ten slotle toegekend aan een naauwclijks elfjarigen knaap. K. de Jong, van Hardegarijp, die inderdaad door zijn rijden uitmuntte. Ofschoon de costu- ines over het geheel niet zeer aantrekkelijk (sommigen zeggen zelfs: leelijk) waren, leverde deze alles behalve karakteristieke vertooning op het ijs toch ongetwijfeld aan velen genoegelijke oogcnblikken op; menig gemaskerd sujet toch wist het talrijk aanwezige publiek nu en dan de lachspieren in bewe ging te brengen. Door een 1 O-tal muziekanten werd dit ijsfeest opgeluis- i terd. Alvorens zich naar de baan le begeven, zoomede na afloop der rijderij, ging het in optogt door de stad en werd aan onderscheidene autoriteiten eene ovatie gebragt. lieden was de stad bij gelegenheid van den marktdag nog al tamelijk druk bezochtvele buitenlieden waren weder op schaatsen overgekomen. De ijsvermakelijkheden duren nog steeds voort. Morgen zal alhier op de Nieuw- stad door den baanveger L. Eygelaar eene hardrijderij op schaatsen worden gehouden door jongens en meisjes beneden de 16 jaren oud. Eenige nette zilveren prijzen zijn daarvoor uitgeloofd. Opmerkenswaardig is, dat Eygelaar reeds p. m. een 30-tal en zijne voorouders meer dan 175 jaren als baanve gers daar zijn werkzaam geweest. Door de dames-leerlingen der Fransehe kostschool alhier is aan genoemden Eygelaar een op het ijsvermaak toepas selijk vaandel geschonken. De bevolking der grootc strafgevangenis alhier, op 1° October jl. C19be stond op 1" Januarij dezes jaars uit 6i8 mannelijke gevangenen. De ver meerdering in dat kwartaal was 15, de vermindering 16, waarvan 13 ont slagen en 3 overleden. Tc Maastricht zijn weder 9 uil I'ruisseiï ontvlugte Fransehe krijgsge vangenen gepasseerd, waaronder '2 officieren, op weg naar België. 's GRA VENI1AGE14 Januarij. 'L. M. heeft goedgevonden bij het wapen der artillerie te benoemen bij den staf, tot magazijnmeester 1'' kl. te Nijmegen den kapitein J. Stad- nitski, van het 3e rcg. vesting-artillerie; hij het 3' reg. vesting-artillerie tot kapitein 3C kl. den len luit. J. C. Maris, van het reg. veld-artillerie; bij het reg. rijdende artillerie tot lcn luit. den 2r" luit. W. 1'. Voeren, van het corps. De lc luit. M. Zekerder is van hel lc bij het 4e reg. infanterie over geplaatst. Met leedwezen verneemt men dat de heer Knorring, Russisch minister aan het Nederlandsche hof. na eene ernstige ongesteldheid, die omstreeks 14 dagen heelt geduurd, heden middag is overleden. Voor het prov. geregtshcf iu Zuidholland stonden gisteren te regt de gebroeders M. en C. v. D., geboren en laatst wonende te Aarlanderveendie in den nacht van 13 op 14 Nov. jl. van eene bleekerij te Alphen ontvreemd hebben een tal van kleedingstukkenwaschgoederenenz., en dns beschul digd worden van diefstal bij nacht in een bewoond huis te zamen en in verecniging gepleegd. Na den diefstal begaven zij zich eerst naar Gouda, waar de gestolen goederen voor ft werden verkocht, toen naar Dordrecht, waar weder eenige goederen verkocht werden, terwijl zij zich eindelijk naar Nijmegen begaven, om aldaar het nog overige, na de merken er uitgedaan te hebben, te trachten te beleenen; doch dit mislukte en zij werden aldaar gearresteerd. In het huis van arrest te Leiden werden later nog eenige" goederen bij hen ontdekt, die zij hadden aangetrokken. Beschuldigden* dje alles bekenden, wilden zich volgens hunne opgave naar Pruissen begeven, maar daar zij geen geld hadden, werd de diefstal door hen gepleegd. Een hunner werd in 1868 door de regthank te Leiden lot 10 maanden eenzame opsluiting veroordeeld wegens opligting en laster. Mr. van Maanen eischfé hunne schuldig-verklaring en veroordeeling tot eene tuchthuisstraf, voor den eerste van 510 jaren en voor den tweede van 513 jaren en 4 maanden. De verdediger van de beschuldigden. mr. Pape, verzocht eene milde toepas sing der strafwet. Het hof heeft hen, met aanneming van verzachtende omstandighedenveroordeeld tot drie jaren correctioneele gevangenisstraf. BU!TKNLANBSC11E BElilGTKN Ll'ïEJSBüR Men verzekert dal hel antwoord van den heer von Bismarck op de nota van den heer Servais alhier is ontvangen en dat het een geruststellen- j den indruk gemaakt heeft. Von Bismarck zou voorstellen dat het hertog dom den consul van den Noord-üuitschen bond zal benoemen tot bemidde laar tusschen de beide gouvernementen. Si X Cl 15 Jj A X LONDEN 13 Januarij. De op vrije voelen gestelde, maar tevens verbannen Fenians hebben, naar volgens de te Cork verschijnende nieuwsbladen, dezer dagen aanboord der Cuba eenige oogenblikken ter reede van Queenstown, de haven van Cork, vertoefd, bij welke gelegenheid hun vele bewijzen van sympathie gegeven zijn. De volksmenigte op de kaden heeft henbij de nadering van het schip, luide toegejuicht, en eenige verwanten en vrienden der bannelingen hebben deze aan boord bezocht. Het huis Liebert Rogerson le Londen en Manchester, handelende op Oost-Indië en China, heeft zijne betalingen gestaakt. De firma Melbourne, Clark C". te Manchester, agenten tot het doen van inkoopen voor reke ning van huizen in China gevestigd, is mede gefailleerd met een passief; van 25000. Te Sheffield heeft in een kolenmijn eene ontploffing plaats gehad, ten gevolge waarvan 26 der 70 op dal oogenblik aldaar werkzaam zijnde arbei ders zijn omgekomen. Van deze 26 waren er 18 gehuwd. Volgens de Timet zal de optogt, welke den heer Favre bij zijne even tuele komst te Londen van de Chasing Cross-slation naar Hydepark zal be geleidenzich door eenige nieuwigheden kenmerken. Daar men aan de demonstratie meer bepaald een anti Pruissisch karakter w il geven heeft men naar Newcastle-on-Tyne en naar Shielde gelelegrapheerdten einde zich van de tegenwoordigheid bij den optogt te verzekeren van eenige al daar titans verblijf houdende leden der equipages van de kolenschepenwelke de DuitschePs in de Seine hebben doen zinken In dien optogt zal door zeelieden een Engelsche scheepsvlag worden rondgedragen, waarop zal ge schreven staan, aan de eene zijde; «met voeten getreden door koning Wil helm en von Bismarck" en aan de andere zijde: //de vlag, die duizend jaren getrotseerd heeft en "Briltannië beheerscht de zeeën." De vlag zal door beslijkte voetstappen bezoedeld zijn. Die "beleedigde" vlag zal door een groot aantal Engelsche koopvaardijkapiteins en matrozen uit Londen en Bir mingham gevolgd worden. Reeds is voor een aanzienlijke geldsom inge schrevenont in de kosten der demonstratie te voorzien. Volgens den Telegraph beginnen de levensmiddelen ook voor Parijs zeer schaarscb te wordener is nog wel geep hongersnoodzegt de corres pondent van dal blad. maar wij mogen dankbaar zijn als wij er aan ont snappen, Sedert drie maanden leven wij van koeijen. en die schijnen thans niet meer overvloedig le wezen; ossen waren er niet, zij ziju allen binnen Parijs gebragt voordat de stad werd ingesloten. Door het leger worden massa's' schapen gebruikt; kruidenierswaren van allerlei aard zijn zeer schaarscb; groenten zijn er niet meer le krijgen sedert de vorst is ingeval len, en een of twee malen is er zelfs gebrek geweest aan brood. I1' R 1 V li It IJ K. Uit Bordeaux wordt gemeldDe generaal Chanzy meldt uit Lc Mans dat in de laatste dagen gevechten geleverd zijn, die aan de generaals, welke hem omringen, den raad hebben doen geven, den terugtogt te aanvaarden. Chanzy heeft gemeend, hoe ongaarne dan ook, dien raad le moeten volgen. Hij trekt zich thans op zoodanige wijze terug, dat hij een nieuwe strategi sche lijp. bezet en de operatien hervatten kan. De Goj. de France le Bordeaux heeft zich veroorloofd den heer Gam- belta te hekelen met eene reeks van proclamatienwelke hem toegedicht worden en die den toon en geest zijner eigene verklaringen min of meer nabootsen. Het doel was hem als een verwaten en hoovaardig, willekeurig en wispelturig, onbesuisd en onkundig bewindsman voor te stellen, en inzonderheid zijne overdreven zegeberiglen te bespotten. Zoo zegt hij iu eene van de verdichte proclamation"Alles gaat al beter cn beter. DeDnit- schers winnen met eiken dag veld, en gaan alzoo des te gewisser hunnen ondergang te gemoet. Nu ga ik mij. mij in hoogst eigen persoon, aan het hoofd des legers stellen. Leve de republiek! met haar zijn alle rampen even zoo vele zegepralen en blijde tijdingen; zonder haar zijn alle gelukzaligheden enkel rampen en jammeren." 1 -— Door liet JaurK. du Havre en den ih'on. Univ. wordt berigt dat een kruidenier in Rouaan vier bij hem gehuisveste Pruissen door vergiftiging om het leven heeft gebragt; hij is deswege gefusilleerd. Te Tours is onder den titel La Crise eene brochure verschenen, waarin met nadruk op het sluiten van vrede aangedrongen wordt. De schrijf er ziet in den vrede het eenige redmiddel voor Frankrijk, daar de vreemde mogendheden het aan zich zelf overlaten. 6' U 5 I S S 15 X. BERLIJN. 13 January. De Foss. Zeit. deelt uit een goede bron mede, dat in het aanslaande voorjaar de geheele landweer van gansch Duitschland op Franschen bodem zal staan. De reserve, tot het voltallig maken der linietroepen, wordt in massa derwaarts gezonden, en men mag op goeden grond aannemen, dat op die wijze binnen zeer korten tijd ruim 300,000 man aan het leger te velde zullen worden toegevoegd. Het groot verlies aan officieren van Duitsche zijde in het gevecht bij Bapaume, 8 gesneuveld en 23 gekwetst, wordt toegeschreven aan het feit, dat de stafofficieren en de kapiteins bij de infanterie het als eene zaak van eer beschouwen, ook in het gevecht te paard le blijven, ten gevolge waar van zij den vijand gemakkelijk tol mikpunt dienen. In de laatste dagen is bovendien uit de mededeelingen van een aantal Fransehe gevangenen geble ken, dat de Duitsche officieren in de verte te herkennen waren aan den glans hunner zwarte regenmantels, die voor de Franschen zeer goede mik punten opleverden. Om die reden is thans aan de officieren ten strengste verboden, deze regenmantels in het gevecht te dragen. PJER TELEGRAAF. 'sGRAVENHAGE, 14 Januarij. Voor den militieraad. Leiden, zijn be noemd: lot lid de majoor Westenberg, lot plaatsvervangend lid de majoor Driessenbeiden van het 4(le rêg. inf. BESANCON, 12 Januarij. Naar men verneemt, hebben de Pruissen Vesoul ontruimd. 800 Pruissen, die van 3 stukken geschut voorzien waren, vielen gisteren 3 compagniën francs-tireurs aan in de nabijheid van Abbeville. De francs- lireurs vochten dapper en verloren slechts 8 man. De Pruissen werden met groot verlies teruggeslagen, hunne dooden en gewonden in zeven voertuigen medenemende. Hun kommandant behoorde onder de dooden. VERSAILLES, 13 Januarij. De inneming van Le Mans had gisteren, spoedig na het laatste gevecht, plaats. Gelijktijdig werden de Franschen uit hunne stellingen bij Saint-Corneille ten noord-oosten van Le Mans verdreven. Het bombardement op de forten van Parijs is gisteren met goed gevolg voortgezet. Aan onze zijde is hel verlies gering. LONDEN, 14 Januarij. De eerste zitting der conferentie alhier is vastge steld op Dingsdag 17 Januarij, 's namiddags ten I ure. LONDEN, 14 Januarij. De Times zegt dal Engeland iets moet doen om den oorlog legen te houden. «Wij zijn", verklaart het blad. »de voornaamste der onzijdige mogend heden, en moeten den eersten stap doen, die, naar wij hopen, met goeden uitslag zal bekroond worden." VERSAILLES, 13 Januarij. In den veldslag bij Le Mans hebben wij 12 stukken gesehut buit gemaakt en zijn 18,000 gevangenen in onze handen gevallen. Gambetla was bij den aanvang van het gevecht tegenwoordig, doch redde zich door een tijdige vlugt. BERLIJN, 14 Januarij. (üfficiëel.) Versailles, 13. Voor Parijs werd bij aanhoudenden mist het. vuur onzer batterijen tegen de vestingwerken en de stad geregeld voortgezel en door den vijand flaauw beantwoord. Onzerzijds tellen wij aan dooden en gekwetsten 2 officieren cn 9 man. Prins Frederik Karei meldt uit Le Mans dat de vijand, deels naar Margon. deels naar Laval, zich terugtrekt en door de Duitsche colonnes vervolgd wordt. Van het leger van Chanzy zijn gedurende de onafgebroken voortgezette gevechten, van den 6'1''® tot den I2,lcn, alleen ruim 16,000 ongekwetste ge vangenen in handen van het tweede leger gevallen; bovendien heeft dit 12 stukken geschut, waaronder mitrailleuses, 6 locomotieven en 200 wagens buit gemaakt. ADV EK TEN Tl EN. Heden namiddag overleed, in den ouderdom van 69 jaren, ria eene lang durige ziekte, zacht en kalm. Vrouwe YYILHELiftlNA EVA VERKOUTEREN, Weduwe van Professor T. W. J. JUYNBOLL, diep betreurd door hare kin deren cn hehuwd-kinderen. Leiden, 12 Januari 1871. olslrekl eenige kennisgeving. De lieer en Mevrouw DROST betuigen hunnen dank voor de vele blijken van deelneming bij de geboorte van hun jongste kind. Bezoeken worden afgewacht Maandag en Woensdag 16 en 18 dezer. Leiden, 14 Jan. 1871.

Leydse Courant | 1871 | | pagina 2