LMDSCHE COURANT, 1871. N". 10, DONDERDAG 12 JANUARI J. »f De Courant verschijnt dagelijks, Zon- en Feestdagen uitgezonderd. De prijs der Courant is per vierendeel jaars 3.franco p.p. f 3.50; met het Verslag der Handelingen van den Gemeenteraad ƒ3.35, franco p. p. f 3.85. Het verslag afzonderlijk is verkrijgbaar voor j 2.50 's jaars, buiten de expediiiekosten. Afzonderlijke nommers der Courant zijn verkrijgbaar voor 5 Cents, franco p. p. 6 Cents. De prijs der Advertentiën is van 14 regels 1.- iedere regel meer 25 cents. lOt STA DS-BER1GTEN. BURGEMEESTER en. WETHOUDERS van LEIDEN doen te weten, dat ingevolge art. 2 der Verordening, regelende de invordering der plaatselijke belasting op de honden, ieder eigenaar of bezitter van een of meer honden, die aan de belasting onderhevig zijn, verpligl is daarvan jaarlijks vóór den 31"« Januarij bij den Gemeente-Ontvanger aangifte te doen door inlevering van een behoorlijk ingevuld en door den aangever onderteekend billet; dat bedoelde invullingsbilletten voor het dienstjaar 1871 van heden af kosteloos ten kantore van den Ontvanger verkrijgbaar zijn. Burgemeester en Wethouders voornoemd, v. d. BRANDELER, Burgemeester, Leiden, 17 December 1870. v. PUTTKAMMER, Secretaris. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN, Gezien art. 3 van het Koninklijk besluit van den l""1 December 1865 (Staatsblad 11°. 131), houdende bepalingen omtrent de certificaten van Neder- landschen oorsprong of bewerking; Doen te weten, dat in de maand Januarij 1871 zal worden opgemaakt eene lijst van hen, die in de gemeente een tak van Nijverheid uitoefenen, waarvan de voortbrengselen met Certificaten van Nederlandschen oorsprong of bewerking legen een lager regt in Nederlandsch-Indië kunnen worden in gevoerd, en roeien mitsdien belanghebbenden op, om zich, ten einde op die lijst geplaatst te worden, met overlegging van een afschrift van hun patentblad, in de maand Januarij 1871 ter Secretarie dézer gemeente aan te melden. En geschiedt hiervan openbare kennisgeving door plaatsing in de Leid- sche Courant. Burgemeester en Wethouders voornoemd, v. d. BRANDELER, Burgemeester. Leiden, 29 December 1870. v. PUTTKAMMER, Secretaris. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN, Gezien art. 6 van de Algemeene Policieverordeningvastgesteld den 24slin October 1867; Benoemen tot Raad der gebuurte n\ 1 of n°. 1 van Wijk Iden heer CORNELIS HENDRIK DEE, en zulks in de plaats van den heer A. J. Binnendijk, die uit deze gebuurte verhuisd is. Burgemeester en Wethouders voornoemd, v. d. BRANDELER, Burgemeester. Leiden, 11 Januarij 1871. v. PUTTKAMMER, Secretaris. BGNNEiNLAMDSClIE BEMGTEN. LEIDEN, 11 Januarjj. 54 De heer R. T. Maitland, te's Gravenhage. heeft zich gedurende zijnen j studietijd aan de Leidsche hoogeschool onledig gehouden met de zamenstel- jÉjling van ecnen catalogus van het grootste gedeelte der in het jaar 1846 in - 's rijks museum van natuurlijke historie alhier aanwezige voorwerpen, voor I Ti zooverre die toen ter tjjde in de galerijen waren tentoongesteld. Deze cata logus, door den heer Maitland tot eigen oefening ondernomen, mag met regt ,yeen reuzenarbeid genoemd worden, omdat daarin niet alleen de verschillende jdiersoorten systematisch zijn behandeld, maar daaraan ook eene synonimie iqen de vermelding van den oorsprong der voorwerpen, voor zooverre die bc- 3Mkend was, is toegevoegd. '-1 Ti' Dezer dagen heeft de heer Maitland een groot bewijs van belangstelling ot,in den bloei van genoemd museum geleverd, door bovengemelden catalogus 4^geheel belangeloos als geschenk aan die inrigting af te staan. Het door 6%den heer Maitland geleverde werk ontleent vooral groote waarde aan de 1 omstandigheid, dat daardoor een gemakkelijk overzigt wordt verkregen van de diersoorten, die, nu 25 jaren geleden, in de zoo uitgebreide verzamelin- g^gen van het museum vertegenwoordigd waren. 4^ Heden namiddag is aan de Haven-brug een persoon door het ijs ge- inzakt. Men is er in geslaagd hem te redden. - De commissaris des konings in deze provincie heeft, bij circulaire van '9 4 Jan. jl.de gemeentebesturen in herinnering gebragt zijne circulaire van dif> Jan. 1867', met dringend verzoek daarop in voorkomende gevallen te wil- r7j!len letten. Die circulaire van 1867 strekte tot aanbeveling van het opspo- 8 Ttren en bekend maken van overblijfselen der vaderlandsche kunst en bescha- /^ving in vroegere tijden. Bij beschikking van den minister van binnenl. zaken van 9 Jan. jl. is de vergunning voor eene stoombootdienst tot vervoer van reizigers, goederen en vee tusschen Haarlem, Gouda en Rotterdam, vroeger verleend aan N. Spijker, te 's Ilage, overgeschreven ten name van J. van der Tang en C°. te Rijnsaterwoude. Het Bulletin n\ 27 en 28 van het hoofdcomité der Ned. Yereeniging van het Roode Kruis bevat onderscheidene berigten van de ambulances enz. De cliel der Franschc militaire geneeskundige dienst te Mctz, d<. Grelloïs, heeft in een warm gesteld adres aan 'Z. M. den koning der Nederlanden hulde gebragt aan de groote diensten door de beide Nederlandsche ambulan ces te Metz bewezen, liet behaagde Z. M. een afschrift van dit adres aan het hoofdcomilé te doen toekomen. Dr. Rijnberk, door ongesteldheid van vrij ernsligen aard aangetast, zag zich verpligt Metz te verlaten. Naar Er furt, waar meer dan 1900 zieken en gekwetsten verpleegd worden, gaat dezer dagen eene bezending van 27 kisten uit het cenlraal-inagazjjn heen, naar aanleiding eener dringende bede van den bevelvoerenden generaal at- daar, gesteund door de dames van Assen en Romhouts, die, lydclijk aldaar verbljjvende, reeds sedert geruimen tijd zich aan de verzorging der gekwet sten wijden. Naar de eerste berigten van den gedelegeerde bij de ambu lance te Havre was deze nog alijjd wachtende op gekwetsten, maar waren in de laatste dagen acht zieken en een gekwetste (een Duilsch dragonder) opgenomen. De ambulance te Bordeaux is gevestigd en verzorgt 45 gekwet sten. De heer Engeler, afgevaardigd door de Société internationale enz. te Rijssel, heeft in persoon de hulp van het hoofdcomilé ingeroepen voor de gekwetstenen zieken in die stad, welker getal onlangs reeds 1500 bedroeg. Voorloopig is hulp toegezegd, terwijl de heer graaf van Hogendorp op zich nam te Rijssel te onderzoeken, welke hulp in personeel en materieel aldaar het meeste noodig is. Aangezien de telegraaflijn naar Ileusdendoor overstrooming en ijsgang voor een gedeelte vernield is en er vooreerst geene mogelijkheid bestaat die te herstellen, is het rijks-telegraafkantoor te Ileusden voorloopig gesloten. Aan het Rictdijksche veer te Dordrecht wordt van stadswege niet meer geoorloofd te voet het ijs te passeren, uithoofde van den verzwakten toe stand aldaar. In de Dordsche Kil te Willemsdorp is met den vloed veel drijlïjs, dat echter met de eb weder wordt afgevoerd. Het Hollandsch Diep, benevens de Lage Zwaluwe, is open, alleen bjj vloed een weinig drijfijs, hetwelk de eb weder afvoert. Te Gorinchem is, ondanks den sterk inge vallen dooi in den stand van het ijs gcén verandering gekomenen wordt de rivier naar Slceuwijk en Woudrichem nög steéds met zware sleden en schietschouwen zonder doorzakken gepasseerd. Men ziet niet zonder be zorgdheid het losgaan van de ijsmassa te gemoet. Naar men uit Dordrecht meldt is dezer dagen een Priiissisch jongeling, aldaar werkzaam, opgeroepen, oischoon hij reeds twee jaren achtereen voor de krijgsdienst afgekeurd was. Tc Amsterdam is in eene vergadering van de kiesverceniging Burger- pligtna langdurige discussie, verworpen een voorstel van den heer Pijn appel om in het reglement der vereeniging op te nemen, dat zij er naar streven zal het regt van vrede en oorlog en dat omtrent het sluiten van tractaten van den koning op de wetgevende magt te doen overbrengen, Door den gezagvoerder van het in den Helder binnengekomen schip Galilei zijn van Batavia medegebragt twee groote herten van Borneo, een bok en een ree, zeer goed geconserveerd. Een ourang-outangeen zeer klein damhert en fraaije slang zijn, in weerwil van de meest zorgvuldige oppassing, kort voor de aankomst in deze haven, ten gevolge van de koude, bezweken. Men meldt uit Maastricht: Eenige dagen geleden kwamen laat in den avond twee vreemde heeren te Wijlre aan. In het eenige huis, bij Martinus Creutz, bakker aldaar, waar zij nog licht bemerkten, klopten zij aan en verzochten den nacht aldaar te mogen doorbrengen. Daar deze personen er zeer fatsoenlijk uitzagen, werd hunne vraag om den nacht in de schuur of op zolder door te brengen afgeslagen en stonden de bewoners hunne eigeu legerstede den vreemden af. Den volgenden morgen wilden zij C. voor zijne gastvrijheid betalendoch daar deze weigerde iels aan te nemendankten zij en zeiden hem bij het verlaten van het huis, dat zij twee kooplieden uit Berlijn warendie uit hun vaderland vlugttenomdat zjjtot het laat ste »Einberuf' behoorendc, hun leven niet aan de Fransche Chassepots-kogels wilden wagen. De Duilschers hadden echter de gulle gastvrijheid naar waarde weten te schatten, want toen de bakker in zjjne kamer terug keerde, vond hij onder ieder schoteltje, door de vreemden gebruikt, 25 tlialcr liggen. Men meldt uit Elsloo (Limburg): Gelijk men zich herinnert had de

Leydse Courant | 1871 | | pagina 1