F I S E LI O, I PER TELEGRAAF. gedaanzij rukle voorwaarts tot op eenen afstand van minder dan honderd Engelsche ellen van de Prnissische voorpostendie door twee hataillons bezet waren. Er volgde eene hevige wisseling van geweervuur, die eenigen tijd aanhield en op den terugtogt der Franschen uitliep. Vervolgens rukten zij op nieuw voorwaarts uit Drancy, zoomede eenmaal uit Courneuve, maar telkens met dezelfde uitkomst. Hier, te Le Bourget, hoorde men luide smeekbeden, door de Fransche officieren aan hunne manschappen gerigt om vooruit te rukken: //pour l'amour de Dien en avant!" riepen de officieren, doch het was alles vruchteloos. FRAlVMBfJK. Het Fransche leger aan de Loire vervolgt aan den kant van Laval zijnen aftogt westwaartsmaar wacht te vergeefs op de aankomst der ver- j sterkingen uit Cherbourg, die, ter sterkte van omstreeks 50000 man, naar hen afgezonden warendoch den weg door den vijand afgesneden hadden gevonden. In het noorden staal Faidherbe tegenover von Goebcn; deze laatste heeft eene beweging naar den kant van Kameryk ondernomen en dreigt daarmede zijne tegenpartij den weg af te snijden naar de vestingen van Fransch-Vlaanderenw aarin de geslagen generaals van Frankrijk tot nu toe hunne wijkplaats hebben gevonden. Zoowel aan Faidherbe in het noor den als aan Chanzy in het westen worden door den onverdroten ijver van j Gambetta nieuwe troepen uil Cherbourg toegezonden. In deze stad zijn. of waren laatstelijk, wel 100,000 man in depót vereenigd, en hun aantal wordt van dag tot dag vermeerderd door de aankomst van reeruten uit de zuidelijke en de zuidwestelijke departementen. De ondervinding heeft ech ter geleerd dat Frankrijk van deze troepen moeijelijk zijne redding kan verwachten. -- Volgens de Ind. Beige zon dc generaal Aurelles de Paladine door Gambetta uitgenoodigd zijn weder een commando op zieli te nemen, liet antwoord van den generaal was nog onbekend. Naar men beweert zou de prins van Joinville dezer dagen in Frankrijk geweest zijn. onder voorgeven dat hij zich naar het leger van Chanzy wilde begeven. Ilij was echter, op last van Gambettagenoodzaakt geworden naar Engeland terug te keeren. -Een kapitein van liet 112,|e en een chirurgijn-majoor en vijf onderof ficieren van het 11 ld« reg. van linie, die bij hel gevecht hij V'ille-Evrard van 22 December lafhartig de vlugt genomen hebben, zijn, op last van den generaal Vinoy, uit de gevangenis, waarin zij opgesloten waren, voor het front hunner regimenten gebragl en aldaar, nadat men hun de uniform tegen eene andere kleeding had doen verwisselen, door dien generaal voor verraders des vaderlands verklaard. Er is last gegeven om de instructie hunner zaak voort le zetten. PKIIIÜIEN. BERLIJN. 20 Januarij. De kamer van afgevaardigden heeft reeds het adres vastgesteld ter be antwoording van de lol baar gerigte kon. proclamatie: Daarin wordt gezegd Als vrucht en prijs van den met de edelste offers gepaard gaanden oor log. die onder Uwer Majcsteits roemrijke leiding naar menschelijk vooruit- zigt met overwinning en uitputting des vijands zijn einde nadert, is aan ons vaderland, na eene harde en langdurige worsteling, de politieke eenheid en de eene groote natie waardige stelling ten deel geworden. Niet Duilseh- lanri heeft den strijd gezocht; zijn doel is niet de vernedering van den overwonnen nabuur; Üuitschland zal bereid zijn de wapenen nederMe. leg genzoodra, door het herkrijgen /an de in tijden van tweedragt en zwak heid verloren gegane grenslanden met hunne natuurlijke en kunstmatige bolwerken, veiligheid voor vernieuwde aanvallen daaraan verzekerd zal zijn. Beveiligd aan den kant van Frankrijk' zal Duitschland den besten waarborg opleveren voor eenen duurzamen vrede in Europa. In het heerenhuis heeft de voorzitter aangekondigd dat hij. nadat 's ko- nings proclamatie aan het huis was medegedeeld, door middel van den telegraaph aan Z. M. berigt had gegeven van de vreugde, de instemming en de blijde verwachtingenwaarmede die mededeeling door het huis be groet was gewordenen dat hij daarop van Z. M per telegraaph het vol gende antwoord ontvangen had: //Ik breng aan het heerenhuis mijnen diep- gevoelden dank voor zijne betuigingen bij dc gewiglige gebeurtenis, die heden haar beslag heeft erlangd. Moge het mij vergund zijn voor het Vereenigde Duitschland den grondslag te leggen van eene geschiedenis, welke na 170 jaren even roemrijk zij als die van Pruisscn heden sedert 170 jaren is." De tijding, dat de koning de keizerlijke waardigheid had aangenomen, heeft in de hoofdstad aanleiding gegeven tot vreugdebedrijven. Overal wap perden Prnissische en Duitsche vlaggen en des avonds waren vele huizen geïllumineerd. Een zangerskoor liet voor het paleis de vaderlandsche lie- j deren hooreu. -- Officiële berigten uft Versailles van den I9',en melden: Heden is voor Parijs een uitval van aanzienlijke strijdkrachten tegen de stellingen van het 5'le legercorps teruggeslagen. Het gevecht duurde van 11 ure voormiddags tot den avond. Ons verlies is niet belangrijk. Het belegeringsgeschut zet het bombardement met goed gevolg voort. De generaal von Werder heeft de vervolging van Bourbaki met een gelukkig gevecht begonnen. Het Is" leger heeft den 18Jc" dc voorste afdeelingen van het noorder-leger van Beau- vais naar St. Quentin teruggeslagen. Den ID11"1 heeft von Gocben het noor- der-leger in eene stelling hij St. Quentin aangetast, en het na een gevecht van 7 uren genoodzaakt binnen die stad te vlugten. Door afdeelingen van het 2dc leger is Tours den I9J"1 zonder tegenstand bezet. Het beschieten van Longwy is heden begonnen. Van den 20,té": Voor Parijs staat de vijand nog buiten de stad in de vlakte aau den voet van den Mont-Valdrien en zal zeker weder een aanval doen. De h cser Zeitover de protestation van de Franschen betreffende de beschieting van Parjjs sprekende, zegt o. a.: Hebben de Franschen in 1849, dus slechts voor wciniee jaren, Rome niet gebombardeerd? En nu verwijt men aan Duitschland dat liet Parijs beschiet, omdat ook in deze stad schat ten van kunst en wetenschap in menigte worden gevonden Wij begrijpen dat het zeer te betreuren zou zijn, indien, hetgeen de hemel verhoede! de manuscripten der Parijsche bibliotheek of de Murillo's en Titiaan's van het Louvre werden vernield, maar Duitschlands eer en de verdediging van het leven onzer echtgenooten en kinderen geldt voor ons nog hooger dan al die schatten. Onze artillerie zal, naar wij hopen, die punten verschoonen maar, indien zij le gronde gingen, dan zou de verantwoordelijkheid hiervan nederkomen op hen, die uit strafbare nalatigheid niet tijdig zorg gedragen hebbendat zij op een veilige plaats werden geborgen. Het bombardement van Rome door de Franschen in 1849 heeft hun practisch geleerd, aan welke gevaren standbeelden en schilderijen bij een dergelijke beschieting zijn blootgesteld, terwijl wij er uit leeren dat het bezit van ontelbare kunst schatten een stad bij de Franschen niet vrijwaart voor een bombardement. Hetgeen destijds voor Rome gold. dat geldt nog heden voor Parijs. Te Spandau is het eerste nummer verschenen van de Prmuélhéneen blad dat door de krijgsgevangenen aldaar wordt uitgegeven, onder redactie van zekeren Mouzial. Het is van illustration voorzien. 'sGRAVENHAGE21 Januarij. Met leedwezen vermelden wij dat heden namiddag in 74-jarigen ouderdom is overleden Z. Ex. de heer J J. Rochus- sen, minister van staat, oud-minister van financiën en koloniënoud-gouver neur-generaal van Nederlandsch-Indië, enz. LUIK, 20 Januarij. liet Jour», de l.iège meldt uit Arlon van 19 dezer: //Men verneemt dat Longwy door de Duitschers in brand is geschoten. We gens den mist kan dit evenwel nog niet waargenomen worden. DRESDEN. 20 Januarij. liet Dresd. Journal deelt een telegram van prins George medewaarin hij meldtdat twee compagniën Saksische grenadiers op eene verkenning de hoeve Groslay overrompeld en daar 5 officieren en 150 man gevangen genomen hebben. De Saksers hadden slechts twee ligt gewonden. LONDEN, 20 Januarij. Lavalette is uit Brussel te Versailles aangekomen. De correspondent van 'de Daily Telegraph verzekert dat Parijs begonnen is te onderhandelen. VERSAILLES, 20 Januarij. Te Saint-Quentin zijn 10000 gevangenen in onze handen gevallen en G kanonden buit gemaakt. Bij den gisteren van het fort Mont-Valerién gedanen uitval zijn 500 on- gewonde Franschen gevangen genomen. De generaal Troehu vroeg eene wa penschorsing, die geweigerd werd. Alleen werd door de Duitsche voorjios ten een tijdelijke wapenstilstand vergund, tot hulpbetoon aan en het ver voeren van de Fransche gewonden. LONDEN, 21 Januarij. Dc heer Favre wordt Maandag hier verwacht. A!) V KKTKSTIO. Ondertrouwd; BERNHARD AUGUST LÜHN en Leiden 19 Januari 1871. WILHELMINA JACOBA VAN OVEREEM. ,i Algemeene kennisgeving. Receptie Zondag 22 en Maandag 23 Januari, Oude Singel. Wij ontvingen heden het treurig bericht dat onze geliefde Moeder en Behuwdmoedcr, Mejufvrotiw G. J. VERMEER, Weduwe van den Heer A. RUTGERS, te Utrecht is overleden. Leiden, 20 Januari 1871. J. RUTGERS. Benige kennisgeving. W. M. J. C. RUTGERS, Buskes. Voor de zoo vele blijken van belangstelling, door ons ondervonden bij het overlijden van mijn geliefden Echtgenoot P. BRUMMELKAMP. betuig ik met mijne kinderen en behuwd-zoon onzen ojireglen dank. Leiden, 23 Januari 1871. Wed. P. BRUMMELKAMP, geboren Roos. Bij acte op den 17dcD Januari 1871 voor den Notaris A. W. E. GUNNING, residerende te Ou.de-Weteringbinnen Alkemade verleden, en den 21s1"1 i Januari 1871 ingeschreven ter Griffie van de Arrondissemenls-Regtbank te Leiden, is door de lleeren JACQUES PRINS, Bankier, wonende te Leiden en JACOBUS VU1STING, plaatselijk Ontvanger der gemeente Alkemade, wonende aldaar aan de Rijp-Weteringaangegaan eene Vennootschap, tot het uitoefenen, voor gemeene rekening, van het Kassiersvak. de aan- en verkoop van Buitenlandsch Handelspapier en van Buitenlandsche Munt speciën; het disconteren en lierdisconteren van Wissels en Promessen; het verleenen van voorschot op geaccepteerde ol ongeaccepteerde Wissels of Pro messen, aan solide Handelaren, onder voldoenden waarborg van derden of op onderpand of onder hypothecair verband; bel beleenen en herbeleeneit, koopen en verkoojien van Effecten voor rekening van derdenen zulks onder de Firma van „PKIXS EX COMPAGNIE." De Vennootschap zal gevestigd zijn te Leiden, en is aangegaan voor den tijd van drie jaren, welke eenen aanvang hebben genomen met den eersten Januari 1871. Alleen de Heer JACQUES PRINS zal geregtisd zijn zich van de handteekening der firma te bedienen, en belast zijn met het beheer, en hel verrigten van alle daden, die tot het uitoefenen van den Handel worden vercischt. Tot het opnemen van geldenen hel beleenen en bezwa ren der bezittingen van de Vennootschap, zal van de toestemming der Vcn- nooten moeten blijken door de handteekening van beide, met bijvoeging van die der firma. De Commissie van Oppertoezicht en Beheer over de Kweekschool voor Zeevaart te Leiden brengt bij deze ter kennis, dat op den 30-'to Januari 871 alhier eene keuring zal jdaats hebben van knapenwelke bij 's Rijks Zeemacht eene verbindtcnis wenschen aan te gaan. Namens de Commissie voornoemd. D. HARTEVELT, waarn. Secretaris. LE1DSUIIE SniOI WBÏ Ufi. liongduilsclit! Opent. IJirecteur LOUIS SA AR. MAANBAG 23 Januarij 1871, Grosse Oper in 2 Acten. Musik von L. van Beethoven. Voor den aanvang van dc 2,le Acte Groote Ouverture LilOVOKi: W. 2. Aanvang ten 7 ure precies. PRIJZEN DER PLAATSEN: Loge ƒ2.00. Baignoires 1.50. Parterre 1.20. Galerij 0.60. Tekstboekjes te verkrijgen bij de Bureauliste. Plaatsen kunnen Besproken worden op Zaturdag 21 Januarij en op den Speeldag van 10 tot 1 uur.

Leydse Courant | 1871 | | pagina 2