lien geleden zijnblijft ook in dat gedeelte van het nieuwe keizerrijk nog groote geestdrift heersclien, die men moet aanschouwen om er aan te kun nen gelooven. Men meldt uit LeeuwardenDe visscherijdie overigens in deze pro vincie aan zoo velen brood verschaft, levert, zooals ligt te denken is, in den laatsten tijd, wegens den winter, zeer weinig voordeelen op. De aan wezigheid van het ijs toch heeft nu reeds meer dan zes weken de uiloefe ning van dit bedrijf belemmerd. Onderscheidene visschers nu vinden wel is waar eenige verdienste terug met baanvegen enz., maar er zijn ongetwijfeld ook velen, die, zoo niet geheel, loch grootendeels hunne inkomsten missen. Wat echter voor hen nog zwaarder weegt, is, dat na dien stilstand, welligt binnen kort, de visscherij voor een paar maanden zal gesloten worden. De toestand der visscherij is derhalve wel verre van gunstig Ie noemen. Boven dien moet er over het algemeen geen geringe vermindering van visch zijn op te merken; naar veler oordeel, voornamelijk het gevolg van het vele vlasroten, dat hier in de provincie meestal in vaarten of slootendie in het algemeene water uitloopen, plaats heeft. In hel belang der visscherij zou liet derhalve wel te wenschen zijn, dat hei vlasroten. waardoor het water bederft, niet in het algemeene. maar, zooals hier en daar en elders, in be- slo en water geschiedde. 's GRAVEXHAGE 1 Februarij. Tot opziener op het stoomwezen der spoorwegdiensten is benoemd de heer J. D. C. M. de Roos. --- De luit. ter zee Ist" kl. J. Scheurleer, uit Üost-ludië teruggekeerd, is op non-activiteit gesteld. In de gisteren gehouden zitting van den gemeenteraad alhier is o. a. in beraadslaging gebragl eene onlwerp-verordening, houdende maatregelen ter zake de hecrschende kinderziekte. Nadat over het opschrift verschillende leden hel woord hadden gevoerd, vooral in verband tot de vraag, iu hoe verre de verordening moest strekken alleen voor het tegenwoordige dan wel ook voor de toekomst, en of alzoo dat opschrift zou moeten worden gewijzigd, ten einde het beter te kunnen in overeenstemming brengen met den inhoud der verordening, - is eene motie van orde van een der leden, strekkende om de beslissing over hel opschrift aan te houden tot na de vaststelling der artikelen, bij meerderheid van stemmen verworpen. Toen nu dat opschrift was aangenomenen tot de behandeling der artikelen werd overgegaan, gaf vooral aanleiding tot discussie de bepaling omtrent het zigtbaar tceken, dat van wege en ten koste der gemeente zou worden ge plaatst aan de woning, waarin volgens het oordeel van den geneeskundige de kinderziekte is uitgebroken. Over die bepaling was ook voorlezing ge daan van een schrijven van dr. Verwey, die er zich op verschillende gron den tegen verklaarde, hoofdzakelijk als niets afdoende, wanneer de ziekte eenmaal is uitgebroken; als voorts aanleiding kunnende geven tot verkeerde indrukken, in ieder geval lot ontduiking, die op den duur fiiel wel zal zijn te controleren. Aan die bezwaren sloten zich verschillende leden aan In stemming gebragt, is art. 1 met groote meerderheid verworpen. Dienten gevolge kwam deze geheele zaak te vervallen. Blijkens eene aan den gemeenteraad gedane mededeeling, heeft Z. M. de koning hel verlangen te kennen gegeven, dat zijn geboortedag dit jaar, uithoofde van de heersehende epidemie, niet door openbare feesten mogt worden gevierd. - Het Ilaagsche comité van het Roode Kruis heeft bij de hcereu P. Mouton Zonen een houten barak laten maken, ingerigt tot verpleging van zieke en gekwetste militairen in tijden van oorlog. Op verzoek van den minister van binnenl. zaken heeft het comité die barak beschikbaar gesteld voor de typhuslijders te Egmond aan Zee. KmTlvM.AMKSCIlK HiTlvN. ENGELAND. LONDEN31 Januarij. Dezer dagen werd medegedeeld dat de heer Roderich J. Murchisonde voorzitter van het Engclsch koninklijk geographisch genootschap, een brief van dr. Kirk te Zanzibar heeft publiek gemaakt, waaruit zou blijken, dat er geen vrees voor hel omkomen van den beroemden reiziger, dr. Livingstone, behoeft te bestaan. De PalI Mall Gazette is. in strijd met sir Roderich, van meening, dat de brief van dr. Kirk nog niet alle bezorgdheid over het lot van dr. Livingstone doet verdwijnen. Want, zegt hel blad, Living stone werd. volgens het schrijven van den Arabier Sheik Said, wel te Ujiji verwacht, maar wij welen niet of hij er werkelijk heelhuids is aangeko inen. Bovendien, de brief van den Arabier is gedagteekend van 15 Rabea el-Akbar (overeenkomende met 16 Juli jl.) en werd eerst op 24 Dec. jl. door d'. Kirk ontvangen. Had Livingstone Ujiji bereikt zelfs twee maanden nadat de Sheik zijn brief verzond, dan zou dit reeds lang te Zanzibar be kend kimnen zijn. Berigten uit de Vereenigde Staten melden dat de minister van finan cien last heeft gegeven om gedurende de maand Februarij op eiken Woens dag voor twee millioen aan schuldbrieven in te koopenen eiken Donderdag voor 1 millioen aan goud te verkoopen. In het huis van afgevaardigden w*> eene door den heer Butler voorgestelde resolutie, strekkende om O'Do- novan Rossa en andere onlangs aangekomen fenians, die in Engeland bege nadigd zijn, welkom in Amerika te heeten, met 172 tegen 21 stemmen aangenomen. FRANKRIJK. De vraag, welke de definitive regeringsvorm in Frankrijk voortaan zal zijn, brengt reeds onderscheidene personen in beweging. Men komt reeds met geloofsbelijdenissen en programme's voor den dag. In le Nord leest men een uittreksel eener brochure, getiteld: »Le Fond des choses," welke wordt gegeven als eene uitdrukking van de inziglen der oud-koningsgezinde partij in Frankrijk. De conclusie van den schrijver dier brochure is: dat liet oude denkbeeld eener verzoening en zaïnensmelting van de twee takken der Bourbons-familieden ouden en den jongen of de Bourbons en de Or-*™'10' leansen. thans zou kunnen en zou dienen te worden verwezenlijkt. BERf Te Toulouse is op den 2lslcn Jan., den verjaardag van de voltrekkinj'erguni der doodstraf aan koning Lodewijk XVI, een congres van rcpublikeinscliiirondg dagbladschrijvers geopend, alwaar vorstenmoord gepredikt en de republiegtoet d als de eenige op goddelijk regt steunende instelling geprezen werd. In di Emancipationeen dagblad van Tonlonse, hetwelk er als een orgaan vai>n°ph( den departementsprefect wordt beschouwd, zegt Felix Ducasse: "Een mad311 als Marat zou thans schier onmisbaar zijn om de verraders en de reactiolÜne nairen, die onze republiek te gronde rigten willen, te ontmaskeren. Igedror heb evenveel goeden wil als Marat, maar mij ontbreken helaas zijn rcvolu KOI tionair gtnie, zijn talent als schrijver en zijne middelen om iets uit te risee>ie ten. Er kome een waarachtige Marat. dan is Frankrijk gered." is de Op last der regterlijke magt is te Rijssel een aannemer van militairt>s 'n8 kleedingstukkenzekere Casper, een Engelschman van aikomst, gevangengew0' genomen, die aan het intendantschap der derde divisie 15000 paren schoe- nen met bordpapieren zolen heeft afgeleverd. Hij had met de delegatie vai®1^'0 Bordeaux nog contracten tot het leveren van aanzienlijke hoeveelhedade no schoenen aangegaan. BE Betreffende het aan de te Marseille wonende üuitschers gegeven bevfgoe(' om die stad te verlaten, wordt van daar dd. 20 Jan. gemeld: Omstreekstussc1 15000 Duitschers hebben last ontvangen, Marseille te ontruimen. Er bevon-feilde den zich onder hen fabriekanten en beambtendie 20 ol 30 jaren in di< UL stad gevestigd waren geweest. Eenigen hunner waren met Fransche vrouwen s'u't( gehuwd en beschouwden zich aldus zoo goed als genaturaliseerd. De over-schal heid is niet dan met aarzeling tot het nemen van zulk een algemcenei ®otn maatregel overgegaan, maar bij het meerendeel der verdrevenen waren d< nationale bartstoglen in zulk een male opgewekt en zij legden zich zoo ^rÜ' ijverig op het werk van verspieden toe. dal het zoo goed als onmogelijk^^ was onderscheid ttisschcn hen te maken. Men heeft alleen eene uitzon-:. dering gemaakt ten opzigte van hen, die aanvraag tot naturalisatie hadden g gedaan en lien die bloedverwanten in de gelederen van het leger hadden. slof De verhuizing dezer vreemdelingen heeft reeds een aanvang genomen. ecn; ritiiss k x. o BERLIJN, 31 Januarij. »er ter Toen Zondag 11. de capitulatie van Parijs in de hoofdstad algemeen' deI bekend was geworden, werden overal de vlaggen uilgestoken; des avonds waren vele gebouwen geïllumineerd. jj" Betreffende de onderhandelingen tusschen von Bismarck en Jules Favre (p.' wordt o. a. het volgende medegedeeld: Favre drong vóór alles er op aan, pe dal Parijs bewaard zou blijven voor de vernedering eener overgave in den y0l eigenlijken zin des woords. Daarom sprak hij in het eerst ook niet van ,]e eene bepaalde capitulatie, maar alleen van een evenluelen vrede. Toen bij, (|e bemerkte dat zijn wcnsch niet vervuld kon worden, wilde bij wel over d( ,je capitulatie onderhandelen, maar stelde op den voorgrond dat de stad icr- pe schoond zou blijven van een zegepralenden inlogt der Duitsche troepen. In 7jj het hoofdkwartier moeten daaromtrent twee verschillende zienswijzen heb- eg ben beslaan. Van 1de eene zijde meende men aan het verlangen van Favre <|i te moeten toegeven, ten einde, door inschikkelijkheid ten opzigte van dit as punt van eer, wederkeerig van de zijde der Fransche regering eenige be- langrijke concessien te verkrijgen. De keizer moet echter daarmede niet hebben ingestemd. Naar men zegt stond hij er bepaaldelijk op, dat de sol- jj daten, die sedert vier maanden zooveel hadden doorgestaanniet zouden teleurgesteld worden in de verwachting eener triomfantelijke voldoening, p Hij wilde dat er van het leger, dat thans rondom de stad ligt, geen enkel y man bij den zegevierenden iufogt zou ontbreken. Daarop moet Favre ten a laatste ook op dat punt hebben toegegeven. Het legercorps van Bourbaki bevindt zich tusschen de troepen van von -- Manteuffel en de Zwitsersche grenzen. Volgens tijdingen uit Arbois van 30 Jan. had de voorhoede van ons zuidelijk leger met de 14J' divisie den vorigen dag het aftrekkende Fransche leger ten westen van Pontarlier, bij de grenzen van Zwitserlandbereikt. Twee dorpen werden- stormenderhand door de onzen 'genomen, die 0 stukken geschut veroverden en 3000 man krijgsgevangen maakten. Volgens de Köln. Zeil. is de gesloten wapenstilstand niet toepasselijk op al datgene wat met de belegering van Belfort in verband staat. Uit het Duitsche hoofdkwartier schreef een Engelse!) correspondent dd. 23 Jan. hel volgende: Elk militair hier schijnt de Franschen als solda ten nu geheel opgegeven te hebben. Zij zeggen dat hel volkomen onver klaarbaar is, hoe Trochu zich uit zijn stellingen te Montretoul kon doen verdrijven met zooveel reserve-troepen als hem ten dienste stonden. De slagting, die onder de arme, aan hun lot overgelatene mobielen plaats bad, was ontzettend en walgde eindelijk zells de Duitsche soldalen. Het geleek meer op een groote klopjagt dan. óp iets anders. Den volgenden dag be zocht ik het slagveld en nooit zal ik het hartverscheurende schouwspel ver geten. Op twee hoopen, slechts enkele passen van elkander, telde ik meer dan vijftig lijken, die nog even zoo lagen als zij neergevallen waren. Onder de gevangenen bevonden zich niet minder dan 16 vrouwen die in uniform in de gelederen streden, terwijl er onder de mannen niet minder dan twaalf waren van zeventig jaar en daarboven. Deze feiten spreken wel zeer luid van het karakter dat, de oorlog in den laatsten tijd heelt aangenomen. PER TELEGRAAF. CARLSRUI1E, 31 Januanj. De Carhr. Zeit. bevat een telegram van den Badenschen commissaris van policie aan het spoorwegstation van Bazel, waaruit blijkt, dat het bcrigt ongegrond is, volgens hetwelk het leger van Bourbaki zich ter hoogte van Puntrnt op Zwitsersch grondgebied zou hebben begeven.

Leydse Courant | 1871 | | pagina 2