verleend, ten einde de voortduring van dit lazaret na 15 December mogelijk te maken. Aldaar worden 125 gekwetstenwaarvan de grootste helft Fran.schenverpleegd. De hoefdraad der vereeniging van St. Vincent de Paulo in Nederland heeftmet overlegging der copie van een brief van den voorzitter dier Vereeniging in Frankrijk, de hulp van het Ned. Roode Kruis ingeroepen ten behoeve der gekwetsten in het centrum van Frankrijk, in het dep. l'Allier. Het hoofd-comité heeft aan den gedelegeerde te Bordeaux hel onderzoek en de behartiging dezer Zaak opgedragen. Dr. Verspijckadj.- inspccleur van' het geneesk. staaistoezigt 111 Limbnrg, vertrekt Maandag 26 December naar Metz, oui aldaar de plaats in te nemen van dr. Arntze- nitis, die, na sedert September voortdurend in de ambulances werkzaam te zijn geweest, eindelijk behoefte aan ccnige rust begint te gevoelen. Reeds den 17'J'" zijn naar dezelfde bestemming vertrokken de heeren Schroder en Thijs, officieren van gcz. bij het Ned. leger, ter versterking en vervanging van het aanwezige personeel, terwijl nog d'. llaibertsma binnen een paar dagen daarhenen vertrekt. Te Gorinchem is hij diakenen der herv. gemeente aldaar van een in woner ten gift van 10C0 ontvangen, bestemd voor de algemeene kerkelijke arntenuitsluitend gegeven om in deze scherpe konde uildeelingen te doen van warme spijs, deksel en verwarming. Te Utrecht blijft de sedert geruimen tijd hcerschende pokken-epidemie steeds aanhouden en eer toe- dan af te nemen. Door het gemeentebestuur zijn de ingezetenen gewezen op de wenschelijkheid zich te laten vaccineren of revaccineren. -- Dc chef van het station ElburgEpc van den centraal-spoorweg heeft Vrijdag II. zijn station verlaten en was sedert voorlvlugtig met eene gelds waarde van ongeveer 2000. Door ijverige nasporingen van de directie, met behulp der policie, is hij Zondag morgen aangehouden; hij had nog ongeveer het gehecle ontvreemde bedrag hij zich. - Uit Arnhem meldt men aan de N. R. C\: Door personen, alhier uit Keulen aangekomen, is de tijding medegebragt. dat de Pruissischc autoritei ten op het spoor zijn gekomen van eene uitgestrekte zamenzwcring tusschen de Fransche krijgsgevangenen. Naar men meent te weten, waren de geïn terneerden te Keulen in verbinding met die te Wesel en te Coblcnz en had den zij reeds geweren, revolvers en sabels in vrij groot aantal onder zich. Het plan was om allen gezamenlijk op den eersten Kersdag los te breken en zich later te vereenigen. Daar er alleen te Keulen ruim 20000 Franschen zijn en te Wezel en Coblcnz nog veel meer, kan men nagaan hoe groot hel gevaar is geweest, vooral wanneer men bedenkt dat er vóór Zalurdag nog niets van uitgelekt was. Aan verraad van een der betrokkenen schijnt dc ontdekking van dit complot te moeten worden toegeschreven. Naar men uil Kampen meldt is het ijs in de Zuiderzee reeds zoo sterk dat men dagelijks van Schokland met sleden komt. Een 30-tal pramen en vissehersehuiten moeten op zee ingevroren zijn. Men zal trachten de in nood verkeerende schepen in veiligheid te brengenen stélt reeds pogingen in het werk, de opvarenden van levensmiddelen te voorzien. Uit Wijhe schrijft men: l)e Pruissische kooplieden, die in de laa(,sto jaren van hier geregeld vee verzenden, koopen thans ook goede werkpaar den op. Hoe nadcelig de oorlog ook voor beide rijken zijn moge, in deze streken ondervindt men daardoor groote voordeelen. Varkens, vee en paar den zijn jzcer duur en het is niet te verwonderen, dat de boeren zeer Pruissischgczind worden. De Leeuwarder Courant van 25 en 27 December kondigt 41 hardrijde rijen op schaatsen aan. Behalve onderscheidene zilveren voorwerpenbe draagt de voor die wedloopen uitgeloofde som ruim ƒ4000. Eene der hard rijderijen is alleen voor vrouwen uitgeschreven. Volgens berigt uit Batavia, van 14 December, waren van daar ver trokken de volgende scheper.; JstreaCornelia Mathilda, Ida Geerlruida, t'.aac da CostaJohanna <p WillemAoitenaer. Kosmopoliet II, Men tor. Snsanna Johanna en Kier Gezusters. 's GRAVE NU AGE29 December. Door Z. M is bepaald dat het hij besluit van 13 Julij 18G9 verleend ontslag aan W. ,1. Jung, als directeur van het burgerlijke en militaire huis van verzekering te Zwolle, als eervol behoort te worden beschouwd. Door den minister van koloniën zijn de gewezen kweekelingen der polytechnische school II. J. W. Jonker en II. A. Mansfcldt gesteld-ter be schikking van den gouverneur-generaal van Ned.-Indië, om te worden be noemd tol adspirant-ingenieur bij het mijnwezen daar te lande. De eerste kamer heeft heden al de credietwetten voor de staatsbegroo- ting van 1871 en de wet op de middelen, na, betrekkelijk korte, algemeene discussienaangenomen meerendeels met algemeene of bijna eenparige slem- men. Daarna is de kamer op recès gescheiden. IJÜTTEM.ANDSciÏK REMIGTKN. EIV K SL. A N Ié. LONDEN 28 December. Aan de Times wordt uit Versailles medegedeeld dat de wisseling van diplomatieke en militaire mededeclingen tusschen het Pruissische hoofdkwar- iie r en Parijs geschorst is om reden dat de Franschen op de Duitsche par lementairs schieten, zelfs op den weg over de brug van Sèvres, die vroeger met wederzjjdsch goedvinden voor zendingen onder de witte vlag was bestemd. Men leest iu de TimesVolgens tie dagbladen uit Natal heeft de heer Arthur Walker Jr., die in het begin van October in de genoemde kolonie was aangekomen, verklaard, dat hij. bij het verlaten van Leydenberg, in de Tranivaalsche republiek, van den heer George P. Moodie. die van de Dc agoabaai was teruggekomen, vernomen had dat dr. Livingstone zich te Mozambique bevond en een scheepsgelegenheid naar Engeland afwachtte. FIS. AM li SS Si. Tc Parijs is een onderzoek bevolen bij alle bakkers, ten einde hunnen v'r.j rraad meel op te nonen en daarnaar de uitdeeling verder tc regelen. Ook is er een begin gemaakt met het requireren der paarden van weelde Over hel algemeen heeft daarbij geen tegenstand plaats gehad. Hel luiis Rothschild heelt onmiddellijk al zijne paarden ter beschikking tan de rege ring gesteld. De E/ectonr Libre, een republikeinsch dagblad van Parijs, zegt in zijn nommer van den 2lsl,n, dat de sterfte binnen die stad in de week van li tot 17 December gestegen is tot 2728 sterfgevallen dal is 273 meer dan in de vorige weeken veel meer dan de gemiddelde sterfte van dezen tijd des jaars. Van krijgsbedrijven aan de Loire heeft men verder niets vernomen, liet vermoeden schijnt zich te bevestigen dat de Duitschers niet voornemens zijn hel bezette deel des lands aan de overzijde der Loire en der Sart he uit te breiden. Uit Dijon zijn weder drie leden van den gemeenteraad door de Pruis sische overheid als gijzelaars naar Duitschland gezonden. Te Chalons zijn insgelijks drie notabelen in hechtenis genomen, onder verklaring dat zij hunne vrijheid niet zullen terug erlangen zoolang de achterstallige belastin gen over de maanden September, October en November niet tot den kaatsten penning aan de Pruissische overheden zullen zijn opgebragt. Een door de stad gedaan verzoek tol uitstel van betaling is afgewezen. De bloedvaan, die te Lyon bij den moord van Arnaud werd gezwaaid, wapperde den 23-,e" nog op hel stadhuis aldaar. Vele ingezetenen hadden gevraagd dat de overheid van de door dien moord veroorzaakte verontwaar diging zou 'gebruik maken als eene gelegenheid om de roode vlag te doen verdwijnen. Maar dit was niet geschied; integendeel, de heer Gambetta had zijnen intrek op het stadhuis, onder die vlag, genomen. Deze bewinds man ging vooraan iu den stoetdie het lijk van Arnaud naar de grafplaats bragt. Naar verzekerd wordt is de nabootsing der militaire regtspraak, die aan het fusilleren van Arnaud vooraf ging, zoo ver gedreven dal er een proces-verbaal van de teregtzitling opgemaakt en door vijf en twintig per sonen, iu onderscheiden hoedanigheid, onderleekend werd. PRniiUiV, BERLIJN, 28 December. De l'ror. Corr. meldt: Bij het beschieten van Mont Avron is hel nog niet om liet bombarderen van de stad, zelfs niet van hare forten te doen, maar oin den eersten slap daartoe Zoodra Mout Avron genomen is, zal dc aanval op de naastbij gelegen forten gemakkelijker en het beschieten van de nabij gelegen deelen der stad mogelijk zijn. De groote taak zal nu des te zekerder volbragt worden, hoe minder de belegerende troepen eencn aan val in den rug te verwachten hebben. Uit Graudenz wordt berigt. dat op den 23,l(M> een kolonel, als krijgs gevangene aldaar geïnterneerd zich heimelijk uit de voeten heeft gemaakt. Hij behoorde niet tot degenendie hun woord van eer hebben gegevendat zij geene pogingen zullen doen om te ontsnappeu. De hier bedoelde officier had van hel begin zijner gevangenschap Verklaard, dat hij geene dergelijke belofte wilde afleggen; hij wilde zich liever aan allerlei gestrenge maatre gelen van toezigt onderwerpen, want hij had het openlijk gezegd: de eerste gelegenheid om te ontsnappen neem ik te haat. Hij werd ten gevolge daarvan scherp bewaakt, maar niettegenstaande dat alles heeft hij zijne wachters toch verschalkt. OOST-INE» IE. BATAVIA, 15 November. Door den gouverneur-generaal van Ned.-Indie zijn de volgende beschikkin gen genomen: Civiel departement. Ontslagen; eervol, wegens vertrek, als 2,l(' bniten- gevv. subst.-grifT.bij den landraad te Demak (Samarang) jhr. 11. A. de Geer; op verzoek eervol, uit 's lands dienst, de koffij-pakhuism. en hulp-postcomm! te Bffijoladi (Soerakarta) J. II. F. van Eecke, en de gew. klerk op het res.- kantoor te Kediri P. A. Schrijn; op verzoek, eervolde contr. 2e kl. bij liet binnenl. bestuur in dc res. Palembang M. Reep; eervol, de res. der Z. én 0. afdeeling van Borneo K. W. Tiedlke. Verleend: een tweejarig verlof naar Nederland, wegens ziekte, aan den cipier bij 's lands gevangenis te Marta- poera J. van Bergen. Benoemd: tot 2,!r° comm. op het kant. van den ass.- res. van Benkoeien C. W. W. Mol; tot res. der Z. en O afd. van Borneo C. C. Tromp; tot ambt. ter beschikking bij de landel. ink. en cult. \V. A van Aken'. Goedgekeurd: dat door den directeur van financiën is benoemd: tot comm.-ontv. der in- en uitvocrrcgtcn, tevens fung. havenm. te Sampang (Madura) J. C. R. von Bannisseht; dat door den landraad te Demak (Sama' rang) is benoemd: lol 2'1'" builengew. subsi.-griff bij die regtb.buiten be zwaar van den lande, \V. L. II. A. HarlofL Door den directeur van onder wijs, eercdienst en nijverheid zijn benoemd: tol ls"° hulponderwijzer: aan de openb. vierde lagere school te Batavia H. Goedhart; aan de openb. lagere school te Pasoeroean H. J. Schefï'er; tol 3df° hulponderw. aan de openb. tweede lagere school te Batavia I). A. de Hoog; lot hulponderwijzer: aan de openb. eerste lagere schooi te Padang (Sumatra's Westkust) M. J. J. Op de Laeij; aan dc openb. vijfde lagere school te Batavia F. J. Bosch; aan de openb. vijfde lagere school te Soerabaija J. C. Ie Clenq de Coureelles; aan dc openb. lagere school te Meester Cornelis J. Snijters. Departement van oorlotj. Ontslagenop verzoekeervoldc 2r luit. der caval. J. F. E. Marcella; eervol, wegens volbragten diensttijd, de kapt. der inf. W. J. F. Timmerman. Door den kommandant van het leger enz. is op non-activiteit gesteld de kapt. der inf. M. C. E. Ruempol. Gedurende de maand September hebben zich in enkele gewesten, ook in de residentie Batavia, enkele gevallen van'sporadische cholera voorgedaan. De resident van Timor, die met de Cycloop de clanden Savoe, Soem- bah en Flores heeft bezocht, vond op Savoe de bevolking verslagen onder den indruk der groote sterfte, door de sedert nagenoeg geweken pokken epidemie veroorzaakt. Vele inlanders, waaronder een 40-tal van de eersten des lands, verzochten den met den resident medegekomen hulpprediker Don selaar om gedoopt te worden, aan welk verlangen ten opzigie van lien, die blijken gaven van die plegtigheid een juist begrip te hebben, gereedclijk werd voldaan. Op Soembah kwam het bergvolk nog steeds naar het strand af, om door den controleur ingeënt tc worden. PER TELEGRAAF. HAVRE, 2" December. De linkeroever van de Seine is geheel en al door de Prüissen ontruimd. Zij hebben eene sterke krijgsmagt te Yvetot.

Leydse Courant | 1870 | | pagina 2