Dc minister van buiteulandsche zaken, baron Gcricke. zal zich voor- loopig in het hotel de l'Europe alhier met der woon vestigen. Het stoffelijk overschot van Z. Exc. den llussischen gezant Knorring j zal morgen ten half 12 ure in de kapel op het r. kath. kerkhof worden bijgezet en eenige dagen later van deze plaats naar Baden-Baden worden overgebragt. Ten gevolge van eene aanschrijving van regeringswege, hebben de hoofdonderwijzers der verschillende, ook der bijzondere scholen in deze ge meente, de ouders en voogden van al hunne leerlingen dringend verzocht, omzoodra zich een geval van de heerschende ziekte te hunnen huize mogt voordoende bij hen schoolgaande jongelieden zoolang van de school terug te houden, tot dat van wege eenen geneesheer kan worden verklaard, dat I er in het schoolgaan geen bezwaar aanwezig is. J BUITKNLAMSC11K liKllK.TKN. LONDEN, 1G Januarij. Ook de warmste vriend van Frankrijkzegt de Times, moet zijn hoop voelen wankelen, wanneer hij zich ecne voorstelling vormt van de verschrikkelijk^ gesteldheid, waarin dat land door Chanzy's nederlaag en door hel verlies van Le Mans gcbragl is. Al is het lot van Frankrijk nog niet volstrekt hopeloos, al is het voor dat land nog niet volstrekt onmo gelijk den strijd zoo lang gaande te houden lot dat de vijand dien moede zal zijn. toch is de slaat der zaken er zoo slecht geworden dat Frankrijks meest welwillende vrienden de voortzetting der verwering moeten ontra den. Parijs kan welligt het bombardement doorstaanmaar den hon gersnood kan bet niet van zich afwendeneen uitval zou voor de beleger dengelijk eene bestorming voor de Duitschers eene noodlottige onderne ming zijn, en de hoofdstad moet in de volgende, of nog in de ioopende maand door uithongering bezwijken, zoo zij niet door een van buiten aanrukkend leger ontzei wordt. En thans verdwijnt de hoop op ontzet door Chanzy's nederlaag, gepaard aan het feit dat Faidherbe in het noorden in zijnen togl is gestuit, en dat Bourhaki in liet oosten des lands nog niets wezenlijks heeft uilgerigt. In een schrijven uit Versailles wederspreekt dc correspondent der Times het berigt dat koning Wilhelm verboden heeft bommen in de stad l'arijs te werpen; integendeel, zegt hij. zijn er reeds op een stellig bevel een bepaald aantal bommen op zekere bepaald aangeduide punten binnen l'arijs geworpen, ten einde er de bevolking van het wezenlijke gevaar te overtuigen, en buitendien is het onmogelijk de forten te bombarderen zonder dal er soms ecne bom het doelwit mist en binnen de stad valt. Genoemd blad zegt verder dat, niettegenstaande al wat er is gezegd van het zware kaliber en de verre dragt van eenige der Fransche stukken., het nu zeer duidelijk zigthaar is dat, wat wapentuig betreft, de Duitschers het voordeel geheel aan hunne zijde hebben. De zware kanonnen van de. Fransche marine kunnen slechts korten tijd dienst doed, daaruit kan niet' meer dan veertig malen achtereen met de volle lading buskruid worden ge vuurd, vervolgens moet de. lading met een derde veiminderd worden, daar anders de wanden van het stuk vaneen rijten of barsten zouden; met de verminderde lading kan het stuk nog 250 a 300 schoten doorstaan. FR A3! ER UK. De heer Favre heeft in eene circulaire aan Frankrijkst vertegenwoor digers in het buitenland kennis gegeven dat hij, zoodra hij een vrijgeleide van de Duitschers heeft verkregen en de stand der zaken te Parijs het zal gedoogennaar Londen hoopt te gaan, ter bijwoning der conferentie. Door het bewind te Bordeaux is een besluit afgekondigd, strekkende om de ligling van recrulen onder de dit jaar dienslpligtig geworden jon gelieden te bespoedigen, en genomen op grond dat de ligting dient plaats te hebben »voor dat het gebruik der gemobiliseerde strijdkrachten uit geput zij." De barricaden-commissie, waarvan Rocbefort voorzitter is, heeft bij proclamatie een beroep gedaan op de vaderlandsliefde van allen en elk huisgezin uitgenoodigdals voorzorgsmaatregel twee zakken met aarde gereed te houden, die aan de commissie, op hare eerste aanvraag, overge geven zullen worden, ten einde in staat te worden gesteld door behulp van die zakken en van de straalsteenenl'arijs in eenige uren met barrica des te overdekken of bressen te sloppen. Elke zak moet 70 centimeters lang en 35 cenlim. breed zijnzoodat hij gemakkelijk gedragen kan worden. Het linnen mag grof zijn en de prijs er van kan voor geen der burgers, die zelvcn de zakken niet gelieven te vervaardigen, een geldelijk bezwaar zijn Van officiële zijde wordt geconstateerddat het bombardementhetwelk nu reeds 17 dagen duurt, weinig schade heeft aangerigt. De uitvallen van de zijde der bezetting werden wel is waar afgeslagenmaar de tegen-aan- vallen van de zijde der belegeraars ondergingen hetzelfde lot. Bij hel bombardement heeft de omtrek van hel Pantheon het meest geleden. Dit gedeelte der stad wordt verlatenomdat het gevaarlijk is. Een marketentster is in haar bedterwijl zij sliepdoor een bom gedood. Een moeder zat aan een tafel met hare twee dochters-, een bom vernielde de j kamer, doch liet haar ongedeerd. In een ander huis barstte een bom in een kamer tusschcn twee wiegen, in- welke zuigelingen sliepen. Dc moeder snelde, in hevigen angst, de kamer binnen en vond de kinderen ongewond in de wiegjes liggen. In een der buizen waren eenige soldalen aan het koken van hun middagmaal, een bom snorde dc kamer binnen, viel in den ijzeren pot, doch de soldaten ontkwamen heelhuids. In een ander huis was een schilder aan het werk: een bom plofte in zijn atelier, verbrijzelde al het huisraad, verscheurde al dc schilderijen, doch de kunstenaar werd niet ge troffen. Van twee dames, in eene vigilante gezeten, werd een gedood. De Siècle rigt nog steeds vrij hevige aanvallen tegen Trochn, wiens militaire bekwaamheden het steeds in twijfel trekt. Het blad hoopt dat hij nu eindelijk den lang verwachten uitval zal doen mét al de kracht en den ernst, die door de omstandigheden gevorderd worden. Over de inname van den Mont-Avron sprekende, zegt het Journ. Off.-. Onze artillerie kon zich niet meten met de kanonnen van Krupp. De ko gels, welke de Pruisseu in de laatste twee dagen hebben doen regenen, hebben niet veel menschenlevens gekost. Men heeft berekend dat elke doode 24000 pond metaal gekost heeft. De gencesheeren van het hospitaal des Enfants-Malades te Parijs hebben geprotesteerd tegen het bombardement van dit ziekenhuis, waarin G00 kin deren verpleegd worden, en dat in den nacht van 8 op 9 dezer getroffen is door vijf granaten. Te Bordeaux is van den wachter op de kust-seinpost van La Coubre berigt ontvangen dat eene schroefsiooinkorvet onder de vlag van den Noord- Duitschcn bond zich op omstreeks drie mijlen van de kust vertoond, den steven omgewend en zich met een Fransch handelsvaartuig,'een bark met drie masten, verwijderd had. Indien dit berigt juist is, zou het dc Pruis- sische oorlogscorvet Aueusta kunnen zijnw aarop de opmerkzaamheid reeds gevestigd was, en die vijf Fransche pantserschepen in last hebben naar onderscheiden kanten te vervolgen. In eene rcpublikeinsche volksvergadering te Bordeaux is reeds de afzetting 1 van den minister van marine geéischt, op grond dal hij in zijn hart tegen de republiek was, dat onder zijn bestuur de vloot niets had uilgerigt en dat hij zelfs een Fruissisch oorlogschip tot aan den mond der Gironde liet komen. -- Le Fran pa is heeft ernstige klaglen ontvangen over zekere bataillons van de mobile nationale garde. Die bataillons hebben le Monlrouge en te Arcueil de woningen van burgers verwoest, spiegels verbrijzeld, wijnkelders 1 geplunderd en zonder noodzaak kostbaar huisraad aan stukken geslagen. I Te Montrouge zou eene kostbare verzameling van oude prentwerken ge bruikt zijn om vuur aan te maken. Den 16^" December, toen het batail- Ion mobile nationale garde, hetwelk eenige dagen te Arcueil in garnizoen gelegen had, in Parijs terugkwam, hebben de manschappen een aantal voorwerpen, welke zij aldaar geplunderd hadden, onder anderen eene menigte koperen keukengereedschap, aan uitdragers in den omtrek der Place Mauber verkocht. -- De kolonel dc Charretle, gewezen kommandanl der pauselijke zouaven en sedert aanvoerder van een vrijwilligèrs-corps van het leger van Bretagne, was in het gevecht bij Loigny gekwetst en krijgsgevangen gemaakt, liet is hem echter gelukt te ontsnappenen Le Mans te bereikenwaar hem de benoeming van brigade-generaal wachtte. -- Te Longwy, welke vesting thans door de Pruissen met belegering en bombardement wordt bedreigd, is bevel gegeven om de Duilsehe krijgsge vangenen (er zijn er 54) in het hospitaal bij de zieken en gekwetsten op te sluiten, opdat zij alzoo in het lot van dezen zouden deelen, ingeval het vuur van 's vijands geschut op het hospitaal gerigt vvierd. SPANJE. Uit Madrid zijn troepen naar het gebergte der Sierra Morena gezonden om er de vorming van republikeinschc benden te beletten; te Baza, in Gre nada, was, naar gezegd werd, eene zoodanige bende, ter sterkte van om streeks 2000 manverschenen. PRUISSEN. BERLIJN, 1G Januarij. Het verlies van Le Mans en van de Sarthc-linie, zegt de Staats-Anz., ontneemt den vijand de mogelijkheid om zich ten noordwesten van de Loire op nieuw le organiseren, en al biedt de verder achterwaarts gelegen Bretagne hem een niet ongunstig veld ter verdediging aan, zal de generaal Chanzy toch waarschijnlijk van dien kant niet weder aanvallender wijze te werk gaan. Met Le Mans zijn niet alleen aanzienlijke magazijnen, maar ecne gewigligc. militaire positie in ons bezit geraakt, welke een groot ge deelte van den loop der Beneden-Loire beheerscht, en de Normandie van de landschappen Anjou en Touraine, alsmede hel gebied der Seine van dat der Loire afscheidt. Voorts vallen in Le Mans vijf belangrijke spoorwegen in onze magi, die Le Mans met Tours, Angers, Hennes, Cherbourg en Parijs verbinden, liet leger van den generaal Chanzy bevindt zich volgens de jongste officiële berigten in vollen terugtogt naar Alencon en Laval. liet bombardement van Frankrijks hoofdstad wordt onafgebroken voort gezet; somtijds is hel vuur zeer levendig. De onzen vuren geregeld, lang zaam, maar zeker; de Franschen daarentegen zeer onregelmatig. Uit het gedeelte der staddat men kan overzienziet men gestadig rookkolom men opgaan of ook wel duidelijk de vlammen opflikkeren. Ofschoon onze batterijen zoodanig gesteld zijn dat de Fransche artilleristen moeijelijk hunne stukken kunnen rigtcn, zoo gebeurt, het toch wel eens dat zij schade aan brengen. Zoo kwam o. a. een hunner granaten tegen den mond van een onzer stukken, met zulk eene kracht dat de rand naar binnen gebogen werd en de loop een ovalen vorm kreeg. Terstond werd dit stuk echter door een ander van nog zwaarder kaliber vervangen. In het tolhuis aan de brug van Sèvres was ecu 50-tal Fransche soldaten gelegerd. Zoodra een paar granaten tegen dat huis waren aangevlogen1, werd er een raam geopend en de vaan van het Roodc Kruis uitgestoken, zeker in de verwachting dal de Duitschers zouden gelooven, dat het gebouw, hetwelk altoos binnen het onmiddelijk bereik van hel vuur der voorposten is geweest, zoo plotseling in een lazaret zon veranderd zijn. Een derdt granaat was evenwel voor de Franschen een bewijs dat de Duitschers zicli niet lieten misleiden, cn naanwelijks was dan ook dat projectiel in het huis geslagen, of de soldaten vlogen er uit en maakten zich in wilde vlugt uil dc voelen. Uit Versailles zijn van den 15'1'" de volgende officiële berigten ontvan gen: Van dc kolonnes, die het geslagene leger van Chanzy vervolgen, zijn de volgende berigten ingekomen: Den !4'lfn vond de generaal Schmidt 2% mijlen ten westen van Le Mans eene vijandelijke divisie, welke, terstoni

Leydse Courant | 1871 | | pagina 2