LE1DSCIIE COURANT. 1870. DINGSDAG 27 DECEMBER. STAÜS-BER1GT EN. »'en |J AleJ res ïelaa?i op Jiet Jn 30it :ir ,'oiaii sslrai ek verl onip eistl n Chot Is !J 1£l VO» 304. De Courant verschijnt dagelijks, Zon- en Feestdagen uitgezonderd. De prijs der Courant is per vierendeel jaars f 3.franco p.p. ƒ350; met het Verslag der Handelingen van den Gemeenteraad f 3.35, franco p. p. f 3.83. Het verslag afzonderlijk is verkrijgbaar voor 2.50 'sjaars, buiten de expeditiekosten. Afzonderlijke nommers der Courant zijn verkrijgbaar voor 5 Cents, franco p. p. 6 Cents. De prijs der Advertentiën is van 14 regels 1.- iedere regel meer 25 cents. Bij deze Courant roordt verzonden N". 22 blad 30) der Handelingen ran den Gemeenteraad. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN doen te weten, dat liet 2' suppletoir kohier van de plaatselijke directe belasting voor 1870 is foedgekeurd door Gedeputeerde Staten dezer Provinciebij besluit van den 201'"» December jl.en op heden aan den gemeente-ontvanger ter invordering ter hand gestelden dat ieder verpligt is zijnen aanslag op den bij de wet bepaalden voet te voldoen. En wordt deze door plaatsing in de Leidsche Courant afgekondigd. Burgemeester en Wethouders voornoemd v. o. BRANDELER, Burgemeester. Leiden 24 December 1870. v. PUTTIvAMMER, Secretaris. BINNENLANDSCIIË BERIGTEN. LEIDEN. 24 December. Naar wij van 'goederhaad vernemen, is, volgens berigl van hel Hoog heemraadschap van Rijnland, te Katwijk een aanvang gemaakt met spuijen. Wij achten liet niet ondienstig daarop de ijsbezoekers opmerkzaam te ma ken en hen, ter voorkoming van ongelukken, lot de grootste voorziglighcid aan te sporen. Te beginnen met heden nacht zal de brandwacht weder aan het raad huis optrekken. De opgave betreffende de aanbesteding van werken te verrigten aan het nosocomium academicum, in ons vorig nummer, vereischt verbetering. Voor de binnen- en buitenwerken waren de minste inschrijvers Verbruggen en van Rooijen, te Waddinxveeu-, voor/45887: voor het verwen en begiazen afzon derlijk Jac. Kippel, te- 's- 8acevooc/7888i. liet getal der in liet Werkhuis alhier opgcnouicnen bedroeg gedurende deze week dagelijks van 179 tol 222 volwassen personen en 77 lot 105 kinderen. Door O. M. de koningin van Zweden en Noorwegen is aan den bur- semcester van Voorschoten cene som van ƒ200 gezonden, om op den eersten Kersdag eene uitdeeling aan de belioeftigen in die gemeente te doen. De milde gift van de edele vorstin maakt hel mogelijk aan ruim tachtig ge zinnen erw.ieii, broodvet en turf uit- te reiken. De commissie van verloting van voorwerpen van kunst en smaak, ten behoeve van liet Roode Kruisheeft op nieuw houders van loten herinnerd, dat op Diugsdng en Vrijdag der volgende week gelegenheid zal zijn in de Gotltisclte zaal te- 'sllage, 's morgens van tien tot 's namiddags 1 ure, tot liet ontvangen der prijzen op loten gevallen. Bij dn Ned. Ilwtv. gemeente te Oude en Nieuwe Wetering is tot predi kant beroepen d'. Koch. pr-ed, ie Ilopndcrloobij die te Wichmond d*. Looyen, pred. te Bessen Uij> die te Zevenhuizenbij die te Jaarsveld en bij die te Weslbroek ds. Deelman, pred. te Behnckom; bij die te Kockengen d\ van Broekhuizen, pred. te Wissekerke; bij die te Kollnm ds. Immink. pred. te Lent,; bij die te Vriesenveen d\ Magendans, pred. !e Raam brugge: hij die te Asch de cand. H. .11 G. Heldring; bij die te Wanneperveen de cand. A. Adama. D'. Ostripred: te Hat tem, heeft het' beroep naar Warmond aangenomen. Het prov. kerkbestuur van Ztiidhollaml heeft aan den lieer dr. J. Rutgers, pred. te Heukclumeervol ontslag uit de evangelie-bediening verleend. Gelijk gewoonlijk het geval is zoodra zich eene ijskorst op de wateren heeft gevormd, verneemt men- reeds van ongelukken. Te Ambt. Vollenlioven zijn, twee broedersvan 18 en 20 jaren verdronken in een kolk aan den binnenkant van den Zeedijk,, de een op. schaatsende ander terwijl hij zijn broeder wilde redden. Op het Ürcnlsch kanaal zijn twee schaatsenrijders door het ijs gezakt, doeli door den lieer-E. Kniphorst, houtzager en molenaar te Meppol, met gevaar- vam oigen leven, gened. Tot tweemalen toe ging de heer Kniphorst te water, om de drenkelingen van onder het ija te halen. -- Onder Schokland zitten meer dan 30 vaartuigen in hel ijs vast, die op de terugreis waren naar Mfeppel' en andere plaatsen. Men zal trachten die ^itar,tuigen te hulp. te komen en naar het Kamper-Kelekliep te brengen. Uit Ohlenzaal schrijft men dal er sedert een paar maanden zelden een week, voorbijging, dat daar geene Fransche gevangenen, die uit Lingen en omstreken ontvhigt waren doortrokken en gewoonlijk door medelijdenden van de noodige kleedingsiukken en reisgeld werden voorzienom naar hun vaderland te kunnen terugkeeren: Door de policic waren er drie over Zitiphen naar de Belgische grenzen vervoerd; zij kwamen regtslreeks van Bremen, en hadden de reis in 5 dagen te voel afgelegd. Volgens hunne ver klaring werd daar de desertie in de laatste dagen op groole schaal voortge zet. en scheen het alsof de Pruissische autoriteit zulks niet alleen heimelijk toeliet, maar dat zelfs door de bewakers de gelegenheid daartoe werd open gesteld en soms tot op een zekeren afstand een geleider werd medegegeven, ten einde zich van het welslagen der voorgenomeu reis te vergewissen. Uil Leeuwarden meldt men: Naar men verneemt moet door den raad dezer gemeente besloten zijn lol aankoop van een paar huizen aan de vee markt alhier en wel voor de som van ƒ25000, ten einde, na amovering I dier gebouwengenoemde marlet te kunnen vergrooten. Door eenigc ver- hooging van het marktgeld zullen die uitgaven worden teruggevonden. IJ» en weeter dienende zal alhier Dingsdag aanstaande eene hardrijderij op schaatsen worden gehouden door manuen om een prijs van 130 en eene premie van 50. De prijs der boter, heden aan de waag alhier, was le soort 602e. soort 55. Tc Maastricht is het aan de policie gelukt zich meester te maken van eene behendige diefegge, welke reeds gernimen tijd de schrik der markt gangsters was, en reeds menige porlemonnaie had ontvreemd. De zakken rolster was een juffertje van 15 jaar, uit den burgerstand, <tie het alleen schijnt gedaan te hebben om bare snoeplust te voldoen. Men meldt uit Metz aan liet Ubl.Donderdag 22 Dee. werd het stoffe lijk overschot van den officier van gezondheid, dr. Praeger, van de 2llf Ned. ambulance, plegtig ter aarde besteld. De lijkstoet zette zich van het hotel de Metz in beweging. Allen, die daarbij tegenwoordig waren, gingen te voet. als: de Pruissische commandant van Metz, de prefect, de maire van Metz, kolonel Maschek, hoofd, de doctoren Baum sr., Baum jr., Liernur, Tilsing, leden van de Ned. ambulance, de Fransche predikant Verger, de doctoren der andere ambulances, verscheidene Nederlanders, en vrienden van den overledene, en ecnige van hunne wonden- herstelde Fransche mili tairen. Op de begraafplaats werd het eerst door den predikant Verger op indrukwekkende wijze het woord gevoerd, daarna door kolonel Maschek, die den verdienstelijken levensloop-van den overledene schetste, rn zijne diensten herdacht, er op wijzende dat Nederland en een groot deel der lijdend-er menschheid door liet overlijden van dien menselilicvenden en bekwamen arts een zwaar verlies leden, liet zwaarst valt dat verlies neder op des overledenen jonge eclitgenoole, die zich reeds gernimen tijd hier bevindt en, evenals haar man. vele diensten in (le ambulance bewees, groote zorg voor de lijders droeg; zij was belast met een belangrijken tak van vrouwelijke administra tie. Nog dagelijks wonden zieke militairen in de tweede Ned. ambulance aaagebragt, voor het meerendeel Fransche, waaronder zelfs nog die bij Gravelotle en andere veldslagen in liet begin van den oorlog gewond, door de Fransche legerdoctoren waren verwaarloosd en ook eenigszins door de oorlogsomstandigheden limine onmiddellijke verpleging destijds zagen belet. De genees- en heelkundigen dier ambulance zijn derhalve in voortdurende inspanning en bezigheid, maar zelfs kunnen zij zich soms den tijd niet gunnen buiten de ambulance te dineeren; want dikwijls worden zij van tafel geroepen naar de ziekenkamer wegens plotselinge verbloedingen enz., terwijl ook onderscheidene verpleegden door koud vuur zijn aangetast. 's GRAVENllAGE. 24 December. Tot ontvanger der in- en uitgaande regten en accijnsen te Nijmegen is benoemd de lieer B. J. 11. Raschthans in die betrekking te Venlb. De ministers van justitie en van koloniën zullen in de volgende week geen gehoor verleenen. In de zitting van de eerste kamer- van lieden zijn al de aan de orde gestelde ontwerpen aangenomen, waaronder die tot bekrachtiging van pro vinciale belastingen, alsmede de begroeting der staatsspoorwegen voor Ï87Ï. Van de tweede kamer zijn reeds al de crcdiet-ontwerpen ontvangen; deze zijn naar de afdfeelingen verzonden. De minister van binnen], zaken Heeft op nieuw de verzekering gegeven dat hij alle pogingen zal aanwenden om de aansluiting van den Noorder-spoorweg-tot stand te brengen; onderschei dene leden hebben h«m daarvoor hunnen dank betuigd: lu de zitting van de tweede kamer vau lieden was aan de orde de CPeilielwet voor liet dep. van oorlóg voor 1871. Algemeen werd hulde ge- bragt aan liet karakter van den minister van Muiken, en velen gaven te kennen dat zij zijn aftreden betreurden. Anderen, dien lof deelende, mog- ten zich echter daardoor niet laten terughouden bedenkingen tegen zijn bestuur in te brengen. De bedoelde creiiielwet werd aangenomen met 62 stómmen legen 2en daarna werd na velerlei debatten over militaire quaes- tiëiiook aangenomen de ontvverp-wijziging van de begrooting voor oorlóg over 1870. Uit de daarop gevolgde discussiën over de credietwet voor het dep. van koloniën bleek; dat nog geen iractaat tot afstand van de Kust van Guinea gesloten is, dat de stukken nopens het Preangcr-slelsel zullen over gelegd worden, en dal, na dc afstemming der Indische begrooting door de eerste kamer, aan den gouverneur-generaal last is gegeven tot voorloopige schorsing der maatregelen voor de invoering van de Preanger-hervoruiing genomen. Op voorstel vau den lieer van der Linden is de post van 8 mii- iioenals sluitpost op de wet op de mfddelen voorkomende en door eene eventuële leening te vinden, vervallen, althans voorloopig. De kamer is ver volgens op reces uiteengegaan. De liooge raad heeft uitspraak gedaan in de zaak van de Ned. Rijn spoorwegmaatschappij, eischcresse in cassatie, tegen den heer W-. J. Doude van Troostwijk, betreffende dc niet-voldoening aan de overeenkomst van ter plaatse van den verweerder de treinen van gemelde maatschappij te decn- stillioudën. en de daarop gegronde en door bet bof te Utrecht loczewezen schadevergoeding. Dc raad heeft, bij ccn zeer breed gemotiveerd arrest, de drie aangevoerde middelen van cassatie ongegrond geoordeeld en mitsdien dè voorziening in cassatie verworpen, met veroordeeling van de eischcresse in de kosten. Alsnu .is de maatschappij tevens gehouden tol naleving alsnog der aangegane overeenkomst, waartoe 'shofs arrest haar tevens veroordeelde.

Leydse Courant | 1870 | | pagina 1