lij its mi: COURANT. 1871. WOENSDAG 4 JANUARIJ. ST ADS-BERIGTElX. N\ o. De Courant verschijnt dagelijks, Zon- en Feestdagen uitgezonderd. De prijs der Courant is per vierendeel jaars ƒ3.franco p.p. f 3.50; met het Verslag der Handelingen van den Gemeenteraad f 3.35, franco p. p. f 3.85. Het verslag afzonderlijk is verkrijgbaar voor 12.50 's jaars, buiten de expeditiekosten. Afzonderlijke nommers der Courant zijn verkrijgbaar voor 5 Cents, franco p. p. 6 Cents, De prijs der Advertentiën is van 14 regels f 1- iedere regel meer 25 cents. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN doen te welen, dat ingevolge art. 2 der Verordening, regelende de invordering der plaatselijke belasting op de honden, ieder eigenaar of bezitter van een of meer honden, die aan de belasting onderhevig zijnverpligt is daarvan jaarlijks vóór den 31stcQ Januarij bij den Gemeente-Ontvanger aangifte te doen door inlevering van een behoorlijk ingevuld en door den aangever onderteekend billet; dat bedoelde invullingsbillelten voor het dienstjaar 1871 van heden af kosteloos ten kantore van den Ontvanger verkrijgbaar zijn. Burgemeester en Wethouders voornoemd, v. d. BRANDELER, Burgemeester. Leiden, 17 December 1870. v. PUTTKAMMER, Secretaris. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN, Herzien de openbare kennisgeving omtrent de verpligting tot het doen van aangifte Vtor de Nationale Militie, in de maand Januarij 1871, voor lien die op den lsten Januarij van dit jaar hun 19de jaar zijn ingetreden, en alzoo de personen geboren in het jaar 1852, alsmede voor hen die eerst na het intreden van hun 19dejaar, doch \óór het volbrengen van hun 20sle, ingezetenen zijn geworden, geplaatst in de Leidsche Courant van den 14dcn, 21slen en 28slen December 1870; Doen te weten dat tot deze inschrijving wordt zitting gehouden op het Raadhuis, van des voor- middags 10 tot des namiddags 8 uren, op Maandag den 9 Januarijvoor de bewoners van de wijken 1 2 en 3 4 cn 5 »6, 7 d 8 en 9 of de buitenwijk en dat de geboorte-aclen, die de belanghebbenden bij de inschrijving, onder opgave der woonplaats van den ingeschrevene, behooren over te leggen, dagelijks, de Zondag uitgezonderd, zijn te verkrijgen ter Secretarie dezer gemeente (afdeeling Burgerlijke Stand), van des voormiddags 10 tot des namiddags 3 uren, wanneer tevens voor hen, die hier niet zijn geboren, aanvrage ter verkrijging dier acten kan worden gedaan. En wordt deze door plaatsing in de Leidsche Courant en bij aanplakking afgekondigd. Burgemeester en Wethouders voornoemd Leiden, 3 Januarij 1871. v. d. BRANDELER, Burgemeester. y. PUTTKAMMER, Secretaris. j> Dingsdag 10 Woensdag 11 Donderdag 12 d Vrijdag 13 BINNËNLANDSCIIE BËRIGTEN. LEIDEN, 3 Januarij. Uit 's Hage meldt men ons heden, als zeker, dat het ministerie aldus geformeerd is: Thorbecke, binnenlandsche zaken; Gericke. buitenlandsche zaken; Jolles, raadsheer in den hoogen raad. justitie; van Bosse, koloniën; Blussé, lid der tweede kamer, financiën; kolonel Booms, oorlog; Broex, marine. De officieren van gezondheid 2,lc kl. Thijs en Schroderonlangs uit Nederland vertrokkenzijn sedert eenige dagen werkzaam aan de te Metz door het Nederlandsche hoofd-comité van het Roode Kruis opgerigte lazaret ten. De heer Thijs is opgetreden in plaats van wijlen den heer Praeger aan het lazaret in het hotel van den baron de Gargan; terwijl deheerSchrö- der werkzaam is aan het lazaret in den Jardin de Fabert. Gedurende het jaar 1870 werd in het groot rijks-hospitaal te Utrecht verpleegd het getal van 4382 zieke militairen, waaronder 18 officieren. Van dit getal zijn er 37 overleden. Door de kamer van koophandel cn fabrieken te Haarlem zijn aan de tweede kamer der staten-generaal ingediend: 1°. een adres, houdende ver zoek dat door haar moge worden aangenomen tel ontwerp van wel betref fende de afschaffing der patentbelasting en de invoering eener algemeene belasting op de inkomsten; en 2". een adres, waarbij die vergadering wordt verzocht, het initiatief te willen nemen voor de toekenning van een staats subsidie voor de oprigting eener directe stoomvaartlijn van Nederland op Noord-Amerika', en wel tot uitvoering van zoodanig plan als waardoor het meest in de algemeene behoefte aan eene doelmatige gemeenschap van Ne derland met Amerika zal worden voorzien. De gemeente Capelle aan den IJssel werd op Nieuwjaarsdag verontrust door een bezoek van een dollen hond, die van het Kralingsche veer der waarts was gcloopen. Een man werd door den hond in het been gebeten; ook werden nog twee honden en eene kat gebeten. Het mogt toen geluk ken het dier zoodanig door een geweerschot te treffen, dat het verder door knuppelslagen kon afgemaakt worden. Te llcrvvijncn vermaakten zich dezer dagen twee kuaapjes, een van 10, de ander J1 jaren oud, met eene slee op het ijs, Door onvoorzigtig- lieid kwamen zij te ver en verdwenen tusschen de drijvende ijsschollen van de rivier de Waal. Gelukkig werd het gevaar spoedig door de ouders dezer knapen opgemerkt, die, terwijl er eene menigte volks op de been kwam, niet aarzelden hunne kinderen te redden. Twee vaders en ééne moeder sprongen hunne kinderen, in het zeer diepe water, na, en na vele krachts inspanning mogt het hun gelukken hen te redden. f Uit Renswotide schrijft men aan het U. D.\ Weinigen hebben zeker na hun sterven met zooveel wederwaardigheden le kampen gehad, als een doode, die hier dezer dagen is begraven. Het was een behoeftige grijsaard die door dc Veencndaalsche diaconie bij een daglooner onder Renswotide besteed was. Hij is in het begin der vorige week op een der wegen in deze gemeente door de koude bevangen gewordenen hoewel hij niet dood was, toch kort daarna overleden. Zijn kostbaas gaf hiervan le Veenendaal kennis en sprak met een der diakenen dag cn uur af, waarop hij met het lijk aan liet kerkhof zou zijn. Een der buren reed het lijk een uur ver naar de laatste rustplaats; vier dragers volgden. Op de plaats der bestem ming gekomen, vond men het hek gesloten en niets gereed gemaakt. Toeit men daarover den vroeger gesproken diaken onderhield, kreeg men contra- order; het lijk moest na twee uren oponthoud weer meegenomen worden waar zijn vroeger kosthuis en is daags daarna hier begraven. Men meldt uit Leeuwarden, van gisteren: Onder begunstiging van zeer fraai winterweder had alhier ten aanschouwe van eene zeer groote menigte volks de aangekondigde hardrijderij op schaatsen plaats van man nen en vrouwen. 25 paren namen aan den wedstrijd deel. De prijs ad ƒ150 werd behaald door Johannes P. de Groot van Akkrum en Meike Bin- kema van Marum (prov. Groningen) en de premie ad ƒ50 door Regnerus K. Zeinstra van Wartena en Aaltje G. Kalsbeek van Warga. De baan was als altijd zeer net gedecoreerd en dit schoonc volksfeest werd door de muziek van het stedelijk muziekkorps en van het ls'« regiment infanterie opgeluisterd. Tusschen Ilarlingen en Bolsward is dezer dagen een paard, voor een arreslede gespannen, op hol geraakt. De berijder ligt hoogst bedenkelijk aan hersenschudding, een ander man heeft zich aan den schouder, nog een aan het aangezigt bezeerd, terwijl twee vrouwen er met ligter verwonding afkwamen. -• Men meldt uit Middelburg, van den ls>'»: De spoorboot, die nog steeds van Veere naar Wolfaartsdijkin verbinding met den van Goes vertrekken- den spoortrein, de gemeenschap met ons eiland onderhield, heeft gisteren wegens het vele ijs de dienst moeten staken, evenals de stoomboot, die dagelijks van Vlissingen naar Hoedekenskerke vaart, terwijl volgens aan kondiging der directie ook de stoomvaart op Neuzen zeer bezwaarlijk en onzeker is. Nu blijft er niets over om dit eiland te bereiken of te verlaten, dan de moeijelijke togt over het Sloe. Het is le hopen dat deze winter de laatste zal zijn, die ons van den vasten wal scheidt. Met de afdamming van dat vaarwater toch moet met Februarij worden aangevangen, en dit werk in de maand November aanst. voltooid zijn. Te Brussel is dezer dagen overleden de verdienstelijken schilder Pielcr van Schendel. Nadat hij onlangs van eene ernstige ongesteldheid, waardoor hij omstreeks een jaar geleden bezocht werd, hersteld was, koesterde men de hoop, dat de man nog lang voor de kunst en zijne betrekkingen ge- spaard zou zijn gebleven. Hij is echter plotseling weder ingestort en be trekkelijk nog onverwachts bezweken. 's GRAVENHAGE3 Januarij. De heer A. J. van Pesch, buitengewoon hoogleeraar aan het alhenaeum te Deventer, is benoemd lot tijdelijk hoogleeraar aan de polytechnische school te Delft. Aan den Oost-Indisclien ambtenaar J. J. Brevet, laatstelijk adspirant- ingenieur bij den waterstaat en dc burgerlijke openbare werken in Ned.- Indië. thans met verlof, is op zijn verzoek eervol ontslag uit 's lands dienst verleend. Z. M. heeft goedgevonden den luit.-gencraal W. A. Knoop, van den staf van het wapen der infan'.erie, en den generaal-majoor M. D. graaf van Limburg Stirnm, van het corps ingenieurs, mineurs en sapeurs, op non- activiteit te stellen.

Leydse Courant | 1871 | | pagina 1