LfilDSCHE COURANT. 1871. N\ 15. WOENSDAG 18 JANUARI J. STA DS-BERIGTEN. BliNNENLANDSGUK ÜKKIGTEN. De Courant verschijnt dagelijks. Zon- en Feestdagen uitgezonderd. De prijs der Courant is per vierendeel jaars ƒ3.franco p.p. f 3.50; met het Verslag der Handelingen van den Gemeenteraad 3.35, franco p. p. f 3.85. Het verslag afzonderlijk is verkrijgbaar voor ƒ2.50 's jaars, buiten de expeditiekosten. Afzonderlijke nommers der Courant zijn verkrijgbaar voor 5 Cents, franco p. p. 6 Cents. De prjjs der Ad verten tien is van 14 regels f 1.- iedere regel meer 25 cents. Vergadering van den Gemeenteraad van Leiden, Donderdag 19 Januarij 1871, 's namiddags te twee uren. Onderwerpen 1». Benoeming van een Commissaris voor de Stads bank van leening, bij periodieke aftreding. 2\ Benoeming van twee leden in de Commissie voor de oudheidkunde, bij periodieke aftreding. 3». Benoeming van een hulponderwijzer: o. der 2' klasseaan de openbare lagere school n". 1voor onvermogenden b. der 4' klasse, aan de openbare school voor meer uitgebreid lager onderwijs 2e klassevoor jongens. 4". Verzoeken om ontslag, van: o. W. F. Oostveen, 1' hulponderwijzer 4' klasse aan de openbare la gere school n». 2 voor onvermogenden'; b. W. F. van VVeeren, 2hulponderwijzer 4klasse aan de openbare lagere school n". 2 voor minvermogenden. 5'. Suppletoire staat van begrooting, dienst 1870. 6". Financieele voordragt betrekkelijk het standbeeld van Boerhaave. 7". Voordragt tot continuatie der onderhandsche aanbesteding van de plant soenen, aan J. Bolt. 8". Voorstel tot wijziging van art. 114 en 115 der Algemeene Policieverordening. 9». Missive van regenten van het Heilige Geest of Arme Wees- en Kinderhuis houdende bedenkingen omtrent het opmaken eener voordragt ter vervtiHing der bestaande vacaturen. 10". Voordragt tot het verleenen van afschrijving op de plaatselijke directe belasting1870. 11". Voorstellen betreffende den toren van de Mare-kerk. 12". Verzoek van J. de Koning, tot het hekomen van gemeentegrond in de Duivelshoornpoort op de Middelstcgracht. LEIDEN. 17 Januarij. Gcdep. staten der provincie Zuidholland hebben bepaald dat de herijk der maten en gewigten in de verschillende gemeenten dezer provincie in 1871 zal plaats hebben in de maanden Maart, April, Mei, JunijJulij, Au gustus en September. De vraag heeft zich voorgedaan, of de eigenaar van een door long ziekte aangetast rund bevoegd is. om, na behoorlijke aangifte van het ziektegeval, dat rund onverwijld, met inachtneming, onder politictoczigt. van de voorschriften op het verbranden of begraven der ingewandente zijnen bate te slagten en de overige dcelen te gelde te maken of zelf te ge bruiken. Die vraag acht de minister van binnenl. zaken, blijkens diens missive van den lldeB dezer, voor toestemmende beantwoording vatbaar, mits de ziekte eerst kort geleden opgemerkt en niet ver gevorderd zij, en de eigenaar zich ondcrwerpe aan de voorschriften omtrent desinfectie. On der die voorwaarden acht Z. Exc. de bedoelde handelwijze wenschelijk zoowel in het belang van den eigenaar als van de schatkist, terwijl de spoed, waarmede de afmaking alsdan zal plaats hebben, tot wering der be smetting kan bijdragen. De gemeentebesturen zijn uitgenoodigd, om in voorkomende gevallen zich dienovereenkomstig te gedragen. Naar men meldt heeft het ijs in de rivier de Lek op onderscheiden plaatsen eene buitengewone dikte bereikt. Niettegenstaande den lagen water stand, zoo te Keulen als te Arnhem, staat het water aan onderscheiden peilschalen langs de Lek nagenoeg aan het noodpeil. Uit Dordrecht meldt men: Naar men verneemt, zijn reeds twee van de drie prijzen winnaars in den schaatsenrijderswedstrijd, 11. Donderdag te Zwijndrccht gehouden, gestorven aan de gevolgen van al te groote inspan ning van ligchaamskrachten. Een hunner overleed reeds den volgenden dag. Te Amsterdam is Zondag middag op het IJ voor de Nieuwe Stads- llerberg een vrachtijssledewaarin 6 personen met kinderen gezeten waren, in een aldaar aanwezig slop geraakt; behalve een kind van 14 maanden, dat verdronken is, zijn allen gered. Te Zalt-Bommel is gisteren morgen een luchtballon gezien, komende van het zuidwesten en gaande naar het noordoosten. De ballon vertoonde zich hoog in de lucht cn had een snelle vaart en was spoedig uit het gezigt verdwenen. Ook op andere plaatsen, als Wijk bij Duurstede, Woudenberg cn Leersum is die ballon waargenomen. Naar men uil Harderwijk meldt is lijj aldaar nedergedaald. Naar men zegt heeft een officier, die gekwetst was, den ballon verlaten en zich over Utrecht naar Amsterdam begeven. In den omtrek van Vledder zijn de jagers overeengekomenvoorshands elke week een klopjagt op vossen te houden, die zich tegenwoordig meer dan vroeger in de bosschen van die omstreken ophouden. Men meldt uit Maastricht: De heer P. Regoul heeft dezer dagen aan den voorzitter vap het internal ionaal comité, hetwelk zich in Belgis ge vormd heeft tot ondersteuning der Fransche krijgsgevangenen, de belang rijke som van ƒ1000 doen toekomen. Hier wilde onze wakkere industrieel liet echter niet bij laten. Naar men verneemt, doel hij voor eene even groote som aan klecdingstukkcnflanellen hemden en borstrokken vervaar digen welke aan de krijgsgevangenen in Duitscliland zullen worden gezonden. - Berigten uit Curasao van 17 Dec. melden het volgende: Wegens het gebeurde met de stad Maracaibo verneemt men hier dat zijna een hard nekkig gevecht lusschen de troepen der federalen cn die der reaclionnaire partijden 7"1'" dezer door de eerstgenoemden ingenomen is. Volgens een brief van den ll',cn bevindt zich het ganschc vijandelijke eskader thans iu het bezit der federale regering. Drie schoeners, die onbekend waren met de overgave van het kasteel, kwamen binnen en werden genomen. De twee stoomschepen, die daarvan kennis droegen, bleven buiten de Bar, doch gaven zich drie dagen later over wegens gebrek aan levensmiddelen en brandstoffen. De moeijelijkhedcn met Venezuela schijnen dientengevolge nog niet geëin digd te zijn. De agent van het wettig gouvernement van Venezuela heeft geprotesteerd tegen het verblijf van de gewapende schoener Trimmer, in de haven alhier, en tegen het ten anker liggen van de schoener Hernandez in de Kruisbaai, een der zuidwestelijke baaijen des eilands, op grond dat door de overgave van Maracaibo aan het wettig gouvernement der republiek Venezuela de gewapende partij in die republiek haar eenige toevlugtshaven verloren heeft en derhalve niet langer als oorlogvoerende kan aangemerkt worden. De Gouvernements-Gourant van Paramaibo meldt dat aan de Marowync, Nedcrlandsch gedeelte, goud-aderen zijn aangetroffen, welke eene aanzien lijke hoeveelheid van dat edel metaal bevatten, en dat onderscheidene per sonen tot delving daarvan zijn te werk gesteld. Volgens ber'igt uit Batavia van 13 Januarij waren aldaar aangekomen de volgende schepen: Kitty, kapt. Mulder; Siudbad, kapt. Kooy; H'iUeminn 4- Clara, kapt. van Herwerden, en was vertrokken de Kosmopoliet, kapt. Dienske. 'sGRAVENUAGE, 17 Januarij. Door Z. M. is aan J. Worlhington, wegens menschlievende hulp ver leend aan 14 inlanders, wier praauw op 12 Jan. 1870 was omgeslagen en die ter hoogte van Oedjong-Panka, noordwestelijk van Soerabaija, in zee drijvende waren, verleend de zilveren medaille, ingesteld bij kon. besluit van 22 Sept. 1855. Tot raadsheer in het prov. geregtshof in Groningen is benoemd de heer mr. E. Koning, thans griffier van dat hof. Door Z. M. is, op hun verzoek, eervol ontslag verleend aan den heer mr. H. van Marle, als notaris te Middclslum, en aan den heer G. Boldingli, als notaris te Hoorn. Voorts zijn benoemd: tot notaris te Hoorn de heer C. Boldingh Gz.cand.-cotaris aldaar, en tot notaris te Utrecht de heer J. van Hengelaar, cand.-notaris aldaar. Tot ontvangers der registratie zijn benoemd: te Winschoten de heer J. F. van Dunne, thans in die betrekking te Beetsterzwaag; te Raalte, de heer II. Budde, thans in die betrekking te Iloogeveen. De heer J. C Kre- mer, thans ontvanger der directe belastingen te Huissen, is benoemd tot ontvanger der directe belastingen te Monnikendam. Door den minister van financien zijn bij het kadaster benoemd: tot landmeters 2' kl.de hh. A. C. van Buy ven. W. J. A. Uminels. G. E. Last, 11. Vriend. W. F. Busing, B. J. Hiddink en A. J. Uiterwijk, thans landmeters 3" kl.; en tot landmeters 3' kl.de hh. G. F. van der Noordaa, J. A. W. van Bergen, W. van der Rest, A. C. Oostcrman en C. Ilorsting, thans adspirant-landmeters. Z. M. de koning heeft gisteren middag ten gehoore ontvangen den lieer baron Gericke van Hcrwijnen die den gevorderden eed als minister van bui'cp.l. zaken in handen des konings heeft afgelegd.

Leydse Courant | 1871 | | pagina 1