LEISURE COURANT. (871. DONDERDAG 26 JANUARIJ. N". 22. STA DS-BER 1GTEN. B1NNENLANDSC11E IÏKBIGTEN. ef. ris en an er- De Courant verschijnt dagelijks. Zon- en Feestdagen uitgezonderd. De prijs der Courant is per vierendeel jaars f 3.franco p.p. /3.50; met het Verslag der Handelingen van den Gemeenteraad f 3.35, franco p. p. ƒ3.35. liet verslag afzonderlijk is verkrijgbaar voor 2.50 's jaars, buiten de expeditiekosten. Afzonderlijke nominers der Courant zijn verkrijgbaar voor 5 Cents, franco p. p. 6 Cents, Dc prijs der Advertcnlien is van 14 regels f 1.- iedere regel meer 25 cents. 1IER-IJK. BURGEMEESTER ts WETHOUDERS van LEIDEN, Gezien het besluit van Gedeputeerde Stalen der provincie Zuid-Holland, van den 10JfD Jauuarij 11., n®. 40 Provinciaalblad n®. 10), houdende bepaling van de tijdstippen van den her-ijk der maten en gewigten in de verschillende gemeenten in deze provincie, voor het jaar 1871; Herinneren den ingezetenen dezer gemeente hunne verpligting, overeenkomstig art. 15, lett. der wet van den 7l'n April I860 Staatsblad nn. 57), tot het doen herijken van alle reeds in gebruik zijnde maten, gewigten en weeg werk tuigen, onder mcdedeeling dat daartoe door den ijlier zitting wordt gehouden in het locaal van den Ijk, op de Breéstraatin het Stadhuis, en wel: voor Wijk I, op den 26 Januarij, telken dage van des morgens 9 tot des namiddags 3 uren Eindelijk wordt ter kennis van de belanghebbenden gehragt, dat volgens besluit van den Heer Minister van Binnenlandsche Zaken, van den 5dcn December 1870, n®. 243 (12c afd.), de letter C, in den gewonen drukvorm, schuin gesteld, be stemd is tot jaailetter zoowel van den ijk als van den her-ijk. En zal hiervan openbare kennisgeving geschieden door aanplakking en door plaat sing in de Leidsche Courant. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Leiden, 18 Januarij 1871. v. D. BRANOKhBRBurgemeester. v. PUTTKAMMERSecretaris. LEIDEN, 25 Januarij. De Leidsclie Vereeniging tol bevordering van geregeld schoolbezoek hield den 23,,rn Januarij 11. hare jaarlijksche algemeene vergadering in het gebouw tot Nut van 't Algemeen. Uit het door den secretaris uitgebragte verslag bleek dat de roepslem dier mannen, welke in het laatst van het jaar 18G9 eene uitnoodiging rigtten aan alle vrienden van het bijzonder en openbaar onderwijs hier ter slede, ten einde eene vereeniging te slichten tot bestrijding van het schoolverzuim, niet vruchteloos was geweest. In Januarij 1870 kwam zij tot stand, zoodat reeds in Maart met de werk zaamheden een aanvang gemaakt kon worden. Bijna dc geheeie stad werd toen bezocht door de medewerkersom bekend ie worden met den toestand van hel schoolbezoek en schoolverzuim der kinderen van on- en minvermo genden tusschen zes en twaalf jaren. Uit dal onderzoek bleek dat van 2517 kinderen 391 niet schoolgaan. De redenen van dit schoolverzuim zjju: 228 reeds werkzaam, 30 bezwaren tegen de vaccine, 19 onmisbaar in het gezin, 8 wachten op plaatsing, 22 onverschilligheid, 34 ziek, G armoede, 1 gods dienstige bezwaren en 43 onbekende redenen. Uit deze cijfers blijkt dat het schoolverzuim voornamelijk daaraan is toe te schrijven dat de kinderen te vroeg in 't werk treden, 't zij in eene fabriek, 't zij elders. Dit is een groot bezwaar, waaraan weinig te doen is. De ouders te overtuigen van hunne verpligting om hunne kinderen onderwijs te doen geven is niet vol doende; zij zjjn volkomen overtuigd van die waarheid maar de kleine ver diensten van het kind zijn onmisbaar in liet huisgezin. Mogten eenmaal heeren fabriekanten en werkbazen kunnen hesluiten geen kinderen beneden den twaalfjarigen leeftijd in dienst te nemen, dan zou wezenlijk eene grootc dienst aan de maatschappij bewezen worden. Hierop dc aandacht te vesti gen en zooveel mogelijk door zedelijke middelen op de ouders te werken is hetgeen de leden der vereeniging kunnen doen. Maar buitendien zijn er nog vele kinderendie niet schoolgaanof zoo ze al schoolgaan zeer ongeregeld van het onderwijs gebruik maken. Deze op tc sporen en tot getrouw schoolbezoek op tc wekken is 't geen de vereeniging zich ten doel stelt. Dat zjj dit jaar reeds niet vruchteloos heeft gewerkt blijkt daaruit dat zich meer kinderen voor dc openbare scholen hebben aangemeld dan vroe ger. Eene goede controle te houden op het schoolgaan is zeker van hét uiterste gewigt; zij rekent op de krachtige medewerking der onderwijzers van de bijzondere en openbare scholen voor on- en minvermogenden. In plaats van de leden van het hoofdhesiuur de heeren J. Drost en J. W. Schaap, die beiden voor hunne betrekking hadden bedankt, werden verko zen de heeren H. C. Coebergh en J. Pel. Als secretarissen staan thans aan het hoofd der afdcclingen de heeren C. Segaar, P. J. Groen, J. Pel, II. Tillema, II. C. Coebergh, l)r. L. W. G. Rauwenhotï, Mr. G. A. van Hamel, A. P. W. Sanders en S. A. Andreson. De rekening van den penningmeester sluit met een nadeelig saldo, 't geen is toe te schrijven aan de belangrijke onkosten van drukwerk voor regis ters enz. Het spreekt van zelf dat, wil men iels tot sland brengen, stoffelijke onder steuning hoogst noodzakelijk is. De burgerij blijve van die zijde steeds de vereeniging steunen. Het lidmaatschap is, door aangifte bij een der leden van hel hoofdhesiuur oi by een der secretarissen, te verkrijgen tegen eene jaarlijksche contributie van 50 Cts, of zooveel meer als men zal willen 6chenkcn. Maar wat zij bovenal behoeft is zedelijke medewerking. De overtuiging te vestigen dat kennis te verspreiden onder de lagere volksr klasse hel beste middel is tot bestrijding van het pauperisme, is het streven der vereeniging. Ieder werke daartoe in zjjn eigen kring mede en de maat schappij zal eenmaal de weldadige vruchten van die gezamenlijke pogingen ondervinden. -- Te Utrecht is eergisteren aan eene slepende ziekte in 59-jarigen ouderdom overleden de heer dr. F. A. W. Miquel, hoogleeraar in de kruidkunde aldaar. Geboren in Hanover, volbragt hij zijne studiën aan de hooge- school te Groningen, lljj vesligdc zich als med. doctor te Rolterdam ten vervulde aldaar de heirekking van lector aan de klinische school. Daarna werd bij beroepen lot hoogleeraar in de kruidkunde aan liet athenaeum te Amsterdam, en in 18C0 als zoodanig benoemd te Utrecht. Later werd hij ook benoemd tot directeur van 'srijks herbarium ie Leiden, dat door zijne bemoeijingen in de laatste jaren veel werd uitgebreid, ten gevolge waarvan het daarboven gevestigde kabinet van teekeningen en prenten naar andere loka len werd overgebragt. De wetenschap heeft door liet overlijden van dezen kundigen en werkzamen geleerde een gevoelig verlies geleden; (alrijk zijn Ae geschriften, die lijj op het gebied der kruidkunde geleverd heeft. Jongstleden Zondag had alhier een stoute diefstal plaats. Een schipper, die hier eene lading appelen had afgeleverd en den koopprijs, ongeveer ƒ800 bedragende, had ontvangen, begaf zich Zondag avond met de zijnen naar de kerk. Na den afloop naar zijn vaartuig, aan den Nieuwen Rijn gelegen, terugkeerendebemerkte lijj lot zijne niet geringe ontsteltenis dat het geld verdwenen was. De dieven, die van alles vrij goed schenen te zjjn inge licht, hadden van de gelegenheid, dat liet vaartuig onbewaakt was, gebruik gemaakt. De policie doet ijverig onderzoek om de daders te ontdekken. Dc alhier bestaande kleedermakers-vereeniging "Eendracht door Vriend schap," vierde Maandag avond 11. haar tweede jaarfeest in de siads-gchoor- zaal. Onderscheidene heeren patroons en donateurs gaven door hunne tegen woordigheid op nieuw liet bewijs van belangstelling in deze vereeniging, die zich mede liet ondersteunen van zieke leden tot hoofddoel stelt. Na de gewone opening, werd verslag gedaan van de wijze waarop dc vereeniging zich in het afgeloopen jaar van die laak had gekweten, waaruit bleek dat hare werking eenen allezins weldadigen invloed had uitgeoefend. Tot onder ling genoegen werden vervolgens door cenige leden, bijgestaan door twee jongejnfvrouweneen tweetal tooneelslukjes uitgevoerd, t. w. "De gans met de pauwenstaart of het geneesmiddel der lioogmocds-dollieid," van Rtiysch. en "liet Schoenlappers-bankroet," van J. de Quack. Door een der leden werd ten slotte nog een dichtstuk voorgedragen. De uilvoering van een en ander verschafte den leden de meeste voldoening. De avond werd verder bjj zang en dans in vroljjke stemming doorgebragt, waarhij steeds de meest gepaste orde was op te merken. Ten gevolge van den sneeuw en den daarop gevolgden vorst gisteren en heden nacht, is er heden morgen op enkele plaatsen vertraging ontslaan in de aankomst en het vertrek der spoertreinen. Op de lijn der Holland- sclie IJzeren spoorwegmaatschappij moet de eerste trein van Amsterdam, die len 9 ure alhier had moeien aankomen, op den weg tusschen Amster dam en Haarlem zijn hljjven vastzitten, heigeen tot vertraging heeft aanlei ding gegeven. In den namiddag was de dienst echter weder hersteld. Men schrijft ons: Voor den beminnaar van fraai geboomte, lommer rijke oorden en bevallige drevenwordt het bang als het een of andere buitenverblijf ten verkoop wordt aangekondigd, omdat er het plan van sloopen zoo naauw aan is verbonden. Ieder jaar locli vallen er buitenplaat sen en daarmede verdwijnt hoe langer hoe meer de bekoorlijke gezelligheid van den weg, waar langs zij waren gelegen. Aan den hoogen Rijndijk, onder Soelerwoudeheelt dc sioopershaiid eene breede en lange strook van zwaar geboomte aangegrepen, om den grond daarvan tot moezerij in te rigtcn. De tijd nadert dat het huis Ter Wadding voor afbraak zal worden verkocht, waarmede de weg naar Voorschoten een zijner schoonste gedeelten zal ver liezen en het uitzigt aan de Vink mei een koud vergezigt zal vermeerderd zijn. Reeds is het geboomte aangeslagen om onder de bijl te vallen en misschien nog dezen zorr.er zal men op de plaats waar het huis heeft ge-

Leydse Courant | 1871 | | pagina 1