LE1DS€I!E €01111AKT. 1871. €tv^fejS> N°. 12. ZATURDAG 14 JANUARIJ. BINNEN LAN DSC i 1E BE RIGTEN. lag len te IS a- S- op De Courant verschijnt dagelijks, Zon- en Feestdagen uitgezonderd. De prijs der Courant is per vierendeel jaars f 3.franco p.p. 13.50; met het Verslag der Handelingen van den Gemeenteraad ƒ3.35, franco p. p. 3.85. Het verslag afzonderlijk is verkrijgbaar voor 2.50 's jaars, buiten de expeditiekosten. Afzonderlijke nommers der Courant zijn verkrijgbaar voor 5 Cents, franco p. p. 6 Cents. De prijs der Advertentiën is van 1—4 regels 1.- iedere regel meer 25 cents. LEIDEN, 13 Januarij. Het heeft Z. K. II. prins Alexander der Nederlanden behaagd mede een prijs uit te loven voor de op morgen door de Studenten IJs-club alhier te houden hardrijderij op schaatsen. Bij de gisteren aan den Burg gehouden aanbesteding van het bonwen van een woonhuis op de Koepoortsgracht alhier, was de minste inschrijver de heer W. F. van der Ileyden, alhier voor ƒ15780. Verder was inge schreven door den heer Kapteyn den Boumeester, te Leiderdorp, voor/16117 en door den heer J. Rutgers, te Aarlandervcen, voor ƒ15967. Door het hoofdcomité der Ned. vereeniging van het Roode Kruis is het vol gende bekend gemaakt: De langdurigheid van den nog altijd voortwoeden den oorlog heeft van alle vereenigingen van het Roode Kruis het hulpvcr- mogen op een zware proef gesteld. Dat van de Ned. vereeniging heeft lot hiertoe inzonderheid gewerkt door te zorgen dat de strijders, gekwetst of ziek geworden, uit hunnen toestand van gebrek, ligchaamssmarlen en ver latenheid zouden kunnen overgebragt worden in ambulancen of lazarcllen, volledig uitgerust, nel ingerigt en door bekwame artsen bediend. Ruime bijdragen van de 150 eomité's, waaruit thans onze vereeniging bestaat, gif ten in geld en voorwerpen van velerlei aard door landgenooten buiten onze eomité's geschonkenaanzienlijke geldsommen door ingezetenen van Neer- landsch Indie overgemaaktstellen ons in staal nog eenigen tijd op denzelf- den voet voort te gaan; maar nu begint de geneeskundige hulp te ontbreken. De rustelooze inspanning en de ontberingen van hen, die hunne bekwaam heid aan de geneeskundige dienst vau het Roode Kruis gewijd hebben, brengen de behoefte te weeg van te worden afgelost. Maar het aantal ervaren mannen gereed om hen te vervangen is gering. Velen zijn door ambtspligten of verbindlenissen aan hunne woonplaatsen gebonden; weinigen mogen zich de opoffering van eigen praktijk getroosten; en intusschen komen de dringendste aanzoeken om geneeskundige hulp tot ons; de groote diensten, die de Nederlandsche artsen in het buitenland bewijzen, worden daarbij vermelden de gevolgen betreurddie hunne verwijdering voor een groot aantal lijders onvermijdelijk hebben zal. In deze verlegenheid mag het hoofdcomité niet besluiten, den lot hiertoe in den legenwoordigcn oor log gevolgden weg van hulpverschaffing te verlaten en onze ambulances op te heffen, zonderde reden, die daartoeverpligten zou, ter algemcene kennis te brengen. Zijn er civile of militaire gencesheeren en chirurgendie alsnog bereid zijn aan de geneeskundige hulp van het Ned. Roode Kruis werkdadig deel te nemen, zij worden uitgenoodigd zich aan te melden in persoon of schriftelijk ter plaatse waar de commissie van bestuur dagelijks van 3 tot 4 uur vergadert, te 'sGravenhage, Plein n\ 5. Ill den loop van dit jaar zullen 1282 man naar Oost-Indië en 116 naar ■\Vest-Indie uitgezonden moeten worden; van deze laalstcn 86 voor Suriname en 30 voor Curasao. In verband daarmede heeft de minister van oorlog goedgevonden de gelegenheid voor militairen van de wapens der infanterie, cavalerie, artillerie en genie, voor zooverre die tijdelijk was gestaakt, om bij de koloniale troepen over te gaan, weder open te stellen. Hit Dordrecht meldt men: In den toestand van hel ijs is in de laatste dagen geene verandering gekomen. Alle omliggende rivieren zijn met ecne sterke en zware ijskorst bedekt. Beneden 's Gravendeel blijft de zeeweg steeds open. Op het Hollandsch diep was beneden de Lage Zwaluw de rivier blankalleen dreven eenige schollen nieuw nachtijs de rivier af. De achtste spanning voor de spoorwegbrug over het llollandsch Diep is afgewerkt en staat gereed om naar de paaljukkcn te worden overgebragt. Het ijs is echter een beletsel daarloe. Reikhalzend ziet men er dan ook naar uit dat dit opruime, ten einde geen oogenblik vertraging in de afwer king der overige spanningen te ondervinden, dat lot nog toe niet heeft plaats behoeven te vindendaar men nog altijd aan de negende spanning heeft kunnen werken, die ook reeds half voltooid is. Indien echter het ijs nog lang in liet water moet blijven, zal er van zelf een oogenblik staking in den arbeid moeten komen. Naar men uit Wijk bij Duurstede meldt zit hel ijs in den Roodvoet nog steeds vast, zoodat de toestand der omliggende dorpsbewoners nog even zorgelijk blijft. Dingsdag 11. ging de vrachtwagen van Amerongen op Tiel bij het Wiel- sche Veer over de rivier, doch hij was zoo zwaar beladen, dat de achter wielen door hel Rs zakten. Gelukkig konden de paarden nog tijdig afge- spannen en de lading gelost worden. Omtrent den te Lithoyen gepleegden moord worden nader de volgende bijzonderheden medegedeeld: Jan van Dalen, weduwnaar met vijf kinde- ren, was sedert ruim vier maanden gehuwd met de weduwe van Oort. Onecnighcid tusschen de stiefmoeder en de kinderen moet aanleiding gege ven hebben tot huiselijk ongenoegen. Nadat man en vrouw en kinderen zamen het ontbijt hadden gebruikt, zond van Dalen de kinderen weg, ca hij heeft alslocn zijne vrouw in de bedstede geworpen en met een scheer mes den hals afgesneden. De moordenaar is vervolgens paar den zolder gegaanheeft daar het scheermes neergelegd en toen zich zeiven op gehangen. Aan het station van den staals-spoorweg te Assen is in den nacht van den 10'l,n dezer inbraak gepleegd. De dief of dieven hebben ecne ruit uitgesneden en cene lade opengebrokenwaarin toevallig niets was gebor gen. Hierdoor teleurgesteld, hebben zij hun onderzoek niet voortgezet, het geen zeer gelukkig mag worden genoemd, want in een andere lade, nabij de met geweld geopende, bevond zich hetgeen waarnaar zij zochten, liet spoor der inbrekers is niet gevonden. Te Ilarlingen komen thans in weerwil der groote ijsmassa's de Engel- sche stoomschepen geregeld binnen. In die haven aldaar is naauweljjks ecne ligplaats te vinden. Te Breda, nabij de Boschpoort, is Woensdag nacht de lucifers-fabriek van den heer Sprengers binnen den lijd van twee uren geheel in de aseh ■gelegd. In ecne fabriek te Helmond is de meesterknecht onder en tusschen cepe machine geraakt, waardoor de buik dwars is opengescheurd, het eene been aan de heup gebroken en onder de knie is opengespleten. Ofschoon dadelijk geneeskundige hulp bij de hand was en men zelfs per telegram een bekwaam chirurgijn uit 'sBosch liet komen, was hij niet meer te redden. Hij laat cene vrouw met 3 kinderen achter. 'sGRAVENHAGE. 13 Januarij. Aan den heer mr. J. A. Philipse, gewezen president van hel prov. gc- regtshof in Zuidholland, is een pensioen verleend ten bedrage van ƒ2660 's jaars. Tot notaris te Wijchen is benoemd de heer A. W. Zwcers, cand.- iio l ar is. burgemeester van Lichtenvoorde. De officier van administratie 1« kl. W. F. Gouwe, uit O.-I. tcruagc- keerd, is op non-activiteit gesteld. II. M. de koningin vereerde gisteren avond in Üiligpulia de voordragt door den lieer C. W. M. van de Velde gehoudentot het doen van mededeelin- gen over de Nederlandsche ambulance te Versailles. De hooge raad heeft heden uitspraak gedaan in de zaak van J. M. Bogaard, wed. van A. Goedhart, tegen den staat der Nederlanden. Zoo als reeds vroeger werd gepield, is de echtgenoot van eischeresse, ten gevolge van het springen van een torpedo, dien hij moest herstellen, verwond en ten gevolge daarvan overleden. De eischercsse stelde toen eene vordering tegen den staat in tot schadevergoeding wegens beweerden opvoorzigtigen doodslag. De raad heeft de vordering toegewezen en aan de eischeresse een levenslang weekgeld toegelegd van ƒ5, te rekenen van hel overlijden van haren echtgenoot; en aan elk der kinderen tot hunne meerderjarigheid een weekgeld van ƒ2.50. Indien echter eischeresse weder een huwelijk mogt aangaanzou deze ondersteuning vervallen. Voor Scheveningep is gisteren avond eene schuit van den recdcr M. de Niet, die gereed lag om naar Ostende te vertrekken, in den grond en vol water geraakt. De bemanning is met cene roeiboot van boord moeten wor den gehaald. Hel is mogen gelukken de aan verschillende kooplieden toebe- hoorende en door liet zeewater beschadigde lading, bestaande uit 1360 man den bokking en 30 ton zoulevisch, uil het vaartuig te lossen. Omtrent de visscherij van Scheveningen, over 1870gedreven, kan het vol gende worden medegedeeld: De visschersvloot bestond uit 148 bommen en 11 booten en hare bemanning uit 1184 koppen. De bommen besomden aan schol, tong, tarbot en anderen verschen visch /329,0G5.35. aan zeevisch ƒ22680. De beugvisscherij uitgeoefend met drie booten bragt slechts op ƒ135.15. Door II booten werden 4228 manden garnalen gevangen die op- bragten ƒ5,925.65, makende te zamen ƒ357,806.15. De 144 ter steurliaring- visscherij uiigeruste bommen bragten met inbegrip van de 10 pCt. toegift 53,087,168 stuks steurharing aan, welke opbragten ƒ567,270.25; terwijl

Leydse Courant | 1871 | | pagina 1