een oogwenk hunne sterk aangelegde knoopen en lussen als het ware zagen afgeschud. De spierkracht van den heer Lunau is ver bazend drie zwaar gebouwde smidsknechts hamerden en smeedden een lijd lang een stuk gloeijend yzer op een aanbeeld, ongeveer 600 pond zwaar, dat deze moderne Simson zich op de borst had doen plaatsen. Ook beet hij o. a. stukken af van gloeijendc ijzerslaventer dikte van een vinger, en dat zij gloeijend waren, hiervan zag men de duidelijkste bewijzen, sloeg op zijne bloote armen gloeijendc ijzeren slaven krom. ging verder met zijne bloote voeten in een gloeijenden pot met vuur staan, dronk kokende olie, enz. enz. en bij dat alles, hoe ongeloofelijk het ook schijnen moge, was niet het minste bedrog op te merken. Jammer echter dat de heeren Könjöt en Lunau het gisteren avond niet gelukkig troffendaar gelijktijdig ook andere ontspannings-plaalsen waren opengesteld, die in zekeren zin de prioriteit verdienden, en dus een groot deel van het publiek, dat hunne voorstellin gen zou hebben bijgewoond, zich daarvan moest onthouden. Gaarne wen- schcn wij hun daarom Zaturdag avond a. s. cene ruimere belooning toe voor den zwaren arbeid, een meer talrijk publick, dat zich zeer zeker zijn geld en tijd niet zal beklagen cn zijne verwachting verre zal zien overtroffen. De minister van binnenl. zaken heeft bekend gemaakt dat de examens voor het verkrijgen Nan aden van bekwaamheid tot het geven van schooi en van huisonderwijs voor de eerste maal in het loopende jaar zullen wor den gehouden op Woensdag 12 April aanst. en volgende dagen, en dat zij, die een dezer examens wenschen af le leggenzich uiterlijk vóór 22 Maart bevorens belmoren aan te melden bij den schoolopziener van het district, waarin zij wonen, of, van buiten 's lands komende, voornemens zön zich te vestigenmet opgave van de actedie zij verlangenen overlegging van een of meer getuigschriften van hun goed zedelijk gedrag en van hunne ge boorte-acte, terwijl de dag en plaats van het examen hun door den school opziener zullen worden bekend gemaakt. De inspecteur van de geneeskundige dienst der landmagt heeft ter kennis van belanghebbenden gebragt, dat aan 'srijks veeartsenijschool te Utrecht kunnen worden geplaatst twee kwcekelingen om voor rekening van het dep. van oorlog te worden opgeleid tot paardenarts bij het leger hier

Leydse Courant | 1871 | | pagina 1