COURANT. MAANDAG 16 JANUAR1J. NATIONALE MILITIE. BIN N EN L A N DSC (IC BE BIGT EN. De Courant verschijnt dagelijks. Zon- en Feestdagen uitgezonderd. De prijs der Courant is per vierendeel jaars f 3.franco p.p. /3.50; met het Verslag der Handelingen van den Gemeenteraad ƒ3.35 franco p. p. j 3.85. Het verslag afzonderlijk is verkrijgbaar voor 2.50.. 's jaars, buiten de e.rped 11 ie kosten. Afzonderlijke nommers der Courant zijn verkrijgbaar voor 5 Cents, franco p. p. 6 Cents. De prijs der Advertcntiën is van 1—4 regels f 1- iedere regel meer 25 cenls. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN doen te welen, dat ingevolge art. 18 der Wet van den 1 Augustus 1861 Staatsblad n°. 72) allen, die volgens art. 15 dier Wet voor de nationale militie hehooren te worden ingeschreven (tij die op den l"eo Januarij hun 19de jaar waren ingetreden en altoo de geborenen in S H58), verpligt zijn ticli daartoe hij Burgemeester en Wethouders aan te geven <H*ai Isten en alen tSlsten .Caaauari jdal hij ongesteldheid, afwezigheid of ontstentenis van den mililiepligtige, zijn vader, of, is deze overleden, zijne moeder, of, zijn heiden overleden, zijn voogd tot het doen van die aangifte verpligt is; en dat overtreding van het aangehaalde art. 18, krachtens art. 183 der meer gemelde wet, wordt gestraft met boete van ƒ35 tut ƒ105».. Voor hen, die verzuimden zich op de door hel Gemeentebestuur bepaalde dagen ter inschrijving aan te melden, wordt mitsdien daartoe alsnog gelegenheid gegeven ter r gemeente-secretarie, van 's voormiddags 10 tot namiddags 3 uren op iederen werfc- t- dag, tot en met den 31slen Januarij aanstaande, op welken dag het register van e inschrijving, des namiddags te 4 uren, voorloopig wordt gesloten. js En wordt deze door plaatsing in de Leidsche Courant afgekondigd. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Leiden 14 Januarij 1871. v. d. BRANDELER, Burgemeester, ie v. PUTTKAMMER, Secretaris. ƒ500. is beschikbaar gesteld, om aan de armen der verschillende gods dienstige gezindheden, bij dit strenge jaargetijde, eenc buitengewone uiidce- ling te doen tot voeding, kleeding, dekking of verwarming, builen en be halve betgeen bun door bet algemeen burgerlijke, de kerkelijke armbesturen of andere inrigtirigeu van liefdadigheid wordt verstrekt. Van vvegc het ministerie van binneul. zaken is bekend gemaakt: Blij kens ecne mcdedeeling van den gezant van den Noord-Duitschën bond heeft de bondsregering ingetrokken de, bij den aanvang des oorlogs, gegeven ver klaring, waarbij werd afgezien van bel opbrengen van Fransche koopvaardij schepen, mits geene contrabande aan boord hebbende. Daar het mogelijk is, dat, met het oog op de zoo even gemelde verklaring, onzijdige goederen aan boord van Fransche koopvaardijschepen geladen zijn, zoo zal de bondsr regering dien maatregel niet ten uitvoer leggen dan na vier weken, te rekenen van 12 Januarij." De minister van binnenl. zaken heeft de aandacht van de gemeente besturen gevestigd op de te Utrecht beslaande permanente commissie voor het zamenslellen van een ontwerp tot het schrijven en uitgeven eener "llistoria Numismatica" van ons vaderland van 1576 lol 18 3, en hééft tevens den commissarissen des konings verzocht, om de Commissie, die voornemens is zich ten aanzien van het vcreischt onderzoek in de geweste lijke- en gemeente-archieven in bijzonderheden nader onmiddellijk lot de gemeentebesturen en tot den commissaris des konings te wenden, in haar streven te ondersteunen. De commissaris des konings in deze provincie heeft een beroep gedaan op de welwillende medewerking der gemeentebesturen en houdt zich overtuigd, dat het der commissie daaraan niet zal ontbreken. De gemengde commissie voor de stenographie uit beide de kamers der suten-gencraal heeft bekend gemaakt, dat de heer C. A. Steger. eerste sic- nograaph bij de statcn-generaalden 10Jtn Februarij aanst. een tweeden jaarlijkschen cursus voor stenographie zal openen. Bij de Ned. herv. gemeente te Suamcer is tot predikant beroepen d". Baart die la Faille, peed, te Ridderkerk; bij dié te Hei- en Boeicop d!. van Wijk, pred. te Gouderak; bij die te Ooltgensplaal d*. Laan, pred. te Maas sluis; bij die te Maarssen d\ van Hoogstraten, pred. te Veessen; bjj die te Waverveen d'. van Regteren Altena, pred. te Nichtevecht; bij die te Mont- loort d». van den Bytei, pred. te 's Greveldtiin Kapelle; bij die te Huins en Lyons d. Goeman, pred. te Kolderveen. Het getal candidalen tot de h. dienst bij de Ned. herv. kerk bedroeg op 1 Jan. 11. 48, waarvan 7 voor de dienst bij de Waalsche gemeenten. Te 's Ilage heeft zich, onder voorzitterschap van den gepens. luitenant- kolonel C. F. Koch, een comité gevormd onder den naam van liet Blaauwe Kruis, dat zich ten doel stelt de ondersteuning der krijgsgevangenen van S alle natiën. i Te Rotterdam kwam Woensdag avond de heer U. Bosdirecteur der i intern, crediet- en handclsvereenigiug Rotterdam, aan de handelssocietcit j! inzage nemen van de aldaar aangekomen politieke telegrammen, las die in j i bijzijn van den knecht in het zijkamertje overluidzakte ineen en vvas I alvorens geneeskundige hulp was aangekomen, een lijk. De ontsteltenis op de sociëteit en iu de woning, door dit plotseling overlijden van den algemeen geacht,en man veroorzaakt, was zeer groot. I Een ander treflcnil ongeluk had diezelfden avond plaats. De heer mr. Burger, advocaat aldaar, door de gladheid der straten uitgegleden, kwam op "bet achterhoofd teregt en overleed kort daarna aan de gevolgen van dien val. Voor de arrond.-regtbank te Utrecht weigf dezer dagen behandeld de zaak van een vader, die, meenende dat zijn kind. hetwelk op eehé bijzon dere school voor Christelijk onderwijs onderrigt genootdaar onregtvaardig behandeld was, daarover de onderwijzeres, die hij schuldig achtte, zelf was gaan spreken en daarom het kind zelf ter school gebragt had. Het gevolg van hel onderhoud was, dat hij in drift zijne tegenpartij een slag aan het hoofd loebragt, waaruit eene verwonding ontstond. De officier van justitie eischte 10 dagen cellulaire gevangenisstraf met de kosten; de uitspraak zal later plaats hebben. Te Woudenberg is de longziekte uitgebroken in de stallen van twee veehouders. De aangetaste beesten zullen voor zooveel noodig worden af gemaakt en verdere maatregelen worden genomen, Men meldt uit llaaften: De slaat der rivier is verontrustend; want het ijs is sterk, zit alom dik, en de waterstand en ijsoppervlakte is hoog en uitgestrekt, terwijl het water weinig of niet valt. Zeker kan er veel veranderen eer er aan losgaan te denken is, maar dit zal ook noodig zijn als wij de gevaren zullen ontgaan. Sedert 1861 heeft de toestand van het water in het algemeen voor de Tielervvaard en de Bommelcrwaard niet zooveel bezorgdheid opgeleverd als thans het geval is. Laag wonende landbouwers hebben hunnen voorraad reeds naar hoogcr gelegen plaatsen gebragt, ten einde bij eene doorbraak niet alles te verliezen. Men meldt uit Leeuwarden, van den 13'l(,n: Ofschoon liet weder en bet ijs veel te wenschen overlieten had gisteren alhier, op eene daarvoor inge- rigle, versierde baan op de stadsgracht bij de Noorderbrug eene gemaskerde rjjderjj op schaaLsen plaats. 32 personen, de een moo.ijer'(?) dan de andere I uitgedost, natnen daaraan déél. De prijs, een zilveren horologiewerd LEIDEN. 14 Januarij. "n De op heden aangekondigde hardrijderijuitgeschreven door de studen- en ten-ijsclub alhier, heeft niettegenstaande het minder gunstige weder in de te beste orde plaats gehad. Omstreeks 10 ure in den morgen trokken 52 kam- ie-pioenen, voorafgegaan door de muziek van het 4' reg. infanterie, en bege leid door het bestuur naar het terrein waar de kamp zoude plaats grijpen. De baan, sierlijk gedecoreerd met guirlandes, vlaggen en wimpels te midden waarvan de wapenen van de provinciën en het stedelijk wapen prijkten —bood een verrassend schouwspel aanterwijl de duizenden toeschouwers zoowel aan den kant van den Singel als in de -tribune, op het terrein en de talrijke rijders en toeschouwers op de bijbanen het vrolijke geheel van dit nationaal feest voltooiden. De prijs bestond in een gouden horologie met gouden keten ter waarde van ƒ120, de eerste premie, uitgeloofd door y8 Z. K. H. prins Alexander der Nederlanden, ut een schilpadden kistje met tijdveren lepeltjes en de tweede premie in eene zilveren tabaksdoos. 14 Na eenen strijddie vijf uren duurde en waarin menige schpone kamprid viel op te merken, verwierf N. Vulsnia, uit Amsterdam, den prjjs. De eer ste premie werd behaald door F. Pontier, mede uit Amsterdam, en de tweede premie door A. Ilcssclink, uit Delft. De laatste kamper voor de 34 tweede premie was de student B. W. Schultclus Acneae, alhier. Buiten de stedelijke autoriteitendie dit feest bijwoondenmerkte men ook Z. K. tl. prins Alexander op, voorzien van het insigne van het lidmaatschap van den 3/jStudcnteii-ijscIub. De overwinnaars trokken begeleid door hel bestuur, de leden van den ^jjseluben voorafgaan door de muziek, omstuwd door eene vrolijke menigte, 114in triomf de stad door. 14 Heden avond worden door den president, den lieer de Bruine, in de Stads-gehoorzaal de prijs en premiën aan de overwinnaars op plegtige wijze uitgereikt. Wij kunnen niet nalaten het bestuur hulde te brengen voor de doelmatige j 14 wij ze, waarop het geheel was ingerigt, en de orde, waardoor dit feest zich 5^kenmerkteeen en ander heeft er veel toe bijgedragen om, daar waar het li/,weder zoo weinig medewerkte, den goeden afloop te verzekeren. 314 In weerwil van ongunstig weder en ijs was het aantal personen, die 3 skieden uit de omliggende gemeenten de stad bezochtenzeer groot. 2 ft De Vereeniging Harmonie alhier zal, blijkens hierachter voorkomende tankondiging, Woensdag aanst. weder eenc tooneelvoorstelling geven. De 4Vereeniging, die, in weerwil van vele moeijelijkhedcnmet volharding werk- 6Vaam blijft, verdient alle ondersteuning. Was de laatste door haar gege- 8 'en voorstelling niet onverdienstelijk, men mag vertrouwen dat deze daarbij tiet zal achterslaan en dat de leden zich zullen beijveren den bezoekers 13/jten aangenamen avond te verschaffen. De alhier opgerigte volkskeukenop den Ouden Rijn. was gisteren voor 4Me aandeelhouders, heden voor bet publick ter bezigtiging opengesteld. Van leze gelegenheid werd ruimschoots gebruik gemaakt om met deze nieuwe nrigting kennis te maken. Wij geloovcn dat het geheel een zeer gunstigen ndruk heeft gemaakt. Het lokaal voor eetzaal bestemd is eenvoudig maar jiterst net ingerigt en wordt goed verwarmd en in de keuken dingen ge- „?'nak en soliditeit om den voorrang. Menige huismoeder zal jaloersch zijn ■Jteweest op eene dergelijk ingerigte keukeu. liet bestuur heeft getoond een 'IjAust inzigt in de zaak te hebben en getracht bet bezoek dezer inrigling y'ooveel mogelijk aangenaam te maken. Een goede uitslag ntoge de kroon ^°"p haar werk zetten. Hel getal der in het Werkhuis alhier opgenomenen bedroeg gedurende =eze week dagelijks van 199 tot 231 volwassen personen en 89 tot 114 kinderen. Wij vernemen dat dooreenen weldoener, die onbekend wenschl leblij- en, eene gift van ƒ1000 voor de beide Katwijken, voor elk dier dorpen

Leydse Courant | 1871 | | pagina 1