PEK TELEGRAAF rex aan te riglen. Vooral was het hoofd telegraaf kantoor, waar zicli de post- su duiven bevinden, bet mikpunt der Pruissen. Vele huizen zijn beschadigd en ler de bewoners van dat gedeelte der hoofdstad, waar de bommen hoofdzakelijk WJ neêrkomenhebben in groote massa naar elders de wijk genomen. Pen >lljl 1711"1 viel eene bom in de stallen der huurkoetsen-maatschappij. Acht paar- M, den, die de slad loebehooren, werden gedood en vijf gewond. Verder dan tot de kaden van Isle St. Louis waren de bommen nog niet gekomen, ra Parijs is, meldt een schrijven van den 20s"», heden zeer ongerust en to ongelukkig. De laatste uitval is geheel mislukt, en de tijdingen van de udi Fransche legers buiten Parijs zijn zeer ongunstig. De oorlog is een reeks ere vergissingen en de besle generaal is de man die de minste vergissingen Lvai maakt. De nationale gardes streden aan de zijde der linietroepen en der lig, mobielen, en in den regel streden zij wel en hebben zij reden met zich en zeiven tevreden te zijn. De Parijsche garde heelt veel manschappen verlo ren bij den uitval. Toen ik van het slagveld wederkeerde, stonden een en 2000-tal mannen, vrouwen en kinderen aan de Porte Maillot, waar zij ieder ;eit schot konden hooren, maar niets konden zien. Ik werd bijna in stukken url gescheurd door de angstige lieden, die mij tijding van hunne betrekkingen itn vroegen. Het aantal dooden en gewonden was zeer groot. Het Pruissisch geweervuur was moordend. In de achterhoede was de reeks ambulanee- o wagens, draagbaren, enz. slechts te vergelijken met de lange reeks rijtuigen, welke zich van de llaliaansche opera te Londen uitstrekt, op avonden ndt wanneer een beroemde zangeres zingt en de rijtuigen op de loeschou- aai wers wachten. De angst en smart der wachtende vrouwen was ontzettend, d Deze had een zoon. gene een echtgenoot, een derde een broeder bij de na- iiij lionale garde. Ik zal nooit het beven vergelen van hen, die tijding vroegen ril van hunne geliefden; de trillende stemmen, de rustelooze bewegingen der vii weenende oogen. Daar stonden de duizenden der groote wereldstad, duizen Vj den van alle rangen der maaLschappijrijke dames en arme vrouwen in ;ee doodsangst over het lot van hen, die zij hel innigst liefhadden, vreezende, imi dat zij gesneuveld, overtuigd dat zij gewond waren. Dit is de beteekenis van een strijd door nationale gardes gevoerd. Zij vechten onder het oog t van hunne gezinnenen de doodangst der gelieldendie aan de poorten wacli- aa ten. is in eenige opzigtcn grooter, dan de doodsangst, welke op het slagveld 11 zelf geleden wordt. ila Zaturdag (22) morgen werd in Belleville een optogt van uil ra-republi ek keinen gevormd, om Rochebrun, een Poolsch oflicier, die gesneuveld was, iy# te begraven. Op de kist vestigden zij een groot bord, waarop te lezen li stond, dat hij een slagtoffer was van de regering der nationale verdediging, ns Wie schelst echter de ontzetting van deze republikeinen, toen de stoet stil liield voor eene kerk, en zij ontdekten, dat hun held den wensch had uit- j i gedrukt om in gewijden grond begraven te worden. Natuurlijk weigerden zij het gebouw binnen te treden; en zij gingen allen naar huis. diep wee- moedig door liet pijnlijk gevoel, dat zij bedrogen waren geworden, en dat ai zij met hunne tegenwoordigheid de begrafenis hadden vereerd van een zoo is beginselloos man. b De Mon. univ. deelt mede dat op voorstel van den generaal Faidherbe Bi door den minister van oorlog en van binnenl. zaken is bevolen dat de ba ll] taillons-chef Garnier, kommandant der vesting Pcronne, zal worden gebragt j: voor eenen raad van onderzoek, gevormd naar de bepalingen der ordon- le nantie van 21 Mei 1836. Zoodra de minister het advies van dien raad zal Pk: hebben ontvangenzal hij beslissen of die officier geregtelijk moet worden ril vervolgd onder de beschuldiging van eene capitulatie met den vijand ge in sloten en de hem toevertrouwde vesting overgegeven te hebben zonder al m de tot zijne beschikking staande verweringsmiddelen te hebben uitgeput, en •ei zonder te hebben gedaan al wat door het gevoel van eer en van pligt voor in geschreven werd, welke misdrijven volgens art. 209 van hel militaire straf ei wetboek de doodstraf ten gevolge hebben. ki De oorlog heeft in vele streken van Frankrijk demoralisatie te weeg ei gebragt. Onder het volk gelijk bij het leger nemen willekeur, geweld en nf wanorde hand over hand toe, en tusschen die beide elementen heerscht vijandschap in plaats van overeenstemming. Dagelijks plegen soldaten zoo wel als francs-tireurs wraakoefeningen aan burgers ol geheele gemeenten li. wegens denkbeeldig of wezenlijk verraad. Vooral de boeren, een nulte- loozen tegenstand moede, weigeren onderstand aan de verdedigers des lands, :1 en verraden niet zelden hunne bewegingen aan de vijandelijke uhlanen. Ge- ii durende het gevecht bij Bapaume hebben de Franschen verscheiden plaatsen ai in brand gesloken, wier ingezetenen hen door valsche opgaven onder het ie vijandelijke vuur gelokt hadden. Men heeft voorts geheele dorpen en afzon- li derlijk gelegen herbergen getuchtigd, omdat zij bij voorkeur aan de Duit- in schers levensmiddelen geleverd hadden. Ten gevolge van het een en ander 1 nemen de inwoners in grooten getale de wijk naar Belgisch grondgebied, di -Zij zeggen dat zij genoodzaakt zijn geworden levensmiddelen en fourrage i« aan de Duitsche troepen te leveren, maar dal zij altoos behoorlijk betaling i daarvoor hebben gekregen, terwijl de Fransche soldaten slechts zelden be- ri talen en doorgaans geen geld hebben. Volgens hen is het land tusschen j Rijssel, Amiens en Busigny verwoest, en heeft voor die verwoesting gcene i aannemelijke reden bestaan. 5' R U I 8 S E S. - BERLIJN, 26 Januarij. j De verkiezingen voor den Duitschen rijksdag zullen den 3'lin Maart j plaats hebben; de rijksdag zal legen 9 Maart bijeen geroepen worden, en I de bondsraad zal den iO""1 February bijeen komen. i Volgens officiële opgaven bevonden zich bij den aanvang dezes jaars I 11160 officieren en 333,885 ongekwetste manschappen der Franschen als krijgsgevangenen in Duitschlandvoorts 4640 buitgemaakte kanonnen en 115 adelaars of vaandels. Door de jongste gevech e, zijn deze cijfers weder i aanmerkelijk verhoogd. Te Koningsbergen worden op nieuw 15000 krijgsgevangenen verwacht. Er worden houten loodsen voor hen opgeslagen, maar al is hel materieel, waarvan zij worden gebouwd, niet gebouwen steen, toch zijn zij zeer doel matig. Zij hebben dubbele wandenwier naden nog afzonderlijk met lat ten worden bespijkerd, met voldoende ruimte voor 250 man; een zestal kagchels dient in elk afzonderlijk gebouw om het te verwarmen. In 24 uren gebruikt het Duitsche leger voor Parijs; 18000 brooden van 3 pond, 1200O pond rijst en graan, 70 ossen of 12000 pond spek, 1800 pond zout. 3000 pond kofifij6: 00 pond tabak, 1,100,1100 gewone en 50000 fijne sigaren. Van 16 Julij tot 31 December vervoerde de Duitsche veldpost 673 00,000 brieven en 1.536,000 dagbladen, dus ongeveer 400,000 brieven per dag. De soldaten kregen van huis 13 millioen thaler. Omtrent hel springen van eene spoorwegbrug over de Moezel, nabij Fontenoi, tusschen Nancy en Toul, waartoor het vervoer uil Duitschland naar Parijs zeer wordt belemmerdverneemt men de volgende bijzonderhe den: Hel dorp Fontenoi was door 50 man landweer bezet, die de brug bewaakten. In den ochtend van den 22sle", te 5 uur. drong plotseling eene schaar van 400 man m uniform gekleede Fransche soldaten, die waarschijn lijk van Langres kwamen, in hel dorp binnen, overviel de schildwachten, en doodde, kwetste of verdreef de geheele Duitsche bezetting. Fransche ingenieurs, die met 2 wagens waren medegekomenhingen vervolgens zak ken met kruid, overeenkomstig de regelen der kunst, aan den middelsten boog der brug en deden deze in de lucht springenwaarop de geheele vijan delijke schaar den teruglogt aanvaardde, eenige Pruissische gevangenen medenemende. Het dorp Fontenoi is op bevel van den gouverneur-generaal van Lotharingen in de asch gelegd, en dit zai^voortaan met alle Fransche plaatsen geschieden, binnen wier gebied spoorwegen door Fransche troepen vernield worden. De brug hoopt men binnen 8 dagen te kunnen herstellen; tot zoo lang moet alles een half uur ver op wagens vervoerd worden. De heer Wachenhusen schrijft nog aan de Aölri. Zat.In strijd met de mcdedeelingen der gevangenenheeft Trochu heden eene wapenschorsing van 24 uren aangevraagdmaar alleen op het terrein waar het gevecht heelt plaats gehad en enkel tot het begraven der dooden. Dit is hem toe gestaan. Misschien vinden de Franschen onder de dooden ook nog eenigen hunner gekwetstenvoor welke onze geneeskundigen des avonds niet in staat waren te zorgen. De Franschen hebben naar evenredigheid aanzien lijke verliezen geleden; de dooden liggen althans in menigte langs en op de heuvelen. Van hun kant hebben zij al hel mogelijke gedaan om ons te be- nadcelen, en ook nu hebben zij uit hunne veranderde minié-buksen, of zoo genaamde tabalières, ontplofbare kogels geschoten. Gelijk uit de wonden van onze manschappen blijkt, is er ditmaal minder met chassepot-gewecr gevuurd. Van verwondingen door granaatkogels hebben zich bij de onzen slechts enkele gevallen voorgedaan. Te St. Gloud zijn nog 10 officieren en 335 man gevangen genomen. Zij hadden zich in de huizen genesteld en verklaarden heel naïf: zich wel te willen overgeven op de voorwaarden der capitulatie van Parijs. Eerst toen zij hoorden, dat de hoofdstad nog niet gecapituleerd hadbesloten zij zich op genade of ongenade over te geven. De Beijersche troepen zijn naar hunne eigen kwartieren teruggekeerd en onze infanterie is, tot groot verdriet der bevolking, weder te Versailles binnen gemarcheerd. De Beijersche brigade heeft den geheelen alhier aanwezigen voorraad bier verbruikt. De kasteleins slaan van verbazing de handen in elkander; zulk een dorst, neen daarvan kunnen zij zich geen denkbeeld vormen. De Frankforter Prcsse bevat de volgende dagorder van generaal von Werder aan zijn leger: /'Het ld116 corps en de om Belfort vereenigdc troepen hebben, door de schitterende dapperheid en den moed, waarmede zij de onnoemelijke vermoeijenissen en de buitengewone ontberingen in dezen zwa re» veldlogt hebben doorstaan en getrotseerdaan het vaderland eene dienst bewezen, welke de geschiedenis als een der roemrijkste feiten van dezen gedenkwaardigen oorlog zal beschouwen. Wij zijn er in geslaagd een vijand, die, met behulp van strijdkrachten, veel sterker dan de onze, Belfort wilde ontzetten en Duitschland binnenrukken, tegen te houden en terug te jagen. Mogen onze soldaten voor de zegepraal, waarop geheel Duitschland de oogen gevestigd houdt, in de verkregen resultaten eene belooning zien, waardig hunne toewijding. Het heeft Zijne Majesteit reeds behaagd mij zijne hooge voldoening te betuigen; ik voeg er mijne opregte gelukwenschen bij voor de roemrijke dagen van 14 en 18 Januarij." 's GRAVENHAGE27 Januarij. Tot rector-magnificus der hoogeschool te Leiden, voor het akademiejaar 1871/72, is benoemd de hoogleeraar L. W. E. Ranwenhoff. LONDEN, 27 Januarij. De Times meldt uit Versailles van den 25sU'D "Jules Favre is gisteren hier teruggekeerd, en heeft een langdurig onder houd met von Bismarck gehad. Trochu heeft zijn ontslag genomen. In Parijs hebben de troepen een volksoproer bedwongen door te schieten op de menigte die meer uitvallen verlangde. BORDEAUX, 25 Januarij. De regeringsdelegatie beeft het volgende berigl openbaar gemaakt: "Naar aanleiding van de weigering van graaf von Bis marck. aan den heer Jules Favre, als vertegenwoordiger van Frankrijk ter Londensche conferentie, een vrijgeleide-brief te geven, beeft de regering be sloten alle besluiten van die conferentie, welke eenigerlei verandering in de thans bestaande tractaten ten gevolge hebben, niet te erkennen en als niet genomen aan te merken." i LISSABON, 27 Januarij. Eene kabinetscrisis is ontstaan ten gevolge van de benoeming van den bisschop van Algarvie tol patriarch. De lieer Avila verschilt grootelijks in gevoelen met zijne amblgenooten. j ATHENE, 26 Januarij. De lieer Erskine, gezant van Engeland, heeft de hervatting van hel onderzoek in de zaak der medepligtigen aan den bij Marathon gepleegden moord verlangd; doch de Grieksehe regeling wei gerde hieraan te voldoen.

Leydse Courant | 1871 | | pagina 3