PER TELEGRAAF" aar ITALIË, Een der regeringsbladen deelt mede: Ten gevolge van hetgeen er op ie stralen van Rome den 8-l"> dezer is voorgevallen, is er bepaald dat de regering krachtige maatregelen tot het ontwapenen der nog bet Vaticaan dienende militairen zal nemen, en zich zelf met de zorg voor de veiligheid en vrijheid des 11. Vaders zal beiasten. De voet, waarop de Paus thans op )iet Vaticaan bof houdt, is een hoon voor de majesteit des konings en voor de waardigheid der natie. Niemand moet hier te lande vrijheid hebben zich boven de wet te stellen. Het stedelijke bestuur van Rome, een bewijs van erkentelijkheid aan hel Italiaausche leger willende gevenheeft besloten alle officieren van het binnen die stad gekomen corps met het burgerschap, en al zijne onderofficieren en manschappen met eenen gedenkpenning, lot opschrift hebbende: "Rome's bevrijding", te vereeren. I'ftUISSE NT. BERLIJN, 20 December. De Staats-An s.sprekende over de door den koning op 6 December uitgevaardigde legerorde, waarbij deze met zijnen dank het vertrouwen uit spreekt dat het leger zal vooitgaan den vijand met inspanning van alle kraehten te bestrijden, totdat een eervolle vrede is verworven, doet al de moeijelijktieden uitkomen, waarmede het leger in den tegenwoordigen stand der zaak heeft te kampen, en besluit die beschouwing aldus: [let vader land kent de geheele uitgestrektheid en moeijeljjkhcid der taak, welke zijne zonen te vervullen hebben, en het volgt hen met de warmste deelneming. Wel wenscht het vurig den vrede en den terugkeer zijner kindereu; wel draagt het diepen rouw over de helden, wier grafheuvels zich op de ver verstrooide slagvelden verheffen; maar hij niemand komt de gedachte op dat onze legers door hunnen kon. veldheer teruggeleid zouden kunnen worden voor dat het eervolle doel bereikt is, waarop de legerorder van Z. II. wijst, liet iolk deelt met zijnen koning in het bewustzijn, hetwelk ieder zijner soldaten in svijands lands bezielt, dat aan zijne volhardende krachtsinspan ning de duurzame zegepraal niet kan ontgaan, en dat de ten koste van zijn bloed verworven vredepalmen de magt en veiligheid van Duitschland en het vredige geluk van toekomstige geslachten zullen grondvesten. - Betreffende de jongste krijgs-operaliën is van officicusen kant o. a. het volgende bekend gemaakt: In de laatste dagen zijn van Franschc zijde een aantal beriglen uit Normandije ontvangen, welke van rugwaartsehe be wegingen onzer troepen gewagen. Zij gaan blijkbaar uit van de onjuiste onderstelling, dat aan onzen kant nu reeds een plan van aanval op Havre, misschien wel op Cherbourg, bestaan heeft, maar verijdeld is geworden. Zoo veel men uit de vrij verwarde beriglen kan opmaken heeft het 1«»«leger, onder den generaal von Manteufl'el, van Rouaan af tot nu toe slechts ver- kennings- en slrooptogten over de Seine naar Elboeuf in de rigting van Havre tot voorbij Yvetot en noordwaarts naar Dieppe ondernomen, en naar het Zuidoosten, hetgeen het belangrijkste was, zijne gemeenschap met het leger voor Parijs langs de Seine verzekerd. Daarmede wordt de insluiting der hoofdstad ook aan dien kant voor alle verontrusting beveiligd en de. insluilingstroepen van de moeite ontslagen zich door het voortdurend uitzen den van detachementen te beveiligen. --Uit Versailles zijn de volgende berigtcn ontvangen: Den 16 cn heeft hel ÏO11' legercorps in het gevecht, ten gevolge waarvan Vendóme in ons bezit kwam, 6 kanonnen en 1 mitrailleuse vermeesterd. Den 17deD heelt liet den vijand vervolgende corps na een ligt gevecht Epuisay bezet en 230 krijgsgevangenen gemaakt. De van Chartres uit tegen den vijand afgezon den kolonne heeft bij Drouc in een gevecht tegen 0 bataillons de zege be haald. De vijand verloor hier meer dan 100 dooden, verscheiden proviand wagens en een transport vee. Ons verlies bedroeg I officier en 35 man meestal ligt gewond. Den 13dr0 tastte de generaal von Werder den vijand aan, die met aanzienlijke strijdkrachten hij Nuits en Pesmes stond. Des avonds was Nuits ingenomenwaarbij omstreeks 600 krijgsgevangenen wer den gemaakt. Door het 10,lc legercorps werd den 18,ltn de vervolging des vijands over Epuisay voortgezet, een aantal achterblijvers gevangen geno men en een vaandel buit gemaakt. Andere afdeelingen hadden den 17Jf0 bij Le Poislay en La Fontenelle een gevecht met een omstreeks 10000 man vijandelijk corps, hetwelk in de rigting van Le Mans vervolgd wordt. De Kreiis-Zeit. zegt: «Er mag welligt bij de verhalen van wreedheden, die tegen onze soldaten in Frankrijk bedreven zijn, veel overdreven worden; dat zij. echter niet geheel uil de lucht gegrepen zijn, blijkt hier en daar uit de uitdrukkelijke opgaven der officiële lijsten van de geleden verliezen." Het blad haalt een voorbeeld aan dal aan een kurassier, die een schot in het onderlijf ontvangen had, de polsaderen waren doorgesneden en het linkeroor afgesneden was, en zegt dan; "En dan klagen de Franschen nog, wanneer onze lieden ten slotte verbitterd worden. Aan de Angsb. Allg. Zeit. wordt gemeld dat in de laatste drie dagen van daar aanzienlijke kolonnes ammunitie met zwaar geschut naar Parijs zijn vervoerd. Tot eene der bezendingen ammunitie waren ruim 1000 nieuwe wagens aangeschaft, elk met vier paarden bespannen. Tegelijkertijd zijn uit Spandau tien slukken geschut van het zwaarste kaliber, benevens eene sterke ammunilie-kolonne naar Lagny vervoerd. Den 16dl'° waren bovendien nog 6000 man van daar naar hel tooneel des oorlogs vertrokken, Daar sedert eenigen tijd in het noorden van Prnissen verscheidene krijgsgevangen Fransche officieren onlvlngt zijn, heeft generaal Vogel von Falckenslein bepaald, dat voorlaan bij onlvlugling van een officier tien zijner kameraden uit zijne naaste omgeving bij heL lot zullen worden aan gewezenom in eene vesting onder streng toezigt te worden opgesloten, zoolang lot de vlugteling is leruggebragt. Hij verwacht dal de kameraad schappelijke geest hij de officieren genoegzaam invloed zal hebben, om hen door dien strengen maatregel van alle pogingen tot ontvlugting te doen afzien. Men meldt uit Metz dat al de Polen, die aldaar gevestigd zijn, en dat getal is groot, aanzegging hebben bekomen, binnen drie dagen Lotharingen en den Elzas te verlaten, hetzij zij zich naar andere gedeelten van Frank rijk, of naar elders willen begeven. Daaronder zijn er, die vele vaste eigen dommen bezitten. Polenals Franschen genaturaliseerdmogen echter hier blijven. - Naar men uit Petersburg meldt heeft de gemeenteraad van Moskau in een adres aan den keizer, bij dankbetuigingen wegens het opzeggen der verdragsbepalingen betrekkelijk de Zwarte Zee, het verzoek gevoegd dat Z. M. de aan zijne onderdanen geschonken zegeningen zou vermeerderen door invoering van volle drukpers-vrijheid alsmede van godsdienst-vrijheid en door andere hervormingen. Uit dien hoofde is het adres op last van den keizer den stedelijken raad teruggezonden met eene berisping. Door de provinciale stalen van Gelderland is tot lid der eerste kamer ge kozen jhr. II. A. D. Coenen, burgemeester van Zutphen, met 30 stemmen. Jhr. C. J. C. II. van Nispen bekwam 16 stemmen. DELFT, 21 December, half vier ure. De begrafenis van het stoffelijk overschot van II. K. H. prinses Frederik is volbragt. De plegligheid is in orde afgeloopen. In de kerk waren de ministers, de leden van het corps diplomatique en andere genoodigden tegenwoordig. De hofprediker Ruiten schild heeft de lijkrede gebonden. BERLIJN, 20 December. De Krtuszeit. zegt: Daar de Luxemburgsehe regering bij de schending der neutraliteit wel moest verwachten dat dit ge volgen zou hebben, kan het haar niet verwonderen dat die gevolgen zich terstond voordoenzonder dat vooraf de weg van diplomatieke onderhande ling wordt ingeslagen. Tot dit laatste is te midden van den oorlog geen tijd. De belangen van het Duitsche legerbestuur zouden in groot gevaar kunnen gebragl worden, wanneer zulk eene schending van neutraliteit eerst tot eene langdurige wisseling van nota's aanleiding moest geven. De Luxem burgsehe regering kon zich vooraf, door opzegging van het traclaat, tegen die gevolgen gevrijwaard hebben. DARMSTADT, 20 December. De kamer van afgevaardigden heeft de over eenkomst lot aansluiting bij den Noord-Duitschen bond met 40 tegen 3 stem men aangenomenen met algeineene stemmen een bedrag van 3,662,000 gulden tot verdere oorlogskosten toegestaan. R1JSSEL, 20 December. De onderprefect van Vervinsmeldt, dateenPruis- sisch corps van 1200 man, na Marle gebombardeerd te hebben, op marseh naar Vervins is. Een Duilsch corps van 2500 man uit Amiens heeft de onzen aangetast, maar is na een hevig gevecht door twee bataillons naar de stad teruggedreven. Van weerszijden zijn een tiental manschappen gedood of ge kwetst. De I'ruissen hebben hunne dooden achtergelaten. LUXEMBURG, 20 December. De sectiën der kamer hebben eene commissie van negen leden benoemdom den tegenwoordigen toestand te onderzoeken en zoo noodig daaromtrent voorstellen te doen. FLORENCE, 21 December. De minister van buitenlandsche zaken heeft verscheidene diplomatische bescheiden over de Romeinsche quaestic meêge- decld. De belangrijkste stukken zijn reeds bekend. De dagbladen melden, dat er een nieuw postverdrag tusschen Italië en Engeland gesloten is. De Opinione zegt, dat voor de bijeenkomst der conferentie over de Rus sische quaeslie nog slechts de instemming van Frankrijk ontbreekt. De regering van Tours heeft die slechts toegezegdonder voorbehoud van Trochu's goedkeuring, Pruissen heelt le kennen gegeven, dat. wanneer er in de conferentie andere zaken ter tafel gebragl worden, zijn vertegenwoordiger last heeft zich terug te trekken. Hetzelfde blad ontkent, dat er eene briefwisseling tusschen den koning van Pruissen en den Paus heeft plaats gehad. LONDEN, 21 December. De Times beval een de'pêche uit Berlijn, mel dende dal de diplomalen, die Parijs pas verlaten hebben, verzekeren dat er brood, vleesch, zout en wijn genoeg voorhanden is voor twee maanden. iiurqcrlijkc .Sfaub. Van 15 tot en met 31 December 18ÏO. BEVALLEN: T. Rietkerk, geb. Reinigerveld Hoek, - M. de Vink, geb. Viele, D. M. L. S. Patist, geb. Massaar, Z. Ch. II. van Meieren geb. Heen, D. A. Paardenkooper, geb. van Diemen D. M. E. van Snicktgeb. de Bol ster D. A. M. Biegstraatengeb. DirksenZ. J. C. de Vrind, geb. TepolD. M. S. W. Jongmans, geb. Madlener, Z. J. E. Cramer, geb. de Heer Z. S. Scliophuizengeb. Visser, D. A. Keulemans, geb. van Dorp, Z. - C. M. van Es, geb. Kriek, Z. Ch. II. Bedgen, geb. van den Berg, Z. J. II. Chimaer van Oudendorpgeb. ScbeuërZ. L. van der Vosgeb. van der LindenD. E. Pe tiet, geb. Bourgeois, Z. J. C. Hanselaar. geb. Duk, Z.A. van Maastricht, geb. Schregel, Z. C. W. Bik,geb. van Beugen, D. M. Brune,geb. Mulder, Z. C. Kloots. geb. Brandt, D. H. Luddiug, geb. Kans, D. M. Ch. Verhave, geb. Francken Z. J. A. Bey, geb. Pont, 1). - J. van Buren geb. Starre, Z. I J. Krassenbnrg, geb. Segaar, Z. S. M. Blommendaalgeb. Crama, D. - J. van j der Linden, geb. Bekooy, Z. J. E. van Noort, geb. Hoppenbrouwer, D. J. Stol, geb. Gorree, D. OVERLEDEN: M. Couve'e, 83 j. N. Planje,79j. A. J. Parmentier, geb. van Hartrop, Z. levenl. J. Koster, 23 j. C. de'MeyD. 4 j. E.Hasselaar, wed'. P. Teske, 61 j. W. Pont, wed'. J. Horree, 71 j. - C. van der LeekZ. 3 j. H. P. E. RomijnD.19 m. J. Questro52 j. S. Brugman Z.,2l j'.-- N. M. Sleyser, Z.,1 m.E. Zierikzee. geb. Loeber, 33 j. J. Plu, D., 3 m. E. CederhoutD.3 m. J. Neuteboom90 j. J. KruitD.4 m. G. T. Braam zeel, geb. Swieman, 48 j. M. E. Draijer, geb. Visser43 j. II. Singeling. 61 j. E. van der Horn, geb. Couvée, 61 j. B. de Baas, 45 j. N. M. Swemcr, Z., 4 m. L. van der Meel, 49 j - R. de Graaf, D., 8 m. AIÏADEMIE-VBËLWS. PROMOTIE AAN DE LEIDSC1IE HOOGF.SCHOOL. Den 2lsu,n December de heeren J. W. A vaii Embden, geb. te Herwen en Aerdt (Gelderland), en P. van der Poel, geb. te Ngawi (Java), beide in de regten, met stellingen.

Leydse Courant | 1870 | | pagina 3