natuurlijk mededeelden, dat de keizersproclamatie veel geestdrift verwekt heeft, zoo weet ik wel, dat ik in Berlijn van die geestdrift niets ontdekt heb. Alleen onder de Linden en in de Friedriclistrasse zag men eenige vlaggen waaijen, en als men er de openbare gebouwen en de hotels, die bij alles van onder lot boven vlaggen, aftrekt, blijven er niet vele voor parti culieren over. Ook heb ik geen enkelen zingenden of brullenden troep hoeraschreeuwers gehoord, en men kon nergens eenige opgewondheid be speuren. Wie men er over spreekt, zegt slechts: //dat kost weer meer traktement." Wat den toestand der Fransche krijgsgevangen bier betreft, daar hoor ik niet veel over klagen. Integendeel brommen de landweertroe- pen, dat de gevangenen in goed gestookte lokalen zitten en zij buiten in de koude kunnen wakenook dat er voor de Franschen wittebrood gebak ken wordt en zij roggebrood krijgen. Dat de gevangenen geen kleêren hebben is hun eigen schuld, want ze hebben die na hunne komst verkocht, waarbij de joden uitstekende zaken gemaakt hebben. Men moest zelts het publiek werendaar sommigen tot hunne bedden en dekens toe verkocht hadden. Aan wien ligt dus de schuld Dat de gevangenen het echter niet geheel naar genoegen hebben, laat zich zeer gemakkelijk verklaren, al is het alleen daardoor, dat er al 400,000 in Duitschland geïnterneerd zijn, en men op zulk eene massa natuurlijk niet ingerigt was. -- Tijdingen uit Paramaribo, van 3 Jan,, bevatten o, ahet volgende: De Gouvernements-Courant behelst het volgende: Naar wij vernemen is uit de, naar aanleiding eener gouvernemenls-resolutie van 29 October 11., bij het bestuur ingekomen opgaven van districts-commissarissen gebleken, dat op een aantal plantages (wij meenen op 23) in onderscheiden districtenreeds meer dan 300 onder staatstoezigt geplaatsten werkovereenkomsten hebben gesloten of verlengd, in dier voege dat die overeenkomsten eerst na I Julij 1873 en wel verscheidene in December 1873, enkele zelfs in Januarij 1874, zullen verschijnen. Ook is ons medegedeeld, dat de districts-commissarissen, door den gouverneur bij resolutie van 23 November 11., er op zijn gewezen, dat betmet het oog op de van de opheffing van het staatstoezigt gevreesde gevolgen, zeer onraadzaam voorkomt, dat de contracten met vrijgemaakten alle tegelijk en op 1 Julij 1873 verschijnenen dat het daarentegen van groot belang is, dat de werkovereenkomsten in dier voege worden gesloten of verlengd, dat zij, zooveel doenlijk, op onderscheiden tijdstippen na 1 Julij 1873 en wel, zoolang mogelijk na die dagleekening, verschijnen. Voorts dat commissarissen bij dezeltde beschikking zijn uilgenoodigd mits dien. zooveel mogelijk, naarmate de gelegenheid het toelaat, huurders en vrijgemaakten daartoe aan te sporenbehoudens de naleving door partijen van de tweede alinea van art. 25 der publicatie van 18C3, G. B. n". 1, eindelijk, dat bij voortduur, na 1 Julij 1873 verschijnende contracten wor den gesloten, en dat het bestuur, tot meerdere bevordering daarvan, maat regelen in overweging heeft. Uit Nickerie wordt van den llde» Dee. gemeld, dat Nieuw Botterdam» ijpt onlangs door zware overstroomingen geleden had, thans door het vuur ge teisterd is, daar de nieuw gebouwde commissaris-woning door brand is vennield. De districts-commissaris heeft allen die door beide rampen geleden hebben zooveel mogelijk bijgestaan. Ieder die dit verlangt zal kosteloos een erf bekomen om een nieuwe woning op te zetten. Volgens te Curasao ontvangen berigten, heerschte in December jl. te S'. Jago de Cuba in hevige mate de cholera. De angst was zoo groot onder de bevolking, dat niemand kon worden gevonden om de lijken te begraven, men was verpligt ze te verbranden. Over S'. Thomas heelt men berigt van 21 l)ec., volgens hetwelk de cholera uit S'. Jago de Cuba geweken was; doch men hechtte nog geen onbepaald geloof daaraan en bleef de maatre gelen van voorzorg in acht nemen. 's GRAVENHAGE30 Januarij. Door Z. M. zijn benoemd: tot griffier bij het kanlongeregt te Nijme gen jhr. mr. F. X. G. M. van Nispen, thans griffier bij het kantongcregt te Zevenaar; tot griffier bij het kantongeregt te Zevenaar de heer mr. C. L. Bendorp, advocaat te Amsterdam; tot plaatsvervangend kantonregter te Gennep de heer F. K. II. Esser, wethouder dier gemeente. Aan den Oost-Indischen ambtenaar jhp. K. Graafland, gewezen secre taris der wees- en boedelkamer te Samarang, en aan D. Kruithof, laatstelijk vasten werkman-ketelmaker bij de fabriek voor de marine en het stoomwe zen te Soerabaija, thans met verlof, is op hun verzoek eervol ontslag uit 's lands dienst verleend. De hooge raad (strafkamer) behandelde heden het beroep in cassatie van C. de Boer c. s. tegen een arrest van het hof in Noordholland, waarbij zij zijn schuldig verklaard aan gewelddadig verzet tegen agenten der rege- ringspolicie in functiedoor meer dan 20 personenen veroordeeld tot vier maanden, drie maanden en 45 dagen cellulaire gevangenisstraf. Dit verzet had plaats te Hoorn in de maand November jl. tijdens de policie aldaar een beschonken persoon wilde arresteren, waarin zij door de requiranten wer den belemmerd, zoowel door woorden als daden. Advocaat mr. Teixeira de Maltos droeg hunne verdediging voor en concludeerde, na toelichting van drie middelen van cassatie alle den vorm betreffende, tot vernietiging van het arrest en verwijzing der zaak naar een aangrenzend hof. Adv.-generaal Smits zal den 7Je" Februarij conclusie nemen. Heden voormiddag had op eenvoudige en plegtige wijze de ter- aarde-bestelling plaats op de bijzondere begraafplaats Eik- en Duinenvan den op 251'° dezer overleden staatsraad J. T. ter Bruggen Hugenhollz, waar zich verscheidene leden van den raad van stale, Z. Exc. de minister van justitie en anderen hadden verzameldondanks het ruwe en barre weder, dat zich vooral in den voormiddag deed gevoelen. Toen de lijkbaar boven den grafkelder was geplaatst nam de staatsraad Ph. J. Bachiene hc! woord om, als vriend van den overledene, hem een woord van hulde te wijden. Vervolgens werd een woord van dankbetuiging uit gesproken door den neef des ontslapenen den heer Hngenholtz kapilein-luile- nant der marine, te Haarlem. BUITEN LA N DSCU li BE BIG TEN. en, iwel EXCEL1XB, 1 LONDEN 29 Januarij. clai 1 De liberale leden van het lagerhuis zijn door den heer Gladstone //»va<' gens den staat der zaken en wegens het vooruitzigt op spoedige heljina deling van wetsbepalingen rakende hoogst belangrijke onderwerpen'j b°' oppositieleden door den heer Disraeli «wegens den kritieken staat der p'"et blieke aangelegenheden" schriftelijk aangemaand om dadelijk bij de openii^01 der parlementszitting, op 9 Februarij, op te komen. v0' De huwelijksplegtigheid van prinses Louise en den markies van Lor 'trl is vastgesteld op den 21str" Maart e. k. die De Observer onderstelt, dat de verdere zittingen der conferenti <'el ten gevolge van de capitulatie van Parijs en de vooruilzigten op vred zullen verdaagd worden. nai Woensdag jl heeft het comité, dat zich te Londen uit bankiers, kot va' lieden en andere aanzienlijke bewoners der City en andere deelcn der sli heeft gevormd, met het doel om een fonds bijeen te brengen tot lenigi; er van de ellende, welke ten gevolge van de belegering van Parijs onder Fa bevolking dier stad heerscht, op het stadhuis, onder voorzitterschap r, gei den lord-mayor, vergaderd. Bij die gelegenheid is o. a. medegedeeld, dat i vl' sedert eene week opengestelde inschrijving reeds tot een bedrag van 550C de was gestegen. da De Times zegt dat noch Jules Favrc noch Gambetta bevoegd is om w naam van het Fransche volk te onderhandelenal wat het voorloopig b he wind doen kan, is, eene zoodanige schikking treffen, als waardoor de nai 40 in staat zal gesteld worden haar eigen wcnsch te doen liooren. Door i n8 overgave van Parijs, door het herstel van de vrije gemeenschap tusschen 1 111 hoofdstad en de provinciënzullen de Franschen weder één volk gewordt da zijn; zij zullen weder gemeenschappelijk kunnen beraadslagen, en in gemei S( overleg over hunne bestemming kunnen uitspraak doen. liet bijeenroep eener nationale vergadering moet ook door de Duilschers met verlangt'.°1 worden te gemoet gezien, als het éémg middel, dal tot het sluiten van ei €1 feitelijken vrede kan leiden. Welken regeringsvorm Frankrijk na het sluili 1)1 van den vrede kiezen zal, moet graaf von Bismarck vrij onverschill wezen, zoo hij met het nieuw gekozen bewind slechts tot een definitiefve g' gelijk kan geraken. De nationale vergadering moet sprekenen in billijl 1' heid mag noch de oorlog voortgezet, noch de vrede gesloten worden, zt lang het volk van Frankrijk in deze zijn wil niet heeft doen hooren. n Te Boston zijn Oliver Ames Sons, spoorweg-ondernemers en bat d kiers, met 1,400,000 en belangrijke verbindtenissen met den Union-Pacil v spoorweg gefailleerd. n FRANKRIJK. v In den stand van zaken voor Parijs heeft thans eene groole veranderin plaats gehad. Sedert eenige dagen had men zich reeds vertrouwd gemaal met het denkbeeld dat de capitulatie der hoofdstad niet ver meer af kc v zijn, en toen het bekend werd dat de lieer Favre zich naar het Duitsck 2 hoofdkwartier had begeven en dat onderhandelingen werden gevoerd, z» men de tijding der capitulatie elk oogenblik te gemoet, overtuigd als me o was dat de stad zich, zoo noodig, harde voorwaarden zou moeten late 1 welgevallen. Zaturdag 28 Jan. hebben de onderhandelingen geleid tot een fl overeenkomst, waarbij al de forten in handen der Duitschers worden gt 11 steld. dat wel met eene volledige overgave der stad kan gelijk gesteld woi 2 den. Voorts is er een wapenstilstand gesloten, te land en te water, voo den tijd van drie wekenterwijl hel leger van Parijs in die stad krijgsge g vangen bljjft. Dien lijd kan men zich nu ten nutte maken om te trachtei eene constituante te verkrijgen, met welke over een definitiven vrede kai 1 gehandeld worden. i Het ontvangen dezer tijding klonk der regerings-delegatie te Bordeaux naar men van daar meldt, als een donderslag in de ooren. Men kon nie i gelooven dat Favre een zoo gewigtig vergelijk zou treffen, zonder de dele galie er in te kennen. Gambetta zou besloten hebben zijn ontslag te nemei De heer Chaudordy heeft nog geantwoord op de nota van graaf voi Bismarck van den 9'1en: hij zegt dat de inhoud dier nota bewijst dat ht den heer von Bismarck onmogelijk was de feiten te wederleggenwell# opgegeven waren ten hewijze dat de wijs van oorlogvoeren der Pruissei strijdig was met het oorlogsgebruik van beschaafde volken. De heer Cha» dordy ontkent de gegrondheid der beschuldigingen welke »graaf von Bis marek tegen de Fransche wijze van oorlogvoeren heeft ingebragt, en zej1 ten slotte dat von Bismarck aan den heer Favre het vrijgeleide geweigeii heeft alleen uit vrees dat deze ter conferentie verpletterende beschuldiging» te berde zou brengen wegens de in Frankrijk door de Pruissen gepleegd gruwelen. Betreffende de onlusten, die in de vorige week te Parijs hebben plaat! gehad, meldt de lml. 11e!ge het volgende; Den 22sle" had er eene opschuil ding plaats, van gelijken aard als de op 31 October jl. door de roode part; gedane aanval op het stadhuis eu op de aldaar vergaderde bewindslieden; dit maal is het helaas tot bloedvergieting gekomen. Flourens en zijne vrien den, welke wegens de oproerige poging van 31 October nog iu hechtenis warenwerden in vrijheid gesteld door eenige van hunne medestanders, welke de gevangeniswacht overrompelden; daarna hebben zij zich meestei van het gemeentehuis der voorstad Belleville gemaakt, zijn van daar, aan het hoofd van een klein aantal nationale gardes, naar het stadhuis getrok- kenen hebben gevuurd op de mobile gardes, die er wacht hielden. Deza hebben van hunne zijde insgelijks vuur gegeven en de aanvallers op eenen afstand gehouden. Zoo werd de aanslag spoedig gestuil en verijdeld: liij had niet enkel den dood van eenige vrouwen, kinderen en andere onschul dige slagtoöërs ten gevolge, maar ook verscheiden dictatoriale maatregelei van het bewind, met name de sluiting der clubs tot aan het einde der be legering. de toevoeging van twee krijgsraden aan de twee reeds beslaande

Leydse Courant | 1871 | | pagina 2