LfilDSCIKE etfliif. 1871. N". 20. DirVGSDAG 24 JANUARIJ. STADS- BE R1G TEN. BINNENLANDSCHE BERIGTEN. Ja de. ider aris des pu it*, op tjjd De Courant verschijnt dagelijks. Zon- en Feestdagen uitgezonderd. De prijs der Courant is per vierendeel jaars 3.franco p.p. 13.50 met het Verslag der Handelingen van den Gemeenteraad f 3.35, franco p. p. f 3.85. Het verslag afzonderlijk is verkrijgbaar voor j 2.50 'i jaars, buiten de expeditiekosten. Afzonderlijke nommers der Courant zijn verkrijgbaar voor 5 Cents, franco p. p. 6 Centsl =J De prijs der Advertentiën is van 14 regels f 1.- iedere regel meer 25 cents. ,te 1IER-IJK. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN, NGezien het. besluit van Gedeputeerde Staten der provincie Zuid-Holland, van den Januarij 11., n°. 40 Provinciaalblad n®. 10), houdende bepaling van de dstippen van den her-ijk der maten en gewigten in de verschillende gemeenten in izë provincie, voor het jaar 1871; Herinneren den ingezetenen dezer gemeente hunne verpligting, overeenkomstig t. 15, lelt. der wet van den 7en April 1869 (Staatsblad n°. 57), tot het en her-ijken van alle reeds in gebruik zijnde maten, gewigten en weegwerktuigen, ider mededeeling dat daartoe door den ijker zitting wordt gehouden in het locaal in den Ijk, op de Breé straatin het Stadhuis, en wel: voor de gewigten voor gouden en zilveren werken, voor Wijk I, 11, IK. IV en V, op den 24 Januarij, VI, VII, VIII en de Buitenwijk, op den 25 Januarij; Ikcn dage van des morgens 9 tot des namiddags 3 uren; Eindelijk wordt ter kennis van de belanghebbenden gehragt, dat volgens besluit in.den Heer Minister van Binnenlandsche Zaken, van den 5den December 1870, 243 (12e afd.), de letter C, in den gewonen drukvorm, schuin gesteld, be emd is tot jaarlctter zoowel van den ijk als van den her-ijk. En zal hiervan openbare kennisgeving geschieden door aanplakking en door plaat- ïg in de Lcidsche Courant. Burgemeester en Wethouders voornoemd Leiden, 18 Januarij 1871. v. d. BRANDEI,ER, Burgemeester. PUTTKAMMERSecretaris. LEIDEN, 23 Januarij. Te Amsterdam overleed Zaturdag morgen, na eene hevige ziekte van einige dagen, de eerw. heer Bernardns Petrus Geijefi r. kath. priester. eboren te Leiden in 1839, was hij van 1865 tot Maart 1869 aan de ^irocliiekerk van 0. L. Vr. Hemelvaart dlhier assistent, vertrok daarna als ipellaan naar Iloorn en was nu ortgeveer drie maanden kapellaan aan de Catharina-kerk te Amsterdam. Zijn-dóéd wordt zeer betreurd; bij inne- ende hoedanigheden, waren hem Vele talenten geschonken. Als schrijver ;eft hij zich gunstig dden kennen, als scherpzinnig kanselredenaar werd j geliefd en bovendien was hij niet van dichterlijke gaVen versloken, zoo lt er nog veel van hem mogt verwacht worden. Het lijk van den ont- apen priester is lieden morgen van Amsterdam herwaarts vervoerd en op begraafplaats aait de Zijlpoort pteglig ter aarde besteld. Heden nacht omstreeks 3 Ore brak er brand uit in een perceel aan :n singel bij de Zijl-poort, onder Leiderdorp, bewoond door den slagter van Gclderen. Door spoedig aangebragte hulp is men den brand weldra eester geworden, zoodat slechts eene spuit water behoefde te geven. Naar oorzaak van den brand wordt door de justitie onderzoek gedaan. In een brief uit Parijs, vail 9 Januarij jL, wordt hel volgende gemeld: «Nog een paar woordjes van den belegerde, of ze n geworden of iiiet. e populatie, is tot nog toe weinig geïntimideerd door de nieuwe beproe- ng van liet bombardement, hetgeen de Priiissen niet belet rustigjes voort gaan met obussen tot in het midden der stad te werpen. Gisteren avond as ik in een café met een paar vrienden, toen wij juist naast het theatre l'Odéon eene "geweldige detonatie hooren. Een obus van hét grootste ïliber was in een huis gevallen op den anderen hoek der straat, een lien- d huizen van ons verwijderd. Algemeene schrik! Een oogenblik later een vecde, ict's verder, daarop gedurende eene minuut of tien niets. Het was jd te vertrekken. Wij begeven ons op straat, om bet gat te zien, dat de irste boni heeft te weeg gehragt, doch onderweg verkondigt een fluitend tsuis in de luchtdat een derde projectiel nadert; wij stormen allen onder 5 gallerij van het thédlrè, maar liet ding viel op een tamelijk grooten 'stand. Ik was blij weder in mijn quartier (Champs-Elysées) te zijn, Waar tot nog toe geetié bommen gevallen zijn. De meeste mijner Fran ce kennissen blijven vol vertrouwen, maar de Engelschen, die ik van tijd >t tijd spreek, zien de zaken zeer zwart in. Het vlccseh is zeer scliaarschde groenten zijn hel insgelijks. Eene ui kost :n lranc, een wortel 1015 sous. Aardappelen worden bij liet stuk vcr- oclit en cén met 10 -20 sbus betaald. Het ergste is de brandstof, vooral ij de felle koudie wij gehad hebben. Ik ben Volkomen welvarende." •-J- Op Woensdag 1 Maart zal in de verschillende garnizoensplaatsen wor- :n aanbesteed de levering van 200(rcmonlepaardcn, Waarvan het getal voor :der van die régementen' is bepaald als volgt voor liet eerste reg. huzaren te Lelden, op 55 stuks; voor het tweede reg. te Venlo, op 67 stuks; voor het derde reg. te Haarlem, op 32 stuks; en voor liét vierde reg. te Zutphen, op 44 stuks. Het verspreide gerucht, zegt het Ilbl dat er nagemaakte briefkaar ten in omloop zouden zijn, berust, naar men verneemt, op eene dwaling. Zekere magazijnhouder in toiletartikelen zou eene menigte brietkaarleiidié lijj zich, natuurlijk tegen den gewonen prijs van 3 cent, op het postkan toor had aangeschaft, van zijn gedrukt adres hebben voorzien, en die vervolgens tegen 25 cent de 10 stuks en 2 de 100 stuks weder van de hand hebben gezet, om langs dien weg het adres van zjjn magazijn door het land te verspreiden. Zaturdag namiddag had een der conducteurs der Ned. Rijnspoorweg- atschappij het ongeluk van, toen hij bij het doen eener dienstcommissie rails passeerde, in de nabijheid van liet station te Rotterdam, door een voorbij snellenden trein te worden aangereden, met dat gevolg, dal hij ernstig aan het linkerbeenden linkerarm en het iioofd werd verwond. Men vreest dat het been zal moeten worden afgezet. Van den Helder meldt men dat aldaar Zaturdag morgen een treurig ongeval plaats had. Zeven personen waagden het op een ijsschots de Binnenhaven over te steken. In liet midden zijnde brak de schots en vieleri er drie in het watermet het ongelukkig gevolg dat J. de Bruin en G. van Os onder het ijs geraakten en verdronken. Beiden waren gehuwd en J. de Bruin vader van vijf kinderen. Met veel leedwezen werd de tjjding vernomen van het overlijden van den lieer Rochussen, die gedurende langer dan eene halve eeuw in ver schillende betrekkingen Vaderland en Oranje gediend heeft, met eene toewij ding, die algemeen wordt erkend. Meri kan van dén nu ontslapene (Jan Jacob Rochussen, den 23s"en October 1797 te Ellen in Noordbrabant geboren) zeggen, dat bij van de laagste sporten der ambtenaars-hierarchie tot de hoogste waardigheden is opgeklommen en zicli veelal door eigen oefening eiken post, waarop hij door vorst of volk gesteld werd. met onderscheiding en vaak met welslagen bekleedde. Hij begon zijne loopbaan te Amsterdam, waar hij, tijdens liet herstel van Neèrlands onafhankelijkheid, in 1813, door den souvereinen vorst lot controleur der belastingen werd aangesteld. Nadat hij in 1815, als vrijwillig jager te paard, den veldtogt iiad medege maakt, die Europa's vrede voor een geruimen tijd bevestigde, keerde hij tot zijn ambtskriug terug en wisselde daarin van woonplaats., daar hij zijn verblijf moest vestigen nu te Bosch, daarna te Rotterdam en te Delfshaven, tot dat hij in 1819 meer bepaaldelijk weder als controletiVte Amsterdam werd aangesteld. Tot in 1825 bleef bij die betrekking vervullen en legde daarin de grootste werkzaamheid aan den dag en een zucht naar kennis, waaraan hij vooral mogt voldoen daar hij zijn jaarlijkschcn verloftijd dienst baar maakte, om in de onderscheiden gewesten des lands of in den vreemde zich met al die vakken meer gemeenzaam te maken, die voor den staat huishoudkundige en onderzoekenden ambtenaar van financiën onmisbaar zijn; 1 de bronnen van Neèrlands handelsbloei, gelijk de behoeften van nijverheid 1 en landbouw kwamen daarbij llet eersl in aanmerking. De vruchten van zijn onderzoek werden door hem in 1823 in geschrift gehragt en kwamen onder de oogen van koning Willem I, die daarover zoo tevreden was, dat de jeugdige schrijver twee jaren later als secretaris der kamer van koop handel en fabrieken le Amsterdam werd benoemdde eerste stap tot eene hoogere loopbaan. Deze ontsloot zich nog meer, daar. zoo als men weet. het Rochussen was die bij de nieuwe handelsbeweging in beide half ronden, het stelsel van entreposering aanraadde. De koning keurde dat stelsel goed, dat. hoe ook aanvankelijk bestreden, werd ingevoerd, vooral nadat de lieer Rochussen, ten gevolge van eene reis naar Engeland, al de voordeelen daarvan had in het licht geplaatst, en daarbij de voorlichting en goedkeuring van Falck had mogen verwerven. Zoó mogt Neèrlands hooldstad reeds in 1830 op een entrepot roemen (waarvan de heer Rochussen de eerste directeur was), dat den lof des vreemdelings wegdroeg, en dat in de omstandigheden van de feitelijke scheiding van Belgiè van dubbel nut bleek te zijn. Zijne handels- en financiële kennis deden hem meermalen raadplegen en toen de hoog begaafde Op den Hoofï in 1834 in eene andere betrekking 's Hage vertrokvolgde de lieer Rocliusseii hem als lid der commissie naar voor de Rijnvaart op. Naast de bevordering van die vaart was de heer R. er al vroeg op uit Nederland in de voordeelen van de gemeenschap der spoorwegen te (toén deelen waarin hij in den beginne ook veel tegenkan ting ondervond. Reeds in 1834 behoorde hij tot eene commissie, die den aanleg van een spoorbaan tusschen Amsterdam en Keulen beoogde en twee jaren later nam hij een zeer werkzaam aandeel aan de commissie, door den koning bijeengeroepen onder leiding van Falck, ten einde over de spoor wegen in verband tot de belangen van Nederland een verslag uit te bren- j gen. Hij was de aangewezen man, die van 1837 tot 1840 in de destijds zeer moèijelijkc handelsbetrekkingen over de handelsverdragen met hel Dnit- sche tolverbond en met Frankrijk onderhandelde, hij wist de verdragen tot

Leydse Courant | 1871 | | pagina 1