PEI\ TELEGRAAF. Vereeniging „iYul en Genoegen." aangevallen wordende, in verwarring naar Laval vlugtte, meer dan 400 ge vangenen achterlatende. Het kamp van Conlie werd na weinige schoten be zet, een groole voorraad van wapenen, ammunitie en leeftogt viel daar in onze handen. Beaumont werd na een kort gevecht bezet, 40 ammunitie- wagens genomen en omstreeks 1000 man gevangen gemaakt. Voorts wordt gemeld dat den 14'™ een detachement onder den generaal fianlzau te Briare door vijandelijke afdeelingen aangetast werd, maar zich met gering verlies door den vijand heen sloeg. De generaal von Werder berigt van den IS11™: De vijand tastte mij heden met 4 corpsen bij Montbéliard levendig aan. Hij werd op alle punten teruggeslagen. Wij hebben 3 a 400 man verloren. Het gevecht duurde van des morgens 8 lot den avonds 5y2 ure. De koningin heelt van den koning berigt ontvangen, dat het aanlal krijgsgevangenen bij Le Mans tot 20000 gestegen is. Bij het vervolgen van den vijand in noordelijke en westelijke rigling vallen nog aanhoudend krijgs- malerieel en levensmiddelen in handen der Duitschers. Ook zijn 4 locomo tieven en 400 waggons buil gemaakt. Graaf von Bismarck heeft geantwoord op de klagten van het Fransche bewind over de wijze van oorlogvoeren der Duitschers in Frankrijk; hij erkent dat het regt van oorlog in Frankrijk thans door de Duilsche legers strenger wordt toegepast dan in den aanvang des krijgs, maar hij zegt dat het Fransche bewind, hetwelk de stem der natie en der dagbladpers smoort om op het kussen te kunnen blijven, zulks aan zich zelf en aan zijne eigene handelwijze te wijten heeft. De Augsb. Allg. Zeit. deelt mede dat het Beijersche leger sedert het begin van den oorlog op het slagveld een verlies geleden heeft van 12031 man, en wel 1044 aa> dooden, 10218 aan gekwetsten en 169 aan gevan genen. Onder de 1644 gesneuvelden bevinden zich 154 officieren. Te Ingolstadt is den 9lco dezer een sergeant der turco's, aldaar geïn terneerd, wegens verregaande weêrspannigheid, herhaalde pogingen tot ont- vlugting, feitelijkheden jegens zijn superieuren, ter dood veroordeeld en later gefusilleerd. Vroeger was hij, wegens menigvuldige vergrijpen tegen de krijgstucht, bij de slrafdivisie ingedeeld; daarbij ook toen op den ingeslagen weg voortging, is de uiterste gestrengheid der wet op hem toegepast. De gouverneur van Straatsburg heeft een besluit uitgevaardigdwaarbij de goederen verbeurd worden verklaard van alle personen, die, tusschen de 16 en 40 jaren, den Elzas verlaten om dienst te nemen in liet Fransche leger. Uit Munchen wordt gemeld, dat de aartsbisschop bij zijne vroegere pogingenom het nieuwe dogma betredende de persoonlijke onfeilbaarheid des Pausen ingang te doen vinden, thans een nieuwe heeft gevoegd. Een herderlijke brief van buitengewone uitvoerigheid is door hem openbaar ge maakt. Hij behandelt daarin ook zijne vroegere houding op het concilie, alwaar hij tol de bestrijders van dat leerstuk behoorde; dit wordt echter met zijne latere rigling in de geweuschte overeenstemming gebragt. LUXEMBURG, 16 Januarij. Men zegt dat de dépêches, die door een offi cier uit Versailles namens den koning van Pruissen alhier zijn overgebragt, strekken lot aanvraag om verlof lot aanleg van batterijen op Luxemburgse!) grondgebied, ten einde het bombardement van Longwy mogelijk te maken "RIJSSEL, 16 Januarij. Generaal Faidherbe telegrafeert dat hel noorder- leger den 14"" dezer te Albert is binnengerukt en dal de vijand zich heeft teruggetrokken. Den 15J"1 is door het genoemde leger eene verkenning ge daan naar de puiiten van overtogt op de Somme. Het bleek dat de vijand alle bruggen onbruikbaar bceffgemaakl en in alle dorpen aan den linker oever gebarricadeerd ligt. De wegen zijn zoo glad, dat eene beweging onzer troepen bijna onmogelijk is. Wij gaan voort met Duitsche manschappen krijgsgevangen te maken. Men zegt dat het noorderleger manoeuvres maakt, die thans niet met juistheid vermeld kunnen worden. De officieren der Fransche bezetting te Peronne protesteren tegen de overgave dezer plaats. KEVERS, 15 Januarij (Officiéél). Generaal Lecointe meldt per telegraaf, dat de voorgenomen bewegingen geheel zijn volbragt. Voor de derde maal zijn de Pruissen genoodzaakt geworden Gien te verlaten. Zij hebben die plaats geheel ontruimd. Twee onzer bataillons zijn er binnengerukt; de overigen volgen morgen Alle vijandelijke kolonncs zijn in aftogt naar Montargis en Orleans. De Pruissen hebben veel meer verliezen geleden dan wij. Vooral zijn er vele Pruissischc officieren gesneuveld. Van generaal Chanzy is te middernacht per telegraaf berigt ontvangen, dal de spits der vijandelijke kolonnes dien avond is gezien langs de wegen naar zijne po- sitiën. Nadat daarop zijne voorhoede met die des vijands in botsing was gekomen, heeft er 's avonds een vrij levendig gevecht plaats gehad. LONDEN, 16 Januarij. In de circulaire van Jules Favrc dd, 12 Jan., wordt geconstateerd het groote belang dat Frankrijk heeft hij de oplossing der Oostersche quaestie, welke oplossing, zonder medewerking van Frank rijk, niet geldig is. Berigten uit Parijs per ballon ontvangen en tot den 14J,n loopende, behel zen niets anders dan uittreksels van de circulaire van den minister Favrc BRUSSEL, 16 Januarij. Naar gemeld wordt, blijkt uit Fransche militaire rapporten, dat de uitvallen van 13 en 14 Januarij slechts van ondergeschikt belang zijn geweest, en dat op verscheidene punten door de belegeraars aanvallenderwijze is te werk gegaan. Den 13k" des avonds heeft generaal Vinoy voorgesteld een uitval tegen Moulin-Pierre le ondernemen. Daar men echter op dit punt door een levendig vuur begroet werd, is deze uitval niet tol het einde voortgezet en zijn de troepen teruggekeerd. De regeringsdelegatie te Bordeaux had besloten aan graaf de /Chaudordy de vertegenwoordiging van Frankrijk bij de conferentie op te dragen. Lord Granville heelt echter dén wensch te kennen gegeven dat die taak aan den heer Jules Favre zou worden toevertrouwd. LAVAL, 13 Januarjj. Generaal Chanzy trekt in voortreffelijke orde terug en zal morgen zijne nieuwe positifen hebben ingenomen. Hel 2Is'1' corps had Donderdag eene ontmoeting met drie divisiën onder den hertog van Meck- lemburg. De vijand leed groote verliezen. In de laatst verloopen drie dagen waren ook de onze aanzienlijk. VERSAILLES, 16 Januarij. Generaal von Werder werd gisteren door vier Fransche legercorpsen ten zuiden van Belfort hevig aangevallen. De slag duurde negen uren; de aanval werd op alle punten luisterrijk teruggeslagen. Ons verlies bedraagt ongeveer 300 man. De vijand heeft nieuwe batterijen gedemasqueerd aan de zuidzijde van Parijs, doch haar vuur werd onmiddel lijk met goed gevolg beantwoord, en daarbij verloren wij 2 officieren en 7 man. BERLIJN, 16 Januarij. (A'. Z.) Lord Loflus. gezant van Engeland, en andere diplomaten hebben persoonlijk zich overtuigd dat Fransche kogels, die hun aan hel ministerie van buitenl. zaken getoond werden, met gehakt lood gevuld waren. nvoEzonroÈsr. Deze vereeniging is thans haar vijfden jaarkring ingetreden; afwisselend lief en leed was ook, gelijk alles hier op aarde, haar deel, maar, wanneer men eene vergelijking maakt tusschen de oprigiing en liet heden, dan heeft deze vereeniging ruime slof tot dankbaarheid, en de edele werkmansvrien den die haar bij den aanvang door geldelijke bijdragen hebben gesteund kunnen zien dat hunne hulp niet te vergeefsch is geweest. Veel uitbreiding is aan dezelve gegeven; bij den aanvang werden slechts een' enkelen avond de aan ons kosteloos in gebruik gegeven localen gebruikt, thans worden zij op alle werkdagen tot het een of ander doel gebezigdde Zaturdag-avond lot genoegelijk zamenzijnde overige avonden tol nuttige bezigheid. Prak tische voorlezingen door heeren die bereid waren deze inoeijelijke taak in ons midden le vervullenwelke voorlezingen voor een' ieder builen de vereeniging toegankelijk waren. Hand-, Dupuis- en thans ook bouwkundig tcekenen, lessen in geschiedenis, aardrijkskunde, meetkunst, cijferkunst en briefstijl, al deze lessen worden door bevoegde personen kosteloos gegeven; vooral dient ook vermelding de vrjj uitgebreide bibliotheek en voornamelijk het ziekenfonds, waaruil zieke leden per week drie gulden genieten, en wanneer men in aanmerking neemt, dat leden die geen lid zijn van het ziekenfonds vijf cents en zij die tevens lid van het ziekenfonds zijn slechts tien cents per week contribuéren, dan staan wij zelf verbaasd, hoe uit die kleine contributie zooveel kan gedaan worden. Twee groote kagchels ter verwarming, verscheidene gaspitten ter verlichting, bediening, het in orde houden der localen, onderhoud der bibliotheek en verdere bijkomende onkosten, te veel om op te noemen. Evenwel zouden de uitgaven onmoge lijk geheel uil bovengenoemde contributie bestreden kunnen wordenmaar dankbaar vermelden wij de voortdurende ondersteuning door de Maatschappij van Nijverheid en door vijftien heeren donateurseen bewijs dat die heeren deze vereeniging op prijs stellen. Onze leeskamer werd bij voortduring voorzien van tijdschriften en nieuwsbladen, mede voor hel grootste deel ge schonken. Platen en boeken werden cadeau gegeven voor de best gekeurde handteekeningen in den voorgaanden winter vervaardigd. Door de vereeni ging //Bouwkunst en vriendschap" werden gelden geschonken, welke dien den als bekrooning op de door de vereeniging //Nut en Genoegen" uitge- schrevene praclisehe prijsvragen, waa.rvoor vier inzenders van werkstukken elk mei vijl gulden zijn bekroond. Op de uitgeschreven prijsvraag: Welke middelen zonden aangetoond kunnen worden om de V ereeniging n Mul en Genoegen" lot eene ware volks- vereeniging te vormen? waren drie antwoorden ingekomenbeoordeeld door vier Heeren, daartoe verzocht, welke antwoorden wel niet volkomen wer den geacht, maar toch die onder het motto Ons Streven als het beste werd geoordeeld; de schrijvers hiervan waren de leden K. F. L. van der Woerd, J. Brevee en L. J. Engels, welke de hiervoor bestemde prijs van 5 dispo nibel stelden voor hemdie dezen winter het beste stel teekeningen zal vervaardigd hebben. Wij gelooven dat het nut der vereeniging te weinig bekend is, welligt zouden meer werkmans-vrienden zich ook aanbieden lol eene jaarlijksche bijdrage, al was het enkel tot stijving der kas, bestemd voor zieke leden. Wat kan er toch prijzenswaardiger genoemd worden, als wanneer werk lieden zich onderling verbinden om zieke mede-leden, die hun werkloon moeten missen, te ondersteunen en voor volslagen achteruitgang te behoe den; elk weldenkende zal zulk eene handelwijze toejuichen-, maar zullen wij het kunnen volhouden Het aantal leden blijft nagenoeg op dezelfde sterkte; van tijd tol lijd ver liezen wij ledenmaar de nieuw aangekomenen vullen die openstaande plaatsen weder aan. Het is vreemd dat zulk eene vereeniging niet jaarlijks met een groot aantal leden toeneemt, te weinig bekendheid is in ons oog hiervan de oorzaak; wanneer alle palroons en werkbazen hunne onderhoori- gen aansporen om lid dezer vereeniging te wordenzulks zou zeker een' gezegenden invloed hebbenhoe grooter getal ledenhoe beter zij in slaat zal zijn haar zelve te behecren. Het bestuur is voor dit jaar zamengesteld uit de leden: J. Goedeljee, pre sident: J. N; van der Mark, !e secretaris, J. G. Eggink. 2e secretaris; G. P. Philippo, le penningmeester; H. J. Trap, 2' penningmeester; J. C. Vermeij, bibliothecaris; A. A. de Graalï', lf commissaris; A. A. Niemeijer Jr.,21' commissaris. Wij eindigen met den wensch dat die heeren welke onze vereeniging met hunne wijsheid, wetenschappelijke kennis, geldelijke bijdragen, hel schenken van tijdschriften en nieuwsbladen, zoo volijverig ten dienste staan, ons zul len blijven schragen en ondersteunen, en menigeen, wicn zijn stand in de maatschappij verbiedt lid dezer vereeniging te worden zich er door moge aangetrokken gevoelen als donateur toe te treden, opdat uit deze vereeni ging nog veel, zeer veel goeds! voor den werkman verkregen mag worden. J. GOEDELJEE, president. J. N. VAN DER MARK, le secretaris.

Leydse Courant | 1871 | | pagina 3