LE1DSCIIE 01 HAAT. 1871. N i. MAANDAG 2 JANUARIJ. BIN N E Nf. A IN BSC HE BE B i G T E N. BIJ i TE N LA N DSC IE BEUGTE.N. De Courant verschijnt dagelijks, Zon- en Feestdagen uitgezonderd. De prijs der Courant is per vierendeel faars ƒ3.franco p.p. j 3.511; met het Verslag der Handelingen van den Gemeenteraad &35franco p. p. ƒ3.85. IJ et verslag afzonderlijk is verkrijgbaar voor /2.50 'sjaars, buiten de expediliekosten. Afzonderlijke nommers dar Courant zijn verkrijgbaar voor 5 Cents, franco p. p. 6 Cents. De prijs der Advertentien is van 1—4 regels 1- iedere regel meer 25 cents. Bij deze Courant wordt verzonden 7V°. 23 blad 33 en 34) der Han delingen van den Gemeenteraad. LEIDEN. 31 December. De nieuwe lokalen van het Leesmuseum, aan de Brcedestraat, zijn thans zoover gereed dat zij Maandag 2 Jannarij kunnen geopend worden. Wij zijn in de gelegenheid geweest die lokalen in oogensehouw te nemen en moeten verklaren dal de aanblik daarvan op ons een zeer aangenomen indrnk gemdakt heeft. Eëne ruime, luchtige zaal, toegang verleenende tot en door eencn glazen wand afgescheiden van een kleiner vertrek, dat bepaald bestemd is voor hen, die ongestoord willen lezen, beide een goed licht heb bende en op eenvoudige, doch doeltreffende wijze gemeubcleerd, ziedaar de lokaliteit, waarvan men voorlaan het gebruik zal hebben. t\ij zeiden daar dat. het beschouwen der lokaliteit op ons een zeer aangenamen indruk ge maakt had. En inderdaad, zij laat in ons oog weinig ol niets te wenschen over; het is eeiie plaats, waarheen men zich gaarne begeven zal, om daar een korter of langer deel van den tijd, waarover men te beschikken heeft op nuttige en aangename wijze door te brengen. Aan hccren commissaris sen komt dan ook alleszins dank to.e voor de bemoeijingen en zorgen, die zij zicfi, in het belang van eene zoo nuttige, ja onontbeerlijke inrigling als een Leesmuseum zonder twijfel is, wel hebben willen getroosten; zij hebben een verdienstelijk werk verrigt. Naar wij vernemen zal het Leesmuseum gedurende de eerste 14 dagen van Januarij door allen, die nog geen leden zijn, vrij bezigtigd kunnen worden en zullen zij, die in dien tijd tol het lidmaatschap toetredenvan het betalen van intrede-geld nog zijn vrijgesteld. Wij vertrouwen dat menigeen die gelegenheid niet ongebruikt zat laten voorbijgaan; voorshands kunnen wij mcdedeelcn dat er reeds ongeveer 60 nieuwe leden zijn toegetreden. Wij hebben gemeend met een enkel woord de opening van het nieuwe Leesmuseum te moeten aankondigen en voegen nog aan dit woord den wensch toe, dat de inrigting, die waarlijk onder goede voorteeltenen geopend wordt, een schoonen tijd van bloei moge te gemoct gaan. Gaarne vestigen wij de aandacht oiiYéï lezers op (Te voorstelling der Haagsche tooneellisten op aanstaanden Maandag, daar alsdan hét beroemde historische drama Joan If'outersz van onzen dichter Schimmel zal worden opgevoerd Volgens het affiche zijn twee der belangrijkste rollen, die van Joan Woutersz en Maria Ruickhaverin handen van den heer Spoor en Mw. Picéni. die beiden zulk een welverdiende renommee hebben verkregen, en mogen wij dus ook van de uitvoering- veel goeds verwachten. De heer Valois heeft thans werkelijk eene goede keus gedaan, en wij hopen, dat het publiek hem door een drukke opkomst daarvoor beloonen zal. Het blijlte thans dat de oorspronkelijke looneeHitteratuur ten onzent nog warme vereerders bezit! Vail de Breuk en Smits' Algemeen Adresboek ran de gemeente Leiden ziet thans de twaalfde jaargang het licht. Reeds meer dan eens hebben wij gewezen op het groote gemak, dat dit adresboekje in verschillende gevallen kan opleverenniet alleen door de opgave van de leden der verschillende besturen en instellingen in deze gemeente, maar ook door de meer en meer uitvoerige' naamlijst, met aanwijzing der betrekkingen, woonplaatsen enz. van ingezetenen. De Uitgevers- beijveren zich blijkbaar dit boekje al meer en meer ten algemeenen nutte bruikbaar te maken; ofschoon de vol maaktheid in deze zooj. moeijelijk is te bereiken, trachten zij naar de meest mogelijke volledigheid te streven. Thans zijn de namen der ingeze tenen voorzien van een duidelijk teeken, waaruit men terstond kan zien wie de kiesgeregtigden zijn voor de tweede kamer, de provinciale staten en den gemeenteraad. Wanneer men in het oog houdt dat eene dergelijke uit gave in betrekkelijk zeer korten tijd moet bewerkt worden, ten einde daarin nog de laatste veranderingen op te nemen, dan mag men den uit gevers- den lof niet onthouden dat zij zich van eene moeiteyolle taak op eene loffelijke wijze hebben gekweten. Moge een ruim debiet daarvan de bclooning zijnen tot aanmoediging strekken om voort te gaan aan deze uitgave de meest mogelijke zorg te besteden. Bij kon. besluit van 24 Dec. jl. is ingetrokken en buiten werking ge steld het kon. besluit van 22 Oct. jl., waarbij was benoemd eene commissie van personen, waaraan de Nederlandsche inzenders op de van 1 Mei tot 30 September 1871 te Londen te houden tentoonstelling van nijverheid en kunst de behartiging hunner belangen kunnen toevertrouwen. Deze intrekking heeft plaats gehad op verzoek der commissie zelve, op grond dat haar de middelen ontbreken om de haar aangewezen laak naar behooren te vervullen. Voor Rotterdam heeft zich gisteren het ijs in de Maas gezet. Reeds gisteren zijn eenige personen daarover naar Fijenoort gegaan. Nabij het station te Hulshorst, onder Nunspeet, had dezer dagen een droevig ongeval plaats. De wisselwachler S.een geacht man, was wegens de hevige koude in zijn wachthuisje gegaan en had een pot met kolen medegenomen. Toen de trein van 7 uur passeerde, kwam hij niet te voor schijn. Bij hem komende, vond men hem bewusteloos liggen en later is hij overleden. Men schrijft uit Deventer van Woensdag jl.Het water bereikt eene hoogte van 6 el 40 boven peil. Vele inwoners moeten voor het water naar de tweede verdieping vlugten. liet ijs drijft met vliegende vaart naar be neden zoodat het moeijelijk is met de pont over te konten. Somtijds beei't men een uur werk. In de verte zijn twee schoten gehoord; het ijs schijnt zich dus beneden te hebben vastgezet. Alle landerijen in den onttrek staan onder water. De meeste wegen zijn onbruikbaar en gelijken op een stroo- mend water. Enkele wegen kan men op schaatsen passeren. Te Meppel ontsto..d gisteren morgen omstreeks 5 uur in het aanzien lijkst deel der stad. aan den Zwolschen weg, een zware brand, die vooral in het begin een dreigend aanzien had. Het brandend perceel was naast de r. k. kerk gelegen. Spoedig was de brandweer op de been en begon de geregelde werking der spuiten. De felle oostenwind dreef de vlammen van de stad af, zoodat de brand zich gelukkig slechts tot een gebouw, zijnde de gymnastiekschool, bepaalde. Naar men verneemt was alles tegen brand schade verzekerd. Men meldt uit Leeuwarden, van gisteren: De dag van heden wasvoor vele ingezetenen dezer stad ongetwijfeld zeer voordectig. Rij gelegenheid van de marktdag toch was hel bezoek van buitenlieden, uit alle oorden der pro vincie over ijs toegestroomd, zeer aanzienlijk. Sommigen schatten hun getal op meer dan 1500. liet leverde inderdaad een eigenaardig schouwspel op de stralen der stad met zooveel menschen gevuld te zien. Het schoonc weder heeft gewis dien stoet van rijders en rijderessen uitgelokt een bezoek aan Frieslands hoofdstad te brengen. Door het aanschouwen van zulk een menigte volks, allen van schaatsen voorzien, kan men zich eerst een regt denkbeeld vormen omtrent de liefhebberij der Friezen voor het schaatsrijden. Prijs der boter, heden aan de waag alhier, le soort ƒ62.50. 's.GRAVENHAGE, 31 December. Z. M. heeft vergunning verleend aan den heer A. E. Smorenburg, apos tolisch prefect van Mongolië, tot het dragen der versierselen van Saphier, hem door den keizer van China geschonken. Bij de kon. bibliotheek zijn definitief benoemd: tot onder-bibliothecaris de heer dr. Th. Ch. L. Wijnmalen, en tot amanuensis de heer J. A. Dcketh. Aan den beer J. D. Bichon van IJsselmonde is, op zijn verzoek, eer vol Ontslag verleend als controleur der directe belastingen 2e afd. te Rotter dam en als zoodanig is naar Rotterdam overgeplaatst de heer J. J. Over man, thans controleur le Zierikzee. -- Tot plaatsvervangend districts-veearts is benoemd de heer 11. J. Prakké, le Leeuwarden. Aan den heer C. F. Horn, laatstelijk postopziener le Tjibiuong (Bui tenzorg), thans met verlof, is op zijn verzoek eervol ontslag uit 's lands dienst verleend. Ook is op zijn verzoek eervol ontslag uit de militaire dienst verleend aan den luit.-kolonel der artillerie van het leger in Xcd.-Indië W. Woutersz, thans met verlof. De minister van justitie zal Woensdag en Donderdag aanst. gëen ge hoor verleenen. Ten gevolge van de opheffing van de administratiën van de eeredien sten met I Januarij 187!, zijn nisieren en lieden de boeken, archieven enz. lot die administratie behoorende naar de departementen van financiën en justitie overgebragt. Aanstaanden Woensdag zullen in eene plegtige zitting van het prov. geregtshof in Zuidbolland geïnstalleerd worden de lieer nr. S. Sciimolck. als president, en de heer mr. W. F. G. L. Francois, als vice-president bij dat geregtshof. BELGIE Spoedig zal de scheepvaart op de Schelde geheel gestremd zijn. De vaart is geheel met ijs bezet, zoodat alleen stoomboolen nog met moeite zich er door kunnen slaan. Aan het station Chènéebij Luik, is dezer dagen een goederenwagen van den Nederlandschen staatsspoorweg uit Laon teruggezon len aangekomen. De wagen was zoodanig van kogels doorboord dat nun dien buiten gebruik moest stellen. E 5F E L X X LONDEN, 30 December. Te Dublin is op den 26,t"1 dezer hel van wege de bevolking op"-eri,rt standbeeld van Smith O'Brien, ecnen tegenstander van bet Brifschc "ezag. die door de Ieren als een martelaar hunner zaak vereerd wordt, plctstatl1* onthuldonder voorzitting van den burgemeester en onder groote deelne' ming van het publiek. Enkele dagbladen beschouwen het in den grónd boren van zes Engel- sche schepen le Duelair aan de Loire als een boon de natie aangedaan. Dé meeste bladen echter loonen zich nog gereserveerd op dit punt, 'omdat zij nog nadere inlichtingen willen afwachten. Aan de Times wordt omtrent deze zaak uit Havre gemeld: Zes Brilschc vaartuigen waren, na te Rouaau le hebben gelost, met toeslemming der Pruisscn de rivier afgezakt. Zij waren op hunne tcrugreize te Duelair'aan-

Leydse Courant | 1871 | | pagina 1