LE1DSCRE COURANT. 1871. IN'". 2. DINGSDAG 3 JAINUAR1J. BINNENLANDSCHE BERIGTEN. BUITEN LAIN DSCllE BERIGTEN. De Courant verschijnt dagelijks, Zon- en Feestdagen uitgezonderd. De prijs der Courant is per vierendeel jaars f 3.franco p.p. f 3.50; met het Verslag der Handelingen van den Gemeenteraad f 3.35franco p. p. 3.85. Het verslag afzonderlijk is verkrijgbaar voor 2.50 's jaars, buiten de expeditiekosten. Afzonderlijke nommers der Courant zijn verkrijgbaar voor 5 Cents, franco p. p. 6 Cents, Dc prijs der Advertentie» is van 14 regels f 1- iedere regel meer 25 cents. LEIDEN, 2 Januarij. Bij kon. besluit van 30 Dec jl. zijn benoemd tot gewone hoogleeraren in de medische faculteit aan de hoogeschool alhier de hh. dr. J. A. Boo gaard en dr. T. Zaaijcr, thans buitengewone hoogleeraren in die faculteit. Onder de vele almanakkendie bij het einde van ieder jaar het licht zien, zijn er zeker weinige, die aan meer philanthropische beweegredenen dan de Almanak der Nederlandsche Vereeniging tot Afschaffing van Sterken Drank hun aanzijn verschuldigd zijn. Dezer dagen zag de veertiende jaar gang van dat boekje, den inhoud bevattende van een matig octavo-boekdeel, het licht. Behalve kalender, watergetijden, opgaven betreflende de vereeni ging, vindt men in de rubriek mengelingen nevens verschillende bijdragen van minderen omvang, drie alleraardigst en boeijend geschreven verhalen, geheel in den geest en naar de bevatting van het volk. En wat den prijs aangaat, 10 cents per exemplaar (per 25-tal /2 en per 100-tal 6), mag lie. boekske niet slechts het goedkoopste van allen, maar ook tevens gezegd worden te behooren lot de meest nuttige Nederlandsche jaarboekjes. Gaarne wenschen wij der vereeniging in haar edel en belangeloos streven toe, dat dit jaar hare vele pogingen worden gezegend, ook het doel, dat zij zich met de uitgave van dit jaarboekje voorstelde. Het getal der in het Werkhuis alhier opgenomenen bedroeg gedurende de vorige week dagelijks van 215 tot 236 volwassen personen en 96tot 121 kinderen. Gedurende het jaar 1870 heeft het Nederlandsche zendelinggenootschap aan giften en legaten ontvangen f 29577. Naar men verneemt is, ter vervanging van mr. A. E. J. Modderman, benoemd tot hoogleeraar aan de hoogeschool te Leiden, aan mr. A. F. L. Gregory, substituut-officier bij de arrond.-regtbank te Utrecht, het professo raat in de regten aan het athenaeum te Amsterdam aaugeboden, waarvoor hij echter heeft bedankt Als eene bijzonderheid kan men mededeelen dat het aantal wagens der exploitatie-maatschappij, als een gevolg der tegenwoordige tijdsomstandig heden in Pruissen voor troepen en ander vervoer, zoo aanzienlijk is geste gen dat het goederenvervoer daaronder aanmerkelijk zou kunnen beginnen te lijden. Op onderscheidene stations liggen aanzienlijke hoeveelheden goe deren opgestapeld wachtende op gelegenheid ter verzending. De ingevallen vorst maakt dezen toestand nog onaangenamer. Men verneemt dal de direc tie der exploitatie-maatschappij beshoten heeft zoo mogelijk afdoende maat regelen te nemen om verdere inbeslagname van materieel te voorkomen en het reeds in beslaggenomen zal trachten terug te bekomen. Ook op de Zwilsersche spoorwegen ondervindt men denzelfden invloed in niet minder hinderlijke male. -- De Volksvriend, heden in het licht verschenen, behelst het volgende: Jeneverrampen in 1870: 93 gevallen van gevangenneming en veroordeeling. 11 van moord en manslag, 113 van verwonding en mishandeling en (2 zelfmoorden. Alleen uit de in dit blad opgenomen voorvallen verzameld. Naar men verneemt heeft de Zoölogische Tuin te Amsterdam weder een verlies geleden, door het sterven van een der drie olifanten, die uit Sumatra waren aangevoerd. Donderdag 11. had eene kinderjufvrouw ten huize van den heer J. Huber, geneesheer te Kampenhet ongelukdat hare kleedercn in brand geraakten en bijna alle verbranddenvóórdat men in staat was het vuur te dooven. De ongelukkige heeft, naar men zegt, dertien vreesselijke brandwonden bekomen. Ook de heer Huber, die haar ter hulp kwam, heeft eene zijner handen deerlijk gebrand. Uit Enschedé en Almelo wordt zeer geklaagd over gebrek aan steen kolen; de toevoer uit Duitscliland had, wegens gebrek aan wagens, weder geheel opgehouden. De officier van justitie te Assen heeft de burgemeesters in de provincie Drenthe bij circulaire verzocht, bij hunne herig ten op de vragen der ont vangers van de registratie naar de meerdere of mindere gegoedheid van veroordeelden, de uiterste behoedzaamheid in acht te nemen en niemand te vermelden als in staat te betalen, van wien zij niet in gemoede ten volle overtuigd zijn, dat hij dit rederlijkerwijze werkelijk is. De reden is dat dc gijzeling tot verhaal van justitiekosten niet zelden wekenja maan den lang wordt toegepast op onvermogende veroordeelden, terwijl zij alleen bij werkclijken onwil behoort te worden aangewend. Het is beter een on vermogende bij twijfel ongemoeid te latendan aanleiding te geven lot ligt- vaardige toepassing van lijfsdwang. Te Hoofdplaat in Zeeland zijn twee kinderen van 9 en 10 jaar onder het ijs verdronken gevondenelkander nog bij dc hand vasthoudende. 's GRAVENHAGE2 January. Z. M. heeft aan W. A. Camp, gepens. luit.-kolonelop zijn verzoek, eer vol ontslag verleend als militie-commissaris in het 2,le militie-district van Noordhollandonder dankbetuiging voor de door hem in die betrekking be wezen langdurige en goede diensten; als zoodanig is benoemd J. A. Daniels, gepens. kapitein van het leger in Oost-Indié. Z. M. heeft den heer W. A. Camp voornoemd tevens benoemd tot ridder der orde van den Nederl. Leeuw. —- Tot burgemeester der gemeente van Zevenaar is benoemd de heer F. J. II. baron van Voorst tot Voorst, onder eervol ontslag als burgemeester van Pannerden, en tot burgemeester der gemeente St. Michielsgestel de heer P. A. van Thiel. Tot buitengewoon hoogleeraar in de medische facnlteit aan de hooge school te Utrecht is benoemd de heer dr. F. W. Engelman», adsistent bij de physiologie aan de hoogeschool aldaar. Tot klerk bij den rijkstelegraaf is benoemd dc lieer C. J. de Breuk thans tijdelijk in die betrekking werkzaam. De heer jhr. mr. M. M. van Asch van Wyck, adjunct-secretaris bjj het mnnt-collegie, is aangewezen om gedurende het jaar 1871, in geval van ali» wigheid van een der leden van het munt-collegie, diens plaats (e ver vullen bij de behandeling der onderwerpen bedoeld bjj de artt. 3, 7 en 10 der Wet van 1 Junij 1850. - De ministers van financiën en van oorlog zullen in deze wëêk geen gehoor verleencn. Den 285ten December is alhier op 38-jarigen leeftijd overleden de heer mr. Jacq. Léon, advocaat bij den boogen raad der Nederlanden, die zich als schrijver op administratief regterlijk gebied, inzonderheid wat het gemeen tewezen betreft, heeft doen kennen. Gedurende verscheidene jaren was hij redacteur van het weekblad voor burgerlijke administratie, welke taak hij slechts weinigen tijd geleden aan andere handen toevertrouwde. Zoowel in het regtsgeleerd tijdschrift Themis als in den Tijdspiegel kwamen nu en dan zeer goed bewerkte opstellen van hem voor. Nog in een der laatste iiw. van laatstgemeld tijdschrift komt eene bijdrage van hem voor over de jaarwedde van den openbaren onderwijzer, dal in het jongste n». van den Wekker is overgenomen met deze bijvoeging: //Het is gevloeid uit de pen van een man, die lot zijn laatste dagen de belangen van het openbaar on derwijs krachtig voorstond." De arbeider v. D.werkzaam bij de IIoll. IJzeren Spoorwegmaatschappij, had gisteren ochtend het ongeluk, juist toen de trein van 6.45 naar Bot terdam vertrok, op de baan te struikelen en met zijnen linker voet beklemd onder een der wielen van den trein te geraken. De chirurgijns Becht en de Swaan verklaarden dat hij eene zware kneuzing aan den voet had beko men ten gevolge waarvan drie toonen van den ongelukkige moesten worden algezet. BELG IE. In den nacht tusschen de beide Kersdagen hebben 3 in de citadel van Gent geïnterneerde Franschen eene poging tot ontvlugting gedaan. Zij ston den op het plat Van een bastion en waren voornemens zich langs de borst wering te laten afglijden, toen een schildwacht hen ontdekte en hun toe riep, dat hij op hen zou vuren, indien zij niet terugkeerden. Twee der vlugtelingen sprongen in de gracht der citadel en bekwamen zulke ernstige kneuzingen, dat een hunner aan de gevolgen daarvan bezweken is. De derde, die verstandig genoeg was geweest om aan het bevel van den schild wacht te voldoen, is er met een paar dagen arrest afgekomen. ENGELANft LONDEN1 Januarij. Daily IVeu-s meldt dat de Internationaleen schiphetwelk eencn kabel voor eene ondcrzcesche tclegraaphlinie aan boord heeft en aan het Fransche bewind zou toevoeren, door de regering op aanzoek van den Pruissischen gezant aangehouden is, en thans op de Theems ligt onder be-

Leydse Courant | 1871 | | pagina 1