volgende voorwaardenPruissen bezet een der Parijsche forten totdat de vrede geratificeerd is. Frankrijk betaalt aan Pruissen 1000 millioen th. voor oorlogskosten; het slaat den linker Rijnoever af over eene uitgestrektheid van vier mijlen in de lengte en breedte; voorts twintig oorlogsschepen en een kolonie in Afrika, Verder zullen alle vestingen van Frankrijk ontman teld worden binnen twintig mijlen afstands van het af te stane grondgebied. PER TELEGRAAF. VERSAILLES, 12 Januarij, (Officieel.) Gisteren hadden de legercorpsen, die zich naar Le Mans begeven, een heftigen strijd door te staan, \yelke duurde totdat de duisternis inviel. Archer-Chateau en zeven stukken geschut en mitrailleuses 'werden veroverd. Het aantal krijgsgevangenen, die op den I0le" in onze handen vielen, bedraagt niet, zooals het tot heden opgegeven werd, 2000, maar alleen van de kolonnes, die in het centrum voorwaarts drongen. 5000 man. Ook werden er 4 mitrailleuses genomen. Generaal von Weider heeft zijne beweging op den 101,'n voortgezet, zonder verdere gevechten, nadat hij van Vesoul linksaf gemarcheerd was en den vijand, die zijn marsch verhinderen wilde, op den 9,lcu in hel gevecht bij Villesexel afgeslagen had. WEENEN, 12 Januarij. De delegatie van den rijksdag heelt, na debatten, die uren lang aanhielden, en nadat de minister van oorlog herhaaldelijk had gewezen op den bestaanden toestand in Europa en op de noodzakelijkheid om het leger slagvaardig te maken, de posten op het oorlogsbudgel voor het onderhoud van troepen aangenomen volgens de voorstellen der commis sie, waarmede de minister van oorlog verklaard had zich te vereenigen. VERSAILLES, 12 Januarij, 'snachts. Hel Fransche wester-leger is door het tweede üuilsche lcger-corps onder prins Frcderik Ivarel en den groot hertog van Mecklenburg bij Le Mans geheel verslagen. De stad is genomen en een groote voorraad buit gemaakt. De vijand wordt vervolgd. LONDEN, 13 Januarij. De Times meldt uit Versailles van gisteren: De Franschen doen kleine uitvallen en hebben gisteren een piket Beijeren ver rast in de redoute beneden Clamart; zij werden vervolgens teruggedreven en hebben nieuwe batterijen ontbloot. Voor den Mont-Vale'rien zijn troepen bijeengebragt. Daily News berigt, in een Brusselsch telegram, dat de inwoners van Givct bij stemming zich voor de capitulatie hebben verklaard, doch dekom- mandant geweigerd heeft de stad over le geven. Eene dépêche uit Weeiien meldt, dat Oostenrijk het initiatief zal nemen om, wanneer de conferentie bijeen zal zijn, vredesvoorwaarden voor te stellen en Pruissen zich er niet tegen verzetten zal. De correspondent te Versailles van den Daily Telegraph maakt melding van een gerucht, volgens hetwelk de onzijdige mogendheden hare bemidde ling hebben aangeboden. BRUSSEL, 12 Januarij. Bij een decreet van den Pruissischen prefect te Metz is het le Luxemburg verschijnende dagblad Luxemburger H'ort für Wahrheit unci Hecht voor Lotharingen verboden, liet decreet rust op de overweging, dat genoemd blad //oordeelvellingen en verslagen van de tegen woordige gebeurtenissen inhoudtgeschikt om de openbare meening te prikkelen op eene wijze, die gevaarlijk is voor de rust en veiligheid. BORDEAUX, 12 Januarij. (Officiéél.) Gisteren is weder een gevecht gele verd, bijna onder de muren van Le Mans. De vijand viel de geheele linie van Jaurez-lberry aan. Met handhaving zijner positie aan den regteroever van de Uuisne. had generaal Colomb een vreesselijken slag gedurende C uren door te staan op het plateau van Anvours. Generaal Gougaourd werd een paard onder het lijf door zes kogels getroffen. De positiën onder Chanzyop weg naar Parijs werden niet gehandhaafd, met uitzondering van La Tuilerie, welke positie hernomen werd gedurende den nacht door eene teruggaande beweging van den vijand. Krijgsgevangenen zeggendat de Pruissische strijd- magt, in het gevecht betrokken en in reserve gehouden, 180,000 man be droeg. De verliezen aan heide zijden zijn nog onbekend, maar ernstig. Twee Fransche kolonels zijn ernstig gekwetst. 1 .V ii K X 4» Ni IK Nf. Be Soirée Musicale feu behoeve van het Evangelisch Euthersch Wees- en Oudeliedenhuis te Leiden. Toen voor het beheer, ook van het Evangelisch Luthersch wees- en oude liedenhuis alhier, door liet besluit van den Gemeenteraad tot vermindering en eindelijk ook tot intrekking van de jaarlijks uit de gemeentekas verleende bijdrage, een zeer moeijclijke toestand was le weeg gebragt, hebben Regen ten den moed niet laten zakkenmaar alle pogingen te werk gesteld om een kapitaal bijeen te brengen, uit welks inkomsten het verlies der bedoelde jaarlijkschc bijdrage zoo veel mogelijk vergoed zou kunnen worden. D\ Inckel, wiens belangstelling in de liefdadige inrigling vroeger reeds zoo krachtig ge bleken was, hield ten voordeele van het fondskapitaal in het eerste jaar. zoo hier ter stede als buiten Leidenvoorlezingenin het volgende jaar wijdden twee leden der gemeente, de heeren H. en S. (wij behoeven hunne alhier algemeen bekende namen niet voluit te vermelden), hun talent en hun nen ijver aan de zaak van het gesticht door het regelen van eene soiree musicale, waarin zij zeiven ook bij de uitvoering een zeer werkzaam aan deel namenen zij mogtenniet minder dan hun waardige predikantde voldoening smaken van goede uitkomsten op hunne bemoeijingen. Teregt daardoor aangemoedigd, besloten zij ook in dezen winter tot eene hernieuwde poging tot hetzelfde doel, en mogten op den avond van den ll,lcn dezer ondervinden, dat hunne bedoelingen op den regten prijs werden ge steld, toen wederom eene soiree musicale, onder hunne leiding in de Stads gehoorzaal gegevendoor eene zoo aanzienlijke en talrijke schaar werd bij gewoond, als bij openlijke uitvoeringen van dien aard maar zelden het geval is. Wij houden ons overtuigd dat niet alleen om het goede doel, dat hier op den voorgrond stond, maar ook out de uitmuntende uitvoering van het wel gekozen program, niemand zonder voldoening en eene dankbare gedachte aan het gesmaakte genot huiswaarts is gekeerd. Onze stadgenoot, de heer A. J. Wetrens, immer bereid om geheel belan geloos ondernemingen als de hier bedoelde te steunen, de heer Ernst Lubeck. als solo-violoncellist thans te Frankfort gevestigd, en dc dames L. Kielil (zang), en S. Bekker (piano), beide kweekelingen van de Koninklijke Muziek school te 's Gravenhage, de eerste vroeger hier reeds bij verschillende gele genheden als eene uitmuntende zangeres ten gunstigste bekend, haddenwel- willend zich tot de uitvoering van eene schoone keur van toondichlingen verbonden en de heer 11. door een tweetal verdienstelijke uitvoeringen op de clarinet, de heer S. door zijne uitmuntende pianobegeleidingen bewezendat zij, even als vroeger, vrij wat meer, dan enkel de regeling van de taak op hunne schouders wilden nemen. Korten lijd vóór den dag der uitvoering, en te laat om deze nog le ver schuiven, kwam liet teleurstellende berigt, dat de heer Lubeck door eene ongesteldheid verhinderd werd, om zich van Frankfort op reis te begeven. Een onverwacht bezwaar, dat echter gelukkig nog uit den weg werd geruimd door de niet te vergeefs ingeroepen welwillende hulp van den heer Revius uit 's Gravenhage. aan wiens gevoelvol spel de onderneming van dien avond voor een zeer groot gedeelte haren goeden ijitslag te danken heeft gehad. Voor hen die vroeger het voorregl genoten van kennismaking met het talent van den heer Revius, werd deze nieuwe gelegenheid met welgevallen begroet, en allen mogten zich overtuigen, dat het gemis van den heer Lubeck niet beter vergoed had kunnen worden. Eene in bijzonderheden tredende, of ook slechts eene meer oppervlakkige beoordeeling van de voordraglen ligt niet op onzen weg, zij is ook onnoo- 'itig. De begaafdheden van mejufvrouw L. Kiehl en van den heer Revius hadden zich vroeger reeds zeer gunstig hier doen kennen; van onze sladge- noolen mag hetzelfde gelden, maar van mejufvrouw S. Bekker kan gezegd worden, dat haar eerste optreden eenen uitmuntenden indruk verwekt en achtergelaten heeft. Gok zij getuigt teil voordeeligste van de deugdelijke opleiding der Koninklijke Muziekschool, waar natuurlijke aanleg en begaafd heden zoo uitstekend ontwikkeld worden. Door hare in opvatting eti uit voering voortreffelijke voordragt, en niet minder door lieve eenvoudigheid, heeft zij, even als hare kunstzuster, zich bij hel Leidsche kunstminnend pu bliek eene gunstige aanbeveling verworven. Zoo zijwat ons niet bekend is, in de kunst hare levensbestemming zoekt, kan haar eene schoone toe komst beiden. Ten slotte een woord van dank aan de bh. II. en S.. wie wij met den gun- sligen uitslag hunner poging van harte geluk wenschen, en wier goede be moeijingen in het belang van de liefdadige en uitmuntend beheerde stichting voor weezen en oude lieden, niet alleen van de Luthersche, maar tegen eene matige vergoeding ook van dc zuslergemeentenop algemeene goedkeuring cn ondersteuning van hunne stadgenooten billijke aanspraken mogen gel dend maken. Leiden, 12 Jan. 1871. Th. Opgaven betreffende de sterfte en de geboorten fn eenlge groote gemeenten, over de maand November 18*0. GEMEEN TEN. e-Amsterdam. 0t Arnhem. .Dordrecht. 's Gravenhage U-Groningen llellaarlcm. er's Hertogenb. Leeuwarden '"Leiden deMaastricht jnRotterdam Ij Utrecht. 274931 32479 25181 92021 37895 30888 25273 25G89 40029 28740 121027 60428 O o O "5 712 94 60 242 124 81 66 62 100 79 322 158 518 61 82 224 84 45 58 49 79 74 307 186 18.8 18,7 32,5 24.3 22,1 14 6 22.9 19, 19,7 25,7 25,3 30,7 Overleden op den leeftijd van: 33-2 123 10 28 I 14 28 18 105 52 156 27 18 62 2 14 22 21 17 11 66 57 Overleden ten gevolge van: H 2 2 s 3. 2 o 53 3 12 21 3 7 7 6 13 8 42 18 G 57 tv cv -5 3 G <L> .G - G 5 o g I 72 U 30 77 38 1 1 23 1 7 25 31 125 58 19 tb S 18 et AANMERKINGEN. Amsterdam: 5 verdr. 2 verbr.2 zelf'm. Aniliem: 1 verdr. 's Gravenhage3 verdr. De epidemie van pokken breidt zich zeer uit. Groningen: ITet sterfgeval aan pokken kwam voor in de infirmerie; van daar is de ziekte in de stad verbreid. Hetzelfde is in andere plaatsen het geval geweest. Leiden: 1 verdr. Maastricht: 1 verdr. Onder 3 aan longtering overledenen was 1 glasslijper. Rottcidam: 3 verdr., 3 aan «meningitis cerebro spinalis"waarvan 2 in één ijkhuis. UtrechtDe pokken-epidemie schünt af te nemenvoor zoo ver uit de opgaven der geneeskundigen is op te maken. Enkele gevallen van mazelen en kinkhoest eindigden doodelijk. de Drukfout In de opgave betreffende October staat in de kolom «andere ziekten" voor Maastricht 3, lees 30. Ned, Tijdschrift voor Geneeskunde.)

Leydse Courant | 1871 | | pagina 3