LEIDSCHE C 0I It A A T. 1871. N". 14. DINGS DAG 17 JANUARI J. BlNNEiNLANDSCHE BERIGTEN. De Courant verschijnt dagelijks, Zon- en Feestdagen uitgezonderd. De prijs der Courant is per vierendeel jaars ƒ3.franco p.p. ƒ3.50,- met het Verslag der Handelingen van den Gemeenteraad 3.35, franco p. p. f 3.85. Het verslag afzonderlijk is verkrijgbaar voor ƒ2.50 't jaars, buiten de -expeditiekostcnAfzonderlijke nommers der Courant zijn verkrijgbaar voor 5 Cents, franco p. p. 6 Cents. De prijs der Advertentie» is van 14 regels 1.- iedere regel meer 25 cents. LEIDEN, 16 Januarij. Zaturdag avond vereenigden zich in de stads-gehoorzaal de leden van de Lcidsche studentcn-ijsclub en het meerendeel der deelnemers aan de op dien dag gehouden hardrijderijom getuigen te zijn van de plegtigc uitrei king der prijzen door de gelukkige winners met zooveel inspanning ver worven. De president der ijscluh, de heer P. J. A de Bruine, met welge kozen woorden hulde brengende aan de ferme en gepaste wijze, waarop zich alle mededingers ir. het strijdperk hadden gedragen, gaf als zijne overtui ging te kennen dat de Leidsche studenten-ijsclub door dezen wedstrijd hare reputatie mogt gevestigd achten, daar hij, onder vele met lof bekende rijders, den prijs mogt uitreiken aan den heer N. Vulsma, uit Amsterdam, een man wien dit geluk reeds tienmaal te beurt viel. Den heer F. Pontier, uit Amsterdamdie de eerste premie verwierf, wenschte hij geluk op die loopbaan, waar de eerste lauwer, dien hij plukte, uit een vorstelijk geschenu bestond. Niet minder genoegen deed het hem de tweede premie aan den heer A. liesselink, student te Delft, te mogen uitreiken. Met geestdrift werd daarop aan het voorstel van den presidentom op het welzijn van de bekroonden een glas te ledigen, onder het spelen van fanfares gevolg gegeven. De pre sident, daarna het woord rigtende tot den heer B. W. Schultetus Aeneae, gevoelde zich gedrongen hem dank te betuigen voor de wijze, waarop hij dien dag de eer der Leidsche sludenten-ijscluh had opgehouden, die, op hem wijzende, er op bogen kon schoone en degelijke rijders onder hare leden te tellen. Het bestuur had daarom besloten hem als derde premie een zil veren luciferdoos te vereeren. De laatste vier aangebleven rijders ontvingen ieder nog eene gratificatie van vijf gulden. --- - De aangename en waarlijk joviale toon, die er heerschte tusschen de leden en hunne gasten, de wijze waarop velen in de gelegenheid gesteld waren onder het gebruik van een glas wijn hun oud-llollandsche lange pijp te rooken, waren zeker niet het minst de oorzaak, dat men nog langen tijd zeer feestelijk gestemd bijeenbleef. Men meldt ons uit Katwijk aan Zee, dd. 14 Jan. In het afgeloopen jaar werd alhier de haringvisschcrij uitgeoefend door 39 schuitengezamenlijk bemand met 330 koppen. Daarmede is aangebragt (buiten de 10 pCt. toegift) 8,432,200 stuks ongeschonden steurharing en 1,343,000 stuks pekelharing, in 1330 tonnen, totaal 9,775,200 stuks. Aan den steurharing werd besomd 94500 en aan den pekelharing ƒ20040, te zamen 14,600. Wanneer men in aanmerking neemt dat, ten gevolge der tijdsomstandigheden, de visschers 5 weken later zijn uitgegaan dan in de laatslvorige jarenen er geen verlies van manschappen, vaartuigen of nelten is geleden, kan de uitkomst dezer onderneming als zeer bevredigend be schouwd worden. Zaturdag namiddag werd door schipper L. de Vreugd de eerste versche zeevisch aangebragt; aan 3 tarbotten, 5 snees long, 5 mand schol, 8 mand rog en 2 kar vijfsterren is besomd ƒ118. Men meldt ons uit Zoelermeer, dd. 13 Jan.: In dezen winter wordt onder de gemeenten Zoelermeer en Zegwaard buitengewoon veel aan het schaatsenrijden gedaanen verschaft het ijs aan menig lielhebber veel ver maak. Heden morgen is alhier ringgcreden door jongelieden boven de 15 jaren, waaraan er 24 deelnamen; de prijs, bestaande in een sigarenkoker met zilver, is gewonnen door C. Rijnevecn, van Zoelermeer. Daarna had 'snamiddags ten 2 ure eene hardrijderij op schaatsen plaats. De prijs, een zilveren inktkoker, werd behaald door W. van der Mast, van Moer- capelle (aan wien 11, Zaturdag alhier eene premie was ten deel gevallen) en de heden uitgeloofde premie, een sigarenbeker op zilveren voet, is aan Gerardus Weerhein ten deel gevallen. Door het schoone weder uitgelokt woonden meer dan 3000 menschen deze feesten bij. Gelukkig is alles zon der ongelukken en tot een ieders genoegen in de beste orde afgeloopen. 's Rijks middelen hebben over de twaalf maanden van 18G9 opgebragt ƒ74,100.704.99 Voor 1870 waren zij geraamd op ƒ72.099,533. Zij heb- 1870 opgebragt 75,682,626.82. Derhalve ƒ3.583,93.82 ben werkelijk in boven de raming. De minister bragt dat met den den bestemd, om. van koloniën heeft ter kennis van belanghebbenden ge ls'™ September dezes jaars vier jongelingen zullen wor- volgens het daaromtrent vastgestelde reglementonder het oppertoezigt van den heer dr. G. J. Mulder, te worden opgeleid lot mi litaire apothekers voor de dienst in de overzeesche bezittingen, en wel drie voor de dienst in Oost-Indië en één voor de dienst in West-Indiö; en dat, wanneer zjj hunne zonen of pupillen daarvoor verlangen in aanmerking te doen komen, deze op Maandag, den 5de" Junij 1871, des voormiddags ten acht ure, ten huize van den voormelden oud-lioogleeraar te Bennckom zul len worden toegelaten lot het afleggen van een vergelijkend examen. De op zegel geschreven verzoeken tot toelating moeten voor 1 Mei aanst. bij liet dep. van koloniën ingediend worden. Eerlang zullen bij de slcnographische inrigling ten dienste van de beide kamers der staten-gencraal, na vergelijkend examen, weder ééne, welligt twee kweekelingsplaatsen worden vervuld. Alleen zijdie genoeg zame kennis van de Nederlandsche, Fransche, lloogduitsche en Engelsche talen, alsmede van de beginselen van staatsregt, staathuishoudkunde, algc- mcenc en vadcrlandsche geschiedenis bezitten, kunnen in aanmerking ko men. Voor doctoren in regten en letteren en voor hendie in het bezit zijn van het diploma, naar aanleiding van art. 57 der wet pp het middel baar onderwijs verkregen, is het vergelijkend examen van beperkten aard. Degenen, die naar de genoemde betrekking wcnschen te dingcuworden uitgenoodigd zich schriftelijk aan de gemengde commissie vpor de slenc- graphie uit de beide kamers der staten-gencraal te wenden. Hunne verzoek schriften moeten geadresseerd worden aan den griffier dier commissie, te vens griffier der tweede kamer, bij wien nadere inlichtingen te verkrijgen zijn, zoowel omtrent het te houden examen, als omtrent de uitziglen, aan de betrekking van kweekeling bij de stcnographischc inrigtjng verknocht. Naar men verneemt, is aan den heer dr. W. llendrikszcönsulercml geneesheer en oogarts van Z. M. den koning, stichter en president der Sophia- Verceniging lot bescherming van dieren te Amsterdam, de onderscheiding te beurt gevallen, van wege den cVerein zum Schutz der Thiere te Ham: burg" te worden begiftigd met zijne zilveren medaille van verdienste. De met dit eereblijk begiftigde is die onderscheiding verschuldigd aan zijne, in weinige jaren tijdsaan de humane zaak der dierenbescherming bewe zen bemoeijingen. De gemeentelijke overheid te Jesi (Italië) heeft bekend gemaakt, dat uit het kunstkabinet aldaar zijn ontvreemd: Drie schilderijen op hout, hoog 33. breed 69 centimeters, den grondslag vormende eener grooterc schilderij, naar men meent uit de school van Titiaan Een dezer schilde rijen stelt voor eene kerk van binnen, met altaar en een gcdenklccken ter eere van St. Agatha, het opschrift dragende «Scpulcrum St. Agatae", en daarbij verschillende groepen. Eerste groep, een priester die de mis bedient met koorkinderen. Tweede groep. St. Lucia, geknield met de moeder bid dende, en andere personen in staande houding. Derde groep, St. Lucia sla pende op de eerste trede van den trap van het gedenktecken voor St. Agatha. Vierde groep St. Lucia staande, haren droom aan hare moeder vertellende. Vijfde groep, St. Lucia, die uit een raam van de kerk hare rijkdommen aan de armen uitdeelt. De twee andere schilderijen, die aanvankelijk ver- eenigd waren en eene schilderij vormden, stellen vooreenen troon, waarop Pascasio is gezeten, die met een degen aan St. Lucia ter aanbidding een afgodsbeeld aanwijst, boven het lijstwerk eener deur geplaatst. Regts en links van Pascasio' zijn vier personen gezeten. St. Lucia, voor den troon staande, wijst met de regterhand naar den Heiligen Geest, dien men in de hoogte ziet. Zij is gebonden door middel van een koord, waaraan acht paar ossen zijn bevestigd, die de geleiders te vergeefs trachten voort te drijven. Ter zijde op eene lijn met de ossen ziet men gewapende soldalen waarvan een een vaandel draagt, met het opschrift //Pascasius X. C Holes." Op den achtergrond der schilderij ziét men de poorten der stad en paleizen, op wier balcons zich personen bevinden die het schouwspel gadeslaan. Voorts vier schilderijen op hout, waarvan de vervaardiger onbekend is. hoog ongeveer 34 en breed 54 centimeters, voorstellende: 1°. het bezoek der wijzen; men ziet er deze zeven personen: de Madonna, het kind Jezus, St. Joseph, de drie wijzenen een dienaar, welke drie paardèn bij den toom houdt; de vier laatstgenoemde personen in oostersche kleederdragt; 2". een kluizenaar in de woestijn, met daarmede overeenstemmend bijwerk; 3». de geboorte, voorstellende de Madonna, het kind, St. Joseph en twee engelen; 4°. St. Sebastiaan, naakt, geboden aan een zuil en doorboord met pijlen; daarnevens een persoon, die naar de wonden ziet, welke den heilige zijn toegebragt door de pijlen, welke uit zijn ligchaam steken. Bij ontdekking wordt berigt verzocht aan het departement van justitie. -- Voor Schoonhoven was in de vorige week het ijs in de Lek zoo krach-

Leydse Courant | 1871 | | pagina 1