daarop geplaatst de heeren: inr J. li. L. Wentliolt, kanlonregter te 'sGra- venhage; S. A. Letle van Ooslvoorne, regtcr in de reglbank te Brielle, J. Polsrcgter in de reglbank te Botterdamjhr. A. F. de Savornin Loh- man, regter in de reglbank te 's Bosch; J. J. Loke, regter in de reglbank te Rotterdam, en M. A. Eekhout, regter in de reglbank te Dordrecht. Ter teregtzitting van bel prov. geregtsliof van heden werden twee za- ken behandeld van diefstal van vee uil de weide. De eerste betreft eene koe ter waarde van 150, die 111 den avond van 8 Nov. jl. is weggenomen uit eene weide aan den Bezuidenhoutschen weg alhier, door een persoon uil Voorscholen, die reeds vroeger door de reglbank ie Dordrecht, wegens opligting, lot 3 jaren gevangenisstraf, en door het hof in Zuidhollandmede wegens opligting, tol een jaar eenzame opsluiting veroordeeld is. Hij werd, met een vleeschhouwer, die het beest zoude koopen, op weg zijnde naar een keurmeester, door de polieie aangehouden. De adv.-generaal, ni'. van Maanenrequireerde de schuldigverklaring van besch. en zijne veroordeeling tot tuchthuisstraf van 5 tol 13 jaren en 4 maanden. Mr. van Tets verzocht de toepassing van eene zachtere straf met verwijzing naar aanwezige ver zachtende omstandigheden. De tweede zaak was van een Israëlitisch koopman, geboren en wonende alhier, die in-den nacht van i() Nov. jt. uit eene weide onder de gemeente Rijsw jjk heeft weggenomen drie schapen ter waarde van ongeveer ƒ24 per stuk. Ook deze besch. was reeds meermalen in handen der justitie. Besch. die reeds vroeger bekend had de schapen uit ,de weide te hebben weggeno men, trok deze bekentenis gedeeltelijk in en deed het voorkomen alsof hij ze aan den weg onbeheerd had gevonden. Adv.-gen. mr. van Maanen hield echter de schuld van besch. voldoende bewezen en requireerde in deze zaak eene gelijke veroordeeling als in de voorgaande. Mr. v. d. Burgh conclu deerde tol vrijspraak. HUlTlvYLAi\#SCIItë RKltlGTKN. E X E L, A !V I?>. LONDEN 11 Januarij. liet vliegende eskader is dezer dagen van Plymouth vertrokken om de Britsche vlag in de West-Indische wateren te vertoonen, doch de vlootvoogd heeft in last zoo veel mogelijk te zorgen dat hij binnen bereik van tele- graphischc mededeelingen uil Londen blijve; en de duur zijner afwezigheid is afhankelijk van den loop der politieke gebeurtenissen in Europa. Aan de versterking der kusten wordt door het departement van oor log ijverig doorgewerkt; zwaar geschut wordt te Woolwich voor de forten te Milfordhaven ingescheept; zware kanonnen zijn naar Dcvonport gebragt en de forten Piehlecombe en Bodesand worden gewapend. De levering van pantserplaten wordt zooveel mogelijk bespoedigd. -- De postmeester-generaal heeft bekend gemaakt, dat bij aan de Fran sche postadministratie heeft gevraagd, of de geheime poslgemecnschap met Parijs, waarvan onlangs in de dagbladen melding is gemaakt, ook voor dë correspondentie uit Engeland kan gebruikt worden. De Fransche postadmi nistratie heeft geantwoord, dat het aangekondigde middel van gemeenschap slechts een proefneming was en zich bepaalde lot brieven uit Frankrijk. Brieven uit het buitenland behoorden aan een agent in Frankrijk te wor den gezonden, die dan voor de verdere verzending, door middel van de Fransche postadministratie, zorg draagt. -- Door het bestuur van de ziekenhuizen alhier is de aandacht gevestigd op het schrikbarende toenemen der kinderpokken in de hoofdstad. Uit de opgaven bleek, dat hel aantal gevallen met doodelijken afloop gedurende den loop des verleden jaars was opgeklommen als volgt: in het eerste kwar- taal van 1870: 99; in het tweede: 118, in het derde: 157; in het vierdes' 584. In de parochie van St. Leonard (Shoreditch) zijn op het oogenblik! meer dan 100 poklijders te vinden, voor welke in geen enkel hospitaal ge legenheid tol opname bestaat. De Ti mei doet uitkomen dat. wat ook de generaal Faidherbe moge beweren omtrent behaalde overwinningen, hij toch nog altijd bij Arras en Douai slaat. In het westen verliezen de Franscbep mede terrein, ofschoon zoowel te Havre als te Cherbourg groole massa's troepen staan. Het Loirc- leger, onder Chanzy, dat 200,000 man sterk is, blijft thans werkeloos en' wordt nog achteruit gedrongen. De generaal Bourbaki, met zijne 200,000 soldatenwordtna eene maand werkeloosheidgezegd gereed te zijn tot eene beweging; doch in plaats van op te rukken tegen prins Frederik Ka- rel, die hem aan de Loire, mei zijn hoofdkwartier in Orleans, afwacht, wendt Bourbaki zich oostwaarts met het doel om zich te voegen bij Cre mer's en Garibaldi's troependie von Werdcr aan de Boven-Saöne bestoken en hem genoodzaakt hebben tot Vesoul terug te wijken. Dus moet Bourj baki niet met Chanzy tot het ontzetten van Parijs zanienvverkenmaar aan de Duitsche legers de communicatiën in den rug afsnijden, een plan, welks verwezenlijking spoediger welligt dan eenige andere krijgsoperatie het ont zet der hoofdstad niet alleen, maar de vernieling van haren belegeraar zou kunnen bewerken. Doch von Wcrder wordt in zijne sterke positie te Vesoul, alwaar hij het beleg van Belfort dekt, goed ondersteund door Zastrow, wiens krjjgsmagt op eene lijn voor Langres en Chaumont ver spreid staal. Door andere Duitsche troepen is. volgens de jongste berigten, Auxerre op nieuw bezet. Het is dus zigtbaar, dat de Duitscliers liet plan hunner vijanden volkomen begrijpen; en er zijn aan hunne bevelhebbers in die zuid-oostelijke landstreken laatstelijk groote afdeelingen troepen ter verster king gezonden. De generaal von Moltke, op wien de opperste leiding van al die onderscheiden bewegingen en krijgsoperatiën neerkomt, weel wel dat hij op ieder punt voor de Franschen in getalsterkte onderdoet, maar hij vertrouwt hun het hoofd te kunnen bieden, zich verlatende op de voor treffelijkheid zijner beter gevormde en .pal staande troepen in de eerste plaats, en ten tweede op de gemakkelijkheid en geheimhouding, waarmede die troepen bewegingen kunnen uitvoeren, derwijze dal zij op ieder bedreigd punt in toereikende sterkte aanwezig zijn. De reeks van Duitsche legers "vormt, op groolere of kleinere afstanden van Darijs, eene tweede, ruimere insluitingslijn, die de nadering der aandringende troepen van de departemen ten belet; liet is eene schier onafgebroken lijn; die onderscheiden legers zijn in bestendige communicatie onderling en met 's konings hoofdkwartier, zoo dat zij in de daad één en het zelfde leger uitmaken, in staat lot zamen- vverking en lot zamentrekking op ieder punt en op elk oogenblik. De Daily Telegraph doet een beroep op de menschlievendheid ten be hoeve der hongerende bevolking van Darijs. Hel blad vvenseht een afzon derlijk comité te zien opgerigt, dat zich ten taak zal stellen om ten spoe digste hoeveelheden levensmiddelen bijeen te brengen, vooral verscli vlecsch en versche groenten, die onmiddellijk na de overgave der hoofdstad aan de bevolking zouden kunnen uitgereikt worden. F IS A kil 6.1 SL. De heer Dinard, gewezen minister van het keizerrijk, is op bevel van het bewind te Bordeaux in hechtenis genomen en naar Lyon gezonden: hij schijnt verdacht te worden van bemoeijingen voor de wederoprigting van den keizerlijken troon. Het orgaan van Garibaldi, de Moviweiito van Genua, deelt den vol genden brief mede, door den generaal ep 30 Dec. uit Autun geschreven: /'Nooit heb ik meer gevveuscht een dertigtal jaren jonger te zijn dan tegenwoordig. Dezen oorlog acht ik de gewigtigste, welke ik ooit heb medegemaakt, en het strekt mij tot groole voldoening te zien, dat de zaak der republiek zulk een gunstige wending neemt. Ik heb wel nooit aan den goeden einduitslag dier zaak gewanhooptmaar tegenwoordig doe ik dat tuinder dan ooit. De geest dezer bevolking is versterkt, en lieden van aller lei leeftijd snellen met een verwonderlijke geestdrift te wapen. Ik schrijf li. gelijk gij bemerken kunt. met een gekwetste hand, maar overigens ge- voel ik mij zeer krachtig en kan ik zelfs ie paard zitten.'' [)e heer Cramer, Druissisch bewindvoerder te Rouaan, is vervangen door den lieer von Dfuel; waarschijnlijk staat deze verandering in verband met liet in beslag nemen der Engelsche kolenschepen op de Bencden-Seiire. ITALIË. Bij gelegenheid dat koning Victor Emmanuel de stad Rome bezocht, rigtte hij ook een schrijven aan den Dans. Volgens den correspondent van het Joitrn. de lira.r. was die brief in slechts drie regels vervat en kwam de inhoud hierop neder: dat hij, Rome bij gelegenheid eencr groote ramp in aller ijl bezoekende, lot zijn leedwezen buiten staat gesteld was de hulde zijner kinderlijke verknochtheid aan de voeten van den 11 Vaders neder te leggen. De Datts zou daarop aan de kardinaals gezegd hebben dat hij dien brief eenvoudig ter zijde zou leggen, als zijnde een nieuw blijk van de huichelarij van den koning van Sardinië en van de verlegenheid welke hij gevoelde. PKtl^SE V. BERLIJN. 10 Jar.narij. Omtrent het beschieten van het zuidelijk front van Parijs wordt uit Versailles o. a. het volgende gemeld: In den namiddag van den wer den de batterijen gewapend in tegenwoordigheid van den koning met talrijk gevolg. Te middernacht stond hel geschut op de emplacementen lot vuren gereed en op de hoogten van Meudon en Clamarl waren sterke corpsen infanterie geplaatst, om onze vcldwaelilen naar den kant van Bas-Meudon. les Moulineaux en Fleury in hel voorwaarts rukken, zoo noodig, te onder steunen. Kort na middernacht was die voorwaarlsche beweging volbragt, zonder dat ergens tegenstand was geboden. De Fransche veldwaehten wer den overvallen, sommige opgeligt, andere mei een paar geweerschoten uit elkander gedreven, waarna de nog aanwezige bewoners, meest oude lieden uit de armste klasse, aangehouden en naar Versailles geëscorteerd werden. Men had op die verschillende punten zulk een heftige» tegenstand verwacht, dat alle maatregelen lol een bloedige» strijd waren genomen. Des morgens moesten onze 24 ponders aan liet werk, daar de vijand pogingen aanwendde om Bas-Meudon te hernemen. Zij vuurden er krachtig op los en zoo doende werd de vijand iu zijn voorldringen naar die plaats door ons 80" regiment glansrijk teruggeslagen. Tegelijk be.-chotcn de meer oostelijke batterijen de forten Vanvres en Monlrougc. uit welk laatste de vijand een uitval scheen te beproeven; althans er stond eene massa infanterie buiten de muren. De daarop gevolgde kanonade werd eenige uren vrij krachtig voortgezet. Langs de geheele linie bulderden de vuurmonden, liet fort Issy beantwoordde ons vuur eerst krachtig, later flaauw en kwam tegen 10 ure geheel tot zwijgen, terwijl Vanvres en Monlrougc het schieten nog een tijdlang bleven voort zetten. Wegens den nevel konden we Issy niet zien en daarom liet men ook aan onze zijde liet geschut rusten, zoowel om niet nutteloos am munitie te verspillenals omdat onze artillerie toch eigenlijk liever vuurt als zij de werking van haar vuur kan nagaan. In militaire kringen houdt men het er voor dat het fort Issy spoedig ten val zal worden gebragt. De harhr Zeil- maakt de.vólgende telegrammen bekend: Vesoul. 7 Jannbrij. Bij de gisteren voorgevallen verkennings-gevechten zijn Echenoz le Sec en Levrecey door ons ingenomen. Wij hebben 210 ongekwetste gevangenen gemaakt, waaronder 3 officieren. Ons verlies be draagt 14 dooden, waaronder 2 officieren en 27 gekwetsten. Boulogne. 8 Januarij. Sedert gisteren morgen is het vuur tegen het fort Derche geopend. De legen Chanzy opererende kolonnes drongen den I0"f°, na aanhou dend zegevierende gevechten geleverd Ie hebben, derwijze voort dat hunne voorhoede op een mijl afstand van Le Mans-genaderd is. De onzen verover den 1 stuk gcsclutt en 3 mitrailleuses en maakten ongeveer 20Ü0 man krijgs gevangen. Het verlies aan onze zijde is niet zeer aanzienlijk. Volgens de l'ruv. Corr. wordt uit de corpsen van von Werder, von Zastrow en andere sterke afdeelingen cën groot ooster-leger gevormd, bet- welk onder een afzonderlijk opperbevel gesteld is. Het Loire-leger wordt bewesten Venrioine verder vervolgd, en is uil Villerssexcl verdreven.

Leydse Courant | 1871 | | pagina 2