ANA TII L RIN- M O N D W AT E R Parijs, dit oostelijk front door ieder zaakkundige van zeil' buiten dequaestie wordt gelaten. Zoodra echter liet plateau van Romainvillc in onze banden zal zijn, dan bezitten wij den eigenlijken sleutel, die ons den toegang zal verschaffen tot Parijs. Hebben wij dat plateau in bezit, dan zal schier niets verhinderen, dat wij een aanvang maken met het bombardeeren van het noordoostelijke gedeelte van Parijs, door het onrustigste gedeelte der bevol king bewoond. Volgens berigten uit Besangonover Bernheeft de kommandant der Duitsche belegeringstroepen voor Belfort vrijen doortogt verleend aan vrouwen, kinderen en grijsaards, die de vesting willen verlaten. Volgens berigten uit Bazelis een Frausch corps van 25,0 >0 man over Sl. Hippolyte en Ardincourl langs de Zwitsersche grenzen opgerukt, om Belfort te ontzetten. Daar de spoorwegen niet meet voldoende zijn om den ontzaggelijken voorraad van ammunitie, kleedingstukken en vooral van levensmiddelen voor menschen en paarden der 050,000 man sterke Duitsche troependie zich thans op Fransch grondgebied bevinden, aan te voeren, heeft men te genwoordig weder tot wagens op de landwegen de tocvlugt genomen. Zoo ziet men thans herhaaldelijk treinen van 150 a 200 met twee paarden be spannen wagens voorbijkomen, die reglstreeks van Bresden en Leipzig haver naar de voor Parijs staande troepen brengen. Van Dresden naar Nancy heeft zulk een wagen 30 dagen, van hier naar Versailles 14 dagen werk; zoodat er omstreeks 7 weken voorbijgaan voordal het aangevoerde ter plaatse van bestemming is aangekomen. In een schrijven uil Lotharingen, in de Köln. Zeit. voorkomende, leest men: Het aantal gevangenen uit de gevechten bij Orleans. Beaugency, Parijs, Amiens en Rouaan, van 27 Nov. tot. 28 Dec., wordt op 20000 man begroot. Vele dezer ongclukkigen ziet men. van koude en honger uitgeput, ziek, dun gekleed, dikwijls zonder schoenen of kousen, hier doorkomen. Zelfs bij den veldtogt van 1812 in Rusland kan er naauwelijks grooter ellende hebben geheerscht, dan die men hier dagelijks voor oogen heeft. Maar ook bij de ongelukkige Fransche bevolking is het tegenwoordig akelig gesteld. Gehecle scharen ziet men bedelende het land doortrekken. Als de tegenwoordige strenge koude nog lang aanhoudt, dan wordt de toestand ten eenenmale onuitstaanbaar. De Nordd. Altg. Zeit. deelt in haar jongst ontvangen nommer een stuk mede, op last van den Franschen minister van oorlog, den heer Gam- bettaopenhaar gemaakt, liet is bestemd om de aandacht der militaire autoriteiten te vestigen op het feit, dat Duitsche officieren, onderofficieren en manschappen, die door de Franschen zijn krijgsgevangen gemaakt, na de gevechten bij Orleans, in liet bezit waren van juweelen, voorwerpen van waarde, groote sommen geld, enz., «blijkbaar door plundering verkregen." Ook in andere steden hebben dergelijke feiten plaats gehad, zegt de minis ter, en het is derhalve noodig geacht de militaire autoriteiten te bevelen bij alle krijgsgevangenen scherpelijk te onderzoeken of zij in het bezit zijn van voorwerpen, welke men mag onderstellen, dat op ongeoorloofde wijze zijn verkregen. Al hetgeen van dien aard wordt gevonden moet aan den minister worden opgezonden. De Berner Bund bevat een brief van een Zwitsersch militair, waarin bezwaar wordt gemaakt over de wijze, waarop de Franschen de conventie van Genève handhaven of liever, niet handhaven. De Geneefschc conventie, schrijft hij, is bij de gevechten in de hosschen om en hij Orleans vele ma len geschonden. Ik zag den 30s,'° November een Fransch officier van ge zondheid, van wien niet enkel Duitsche gevangenen getuigden, maar die zeil openlijk bekende, dat hij met zijn revolver vele Pruissische gevangenen had doodgeschoten. Ilij stond voor den krijgsraad te regt en werd gefusil leerd. liet vuren op gewonden kwam dikwerf voor, en onderscheidenen wisten te verhalen van hen, die 35 schoten in het ligchaam ontvangen hadden. Zij schetsten in zoclvloeijende taal het genoegen van vijandelijke patrouilles om op de gewonden te schieten. Fransche troepen van alle wa pens drongenmet Gcneefsche armbandenin de door de Pruissen bezette dorpen, verkenden ze en vroegen inlichtingen aan alle lieden, lot zij einde lijk gearresteerd werden. Onderscheidene verwondingen komen voort uit ontplofbare geweerkogels. Die gewonden gevoelen eerst een schok en spoe dig daarop weer een. Daarbij hebben zij slechts één wonde, maar eene vreeselijke. Ik ken b. v. een geval, waarbij het binnendringen van den kogel in de kuit plaats gevonden heeft, van daar is het schot door de knie schijf heen in de dij blijven steken. OOST-INDIK. BATAVIA, 24 November. Van den kabel, die Batavia met Singapore verbindt, wordt door den handel en de regering ijverig gebruik gemaakt. De kabel werkt uitstekend en zonder stoornis. liet Bataviaasch comité van het Roode Kruis heeft hekend gemaakt, dat uil de residentie Socrakarta ontvangen is de som van 7205, waar onder ƒ5517 van prins Mangkoe Negoro en bloedverwanten. Vóór het inkomen dier bijdrage was de totale ontvangst van hel Bataviaasch comité ƒ39854. PEK TELEGRAAF. BERLIJN, 1 Januarij. Er zijn hier officiële berigten uit Versailles van gisteren ontvangen. Generaal von Mantcuffel meldt: Vijf bataillons van de eerste divisie deden dien dag uil Rouaan eene verkenning op den linker oever der Seine; zij stootten op eene sterke vijandelijke strijdmagt, die uit den omtrek van Briace, Morlcnaux en Grandcouronne oprukte. Deze werd ten deele uiteen gejaagd en deels in het versterkt kasteel "Robert le Diable" teruggeworpen. Dit kasteel werd door onze troepen bestormd. Van den vijand werden velen gedood en er werden ongeveer lOÓ krijgsgevangenen gemaakt. Under laatstgenoemden bevindt zich, naar men zegt. de aanvoer der van de francs-tireurs aldaar. Uit een officieel berigt uit Parijs blijkt dat de vijand, door het beschieten van Mont-Avron op 27 December, zware verliezen leed. BOULZICOURT, 31 December. Nadat gisteren de compagniën vestingartillerie en geschikt materieel waren aangekomen is heden een begin gemaakt met het beschieten van Mezières. HAVRE, 1 Januarij. Gisteren hebben de Duitschers voor eenige oogcnblik- ken de posiliën by La Bouille ingenomenzij zijn echter dadelijk terugge worpen met aanzienlijke verliezen. Een Pruissisch officier heeft zijn degep aangeboden. Toen de Franschen eindigden met schieten vuurden de Duitschers verraderlijk a bout portant. Gisteren hebben de Duitschers Yvetot ontruimd. BRUSSEL, 1 Januarij. Volgens particuliere tijdingen uit Madrid is prins Amadeus in de provinciën Murcia en Albacete met groote geestdrift ontvan gen. Men weet niet of hij morgen of overmorgen zijn inlogt zal houden in Spanje's hoofdstad. De dood van Prim heeft hier een diepen indruk gemaakt. In de zitting van de Cortes werd gisteren verklaard dat Prim zich jegens zijn vaderland hoogst verdienstelijk heeft gemaakt. Zijn naam zal in de zaal. waarin de zittingen worden gehouden, voorlaan prijken. Zijne familie is onder de bescherming der natie gesteld. In dezelfde zitting braglen de Cortes een votum uit, waarbij zij verklaarden een volmaakt vertrouwen in de regering te stellen. LONDEN, 1 January. De bijeenkomst der conferentie tot bespreking der Oostersche quaeslie is verdaagd, ten einde den heer Favre in de gelegenheid te stellen de zittingen bij te wonen. LUXEMBURG, 1 January. Prins Hendrik heeft een eigenhandigen brief gerigt aan het patriottische comité. Daarin wordt gezegd: «Het is mij aangenaam u mede te deelen dat Z. M. de koning het adres der bevolking van Luxemburg heeft ontvangen. Z. M. heeft mij gelast ter uwer kennis le brengen, even als aan de ondirteekenaars van dit stuk, hoezeer de koning getroffen is en dat Z. M. het aanmerkt als een bewijs van het vertrouwen dat zijne getrouwe onderdanen in hem stellen. In deze ernstige omstandig heden acht ik mij gelukkig op die wijze de tolk te zijn van de gevoelens, die Z. M. voor het hertogdom koestert." BERLIJN, 2 Januarij. (Officieel). Boulzicourl 2 Januarij. Mezières heeft gecapituleerd. De inlogt der Pruissische troepen heeft heden middag plaats. Versailles 2 Januarij. Het beschieten van de stellingen des vijands op liet noordoostelijk front van Parijs is op den 31 December en den ls,el1 January met goed gevolg voortgezet. De vijand heeft zijne vooruitgezette stellingen over dat front in aller ijl ontruimd. Het vuur van de forten Nogent, Rosny en Noisy is den l"cn tot zwijgen gebragt. lsm'qcrli jkc £?!anD. ONDERTROUWDJ. Stuivingajm. 37 j. en T. Oostingajd. 22 j. J. H. van den Hoek, jm. 27 j. en M. J. Bey, jd. 24 j. - A. J. A. Warmond, jm. 23 j. en C. Pont,jd. 20 j. A. van der Beekjm. 26j. en C. Lut,jd. 36j. AD VERTENTIEN. Den 3Isten December 1870 is te 's Gravenhage overleden onze geachte Behuwd-zuster Mejufvrouw ANNA CATHARINA VAN KLEEF, geb. MEYERS, in den ouderdom van ruim 58 jaren. Leiden, 1 Januari 1871. A. J. SC1IRETLEN. Eenige kennisgeving. M. C. SC11RETLEN, vak Kleef. De kinderen en behuwd-kinderen van wijlen Mevrouw de Wed. Mr. C. .1. LUZAC, geboren BLOK11UYZEN, betuigen hunnen harlelijken dank voor de vele bewijzen van deelneming, zoo hier als elders ontvangen bij het afster- van hunne geliefde Moeder en Behuwd-moeder. Leiden, 3 Januarij 1871. Ilct in Oostenrijk, Amerika en Engeland gepatenteerde van l&r. J. I*OPP, Practizerend Tandmeester te WeereenBognerstraat 2. Dit Mondwaterdoor de geeerde Weener geneeskundige faculteit goedge keurd en door eene eigene 20-jarige ervaring geslaafdbehoedt voortreffelijk tegen eiken kwalijken reuk uit den mond bij verzuimde reiniging, zoo wel bij kunst-als bij holle kiezen en wortels, alsmede tegen tabaksreuk het is een onovertreffelijk middel tegen ziekligt bloedendchronisch ontsteekbaar tandvleesch. scorbut, in het bijzonder bij zeelieden, tegen rheumalische- en jicht-kiespijnenbij het loslaten en slinken van het tandvleeschbijzonder op meer gevorderden ouderdomwaardoor eene buitengewone gevoeligheid van hetzelve bij verwisseling van temperatuur ontstaat; hel dient lot reiniging der tanden, evenzoo is het een behoed middel tegen vervuiling in het tandvleesch, en bijzonder aan te bevelen bij loszittende tandeneen kwaadwaaraan zoovele scrophuleuse per sonen plegen te lijden; het versterkt het tandvleesch en bewerkt eene vastere aansluiting aan de tanden; het behoedt tegen kiespijn bij zieke kiezen, tegen te groote tandsteenvorming: het geeft aan den mond ook eene aangename frischheid en koelte, zoomede eenen zuiveren smaak, daar het het taaije slijm, hetwelk er in aanwezig is, oplost en dit daardoor gemakkelijk wordt verwijderd en alzoo verbetering van den smaak te weeg brengt. Prijs per Flacon 1.75. 'landlood, tot het zeifplombtren van holle Tanden, prijs 2.60. K. k. A. pr. Anatherin-Tandzetp 1.50. Plantaardig Tandpoeder. prijs 88 cents. Verkrijgbaar in de Dépots: te Beuden bij E. NOORDIJK, Breedcstraat; te Alphen bij J. T. ALL ART, te Ilazerswoade bij J. GAARKEU KEN; te Del't bij C. HOOG; te Do'drecht bij 11. J. GILTAY, Apothe ker; le Gorinchembij J. P. L ASUNDER; te Gouda bij L. SCHENK; te 's Gravenhage bij SACK C\J. L. F. C. SNABILIE, Apotheker, en C. VAN VALKENBURG; te Botterdam hij A. SCHSPPERËYM C". Blaauwe Porseleinwinkel; te Schiedam bij MALTHA; te Amster dam hij C. TOBISCH Prinsengracht, Z, 418, en F. v. WINDIIEIM C°. agHTwr-jiw

Leydse Courant | 1871 | | pagina 3