PER TELEGRAAF. en het verbod van de verdere uitgifte der dagbladen le Reveil en le Combat welke tot organen voor de volksmenners der clubs dienden. Door de leden van het bewind werd bij die gelegenheid de volgende pro clamatie afgekondigd: //burgers! Een afschuwelijke misdaad is tegen het vaderland en de republiek gepleegd. Zij is het werk van een klein aantal elu mannendie de zaak des vreemdelings dienen. Terwijl de vijand de stad bombardeert, hebben zij het bloed doen vloeijen der nationale garde en van r' het leger, waarop zij geschoten hebben. Dat dit bloed ter verantwoording enjkome van hen, die het deden storten, om hunne misdadige bartstogten le voldoen. Het bewind heeft het mandaat om de orde, die onze voornaamste or kracht tegen Pruissen uitmaakt, te handhaven. Het is de gansche stad, die de strenge beteugeling van dien snooden aanslag en de stipte uitvoering „U der wetten eischl. Het bewind zal zijn pligt doen." re, Toen Flourens in vrijheid was gesteld, heelt hij zich met de zijnen naar de mairie van het 20-le arrondissement begeven, waar hij zich van een {0) vat wijn en 200tt rations brood heeft meester gemaakt, Sl In weerwil van hel besluit der regering tot sluiting der clubs, werd igj, er in den avond van den 22ste° nog eenc bijeenkomst gehouden in de club ;r Favié. Een der heethoofden, met een rooden sjerp om. klom op het spreek gestoelte en beklaagde zich bitter over de lafheid, die de mannen van Belle- ui rille aan den dag gelegd hadden. Twee dagen lang, zeide hij. hebben wij 00 de onzen te wapen geroepen tot omverwerping van het eerlooze bewind dat op het raadhuis zetelt. Telkens hebt gij gezegd: "Ja. ja, allen moeten n weg!" Wij waren wel 100b a 1200 man sterk. En hoeveel zijn er voor I, het raadhuis verschenen? Ik zal het u zeggen, want ik was er. Er waren er iai 40. //Schande!" was de kreet, die hierop volgde. Men besloot eene commissie r, naar de municipaliteit te zenden, en die commissie gewapend te vergezellen, maar toen er eene lijst werd voorgelegd, waarop zij zouden leckenen die P(j,- daartoe bereid waren, teekenden slechts 23 burgers, zoodal de zaak geen iet ge™1? llad* >p, De Constiïutionnel verlangt dat er eene balans van den oorlog worde ig, opgemaakt, eene vergelijkende raming van de werkelijke en mogelijke voor- Pi en nadeelen des krijgs. Niet dat wij den strijd willen opgeven, zegt dit ili bladdoch het is nuttig aan ons land de waarheid voor oogen te slel- i*Ij len; het land dient le weten, in welken toestand het door den oorlog is vt geraakt; het noodlottige tijdvak der begoochelingen dient vqor altijd geslo- ten le worden. Het strijdlustig geschreeuw op de marktpleinen en in mee- 2, tings komt van lieden die niet mede vechten. Vraag hun gevoelen niet. maar vraag het oordeel van dc burgers die in hun dorp voor het leger wor- la, den geprest, van de huisvaders die hunne zonen zien uittrekken, kortom :jj van al degenen, aan welke de oorlog opofferingen en ellende oplegt. Deze maken de natie uit. en wanneer zij zeggen; wij willen overwinnen of sne ven!-dan zal eerst blijken, wat Frankrijk niet al vermag. i|t Door vercenigingen van republikeinen, bepaaldelijk te Atrecht, Roubaix, al Calais, Oouai, Valenciennes en Rijssel is bij adressen dank aan het Engelsche volk betuigd voor de blijken van toegenegenheid voor Frankrijk, welke* L.|, zich thans in Engeland voordoen. a Naar men uit Rijssel meldt moet de desorganisatie van het noordcrle- i(i ger na den slag bij St. Quentin volkomen zijn. De verstrooide soldaten zijn ie zoo ontmoedigddat men hen niet meer bijeen kan brengen. Verscheidene officieren verklaren, dat zij bereid zijn te vechten tol het uiterste, mits men hun tooncdat er eenige kans van slagen beslaat. Alleen de matro- M zen en mariniers zijn nog gewillig. Ook de bevolking haakt naar vrede. io Naar men verneemt heeft Rourbaki, na zijn nederlaag bij Bellort, >i getracht zich het leven le benemen. Men wanhoopt aan zijn behoud. Men verneemt dat in den spoorwegtunnel van Montmédy een vreese- ai lijk ongeluk heeft plaats gehad. Een trein, die recruten vervoerde, kwam in botsing met een anderen trein, die Fransche gevangenen overbragt. De eerste heeft geen schade geleden maar vijf waggons van den laatsten trein ie werden geheel vernietigd. Een groot aantal personen werd op de plaats it gedood en een groot aantal anderen gekwetst. Dc Industr. AU. meldt uit Mulhouse dat twee der meest bekende inge- zetenen dier plaats, de heeren Dujardin en Klippel, bevel hebben gekregen f van de Buitsche autoriteit die stad te verlaten. ITALIË De Italiaansche senaat heeft zich. na drie dagen beraadslagens, ver- f cenigd met het voorstel der regering om te bepalen dat Rome van 1 Julij >1 dezes jaars af de zetelplaats van 's konings regering zal zijn. De senaat heeft verder verklaard genoegen te nemen met de door de regering aange- 1 wezen en aangeboden waarborgen voor 's Pausen onafhankelijkheid en voor de vrijheid der kerk. PRUISSEN. BERLIJN, 29 Januarij. De keizer heeft uit Versailles het volgend telegram aan de keizerin gezonden: «Gisteren avond is een wapenstilstand .oor drie weken gesloten. Re linietroepen en mobile gardes worden als krijgsgevangenen in Parijs geïnterneerd. De sedentaire nationale garde belast zich met hel handhaven der orde. Wij bezetten alle forten; Parijs blijft ingesloten en mag zich van levensmiddelen voorzien, zoodra de wapens uitgeleverd zijn. Binnen veertien dagen wordt de constituante te Bordeaux bijeengeroepen. De legers in het veld behouden hunne respectieve landstreken bezet, met een streek neutraal gebied tu'sschen zich. Dit is liet eerste zegeuvolle loon voor de vaderlands liefde, den heldenmoed en de zware offers. Ik dank (iod voor deze nieuwe genade. Moge de vrede spoedig volgen Volgens een berigl van den generaal Tümpling, kommandeerende het zesde legercorps, zijn de forten Ivry en Bicêtre door zijn corps bezet. Prins George meldt aan den koning van Saksen, dat het twaalfde legercorps Romainville. Noisy, Rosny en Nogenl bezet. De Karlsr. Zeit. deelt uit een brief het volgende mede omtrent de gevechten tusschen het leger van den generaal von Werdcr en dat van den generaal Bourbaki op 15, lfï en 17 Januarij. Hel gevaar, wordt gezegd, is thans geweken; maar welke dagen heeft ons legercorps doorgebragt! 40000 man sterk, werden wij door 140,000 man Franschen langs eenejinie van 4 uren, van Frahier lot Monlbéliard, aangevallen; wij hebben ons drie dagen lang staande gehouden en den vijand op alle punten tot den terng- togt gedwongen, hem 5t>0 gevangenen ontnomen en het ontzetten van Bel fort belet. Ik geloof, dal er nooit iets roem rij kers door zoo zwakke krachten tot stand is gebragt. üp de het best te verdedigen punten hadden wij 24ponders geplaatst, voornamelijk bij Hericourt en Monlbéliard. Bij de eerstgenoemde plaats werden 4 of 5 bataillons driemaal door 23 bataillons aangevallen, die echter teikens met onwrikbare kalmte door onze dappere troepen onder vreeselijke verliezen in wilde vlugl teruggedreven werden. In de Köln. Zeit. wordt het volgende medegedeeld betreffende den toestand van Melz: Dat men in Metz nog, niettegenstaande de buitenforten zijn bezet, alle voorzigligheid in acht neemt, wordt bewezen door de ka nonnen, die op de wallen staan. Voorsbands zijn de monden dier stukken naar binnen gekeerd; natuurlijk slechts als een vriendschappelijk aanma ning dat de inwoners der stad zich met geduld en lijdzaamheid in de nieuwe omstandigheden moeten schikken, hetgeen zij dan ook schijnen le doen. Het leven in Metz gaat volkomen zijn geregeldcn gang. Alle winkels zijn geopend. De middelen van verkeer zijn weder naar alle kanten hersteld en wat die vreeselijke verhalen omtrent moorden aangaat, zoo verzekerden de inwoners dal men met de grootste veiligheid en op ieder uur van den nacht de straten kan passeren. In den omtrek van Metz ziet het er treurig uit. De dorpen zijn voor het grootste gedeelte verwoest; maar het ergste is dal de landen braak liggen. Als er niet spoedig hulp wordt verleend, dan lijdt de bevolking dit jaar ontegenzeggelijk hongersnood. Het Frankf. Journ. zegt dal. bij de ontruiming van Dijon, zich we der hetzelfde verschijnsel heeft vertoond, dal gedurende dezen oorlog reeds herhaaldelijk is aanschouwd; dc gekwetste Duilsche militairen, die zich in gemelde stad bevonden, zijn door dc Franschen naar elders vervoerd op het oogenblik, dat zij tot de overtuiging kwamen, dat de positie niet meer kon behouden worden. Dit geschiedt om op die wijze zoogenaamd krijgs gevangenen le maken. Het lijden der ongelukkigen wordt daardoor echter noodeloos verzwaard. Als men zich herinneren zal, wordt de vesting Bitche nog steeds door Beijersche troepen belegerd en moet deze onneembare vesting, die als een arendsnest op den top van een berg is gelegendoor gebrek tot overgave worden gedwongen. Nadat er nu drie maanden waren voorbijgegaan, zegt de NiederrhKurier, heeft dc bezetting, ondersteund door een levendig vuur der batterijen, zich op de Beijersche troepen geworpen, maar zij had beter gedaan onverrigler zake naar Bitche terug te keeren, want nu is zij, met groote schade, met geweld huiswaarts gedreven. Hoe groot het verlies aan manschappen is, laat zich nog niet met zekerheid bepalen. WEENEN, 29 Januarij. De morgenbladen spreken, naar aanleiding van de geruchten betreffende de capitulatie ven Parijsin de meest eervolle bewoordingen over den heldenmoed in Parijs en in geheel Frankrijk aan den dag gelegd en over den krachligen tegenstanddie geboden werd. Frankrijk, zoo wordt gezegd, heeft genoeg gedaan voor zijne eer; het kan vrede sluiten om zjjne oude plaats in den Europeeschen areopagus weder spoedig in te nemen. Eenige organen vermanen Pruissen gematigd te zjjn ten opzigle zijner vredesvoorwaarden. LONDEN, 29 Januarij. Eene dépêche bij het dep. van buitenlandsehe zaken ontvangen bevestigt de tijdingen uit Versailles, en meldt levens dat de troepen ontwapend worden, met uitzondering van de nationale garde en ééne divisie. Het verkeer met Parijs blijft voorloopig nog beperkt. BORDEAUX, 29 Januarij. De regeringsdelegatie heeft aan de prefecten en onderprefecten per telegraaf kennis gegeven, dat zij tot dusverre van de onderhandelingen nog niets anders wist dan wat de buitenlandsehe dagbla den er van meldden, maar thans ontvangen heeft het volgende telegram van Jules Favre: «Versailles, 28. Jan. lieden onderteekenen wij een over eenkomst met Bismarck. Een wapenstilstand van een-en-twintig dagen is gesloten. Er is bepaald, dat eene nationale vergadering tegen 15 February e. k. zal bijeengeroepen worden te Bordeaux. Verkondig dit aan geheel Frankrijk. Zorg dat de wapenstilstand in acht genomen worde. Roep d^ kiezers op tegen Februarij. De regering vertrekt naar Bordeaux, (Get.) Favre." - Een decreet zal uitgevaardigd wordenhoudende toelichting van de maatregelen, vcreischt om de uilvoering der bepalingen le verzekeren. BERLIJN, 50 Januarij. OfficieelVersailles, 29 Jan., 's nachts. St. Dénis en al de forten zijn heden bezet geworden, zonder dat eenig incident zich daarbij heeft voorgedaan. BERN, 28 Januarij. Een officieel Zwilsersch berigt bevat het volgende: liet geheele leger van Bourbaki is op den terugtogt naar PontarlierHopilaux en Monlhe. In Val de Travers staat eené Zwitsersche brigade. De üuitschers waren tol Champagnolles vooruilgerukt. Eene Zwitsersche brigade werduit de vallei van St. Immer naar Verrières voorwaarts gebragt. l^urgculijt-ic Sliiitd, ONDERTROUWD: I). Veis Heyn jm. 22 j. en M. U. J. C. de Vries, jd. 2" j. J. I'. Rietbergen, wed1*. 56j. en J. M. lvoster, wed. 55 j.II. J. Duikers, jm. 25 j. en K. J. Bolder, jd. 27 j. A. van den Bos jm. 23 j. en M. den Hertog, jd. 23 j. J. J. van Buuren,jm. 21 j. en P. Smit,jd.22j.

Leydse Courant | 1871 | | pagina 3