ijuhï;nlandscim: uuhigtisn. 3800 Ion geschonden haring verkocht werden voor 32.973.79; 534 op den publieken afslag gebragte tonnen pekelharing golden ƒ7,343.69. De haring- visseherij bragt dus op 607.567.73 en de visscherijen gczameiitljjk ƒ965,393,88. Voor het tellen van den steurbaring in de bommen werden 86 personen ge bezigd; waarvan 70 tellers, 16 schrijvers en 2 hoofdmannen. Voor elke duizend stuks haring wordt betaald 15 cents; zoodat met het tellen enz., wordt verdiend cene som van ƒ239.43Tot het lossen en vervoeren van den haring werden 6584 wagens en karren vereischt, die op j 14,484.80 te staan kwamen. EKG ELAXte. LONDEN12 Januarij. In eene te Greenwich gehouden volksvergadering is besloten den pre sident-minister Gladstone, den vertegenwoordiger dier stad in het lagerhuis, hel vertrouwen van zijne kiezers te betuigen. Dc uilnoodiging, door kie zers van Greenwich aan den heer Gladstone gengt om zijnen lastbrief neder te leggen, werd in die meeting voorgesteld als een slinksche toeleg van lieden, die oorlog wenschten, opdat Greenwich door de alsdan noodzakelijke uitgaven voor de zeemagt weder bloeijcn zou als vroeger. De correspondent van de Times te Versailles schrijft: Ik vind het niet aangenaam, veel te zeggen van het gedrag van den heer von llrauchitsch prefect van het dep. Versailles, dat mij onverklaarbaar wreed toeschijnt. Hij heeft den burgemeester van Versailles en drie leden van den gemeente raad opgesloten in cellen in de gewone gevangenis, waar een hunner bijna tot stervens toe ziek geworden is. Deze vier personen hadden geweigerd eene boete tc betalen, die hun opgelegd was, omdat zij niet op een hun geslelden termijn een kruidenierswinkel hadden opengesteld. De noodige voorraad kruidenierswaren was echter in Duilschlaud werkelijk door den burgemeester en den gemeenteraad besteld geworden; doch dc Duitsche over heid had verboden, deze koloniale waren over den spoorweg te vervoeren. F 15 A K It 5.S K. Dc Munitcur bevat eene circulaire van het ministerie van oorlog aan dc militaire overheden, waarin gezegd wordt: /'Lieden bekleed met mili taire uniformen en mcrkleekenensoms met wapenen voorzien, en zeggende francs-tireurs of leden van vrijcorpsen tc zijn, zwerven afzonderlijk of in groepen, ver van de legers, in de steden en de dorpen rond, en baren er bij de bevolking ergernis door hunne landlooperij door hunne werkeloosheid en dikwerf door hun wangedrag. Daaraan moet een einde gemaakt wor den." Met dat doel wordt verder bepaald dat zoodanige lieden voor een militair gercglshof gebragt of, zoo hiertoe geene reden bestaatbij de troe pen te velde ingelijfd moeten worden. Te Bordeaux is de polytechnische schoolbestemd tot tijdelijke ver vanging der Parijsche ingenieursschool, pleglig geopend. De heer Gambetla hield daarbij eene aanspraak. Hij betoogde dat de wetenschap, thans nog; meer dan ooit vroeger, de koningin der wereld was, en dat 'slands vijan den de thans op Frankrijk behaalde overwinningen grootendeels aan hun wetenschappelijk overwigt te danken hadden. Die wetenschapzeide hij hebben zij ons ontfutseld; zij hebben ze ontfutseld aan Fransche geleerden als Lavoisier, Monge en Laplace; en terwijl wij met eene misdadige onver schilligheid, die door eene lichtschuwe regering aangemoedigd werd, ons erfgoed door buitenlanders lieten plunderen, bedienden de Üuilschers zich daarvan om zich met het ons ontrooldc goed te verrijken en om ons met onze eigene wapenen nederlagen toe te brengen. Het Jomtt. des Héb. geeft verslag van eene ia de club Favié, in Belleville, gehouden, waarin de dubbelzinnigste taal werd gevoerd, liet instellen der «commune" was de algemcene eisch. Deze zou niet alleen de Pruissen verdelgen door middel van driemaal ontploffende bommen en van een nieuw soort van Grieksch vuur, maar zij zou ook het goud- en zilvergeld afschaffen en daardoor den overvloed in elk huisgezin brengen. Dc «commune" zou een decreet uitvaardigen, waarbij alle gouden en zilveren munt voor valsch geld verklaard en elk met den dood bedreigd wordt, die, de oude verfocijelijke gewoonte volgende, levensmiddelen ver koopt tegen klinkende specie. De «communie" zou. in de plaats van geld, assignaten in omloop brengen en die in genoegzame hoeveelheid versprei pen, om in aller behoeften te voorzien; enz. enz. De bcvoking van Parijs, medegérekeiid de uit de omstreken daarheen geweken personen, doch niet het leger noch de mobile garde, bedroeg in bet begin dezes jaars 2,005,709 menschen. Dit wordt opgegeven als het juiste cijfer, aan de overheid gebleken bij de dagelijkschc uitdeeling van levensmiddelen. Te Parijs worden dagelijks 650 paarden geslagt. De beide olifanten uit den acclimatatietuin, Castor en Pollux, eenmaal de vreugde van het jeugdige Parijs, zijn als slagtoffere der Duitschers gevallen. Pollux viel het eerst, hij werd getroffen door een ontplofbaren kogel, die eene vrceselijke uitwerking had; zijn hok werd met bloed overstroomd en daarna stierf het. Castor werd een kogel door het hart gejaagd, het dier viel op de knieën, een tweede kogel trof hel in het voorhoofden het blies den laatsten adem uil. Den dag volgende op den dood dezer dieren verdrong men zich bijna om een stuk magtig tc worden en met deze spijs kennis te maken. Het dagblad de Gironde, dat te Bordeaux uitkomt, doet opmerken dat, zoo Parijs nog niet ontzei is en dit aan iemand moet worden gewe ten, eer in de departementen dan in de hoofdstad zelve de flaauwhartigheid en onverschilligheid, welke de vervulling van dien vurigen wensch hebben vertraagd, te zoeken zijn. Immers, er zal bezwaarlijk kunnen worden be weerd dat een iegelijk in dc departementen zijnen pligt heeft gedaan, wan neer men nog ziet, dat cene groote en maglige stad als Marseille, die schier dagelijks bataillons vrijwilligers en batterijen artillerie aan het leger van Lyon behoorde te zenden, niet meer doet dan de verzekering zijner toegenegenheid aan het bewind van nationale verdediging tc zenden. - Beriglen uit I'arjjs geven o. a. eene bcschryving van een grooten bazar, gehouden ten voordeele van hen, die door den oorlog lijden, op den eersten Kersdag, in hel gebouw van het ministerie van onderwijs. Een gouden beker, door Froment Meurice gebeeldhouwd, stond naast een blikje, dat een ossenhaas bevatte, en een rils uijen. Een zilveren beschuit-trommel vol aardappelen bragt inecr op dan de trommel. Bonbondoozen, met blank tarwemeel gevuld, braglen meer op dan ooit voor de kostbaarste bonbons van Siroudin werd betaald. Een kalkoenscbe haan. rustende op een kussen van zijde en fluweel, werd met een paar honderd franken betaald, en een kistje sigaren, voor hetwelk madame Jules Simon 100 franken vroeg, werd met 1000 franken betaald door den heer Dorian, minister van publieke werken. Een schels van Guslave Doré, een jongen soldaat voorstellende, afscheid nemende van zijne vrouw, bragt 270 franken op, en champagne uit de kelders der Tuileriën werd a 5 franken per glas verkocht. De lib. Bothschild hebben aan de armen van Parijs eene som van 200,000 fr. geschonkenwaarvoor hun de noodzakelijkste onderkleederen moeten worden verschaft. De mairc van Versailles, benevens de twee leden van het gemeente bestuur, die eenigen tijd geleden in hechtenis waren genomen, zijn op vrije voeten gesteld, nadat eenigc kooplieden te Versailles verklaard hadden, de aan de stad opgelegde geldboete te zullen beialen. Het Journ. du Havre, cenige bijzonderheden mededeelende omtrent dc jongste in het noorden geleverde gevechten, meldt dat bij eene ontmoeting met den vijand o. a. een kolonel zoodanig in een staat van dronkenschap verkeerde, dat hij vier mobile garden, die, volgens de verklaring hunner officieren, zich dapper kwelen, uiel pistoolschoten en sabelhouwen neder- velde. Diezelfde kolonel was oorzaak, dat twee stukken geschut in handen der Pruissen gevallen en nagenoeg veertig artilleristen gesneuveld zijn. F K V I S S E X. BEBLIJN, 12 Januarij. dat de Nordd. sJUg. Zeil. van de krijgsoperatiën Bourbaki, om door hel dal van den Oignon naar zich te verecnigen met de vrijcorpsen langs de generaal von VVerder verijdeld. Hij zal naar biieenkomsl dezer dagen Volgens het overzigt geeft, is de poging van Moutbéliard Zwitsersche te dringen cu grenzendoor Besancon moeten terugtrekken. De poging der vrijcorpsen van Garibaldi, om de gemeenschap tusschen het Duitsche leger in de Vogezen en dat van prins l'Vederik Karei te verbreken, is evenmin geslaagd. Aan de Loire, zegt dit blad, brengt de generaal Chanzy het door de Fransehen aan hem toegcschrevene plan om ons 2dc leger meer en meer naar het westen te lokken zoo verwonderlijk ten uitvoer, dat de spitsen der hem vervolgende kolonnes reeds Le Mans genaderd zjjn Van eenig belang zou het wezen tc vernemenof de talrijke gevangenendie de generaal Chanzy op zijnen terugtogt overal achterlaatook tot het merkwaardige plan behoorfcntot uitvoering waarvan hij den koers zoo ijverig naar het westen zet. In het noordwesten van Frankrijk blijven de beide legers elkander voortdurend gadeslaan: met dit onderscheid dat de generaal Faidherhe en zijne troepen zich in hunne kantonnementen zeer stil houden, en zich tot het zamenlrek- ken van versterkingen schijnen te bepalen, terwijl de Duitsche troepen aan houdend strooptogten in het departement Pas de Calais ondernemen, de onderlinge gemeenschap der vijandelijke afdeclingen verstoren, en daardoor het vertrouwen der Franschcn op de onwaarachtige bulletins van Faidhcrbe meer cu meer verzwakken. - Uit Carlsruhc wordt gemeld: De reserve, bestaande uit de hooge nom- mers der vroegere lotingen, is naar Frankrijk gezonden, zoodat wij nog alleen maar hier hebben een gedeelte van den landweer van den laatsten ban. Een groot bezwaar levert hel transport van proviand bij het voort durend heen en weder trekken der troepen. Uit bijzondere berigten blijkt, dat de soldalen niet zelden in 24 uren slechts één kommiesbrood bekwa men hetwelk zou ouden bijgevolg zoo hard wasdat zij het met de sabel moesten klein maken. liet aantal personen, dat zich op Wilhelmshöhe bevindt, is zeer ge- ring. De keizer bevindt zich zeer wel, dagelijks begeeft hij zich geregeld driemaal naar den grooten vijver om zich gedurende eenigen tijd met schaatsenrijden le vermakenwaarvan hij een hartstogtelijk liefhebber is. De keizer heeft aan de krijgsgevangenen in de lazaretten alhier aanwezig een geschenk doen toekomen met het nieuwjaar; ieder hunner heeft hij een vijffrankstuk als nieuwjaarscadeau uit zijn naam doen toekomen. Omtrent den Nieuwjaarsdag op Wilhelmshöhe wordt het volgende gemeld: «De keizer stond dien dag iets vroeger dan gewoonlijk op, en ont ving eerst de gelukwenschingen van die leden van zijn gevolg, welke zijn meer bijzonder vertrouwen genieten. Daarna begaf hij zich naar de zaal, welke in eene kapel is herschapen, en woonde bij met groote devotie de mis bij. Na de mis begaf de keizer zich naar zijne gewone receptie-zalen,— en, als instinctmatig, nam de hertog van Bassano zijne vroeger op de Tuile-An rien vervulde pligten weder op zich. Hij begon met den keizer een grcot^1' pakket brieven van gelukwensching te overhandigen. Daarna leidde hij de,g°( prinses de la Moskowa binnendie in diepen rouw gekleed was. De adju-Gn danten. met den prins de la Moskowa aan het hoofd, volgden. Graaf Beillella overhandigde den keizer een adres van gelukwensching. hetwelk door meci'£^ dan 1000 krijgsgevangen officieren onderteekend was. De keizer drukte alle^ aanwezigen, met een weemoedigen glimlach, de hand. Daarna kwamen delta in Kassei gevangene officieren en vervolgens de niel-militaire leden vai)Dot 's keizers gevolg. Allen werden uilgeiioodigdhet ontbijt le blijven nutti- lr gen. Na afloop van den maaltijd maakten de maarschalk Bazaine en zijn staf hunne opwachting, en bleven ongeveer een half uur. Gedurende hetQit overige van den dag zonderde de keizer zich in zijn studeervertrek af. Leii -- De Weener TagespresSe heeft onder reserve, vernomen dat OostenrijWiuif dcor Pruissen vertrouwelijk is aangezocht vredesvoorstellen te doen op de

Leydse Courant | 1871 | | pagina 2