behooren, mits geene vijandelijke militairen zijnde, ongemoeid en vrij wor- den gelaten2". dat slechts eene uitzondering op dezen regel worde toege laten ten aanzien van oorlogscontrabande, waarvan het vervoer ook ter zee zal verboden zijn; 3". dat echter tevens worde uitgemaakt, wat men voor taan onder oorlogsconlrabande zal hebben te verstaan, zoodat dienaan gaande geen twijfel meer mogelijk zal zijn. Naar men uit Houtrijk en Polanen meldt had vóór ecnige dagen op den spoorweg tusschen die plaats en Amsterdam het volgende ongeval plaats. Een boer wilde een zwaar geladen slede met hooi over den weg voeren, doch had het ongeluk, dat de slede tusschen de rails bleef vastzitten. Juist naderde de treinen daar de machinist wegens het mistige weder niet tijdig genoeg kon stoppen, greep de locomotief het voertuig, en slingerde het j eenige mijlen ver langs den weg. Toen de trein eindelijk tot slaan was gekomen, werd nog eenig oponthoud veroorzaakt, doordien het hooi op vele plaatsen tusschen de spaken en in de gleuven der machine was vastgeraakt, liet voor de slede gespannen paarddal met een forschen ruk de strengen had gebroken, was inmiddels kalm en bedaard de Haarlemmer trekvaart overgestoken, en had den yveg naar huis ingeslagen. Tegen den voerman is vervolging ingesteld. Te Hoorn en omstreken neemt de longziekte onder het vee sterk toe. De veehouders klagen, dat, bij gebreke aan een genoegzaam aantal vee artsen niet terstond het aangetaste vee kan worden afgemaakt. Alvorens het door een veearts bezigtigd is, gaan wegens den afstand soms vier dagen voorbij, hetgeen aanleiding geeft tot voortplanting van die ziekte. Te Zutphen werd Vrijdag II. uit de woning van twee oude behoeftige lieden, van welke de 88-jarige man, die blind en stokdoof is, alleen te huis was, door insluiping uit een ongesloten kastje ontvreemd een zilveren kuip- beugel met eenige zilveren muntstukken, welkeen en ander den spaarpot der oudjes uitmaakte, en moest dienen voor hunne begrafenis. Door de ijverige pogingen der policie is het gelukt, den vermoedelijken dader, zekeren A. J. Hörster, van beroep schoenmaker, te vatten, toen hij zich aan hel spoor wegstation bevond, met het plan om zich uit de voeten te maken Bij visi tatie is het grootste gedeelte der ontvreemde geiden bij hem gevonden. Uit Zwolle meldt men dat door wijlen den heer II. van Kessel, ridder der orde van den Ned. Leeuw, buitengewoon kamerheer van Z. 11. den Paus, oud-deken cn pastoor der parochie van Onze Lieve Vrouwe Hemelvaart aldaaro. a. aan de roomsch kalholijke gemeente aldaar de som van ƒ33000 is vermaakt. Te Middelburg herdacht Zondag 11. de heer A. A. Sanders, commies ter gemeente-secretarie aldaar, zijn vijftigjarigen diensttijd ter genoemde secretarie. Bij deze gelegenheid heeft de jubilaris zoo van het gemeente bestuur als van de secretaris en zijne mede-ambtenaren gelukwenschen en verschillende geschenken ontvangen. -- In het Engelschc blad de Times komen twee klagten voor, Nederland betreffende. De eerste is over de Nedcrl. Rijnspoorweg-maatschappij, die weigert kisten met artikelen voor de gewonden in de Duitsche hospitalen op andere wijze te verzenden dan met passagierstreinen en die de hooge vracht daarvoor niet verminderen wil. De tweede is over den invoer van llollandsch vee. De heer John Waller secretaris van de Home-Catlle- Defence-Association, wenscht dat dezelfde maatregelen genomen worden te gen den invoer van vee uit Holland als nu reeds legen den invoer van üuilsch en Belgisch vee genomen worden. Eene bezending vee, die verle den weck te Thames-Haven aankwam, bleek te lijden aan longziekte, en dit werd eerst ontdekt, toen zij op de Londcnsche markt was aangevoerd, 's GRAVENHAGE31 Januarij. Z. M. heelt vergunning verleend aan G. J. van Loenen, tc 's Graven- hage, tot het dragen van de gouden medaille van verdiensten, hem dooi den koning van Zweden cn Noorwegen geschonken. Tot bewaarder van de hypotheken, het kadaster enz. is benoemd de j heer mr. G. B. Visscher, thans ontvanger der registratie te Middelburg. De directeur van een der rijkstelegraaf kantoren H. M. A. A. Heymoo- len is op zijn verzoek uil die betrekking eervol ontslagen en benoemd lot telegraphist 2ir kl De officier van [administratie 2de kl. W. K. Eenling, uit Uost-Indiii teruggekeerd, is op non-activiteit gesteld. In de zitting van den gemeenteraad van heden is een voorstel tot plaatsing van een uiterlijk kenteeken aan de woningen der pokkenlijders, afgestemd. Ovèr een voorstel van den heer de Pinto betreffende den schouwburg hebben de stemmen andermaal geslaakt, zoodat het is verwor pen. Daarop is met algemeene stemmen aangenomen een voorstel van den heer Francois, tot verzending van alle ingekomen stukken over den schouw burg aan Burg. en Weih., zoodat het besluit over het subsidie nog aan hangig is gebleven. RUITEN LANDSCIIE REIIGTEN BELGIE. lil de dagbladen leest men thans bjjna dagelijks, dal in Belgie wapen tuig en ammunitie, naar Frankrijk uitgevoerd wordende, van regeringswege in beslag genomen is. Hierover wordt in Fransche dagbladen geklaagd, liet Journ. de Brux. antwoordt daarop, dat de Belgische regering den uit- j voer van de producten der Belgische wapenfabrieken in haar belang zoo lang mogelijk onbelemmerd heeft gelaten, en dat zij lot de beperking daar- van Laars ondanks is overgegaan ten gevolge van vertoogen van het Parijsche kabinethetwelk tijdens hel begin van den oorlog vreesde dat de Duilschers zich in Belgie wapenen zouden aanschaffen. Over het plan van den Franschen generaal Faidherbe, om het Noor derdepartement onder water te zetten, had men hier tijdingen ontvangen, welke niet al te geruststellend mogten heeten. Faidherbe is met eenige stafofficieren naar Greveiingcn en Duinkerken gereisd, niet enkel, om daal de vêrdedingswcrken in oogensehouw tc nemenmaar ook en vooral om devoot quaestie der onderwaterzetting te onderzoeken. Frankrijk zou dan aan Belgische regering vragen, welke vergoeding zij zou eischen voor de schade, welke de onderwatcrzelting aan de Belgische grondeigenaars zou berokke-^at nen. Tol dusver draagt de regering van dergelijke aanvraag geene kennis^"1 en mogt zij haar toekomen, zou zij deze blootweg met een protest moeten"Jk beantwoorden cn zou zoo min in onderhandeling kunnen treden over eenenniet inval van Fransche wateren als over het binnenrukken van Fransche troepen.?oe< ENGELAN O. en_ LONDEN 30 Januarij. ged In de jongst verloopen week zijn te Londen 188 personen-aan de pok- par ken bezweken. Het is niet veel, zegt de Times, op een bevolking van Sea 3.200,000 zielen, vergeleken ten minste bij de sterfte in sommige plaatsen aml op het vastelandmaar toch is het te veelwanneer men bedenktdal het zulk een slagling geheel kon voorkomen worden. Een vreesselijk gevaar tr° dreigt het groote Londen, een gevaar, dat slechts zij ten volle kunnen be- Ma sefién, die de levenswijze van de armere klassen kennen. Wat moet er twi gedaan worden? Gansche wijken zijn zóó digtbewoond, dat één enkel ge- *o< val van pokziekte er te vergelijken is bij een vonk in een hooiberg. Elke bes lijder moet dus onmiddellijk worden afgezonderd, elke besmette woning bes moet worden gezuiverd. Geen halve maatregelen kunnen baten; en geen leg «ogenblik is er te verliezen. Voorts dringt dit blad. en ook andere bladen, gel aan op herziening der voorschiften op de vaccinatie. Daar beboeten niet helpt, zou men de bevoegdheid moeten hebben de kinderen te vaccineren, ge ook wanneer de ouders hunne toestemming weigerden. op Betreffende den leeflogt binnen Parijs wordt aan de Times, van den n11 21"e", gemeld dal het bewind sedert het einde der vorige maand alles in de het werk stelde, om de stad nog zoo lang mogelijk voor eene capitulatie gr te sparen. Tegen gemeld tijdstip waren er slechts 15000 a 16000 paarden voor de consumptie aangegeven, waarmede, met een rantsoen van 40 gram- in men per dag, Parijs nog tot 20 Januarij van versch vleesch zou voorzien wezen. Tegen het einde van de maand begon men in te zien. dat er nog maar voor 10 dagen provisie was. Doch het bewind wilde van geen capi tuleren weten, stelde het rantsoen vleesch. met inbegrip van beenenop 30 grammen per dag. Men begon toen het brood te rantsoeneren en sedert 13 Januarij kregen de volwassenen 300 grammen en de kinderen 150 gam- j men per dag. terwijl dat brood dan nog weinig voedende eigenschappen a bezat. Maar die rantsoens-vermindering kon den tegenstand geen week langer rekken zoo dat er op nieuw raad geschaft moest worden. Gedurende den laatsten lijd waren alle paarden opgeüisehtdoch velen hadden nog aan j de handen van den slagler weten te ontkomen. Nn moesten echter de a cavalerie-paarden der nationale gardende helft van de doctorspaarden en de helft van die der lijkbezorgers en der ambulances er aan (de koets- en omnibus paarden waren reeds lang opgegeten), waardoor er slechts 2000 voor de dienst m Parijs overbleven. Door dien maatregel kreeg men nog c 8000 beesten, waardoor de voorraad vleesch nog 15 a 20 dagen kon gerekt worden. Nu wilde men het toch zoo lang rekken als mogelijk was, maar kou den menschen toch niet minder dan 30 grammen vleesch geven, want na aftrek der beenen bleven er maar 20 grammen over. FRANIiltIJK. s Het regeringsblad deelt nog hel volgende mede omtrent den mislukten 1 aanval op het stadhuis, waarvan het doel was de bewindslieden gevangen te nemen en zich van de hoofdstad meester te maken Hel vuur der aan vallers was gerigt tegen de vensters der eerste verdieping van het stadhuis, alwaar de bewindslieden met den nieuwen opperbevelhebber der Parijsche legermagl raadsvergadering hielden; al de glasruiten van die vensters wer den verbrijzeld. Hoewel de aanvallers zich bedienden van ontploffende ko gels en van kleine hommen met donderpoeder. die in grootcn getale binnen en buiten het stadhuis zijn opgeraapt, is er binnen dat gebouw niemand gewond. Dit jammerlijke gevecht, ondernomen onder hel knallen der Prnis- sische granaten, welke op den linkeroever der Seine en op de stad Saint- Denis talrijk als eene hagelbui neerkwamen, heelt niet langer dan 20 mimi ten aangehouden. Naar de ingewonnen opgaven zouden er 5 personen ge dood en 18 gekwetst zijn. In de huizen, waaruit de schoten op het stad huis waren gerigt, werd een 20-tal personen gevangen genomen. Volgens berigten uit Parijs, van 21 Januarij. was men daar. na bet mislukken van den laatsten uitval, schier tot wanhoop vervallen. Uit de houding des bewinds maakte men toen reeds op dat het de publieke opinie op de capitulatie wilde voorbereiden. Onder het publiek werden de onge- rijmdste denkbeelden geopperd. In een dagblad werd door cencn ongenoent- den persoon, die zich «generaal" titelde, het aanbod gedaan om de ophef fing van het beleg te bewerken, zoo er maar 50000 man tot zijne beschik king werden gesteld. Een ander ongenoemd persoon, zich noemende «een toovenaar", deed hel aanbod om eene bom van zijne vinding te leveren, waarmede de Pruissen tol den laatsten man uitgeroeid en verdelgd zouden kunnen worden. Pyat stelde voor publieke maaltijden tol opbeuring en sterking der gemoederen te honden: immers, zeidc hij, de Spartanen hielden hunne maaltijden gezamenlijk, en Sparta is nooit ingenomen geworden. Er was een naam uitgevonden voor diegenen, welke op eene onverwijlde capi tulatie aandrongenzij werden in den wandel «les capitulards" genoemd. Lc Reveil geeft verslag van eene door de maires met de bewindslieden gehou den raadsvergadering; Troehti verklaarde uitdrukkelijk dat hij niet meer wilde vechten; de heer Favre noemde het bewind «eene verdwijnende magt", eu stelde voor, het gezag aan de maires over te dragen; de maires wei gerden het gezag over lc nemen; er werd eene zeer heftige discussie ge voerd, cn de vergadering ging uileen zonder eenig besluit genomen te hebben. Volgens een berigt uit Lyon heeft Garibaldi eene proclamatie aan zijne troepen uitgevaardigd waarin hij hun dank zegt voor de moedige houding.

Leydse Courant | 1871 | | pagina 2