deze proef als wel gelukt kan worden aangemerkt. Blijkt liet nu eenmaal dat de grond overal daarvoor geschikt is, dan zal ongetwijfeld deze beplan ting op grooter schaal worden voortgezet, wijl daarvan meer voordeel te wachten is dan van de tegenwoordige beplanting met els-, wilgen-, berken hout enz. Friesland, dat leregt een goed waterland mag genoemd worden, is niettemin ook een goed boterland. Het volgende kan zulks bewijzen. Ten vorigen jare toch zijn aan de onderscheidene wagen in deze provincie niet minder gewogen dan 8,317,633 kilogrammen boter, hetgeen, naar een ge middelde waarde van ƒ1.25 per kilogr.een sommetje aangeeft van. ƒ10,897,041.25. Ilceren voogden, tevens diakenen van het herv. diakenie-weeshuis te Franeker, hebben jl. Zondag een aangenaam bewijs van belangstelling in dal liefdadig gesticht mogen ontvangen; in de voormiddag-godsdienstoefening nl. is ten behoeve dier stichting gecollecteerd cene 2 pCts Werkel. Schuld, nominaal groot ƒ600. - Door de arrond.-reglbank te Roermond is dezer dagen P. hemmen, schaapherder - in dienst van den veehandelaar M. Nyssen, tc Horn, veroor deeld in eene geldboete van ƒ100 of gevangenisstraf van 14 dagen, wegens het over de Pruissische grenzen naar Nederland invoeren van 735 schapen, welke mede bij bet vonnis zijn verbeurd verklaard en aan Eindhovensche kooplieden zijn verkocht voor 9 per stuk. 's GRAVENHAGE. 21 December. Door den minister van binnenl. zaken zijn de werkkringen en stand plaatsen wan de districtsvcearlsen aangewezen als volgt: den heer J. A. Alers, Zuidholland en Zeeland als werkkring en 's Gravenhage als standplaats; den heer A. ,1. Janne', Noordbrabant en Limburg als werkkring en Roermond als standplaats; den heer J. Huffnagel, Noordholland en Utrecht als werk kring en Haarlem als standplaats; den heer C. A. W. van Hoorn, Gelder land en Overijssel als werkkring en Arnhem als standplaats, en den heer 4. C. Billroth, Friesland, Groningen en Drenthe als werkkring en Gronin gen als standplaats. De luit. ter zee I' kl. J. 11. Haakman is op non-activiteit gesteld. De minister van binnenl. zaken zal Zaturdag aanst. geen gehoor verleenen. In de gisteren avond gehouden zitting van de eerste kamer deelde de voorzitter mede, dat door den lieer mr. J. K. baron van Goltstein, nieuw benoemd lid der kamer, zijne geloofsbrieven waren ingezonden. Deze wer den gesteld in handen eener commissie. Voorts deelde de voorzitter mede de kon. boodschap, houdende kennisgeving van het overlijden van II. K. H. prinses Frederik. Na voorlezing daarvan werd besloten die kon. boodschap te beantwoorden met een adres van rouwbeklag aan den koning. Nadat mededeeling was gedaan van de ingekomen stukken en van de ontvangen wets-ontwerpenwerd besloten in de volgende vergadering over te gaan tot het benoemen van een lid der huishoudelijke commissie, in de plaats van wijlen den heer van Nispen van Pannerden. Daarna werd overgegaan tot het zamensteiien der afdcelingen; De commissie voor het adres werd uitge- noodigd nog dien avond bijeen te komen. -- Heden heeft overeenkomstig liet bekend gemaakte programma de pleg- tige begrafenis plaats gehad van wijlen II. K. H. mevrouw de prinses Fre derik der Nederlanden, geboren prinses van Prttissen. Op bet huis de Paauw werd eene geheel huishoudelijke godsdienstige plegligheid gevierd, die geleid werd door d\ van Rhijnpredikant te Wassenaar. Na deti afloop daarvan werd het stoffelijk overschot der zoo innig betreurde vorstin op den konink lijken rouwwagen geplaatst en van daar in de vastgestelde orde naar de residentie gevoerd. Inmiddels was de lijkstatie aan het paleis van Z. K. II. prins Frederik, in het Korte Voorhout alhier, geformeerd en nam de treurige optogt een aanvang, en wel in de orde en langs den daartoe voorgeschreven weg. door eenigc der hoofdstraten van de stad leidende. Wij onthouden ons hier in bijzonderheden te treden, daar die, ook wat den rouwwagen en de lijkkist betreft, reeds vroeger zijn medegedeeld. Ten 12 ure verliet de trein het voormalig verblijf der prinses in deze residentie. Statig ging de optogt voort. Bij het gebulder van hel geschut en hel klokkengelui vernam men de loonen der treurmuziek wel gepast aan de stemming der gemoederen. Duizenden belangstellenden bevonden zich op den weg om getuigen te zijn van deze uitvaart, en algemeen was hel besef van het groot verlies, dal het koninklijk huis, en vooral Z. K. H. prins Frederik in zijne dierbare gemalin geleden heeft. Aan de barrière der stad gekomen verlieten de schutterij van 's Graven hage en de koninklijke scherpschutters den treinterwjjl de heeren slippen- dragers en de kamerhecrendragers van hel koninklijk lijk, plaats namen in de voor hen bestemde hofkoetsen. Zoo zette de trein zich voort tot dc gemeente Delft, waar de stoet wederom op dezelfde wijze als te 's Gravenhage werd zamengesteldmet dat onder scheid dat nu de Delftsche schutterij de voor haar bestemde plaats innam. Te Delft volgde de trein den bepaalden weg naar de Nieuwe kerk. Aldaar aangekomen begaven alle personen zich in dezelfde orde waarin zij bij den trein gerangschikt waren in de kerk. Het koninklijk lijk werd daar door de heeren dragers, bijgestaan door een gelijk getal onderofficieren, naar den koninklijken grafkelder overgebragl. Voor liet gral werden de stoffelijke overblijfselen der vorstin op eene daartoe bestemde lijkbaar gesteld, de kist van het rouwkleed ontdaan en het lijk in het graf geplaatst. Aandoenlijk was vooral dit oogenblik en blijkbaar innig geschokt de vorstelijke weduw naar, die alsnu weldra met dc geheele koninklijke familie en 11. D. aan staanden schoonzoon de kerk verliet. Z. K. II. prins Hendrik was bij de treurige plegligheid niet tegenwoordig; gelijk men weet bevindt deze zich in Luxemburg. Vervolgens werd de kist met het grootzegel van het rijk verzegeld door den minister van justitie den heer van Lilaar, bijgestaan door den secretaris generaal van het departement den lieer Clant en in het bijzijn van den baron van der Goes van Dirksland en den baron J. Taets van Amerougn Na de verzegeling der kist werd de lijkbaar, met het rouwkleed daarover boven den ingang van het graf gesteld. Toen vatte de baron van der Got van Dirksland hel woord op om allen die aan dc lijkstatie hadden deelge nomen, in naam van Z. K. II. prins Frederik, te bedanken voor de laatsti eer aan wijlen II. K. H. mevrouw de prinses Frederik der Nederland) bewezen. Ook tc Delft was vooral de Groote Markt met eene ontelbare menial vervuld. Ook daar deed zich het geschut hooren totdat de treurige plegti». beid was volbragt. De vertegenwoordigers van vreemde mogendheden, voor zooverre zij aai den stoet deelnamen, zijn de volgende: baron von der Lancken, hofraaai I sclialk van Z. M. den koning van Pruissen: Z. Exc. Herward von Bittenlelj, generaal der infanterie, gouverneur van Coblenz; de majoor van den gene- ralen staf Slrekfuss, adjudant van vorengenoemden generaal; baron dc Bybri (adjudant van den vorst von Wied); de BurenstamZweedsch gezant bijou hof; baron von Wrede, voormalig Zweedsch gezant hij ons hof; kapiteij Lund, adjudant van Z. K. II. den prins van Denemarken; von Steuglin opperhofmeester bij het hof vail II. K. II. de hertogin-moeder van Meelden, burg Schwerin; baron von Slenglin, grootmeester van het hof des groother- togs van Mecklenburg Schwerin; baron von Reischachkamerheer van Z.S den koning van Wurtemburg; kolonel de Heyfeldt, hofraad van Z. M. keizer aller Russen: baron de Zedlitz, grootmeester bij het hof van Z. K.E den groothertog van Saxen-Weimar-Eisenacli; baron de Fabrice, gevolma;- tigd minister en buitengewoon gezant van Z. M. den koning van Saksen; mr. de Nielhammer, gevolmagtigd minister en buitengewoon gezant van ZJ, den koning van Beijeren. de ILMTLLAN!)SC!JL 1}L11GTLN ENtlELANS». LONDEN20 December. De wijze, waarop de versterkingen van Darijs de Franscbcn in staat stel. len den oorlog vol te houdenheeft de aandacht doen vestigen op de verdedi ging van hoofdsteden in het algemeen, liet heeft ook, naar men verneemt de aandacht getrokken van hel ministerie van oorlog alhier, en eenigé offi cieren moeten belast zijn met het uitwerken van een plan om Londen te verdedigen. Opdat men zich niet noodeloos ongerust zoude maken, wordt er gezegd dat de minister niet van plan is de stad te omgorden met Monti Valériens. Men wil slechts welen op welke wijze de heuvels, die de groote vallei van den Theems omringendoor veldwerken in zoodanigen staat van verdediging te brengen zouden zijn, dat dc hoofdstad aan de vloten en de legers van andere mogendheden weerstand kunne bieden. FKASI KR IJK, Uit Lyon wordt het volgende gemeld: Den 11<i« zijn 2000 man regu liere troepen met artillerie en geschut uit Algerie te Toulon aangekomei, en spoedig verder gereisd. Er wordt eene compagnie vrijschutters gevormi onder den naam van «Enfants perdus du Rhone"; dit corps «waaghalzer. van de Rhöne" stelt zich ten doel jagt op de convooijen der Duitsche troe pen te maken; het vraagt geen geldelijke ondersteuning van hel bewinl noch erkenning als deel van 's lands strijdkrachtenhet verschaft zich liet geld voor zijne uitrusting door het uitgeven van duizend aandeelen, ieder groot 50 fr.zoodra het den vijand een convooi ontnomen of anderen lniit behaald zal hebbenzal de buit te gelde gemaakt en de opbrengst onder de geldschieters verdeeld worden. Verleden Zaturdag kwamen te Besancon drie hoeren uit de omstreek, gezeten op paarden van Pruissische officieren, die zij hadden gedood; zij hebben die paarden, zeer schoone dieren, ver kocht voor 500 fr. ieder. Die hoeren zeiden dat de platlelands-bevolkin», uitgeput door de requisilien des vijands en wanhopig geworden, begon den vijand uit hinderlagen te bestoken. Een berigtgever der Wiener Presse te Bordeaux geeft onder dagtec- kening van den llJcn een schets van de overhaaste verhuizing van Tours naar Bordeaux. Hoewel de stad Tours nog niet reglstreeks scheen te wor den bedreigd, achtte hij het toch geraden zich bij tijds uil de voelen te maken, ten einde niet door de uhlanen te worden overrompeld. Hij bail hiertoe tc meer reden, omdat de passagierstreinen van Bordeaux, de eenPe rig ling waarin de treinen nog liepen, niet meer vertrokken. Ilij nam dus zijn loevlugt tot den laatsten diensttreindie in den nacht van don 1011" op den ll'1"1 de nog te Tours aanwezige beambten der delegatie naar liet zuiden moest overbrengen. Welke verwarring, welke algemeene ontstelte nis, welke grenzerilooze paniek, schrijft hij, de wijze waarop het rct moest worden verkregen, om met dien nachttrein te mogen vertrekken, was op zich zelf reeds een lijdensgeschiedenis. Dan beginnen de twijfelach tige genoegens der wachtkamer en de onzekere geneugten van den togt. Drie uren lang slechts moest de correspondent wachten op den kouden per ron. Gezelschap had hij stellig genoeg. Alle kamers, alle localen waren opgevuld met vlugtelingen, die overal de Pruissen achter zich waanden. Groote heeren met groote koffers, arme weduwen met haar bundeltje, wee- nende moeders en snikkende kinderen - dat was het droevig schouwspel van hel stationsgebouw in dien nacht. Te Bordeaux was bijna geen plaats meer te krijgen. Alles was reeds ingenomen, en het weinige dat nog over bleef was zeer klein. Ook hier gold magt boven regt. Men paste deze theorie onbeschroomd toe en nam bedden en kamers in bezit, waarop men hoegenaamd geen aanspraken kon doen gelden. - In het legioen van den Elzas, hetwelk te Lyon wordt zaamgesleld, heeft men een meisje ontdekt, dal daarbij had dienst genomen om den dood van verscheidene barer betrekkingen te wreken, die door de Badcnschen om het leven zijn gebragt. De officieren van het corps hebben echter be werkt, dat zij bij de ambulance werd geplaatst, om wonden tcleeren lieelen in plaats van wonden te slaan.

Leydse Courant | 1870 | | pagina 2