waking onzer douane-ambtenaren. Die kabel was in eene Engelsche fabriek op eene bestelling van den heer Slcenackersden hoofdbestuurder der tele- graphen in Frankrijk, vervaardigd, ten einde Duinkerken met Cherbourg, Brest en Bordeaux in verbinding te brengen. In onze nieuwe wetsbepalin gen tegen schending van de pligten der onzijdigheid is /'de militaire lele- graphie" opgenomen onder de zaken, waaromtrent de vrijheid van den onzijdigen handel beperkt is; en door die bepaling heeft de regering zich in de noodzakelijkheid gezien gevolg aan het aanzoek van den Pruissi- schen gezant te geven. De firmadie den kabel heeft geleverdheeft bij de bevoegde overheid aanzoek om opheffing der inbeslagneming gedaan, doch dusver vruchteloos. De dagbladen klagen zeer over het gebrekkige der maatsregelen tot beperking van besmettelijke ziekten. De lJall. Mali Gaz. verhaalt het vol gende geval: Een zeeman wenschtc te Newcaslle-on-Tyne in het hospitaal te worden opgenomen; daar hij echter de pokken had, werd hem de toe gang aldaar geweigerd. Toen werd hem door iemand gezegd, dal hij in het Zeemanshospitaal te Greenwich niet zou afgewezen worden. De man nam hierop plaats in den nachttrein, bidderend van koorts, en onder den invloed van een onmiskenbare en zeer hevige eruptie van pokken, bragt tien uren door in een vollen passagierswaggonkwam te Greenwich, en werd daar natuurlijk mede op de straat gezet. Een militaire doctor ont fermde zich over den manen zond hem naar het ziekenhuis voor pok lijders. Hoe echter, vraagt het blad, zal hel afgeloopen zijn met de mede reizigers van den patient? Dezen hebben zeker een fraaije gelegenheid ge had om de smetstof op hun gemak over ie nemen. De Times, een overzigt gevende van de mislukte pogingen van den ge neraal Trochu om met een deel der Parijsche bezetting door de vijandelijke liniün te breken, zegt: In dezen staat van zaken is denkelijk bij Trochu hel hem toegeschreven plan tot rijpheid gekomen; liet strekt om eventueel de hoofdstad aan haar lot over te laten en zijn leger te redden, door voort zetting der verweringKop een beperkt en zeer gunstig terrein. Zoo zou er cenc nieuwe wending warden gegeven aan het slottooncclwaartoe de bele gering van Parijs ziglbaar nadert. Immers het is zeker dat de hoofdstad het nijpen van den hongersnood reeds hard gevoelt. Het mag er raadzaam worden geacht de verdedigers en weerbare mannen geen gebrek te laten lijden, doch de ontberingen, gevoegd bij de harde koude, drukken het zwakkere gedeelte der bevolking des te harder, en de sterfte is er minstens drie malen zoo groot als doorgaans iu dit saizoen. Dat ziel Trochu voor zeker met deernis; en het is wel aannemelijk dat hij de volksmenigte van nutteloos lijden verschoonen en toch zijn leger voor verdere krijgsbedrijven behouden wil. hetgeen hij beide kan hopen te doen door te wijken naar eene positie buiten Parijs en die toch dc hoofdstad beheerscht In hoe ver de uilvoering van dat plan gelukken zouen welke gevolgen zij zou heb ben, is moeijelijk te zeggen; denkelijk zou Parijs alsdan gaan onderhande len, niet alleen over capitulatie, maar ook over een vredesverdrag, waartoe Trochu, het bewind en de natie, vervolgens al of niet zouden kunnen tae- tredeu. Wanneer Trochu in het fort Mont Valérien verschanst lag, en Parijs onder de hoede en zorg zijner gewapende burgerij was gesteld, zou er ligtelijk eene wapenschorsing kunnen worden gesloten, welke gelegen heid tot het houden van algemeene verkiezingen en tot het vormen eener nationale volksvertegenwoordiging van Frankrijk zou geven. Dc militaire correspondent van de Times deelt de treurigste bijzonder heden mede omtrent het lijden van vele gekwetsten in Frankrijk. Betref fende de gevechten aan de Loire, schrijft zij: Vele soldaten. Pruisscn en Franschen, moeten achtergelaten worden, omdat zij niet langer kunnen loopen; de beide legers hebben geen tijd achterwaarts te kijken, en het ge volg hiervan is, dat de gewonden achterblijven op het veld, zonder dat een helpende hand zich naar hen uitstrekt. Te Beangcncy was in een Pension de Jeunes Fillcs iedere kamer van den kelder tot den zolder gevuld metster- vende mannen en dooden, zoo opeengehoopt dat het onmogelijk was zich tusschen hen te bewegen. Het was Zalurdag en velen hunner lagen daar in dat huis sinds Woensdageenigen hunner sinds Dingsdag. Al dien lijd was geen droppel water, geen kruimel voedsel over hun lippen gekomen, cn geen helpende hand, zacht of ruw, was naar hen uitgestrekt. Decenige, die geholpen was, was een zwaar gewond officier, dien een sergeant, wiens bcenen gebroken warenzijn eigen jas over het ligchaam geworpen had. Al de vensters waren gebrokenen gedurende al deze dagen en nachten van verschrikkelijke koude hadden zij op den naakten vloer gelegen met onver bonden wonden. Den doodsangst van wondenkoudehonger en dorst heb ben de hulpcloozc lijders gedurende vier dagen moeten doorstaan. Digt bij Beaugency vielen de Duitsche bommen in een hospitaal, waar Fransche vrij willigers de Duitsche gewonden verpleegden. Volgens den binnen Parijs ingesloten correspondent van de Daily Neics Jijden dc behoeftige lieden verschrikkelijk, en voornamelijk door gebrek aan brandstof. Hij bezocht de achterhoeken vau Parijs en de armoedige straten der stad in de omstreken van den boulevard de Ghicy. »üe ellende was verschrikkelijk" zegt hij. »IIall uitgehongerde vrouwen en kinderen zalen op den stoep voor hunne huizen ter naauwernood met zooveel klcedereu aan het lijf als de kieschheid en vooral bet barre weder eischt. Zij vertelden mij dat zij noch brandhout noch cokes hadden cn dat zij het buitendeitrs nog warmer vonden dan in hun togtige huizen. Dc uitkomsten der 10-jaarlijkschc volkstelling, die laatstelijk in dc Vereenigde Staten is gehouden, zijn nog niet juist bekend; de massa der daartoe na te ganc bescheiden is zoo groot dat het gebouw te Washington, waarin zij bijeen gebragt zijn, dreigde in te storten en geschraagd moest worden. Doch twee hoofdpunten worden nu reeds als uitgemaakt opgege ven, namelijk, dat sedert de volkstelling van 1860 de totale bevolking der Vereenigde Staten 7% millioen toegenomen en tot 39 millioen zielen geklom men is, en dat de zwarte bevolking, wel verre van uit te sterven, thans 10 pf.t talrijker is dan in I860. FIS. Aft KR US, Berigtcn uit Parijs, van 30 December, melden dat de troepen het pla teau van Avron hadden ontruimd, nadat al het geschut vandaar was ver voerd. De generaal Trochu had daarbij het loczigt gehouden. Den 29sten hadden de Pruissen den gansche dag den forten Noisy, Rosny en Nogent zwaar gebombardeerd. Den 30 was hun vuur veel verminderd. De be volking der stad had met diep leedwezen hel ontruimen van het plateau van Avron gezien, maar haar geestkracht was door hel bombardement niet in het minst geschokt; zij week niet af van het eenmaal opgevatte plan, om zich tot het uiterste te verdedigen cn nieuwe pogingen in het werk te stel len om de vijandelijke liniün te doorbreken. De thermometer teekende 10 graden beneden het vriespunt; er heerschle allerwcge rust iu de hoofdstad. Gedurende de beide jongslverloopen dagen hadden de Pruissen 12000 projec tielen op de forten en versterkingen geworpen. De postadministratie te Bordeaux heelt bekend gemaakt, dat zij geen brieven, voor Parijs bestemd en met het opschrift: par ballon monté. meer aanneemtdaar het probleem van het besturen van ballons nog niet door de wetenschap is opgelost cn dan ook verscheiden luchtreizigers te vergeefs hebben beproeld in Parijs Ie komen. Naar men uit Marseille meldt is een kolonel, met name Guenilc, die voor het oog des vijands was gevlugt, deswege ter dood veroordeeld, maar vervolgens begenadigd en voor zijn leven naar den galeikerker verwezen. De Coir. Hams meldt het overlijden van een broeder van den minis ter voor dc schoone kunsten onder het keizerrijk, Richard, den luitenant der mobile garde Paul Richard, die aan zijne op 2 December bekomen won den bezweken is, cn zegt: Het laatste of vóórlaatste ministerie van het keizerrijk wordt wegens den oorlog, dien het. gelijk men weet, met een gerust hart, verklaard heeft, vrij streng bezocht. Dc heer Maurice Richard heeft gisteren of eergisteren zijnen broeder verloreneen der broeders van den hertog de Gramont zucht in krijgsgevangenschap; een anderen zijner broeders is een been afgezet: voorts is de jongste broeder ''an den heerEm. Ollivier krankzinnig geworden. De Figaro slaat thans eenen geheel anderen toon aan dan vroeger en werpt zich thans als zedemeeslcr op, ten einde de natie op hare gebreken te wijzenWij Franschenzegt dit bladhebben te veel gebreken. Wij zijn pouchers, luijaards, leêgloopcrs, losbandig van zeden; het ontbreeklons aan genoegzame geestkracht, aan openhartigheid en eerlijkheid. Om al die redenen zijn wij overwonnen. Wij moeten ophouden een volk van snoevers en leugenaars te zijnaan onze bewegelijkheid en prikkelbaarheid moet een einde komen. Onze vrouwen moeten eerbaar worden; zij moeten hare bui tensporige toiletten en hare losse zeden vaarwel zeggen. Wij moeten de zedelooze boeken, en vooral de zedclooze drama's, uit ons midden bannen. Wij moeten ons verfoejjelijk koffijhuis-leven, dal onzen geest bederft, en bovenal ons ellendig boulevards-leven, dat de oorzaak is van de helft onzer ondeug den, vaarwel zeggen. Wij moeten werkzaam, sober, eerlijk, trouwe echt- genoolen worden; onzen ledigen tijd moeten wij doorbrengen in den huisc- lijken kring, en niet in koffijhuizen, in clubs cn in nog erger plaatsen. Wij moeten een ander volk worden. Zoolang dit niet is geschied, kunnen wij geen hoop koesterendat wjj ons uil onzen verschrikkelijken val zul len opbeuren. - Le Progrès du Nord bevat eene medcdeeling van den prefect van het dep. van het Noorden, den heer Teslelin, welke strekt om het wantrouwen, hetwelk door de Duitsche krijgsgevangenen omtrent de gezindheid der Fran schen te hunnen aanzien bestaat, zoo mogelijk weg te nemen. Hij zegt, dat de Pruissische officierendie bij de jongste gevechten van het noordcr- leger gevangen zijn gemaakt en aan wie men tegen verpanding van hun woord van eer de vrijheid had willen laten om zich in open Fransche ste den te vestigen, allen, bij wijze van gunst, verzocht hebben in eene citadel geïnterneerd te worden, uit vrees voor het ondergaan van mishan delingen. De prefect verklaart, dat er geen enkele grond bestaat, die zoo danige vrees wettigt, cn beklaagt zich daarentegen ten ernstigste over de wreede buitensporigheden, welke door de Duitsche troepen in de overheerde streken gepleegd worden. I T A E I E. Z. M. de koning is op 31 December, des namiddags ten 4 ure, te Rome aangekomen. Hij werd door de stedelijke autoriteiten verwelkomd. Als door een tooverslag werd eene algemeene illuminatie ontstoken. De volksmenigte juichte den koning toe en noodzaakte hem op het Quirinaal te verschijnen. P IE F I S S E ft. BERLIJN. 1 Januarij. De Staats-Anz. berigl dat op 30 December de ratificatie der bonds- verdragen met Hessen. Baden cn Wurlcmberg, alsook van de militaire convention met beide laatstgenoemde staten heeft plaats gehad. Ten gevolge van. de jongste, oproeping van dienstpligtigen, hebben een aantal familien al hunne mannelijke bedienden verloren. Ook bij dc gezan ten is dit het gevat; sommige gezanten hebben daarover bij hel departement van builenlandsche zaken hun beklag ingediend. De IVeue Preuss Zeitung geeft eene beschouwing van de krijgsge- beurtenissen voor het oostelijk front van Parijs. De geavanceerde stellingen, zegt dit blad, door den vijand op den Mont-Avron ingenomen, werden van zooveel gewigt geacht, in verband met het beraamde plan van aanval, dat zij moesten ingenomen worden, Dit doel is thans groolendeels bereikthet plan zal geheel zijn geslaagd, indien het blijkt dat wij aldaar eene duur zame positie kunnen innemen. Die eerste voorwaarde moet zijn vervuld, alvorens wij het oostelijk front der vestingwerken van Parijs met vrucht kunnen aantasten. Welke de relative sterkte van dit gedeelte der vesting werken is, kan hieruit ten duidelijkste blijken, dat zoo dikwijls sprake is van de betrekkelijker wijze minder bezwaarlijk aan te tasten werken van

Leydse Courant | 1871 | | pagina 2