LE1DSCHE COURANT. 1870 JX°. 507 VRIJDAG 30 DECEMBER. STADS- BE UIGTEN. BliNNËNLANDSGilË U i 11G T E N De Courant verschijnt dagelijksZon- en Feestdagen uitgezonderd. De prijs der Courant is per vierendeel jaars f 3.franco p.p. 13.50 met het Verslag der Handelingen van den Gemeenteraad ƒ3.35, franco p. p. 3.85. Het verslag afzonderlijk is verkrijgbaar voor ƒ2.59 's jaars, buiten de expeditiekosten. Afzonderlijke nornmers der Courant zijn verkrijgbaar voor 5 Cents, franco p. p. 6 Cents. De prijs der Advertcntiën is van 14 regels 1.- iedere regel meer 25 cents. De BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN doen te welen, dat door den Raad dier gemeente, in zijne openbare Vergadering van den 24slen November 1870, is vastgesteld de volgende YERORDENINCl, houdende wijziging der Verordening van den 2de" Julij 1806 [Gem. blad If". 22) alsmede intrekking der Verordening van den 30"™ April 1808 [Gem. blad TV". 7.). Art. 1. De artikelen 15 der Verordening van den 2l,e,1 Julij 1866, op de openbare scholen voor meer uitgebreid lager onderwijs, voor jongens, als mede de Verordening van den 3(H™ April 1868, houdende wijziging van genoemd art. 5worden ingetrokken. Art. 2. Op alle openbare scholen voor meer uitgebreid lager onderwijs, voor jongens, wordt eene dagschool gehouden. Art. 3. De school wordt gehouden op Maandag, Dingsdag. Donderdag en Vrijdag des voormiddags van 9 tot 12 uren en des namiddags van 2 tot 4 uren, op Woensdag en Zaturdag alleen des voormiddags van 9 tot 12 uren. Vastgesteld door den Raad der gemeente Leiden in zijne openbare vergadering van den 24,l'n November 1870. De Burgemeester, v. d. BRANDELER. De Secretaris v. PUTTKAMMER. Zijnde deze Verordening aan de Gedeputeerde Staten van Zuid-Ilolland volgens hun berigt van den 20s,e" December 1870, B. N°.7908 (H'afd.), G. S. N*. 31in afschrift medegedeeld. En is hiervan afkondiging geschied waar het behoort den 29,lcD De cember 1870. Burgemeester en Wethouders voornoemd, v. d. BRANDELER, Burgemeester, v. PUTTKAMMER, Secretaris. LEIDEN", 29 December. In de heden gehouden zitting van den gemeenteraad zijn de hh. dr. A. Heynsius, dp. 11. Boursse Wils. dr. E. Verwijs en mr. A. J. Wijnstroom, die als leden der plaatselijke schoolcommissie moesten aftreden, op nieuw als zoodanig benoemd. Aan de orde was voorts een voorstel van burg. en vvelh. tot wijziging van de verordening op de plaatselijke directe belasting, in de vorige zitting door den voorzitter aangekondigd. Daarbij werd voorgesteld art. 8 van het raadsbesluit dd. 12 Nov./20 Dcc. 1869, regelende de helling eener plaatse lijke directe belasting, te wjjzigen als volgt: a. van elke door bovenstaande vermenigvuldiging verkregen som wordt ter bepaling van het belastbaar inkomen ƒ300 afgetrokken; b. onverschillig welke de huurwaarde is wordt geeue belasting geheven als de mcubelwaarde minder dan 50 bedraagt. Tegen dat voorstel werden door enkele leden bezwaren geopperd. De heer Tollens, hoewel de voorgestelde wijzigingen goedkeurende, zonde tot afstemming daarvan genoopt worden, omdat men thans had laten rusten den onevenredigen druk op de middenklassenwaarop vroeger zoo te regt was gewezen. De heer de Eremery merkte hierop aan dat het thans de bedoeling niet was geweest de belasting te verbeteren; dit kon van deze verlerings-bclasting bijna onmogelijk geacht worden; men had zich be paald tot het wegnemen van datgene, wat niet langer houdbaar was, blij kens de oninbare posten. Van de commissie van financiën had hij verwacht dat deze, bij hare beoordeeling van het aanhangige ontwerp, eenigzins verder zoude gegaan zijn, inaar dit was niet gebeurd. De heer Scheltema, voorzitter dier commissie, voerde hiertegen aan dat de commissie daartoe geen lijd had gehad; wel was daartoe bij hem de gedachte opgekomen, maar men had zich moeten bepalen bij hel uitbrengen van advies; indien men meer tijd had gehadhad men welligt nog aan andere bezwaren kun nen te gemoet komen De heer van Ueukelom zag er bezwaar in zoo maar met een pennestreek 953 belastingschuldigen, die blijkens de memorie van toelichting in deze termen vielen, vrij te stellen; hij vroeg of alle middelen waren uitgeput geworden óm die menschen het betalen gemakkelijk te maken. Ilij had wel eens gehoord dat men zcide: betaalt gij niet, dan betaal ook ik niet. De heer de Fremery verklaarde dat, wanneer de onmagt bleek, het niet mogelijk was tot de executie over te gaan; men had alles aangewend, op de executie na. De heer Goudsmit deelde het gevoelen van den heer van Ueukelom, wat betrof het vrijstellen van zoovele personen; bij achtte dit zoowel financieel als moreel nadeelig, en meende dat het niet kwaad zou zijn een der nalatigcn te executeren, ten einde te zien wat daarvan het gevolg zou zijn, of daardoor ook schrik zou verwekt worden; 953 personen zoo maar in eens vrij te stellen, ging toch niet aan. De heer de Eremery merkte aan dal er in de memorie van toelichting abusivelijk was gedrukt 953het getal der bedoelde personen moest zijn 726. De heer du Rieu opperde de vraag of de aftrekking van ƒ300 in plaats van ƒ250 ook geen invloed zou uitoefenen op het aantal belastingschuldigen. De heer Scheltemahoezeer legen inkrimping van het aantal belastingschuldigen ge stemd zou zich bij het voorstel nederleggenomdat de som, die van dê be doelde belastingschuldigen zou worden verkregen, ieder op ƒ2 berekend, niet zoo groot was; het zou van geen grooten invloed zijn. In een volgend jaar zou men dan kunnen zien wat er nog tol verbetering der verordening zou kunnen gedaan worden. De heer Cotk vroeg hoeveel het bedrag was, dat van de hier bedoelde, ter vrijstelling voorgedragen personen zou moeten inkomen. De heer de Fremery bepaalde dat op ongeveer 1400, en wees er levens op dat het kohier eene onwaarheid werd als men wist dat 700 personen niet betaalden. De heer Cock verklaarde datnu er slechts sprake was van 1500op eene som van ƒ84000, het bedrag van den hoofdelijken omslag, hij in deze zou toegeven. De heer Verster. meende dat, daar de commissie van financiën, blijkens het gezegde van den heer Schel tema, niet ongenegen was de verordening in haar geheel te herzien, liet goed zoude zijn de zaak nu nog te renvoycren aan die commissie. De voor zitter kwam daartegen op, daar zulks niet in liet belang zou zijn der be lastingschuldigen. Wanneer nu de zaak vastgesteld werd, dan kon het ko hier in het begin van April gereed zijn, terwijl bij een nieuw ingesteld onderzoek en verdere overwegingen dit eerst in Augustus hel geval zou zijnzoodat de belastingschuldigen in zeer korte termijnen zouden moeten betalen. De heer Scheltema deed nog uitkomen dat hij, van de commissie van financiën sprekende, gezegd had dal zij //welligt daartoe was gekomen." Ilij vroeg ook nog aan den heer de Fremery of de thans vrjj te stellen perso nenbijaldien eene income-tax ware ingevoerd, ook dan vrijgesteld zouden zijn geweest. Dc heer de Fremery antwoordde dat, daar het voorstel-IIarte- vclt liep tot 400zij waarschijnlijk vrijgesteld zouden zijn geweest. In stemming gebragt, worden de beide alinea's van het voorstel, a.enb., aangenomen: ieder met 13 tegen 7 stemmen. Ingekomen is een voorstel betrclfende het standbeeld van Boerhave, dat in de leeskamer zal worden nedergelegdalsmede het rapport der raads-com- missic in zake den toren van de Mare-kerk. lieden nacht ten ongeveer 1 '4 ure ontstond er brand builen de IIoo- gewoerdspoort aan het Broederpad onder de gemeente Leiderdorp, die door de policie der gemeente Leiden sjioedig werd ontdekt, en is deze met be hulp van ecnige buren gebluscht; ware zulks niet door haar ontdekt, dan zoude de brand een ernstig aanzien hebben verkregen en de bewoners, die ter ruste lageneen prooi der vlammen zijn geworden. Door gedep. stalen van Zuidholland is bepaald dat de verkiezing van een lid der provinciale staten in het hooldkiesdistrict *sGravenhage, wegens het overlijden van den lieer W. K. van Gennep, zal plaats hebben op Dingsdag 17 Januarij 1871en dat zoo eene herstemming wordt vereischt, die zal geschieden op 31 Jan. daaraanvolgende; voorts dat in het hoofd kiesdistrict Alphen, wegens het niel-aannemen der benoeming door den heer A. Ticlemaneene nieuwe verkiezing zal jilaals hebben cp .Vrijdag 6 Januarij 1871; en wanneer eene herstemming moet plaats hebben, deze zal geschie den op Vrijdag 20 Jan. daaraanvolgende. De thans verschenen bulletins n". 25 en 26 van het Roode Kruis bevatten o. a. een rapport van dr. Praeger, uit Metz, geheel den gemoede lijken man schetsende, die het slagtoffer vaii zijnen menschlievenden ijver is ge worden Hij schreef dat hij door eene kleine verwonding aan de hand. eenigzins ongesteld was, maar dat het niets te beteekenen had. Gelijk men weet is hij het tweede ofifer geworden dat deze oorlog van hel Ned. Roode Kruis heeft gevorderd. Den ]4,lin December is de ambulance naar Havre vertrokken. Als gede legeerde van liet hoofd-comilé treedt op de luit.-kolonel baron Tuyll van Scrooskerken. Die ambulance is den 17"'" December behouden aangekomen. Ook de ambulance voor Bordeaux is goed aangekomen. Dr. Dninonlier en d'. van der Horst zijn den 1 llit" December over Zwitserland daarhenen ver trokken. Een eerste brief meldt, dat aldaar ruim 3000 gekwetsten zijn en dat aan alles gebrek is. Dr. van der Chijs vertrekt op verzoek van het hoofd-comité naar Aken, om dienst te doen bij een barakken-lazaret aldaar. I Aan liet lazaret van het Fraucn-Verein te Ncuwied is een som van '2000

Leydse Courant | 1870 | | pagina 1