PER TELEGRAAF. IPOTPOUR RIETJES. led rongenvan de zijde der autoriteiten te Casscl om, bij het sluiten van L, vrede met Frankrijk, vergoeding voor het geleden verlies te vorderen. Maandag 11. was hel publiek, dat de voorstelling der koorddanseres Euphrosine Host in den Circus Henz le Herlijn bijwoonde, getuige van een schrikkelijk tooneel. De kunstenares bad op het hoog boven de kroonluch- ers over de geheele lengte van het circus gespannen koord de moeijelijkste evolutie» met bewonderenswaardige vaardigheid uitgevoerd, en van zulk eene vastheid blijk gegeven, dat men ook den laatsten en gevaarlijkslen toer. den togt over het koord met eene tweewielige velocipede, zonder be zorgdheid te gemoct zag. Bij de aankondiging dezer voorstellingen was er bijzonder op gedrukt, dat de anders gewone voorzorgsmaatregelen bij zulk een velocipède-logt dezen keer niet genomen waren, wijl de artiste zeker was van hare zaak. Zij ging dan ook vooruit, achteruit, hield stil, groette het publieken reed eindelijk allersnelst naar de tribune terughet publiek applaudisseerde en juichte, toen zij op eens het evenwigt verloor, Bet velocipede en balanceerstok naar beneden tuimelde, en in een ledige lose teregt kwam. Hel gejuich was eensklaps in angst- en jammerkreten verkeerd. De ontroering en verwarring laten zich niet beschrijven. De ongelukkige danseres werd bewusteloos weggedragen. Zij schijnt op den rand der loge te zijn neêrgekomen. MADRID, 28 December. Bij de beraadslaging in de cortes over de civiele lijst heeft Prim verklaard dat hij over sommige bepalingen van de consti tutie heen zal stappen, indien daardoor de vrijheid en hel vaderland gered 'kunnen worden. Hij deelde voorts mede, dat hij tot het bijzonder leven terugkeeren wil en den koning diensvolgens zijn ontslag zal vragen. Toen Prim de cortes verliet werd op zijn rijtuig geschoten. De gene raal ontving 8 kogels in den linkerschouder en werd voorts aan de regter- hand zoo ernstig gekwetst dat een vinger reeds moest afgezet worden: men vreest dat nog een vinger zal moeten geamputeerd worden: 7 van de 8 ko gels zijn reeds uit den schouder verwijderd. De moordaanslag op Prim is op voorstel van een der leden afgekeurd. PARUS. 27 December. Uit een rapport van generaal Schmidt blijkt, dat de maatregelendie genomen worden in het belang van de gezondheid der troepen, geen belemmering zijn voor de operation tegen den vijand. Het gouvernement, bet leger en het volk zijn meer dan ooit vast besloten om de verdediging voort te zetten. Geen offers worden te groot geacht, wan neer zij tot de overwinning kunnen leiden. De meerderheid van de te Parijs verschijnende bladen is van oordeel, dal Frankrijk zich uitsluitend moet wijden aan het verdrijven van den vijand en diensvolgens geen deel moet nemen aan de conferentie, waarop de Oos- tersche qnaestie zal worden behandeld. STUTTGART. 27 December. De eerste kamer heeft de voorstellen betref fende de hondsconstilutie aangenomen met 2fi tegen 3 stemmen. BORDEAUX. 20 December. De algemeene raden en de arrondissements raden zijn ontbonden. De algemeene raden zullen vervangen worden door departementale commission. BRUSSEL. 29 December. De Inriep. Ilelgr meld! het volgende uit Madrid: Ayla is benoemd tot minister van koloniën. Het ministerie zal belangrijke maatregelen aan de cortes voorstellen en een programma geven, bestemd om al de fraction der liberale partij te verzoenen. Met Prim gaat het goed. RIJSSEL, 29 December. Het Noorder-leger .bevindt zich nog altijd in goede orde in dezelfde position. De Echo dn Nord meldt: De vijand deed gisteren eene demonstratie tegen Cambrai met eene magt van 2000 ntan. Uit Saint-Quentin wordt gemeld, dat de daar zijnde troepen besloten hebben hardnekkig te vechten. Er zijn geen 1'riiissen te Arras. BERLIJN, 29 December. Uit bijzondere bron wordt uit Madrid van heden gemeld: Onder voorzitting van den regent is gisteren avond in een minis terraad, die bijgewoond werd door verscheiden invloedrijke leden der drie fraction van de liberale partij, eene volledige verzoening tot stand gekomen. De admiraal Topcte, die het hoofd was der partij van Montpensier, is be noemd tot minister van builenl. zaken en heeft de interimaire leiding van het ministerie van oorlog en het tijdelijk presidium van den ministerraad op zich genomen. Ayla is benoemd tot minister van koloniën. Beide mi nisters hebben gisteren in banden van den regent den eed afgelegd en aan vaardden heden bun ambt. PARIJS, 27 December. De koude belemmert de operation. Mobile gardes hebben gisteren een bataillon Saksers het park van het Maison Blanche doen ontruimen. BORDEAUX, 27 December. Gambetta is alhier aangekomen. De regerings commissaris voor de landsverdediging heeft het Noorder-leger bezocht en geeft daarvan goede beriglen. De tegenwoordige bewegingen zijn van stra- tegischen aard. Het doel is eene sterke defensive positie te bezetten, ten einde aan het leger, uitgeput door lange marschen, eenige rust te geven. LONDEN30 December. Daily Neren zegt dat de Fransche regering geen vertegenwoordiger naar de Londensche conferentie zal zendenwanneer Engeland niet de Fransche republiek vormelijk erkent. VERSAILLES, 29 December. (Officieel). Gisteren is het aan de belege- rings-arlillcrie aan het oostelijk front van Parijs gelukt, nadat Mont-Avron den vorigen dag tot zwijgen gebragt was, hel spoorwegstation van Noisy le Sec krachtig te beschieten en de te Bondy gelegerde vijandelijke artillerie te verdrijven. Aan onze zijde kwam het verlies op drieman te slaan. Den 29%tr" bezette de twaalfde afdeeling van bet Saksische legercorps Mont-Avron. Vele affuiten, geweren, ammunitie en dooden des vijands werden daar gevonden. De vijandelijke afdceliugen, welke zich nog buiten de forten bevondentrokken zich terug naar Parijs. Aan onzen kant is geen verlies geleden. VII. Amice, In plaats van u een prachtigen Nieuwjaarswensch te zenden zoo als aan vankelijk in mijn plan lag, zal ik dit maar liever tot een volgend jaar uitstellen, want ik weet waarachtig niet waarmee ik tl geluk zou moeten wenschenimmers vermindering van inkomen door de noodlottige tijdsom standighedenopslag van huur door den huisbaas die zijne woning gaarne aan een ander zou willen verhuren, vaderlijke zorg en kommer wegens het vermeerderend aantal beeren van een innig- en teerbeminden "poedeljas" van een zoon, die stellig eenmaal een sieraad zal worden van den gerespec- teerden stand der nietsdoeners en domkoppen die slechts geboren worden om door invloedrijke neefjes en kennissen van de groole lui aan de groene tafel te worden roortgeschopt en eindelijk de nog groolere vaderlijke zorg en kommer, sedert er weer een nieuwe "schreeuw-leelijkert" bij den burger lijken stand is aangegevenwaarvan gij u het vaderschap hebt toegekend. Zie! mijn vriend, dat zijn toch waarachtig geen dingen waarmeê men u bij de intrede van een nieuwen jaarkring geluk kan wenschen; integendeel geloof ik dat ik u veeleer zou kunnen en moeten condoleerenwant ik beken met udat het niet alles is om op zijn ouden dag nog zooveel le moeten beleven wat men gaarne aan zijn huurman gegund hadgij hadt gaarne rust en stilte verlangd en zie nu wordt u dat alles op eens weer ontnomen, ja ik kan het mij begrijpen dat bij dat alles het gezicht van wieg en vuurmand en eene gedienstige baker die u onophoudelijk de verzekering geeft dat het jonge mormeldier uit uw gezicht gesneden is - iets wat u stellig onbekend was ik kan bet mij begrijpen, zeg ik, dat dit u eenigszins weemoedig uioet stemmen omdat gij juist niet zoo A in tfprachtig zijt om zulke bengels als een zegen des Heeren le beschouwen doch troost er u mee dat men soms niet welen kan waar een ongelukje goed voor is, waaraan ik houd mij deze opmerking ten goede geen part noch deel heb daar ik niets anders dan uw geluk zou willen bevorderen, indien dit in mijne macht had. Waar lijk! hing het van mij af, ik had uw zoon Henri, die reeds zoovele jaren als candidaat-notaris op het kantoor van den notaris Duitendief geploeterd heeft, een flink notariaat bezorgddoch het is ook al weer mijne schuld niet als deze of die minister van Justitie begrijpt dat diens familieleden ofkennissen er den meesten aanspraak op hebben, al hebben ze ook pas een blauwe maandag het Examen achter den rug, Och val er zoo'n minister toch niet hard omgij en ik zouden immers niet anders doen dan hij dit in zijne wijsheid doet, dat is nu eenmaal de gewone gang van zaken, wij lilliput- tertjes in de staatmanskunst hebben daar natuurlijk geen begrip van en wij blaften en keffen wel op een grooten afstand, ja wij zouden alles veel an ders en veel beter doen dan die hooggeplaatste ambtenarenals ivij maar ceijs op het mollige kussen zaten; doch ik wed tien tegen één, dat wij pre cies hetzelfde zouden doen en vooral gij die zoo vreeselijk familie-ziek zijt, zoudt stellig een ruim gebruik maken van uw recht om zelfs de grootste schavuiten uwer familie aan postjes en vette baantjes te helpen. Ziet ge! dut is politiek en die anders zegt, weet er niets van. Wat ik van den oorlog denk Och verg toch niet van mij, dat ik hierover een oordeel uitspreek, tenzij gij mij eerst zegt of gij Pruisisch of Franse!] gezind zijt, want naar die mate zal ik mijn antwoord inklecden. Verklaart gij u voor de Pruisen, welnu, dan zeg ik, dat zij gelijk hebben dal ze die Fransche windmakers eens mores leeren, maar trekt gij partij voordeFran- schen ook dan zeg ik dood-eenvoudigdat zij het grootste gelijk van de wereld hebben, dal zij zich door die Moflen geen wetten laten voorschrijven. Zie! wanneer de menschen wat meer politiek verslonden, zou er stellig zooveel gezanik en geharrewar niet in de wereld zijn; 'lklinkt wel heel aardig om altijd voor zijn gevoelen uit te komen en op ronde wijze de waarheid hulde te doen, maar men komt er niet verder mee; integendeel men gaat er mee achteruit en wordt later de dupe van zijne openhartigheid Neen! veel beter, oneindig veel beter is bet, om bij alles wal men spreekt of waar over men ons oordcel vraagt, steeds een ferme slinger om den arm te houden en dan de kat eens uit den boom te kijken of te zien uit welken hoek de wind waait. Geloof mij die slinger-om-den-arm-politiek is zulk een prachtige uitvinding van den laatsten lijd, dat men verbaast staat over de stommiteit der menschen dat ze niet eerder hebben leeren inzien hoe ver men daarmede in de wereld komen kan. Daaraan hehben de grootste mannen altijd hun naam, roem en eer te danken gehad; hoe onbe grijpelijker men is, hoe meer men zich zelf, niet eens begrijpt, hoc schooner de toekomst is, die men le gemoet gaat, want eerst dan begrijpt het stomme publiek er óók niets van en aangezien de Natuurkundigen beweren dat de mensch een raadsel ismoet men er zich ook op toeleggen in alles een raadsel te zijn; veel binden en kletsen in openbare vergaderingen staat op den voorgrond; liever veel woorden zonder stot ozin dan weinig maar krachtig en op den man af. Schreeuwers en bluffers krijgen altijd hun zin maar denkers en suffers worden met een kluitje in 'l riet gestuurd. Men ziel het aan Frankrijk; zonder schreeuwen en bluffen zou er geen Gouver nement van Nationale defensie zijn opgetreden en zouden al de generaals die met de caputilatie der vestingen bun plicht meenden gedaan te hebben geen verraders geworden zijn, doch ondanks mij zeiven, bespeur ik daar, dat ik partijdig word tegen Frankrijk, en dit ligt niet in mijne bedoeling ten zij gij voor Pruisen zijlwees dus zoo goed mij daaromtrent eerst op de hoogte te brengen en welke gelegenheid ik met-een te baat neem, om dezen vrij langen epistel le sluiten, en U ten slotte tóch teel heil en zegen toe te wetische-i in iiri nie nee jaar. t. t. A ihToc.

Leydse Courant | 1870 | | pagina 3