LEIDSCHE COURANT. 1870. ft". 505. WOENSDAG 28 DECEMBER. stads-berigten7~ NATIONALE MILITIE. BIN N EN LA N DSC HE BE BIG T EN De Courant verschijnt dagelijksZon- en Feestdagen uitgezonderd. De prijs der Courant is per vierendeel jaars ƒ3.franco p.p. ƒ3.50; met het Verslag der Handelingen van den Gemeenteraad f 3.35franco p. p. 3.85. Hei verslag afzonderlijk is verkrijgbaar voor ƒ2.50 's jaars, buiten de expediliekosten. Afzonderlijke nommers der Courant zijn verkrijgbaar voor 5 Cents, franco p. p. 6 Cents. De prijs der Advertenticn is van 14 regels 1.- iedere regel meer 25 cents. 2°. 3». Bij deze Courant wordt verzonden TV'®. 22 blad 31 en 32) der Han delingen van den Gemeenteraad. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN, Gelet op artikel 19 der wet van den 19Jen Augustus 1861 (Staatsblad n°. 72) betrekkelijk de nalionalc militie; Herinneren ben, die op den l5ten Jariuarij 1871 hun 19Je jaar zullen zijn ingetreden, en alzoo de geborenen in het jaar B852, alsmede ben, die eerst na bet intreden van hun 19de jaar, doch vóór bet volbrengen van bun 20sl®, ingezetenen zijn geworden, de verpligling tot het doen van aangifte voor de nationale militie, in de maand Jannarij 1871. Zij geven daarbij kennis: datwie moet worden ingeschreven en wie voor ingezeten wordt gehoudenom schreven is bij de artikelen 15 en 20 van genoemde wet, dus luidende: Art. 15. Jaarlijks worden voor de militie ingeschreven alle mannelijke ingezetenen, die op den l,lcD Januarij van bet jaar hun 19J'' jaar waren ingetreden. Voor ingezeten wordt gehouden 1». bij, wiens vader, of, is deze overleden, wiens moeder, of, zijn beiden overle den, wiens voogd ingezeten is volgens de wet van den 28sttn Julij 1850 (Staatsblad n°. 44) bij, die, geen ouders of voogd hebbende, gedurende de laatste, aan het in de eerste zinsnede van dit artikel vermelde tijdstip voorafgaandeachttien maan den in Nederland verblijf hield hij, van wiens ouders de langstlevende ingezeten was, al is zijn voogd geen ingezeten mits hij binnen het Rijk verblijf houdt. Voor ingezeten wordt niet gehouden de vreemdeling, beboorende tot eenen Staat, waar do Nederlander niet aan de verpligte krijgsdienst is onderworpenof waar ten aanzien der dienstpligtigbeid het beginsel van wederkcerigheid is aangenomen. Art. 20. Hij, die eerst na hel intreden van zijn 194® jaar, doch vóór het volbrengen van zijn 209le, ingezeten wordt, is verpligt, zich, zoodra dit plaatsheeft, ter inschrijving aan te geven bij Burgemeester en Wethouders der gemeente, waar de inschrijving, volgens art. 16, moet geschieden. dat, wie niet wordt ingeschreven, is bepaald bij art. 17van den volgenden inhoud Voor de militie wordt niet ingeschreven: 1». de in een vreemd Rijk achtergebleven zoon van een ingezetendie geen Neder lander is 2°. de in een vreemd Rijk verblijf houdende oudcrlooze zoon van een vreemdeling, al is zijn voogd ingezeten. 3®. de zoon van den Nederlander, die ter zake van 's lands dienst in 's Rijks ovcrzeesche bezittingen of koloniën woont. dat, in welke gemeente men moet worden ingeschreven, te vinden is in art. 16 der wet, waarbij rs verordend: De inschrijving geschiedt: 1®. van ecri ongehuwde in de gemeente, waar de vader, of, is deze overleden, de moeder, of, zijn heiden overleden, de voogd woont; van een gehuwde en van een weduwenaar in de gemeente waar hij woont; van hem, die geen vader, moeder of voogd heeft, of door dezen is achtergela ten, of wiens voogd buiten 's lands gevestigd is, in de gemeente waar hij woont; 4°. van den buiten 's lands wonenden zoon van een Nederlander, die ter zake van 's lands dienst in een vreemd land woont, in de gemeente, waar zijn vader of voogd het laatst in Nederland gewoond heeft. voorts" dat, door wie de aangifte moet worden gedaan, te vinden is in art. 18, houdende hel voorschrift Elk, die volgens art. 15 behoort te worden ingeschreven, is verpligt zich daartoe 2". 3®. zijne moederotzijn I Nog doen Burgemeester en Wethouders te weten dal tot deze inschrijving wordt zitting gehouden op het Raadhuis, van des voor- middags 10 tot des namiddags 3 uren, op Maandag den 9 Januarijvoor de bewoners van de wijken x> Dingsdag 10 u Woensdag 11 Donderdag »12 Vrijdag 13 a a 2 en 3 5, 1 4 6, 7, 8 en 9 of de buitenwijk Eindelijk dat de gcboorlc-actendie de belanghebbenden, bij de inschrijvingonder opgave der woonplaats van den ingeschrevene, hehooicn over te leggen, dagelijks, de Zon- en Feestdagen uitgezonderd, zijn Ie verkrijgen ter Secretarie dezer gemeente (afdeeling Burgerlijke Stand), van des voormiddags 10 tot des namiddags 3 uren, wanneer "tevens voor hen, die hier niet zijn geboren, aanvrage ter verkrijging dier actcn kan worden gedaan. En wordt deze door plaatsing in de Leidsche Courant van den 14'!®», den 21s'cn en den 28slcn dezer maand afgekondigd. Burgemeester en Wethouders voornoemd Leiden, 13 December 1870. d. BRANDELER, Burgemeester. y. I'UTTKAMMERSecretaris. Vergadering van den Gemeenteraad van Leiden, Donderdag 29 December 1870, 's namiddags te half twee uur. Onderwerpen 1®. Benoeming van leden in de Plaatselijke Schoolcommissie bij periodieke aftreding. 2®. Wijziging van de verordening op de plaatselijke directe belasting. LEIDEN, 27 December. Naar aanleiding der nieuwe postwet treden met 1° Januarij 1871 de navolgende bepalingen in werking: Gewone brieven. Hel port der gefrankeerde brieven binnen het rijk tot het gewigl van 15 grammen ingesloten bedraagt vijf cent Voor zwaardere brieven is, volgens de bij de wet vastgestelde gewiglsschaal, een hooger port verschuldigd. Ongefrankecrde brieven zijn, onverschillig bun gewigl, aan een verhoogd port van vjjf cent onderworpen. Gewone aangeteekende brieven. Behalve het port der gefrankeerde brie ven zijn zij onderworpen aan een vast regt of aanleekengcld van tien cent. Het port en aanleekengeld is bij vooruitbetaling te voldoen. Brieven met aangegereue waarde. Onverminderd het port als voren is voor de ingeslotene waarde een opklimmend regt verschuldigd van vijf cent voor elke vijftig gulden of gedeelte van vijftig gulden. Het regt bedraagt echter in geen geval minder dan twintig cent, Een en ander is door den afzender te betalen. Er wordt geene hoogere aangifte dan van f6000 toe gelaten. Dag- en weekbladen. Het door den afzender te betalen port voor elk notnmer of exemplaar bedraagt een cent, of wanneer het gewigt der dag- of weekbladen 25 grammen of minder is, een halve cent. Andere gedrukte of daarmede gelijk gestelde stukken. Voor elk gewigt van 20 grammen of gedeelte van 20 grammen is door den afzender een port van een cent te betalen. Bij zwaarder gewigl dan van 400 grammen even wel, wordt voor elke 100 grammen of gedeelte van 100 grammen daaren boven, een port van twee cent ingevorderd. Monsters of stalen van koopwaren. Het door den afzender te betalen port bedraagt drie cent voor elke 40 grammen of gedeelte van 40 grammen. Postzegels. De frankeergeldcn wegens brieven, dag- en weekbladen, en andere gedrukte of daarmede gelijkgestelde drukwerkenen monsters of stalen van koopwaren, alsmede de vaste en opklimmende aanteekengelden worden gekweten door middel van postzegels, die in den boven linkerhoek van de brieven en verdere voorwerpen zijn vast te hechten. De gewone brieven, gedrukte stukken en monsters, aldus met postzegels voorzien, worden in de postbussen gesloken, voor zooveel hunne afmetingen zulks toelaten. Dag- en weekbladen, alsmede andere gedrukte stukken, die in 1 grooteren getale ter post worden bezorgdzijn aan de ambtenaren ter hand te stellen. Briefkaarten. De formulier-briefkaarten zijn tegen betaling van drie cent op alle kantoren te verkrijgen. Het port, vertegenwoordigd door den op de formulieren geplaatsten zegelafdruk. bedraagt twee en een halve cent, en de prijs voor elk formulier een halve cent, te zamen uitmakende de' bovengenoemde som van drie cent. Naar Duitschland en Zwitserland kunnen mede briefkaarten worden verzonden. Daarvoor zijn echter afzonderlijke lormulierén verkrijgbaar tegen y2 cent per stuk. Hel port der briefkaarten naar de voormelde landen is betzelfde als dat der brievendoch de fran kering der briefkaarten, door middel van postzegels, is gedwongen. Bij verzuimde ol ontoereikende frankering worden zij niet verzonden. Postwissels. Het regt voor de overmaking van gelden door middel van postwissels bedraagt vijf cent voor elke som van ƒ12.50 of gedeelte van ƒ12.50. Bij de namen der leerlingen van de burgerzangschool alhier, die van de vierde tot de derde klasse werden bevorderd en in ons nommcr van II. Vrijdag zijn vermeld, moeten nog gevoegd worden die van de leerlingen A. M. Lempers, H. L. de Haas Jr. en G. A. Bertrand. Gisteren morgen om 7'/a uur heeft zekere Maria Crediet, oud 55jaren, wonende in de Haverstraat, alhier ernstige brandwonden gekregen door een sloof met vuur onder zich te plaatsen; zij is des avonds'naar het Caecilia-gasthuis overgebragf. Het bestuur der Leidsche Arbeiders-Vereeniging beeft weder, even als in vorige jaren, bij de hecrcn Scbreudcr en van Baak alhier bons verkrijg-

Leydse Courant | 1870 | | pagina 1