PER TELEGRAAF. PKIIISSEJf. BERLIJN, 19 December. Blijkens eene opgaaf voorkomende m de Staats- Anz.bedroeg het jantal ongekwetste krijgsgevangenen op 28 November jl. 15253 oflicieren van verschillende rangen en 303.862 onderofficieren en manschappen. Hier van bevonden zich in Pruissen 8526 officieren en 231,461 manschappen; inde andere staten van den Noordduilschen bond 1207 officieren en 21424 'manschappenterwijl de overige zijn geïnterneerd in de Zuidduitsche staten. Volgens de Pos. Zeit. is er bij het leger zoo groote schaarschte aan officieren, dat van regeringswege de vraag is gerigt aan de niet meer dienst- pligtige officieren, of zij zich in staal gevoelen weder in active dienst over te gaan. De Krpuz-Zeit. meldt dat alle dezer dagen verspreide geruchten om- irent de redenen tot vertraging van het bombardement van Parijs ten eenenmale ongegrond zijn. De groote zwarigheden in het vervoer van mate rieel zal men spoedig te boven zijn gekomen en alsdan zal, overeenkomstig hoogere militaire belangen, eene nadere beslissing worden genomen. Te Versailles worden toebereidselen gemaakt tot de viering van hel Kersfeest. Tot zelfs in het hospitaal zal in elke zaal een groote kersboom prijken. Men verwacht intusschen dat de Parijsche bezetting, die zeer goed weet welk een Imogen prijs bij de Dnitschers op dat feest wordt gesteld, wel het hare zal doen om hen daarin zooveel mogelijk te storen. Volgens de Beijersehe bladen heeft het Bcijersche legercorps van 1-10 Dec., bij de gevechten aan de Loire, een verlies geleden van 223 offi cieren en 4968 aan dooden, gekwetsten en vermisten. Gedurende die negen dagen was dat legercorps slechts twee dagen niet in het vuur. Hoewel de Duitschers, schrijft men, alle dagen zegevierden, ten minste altijd het slag veld behielden, zijn toch de verliezen ontzaggelijk groot. Nog 7 zulke da gen en het leger heeft opgehouden te bestaan. Eere den vijand! Niemand had het mogelijk geacht, dat na de vier bloedige dagen, op welke de inne ming van Orleans volgde, de Franschen slechts twee dagen noodig zouden hebben om nieuwe krachten tot een driedaagschen slag te verzamelen; een slag, welks uitkomst meer dan eens twijfelachtig was. Ook prins Frederik Karei heeft de krachten des vijands veel te gering geschat, anders zou hij den groothertog veel eerder versterking hebben toegezonden. - Bij den aanval op een der dorpen van Parijswaar de strijd den 30"to jl. het hevigst woedde, had er ecu voorval plaats, dat den gehardsten mannen, die er getuigen van waren, de tranen uit de oogen perste. Bij een der re;imenten, welke met den stormpas tegen bedoeld dorp oprukten, stondeu twee jongelieden, broeders, die vrijwillig de wapenen hadden aangegord, liet waren de zonen van den Wurtembcrgschen minister van binnenl. zaken, den heer von Taube. Op het oogenblik, dat men een sterke positie des vijands binnentrok, werd de oudste broeder door een kogel in het onderlijf doodelijk getroffen en stortte hij ter aarde. De jongste broeder, die in de onmiddellijke nabijheid van den gekwetste stond, snelde naar hem toe, met het doel om hem voor de laatste maal de hand te drukken. «Groet onze lieve ouders! Ik sterf!" stamelde de gewonde en reikte zijn broeder de kille hand. Deze vat haar in de zijne, maar vóór hij nog een woord kon uiten, werd hij door een kogel in de borst getroffen en valt ontzield op zijn ster venden broeder, dien hij met zijn bloed overstelpt. Toen het gevecht was geëindigd en de gekwetsten van het terrein werden genomen, vond men de beide broeders nog in dezelfde houding zooals zij waren geveld, als het ware in elkanders armen. De jongste was onmiddellijk gestorven, nadat de kogel hem had getroffen; de andere kwant nog tot bewustzijn, maar overleed kort daarna. Uit Leipzig wordt gemeld dat de hecren Bebel, Liebknecht en llepner wegens handelingen, strekkende tot voorbereiding van hoogverraad, op requisitie van het openbaar ministerie zijn in hechtenis genomen. «OST-INHIE. BATAVIA, 10 November. Door den gouverneur-generaal van Ned. Indie zijn de volgende beschik kingen genomen: Civiel departement. Verleend: een tweejarig verlof naar Nederland, we gens ziekte, aan den ass.-res. van Lingga 11. F. van Lier. Onthevenop verzoek, eervol, wegens ziekte, de ambt. Th. C. Ebeling, van de hem op gedragen function van 3,D comm. bij de alg. rekenk. voor de examin. en liquid, van verantwoordingstukken. Benoemd: tot ass-res. van Priaman, tevens vendum. aldaar, A. F. In'tveld; tot ass.-res. van Aijer Bangies en Rau tevens vendum. aldaar. J. Cramer; tot hoofdonderw. aan de openb. lagere school te Poerworedjo D. S. de Jongen aan dito te Modjokerlo J. Valk tot comm. op het resid.-bureau te Rembang C. W. van Barthold; tot comm.- boekh. voor het requestraat bij de weeskamer te Batavia F. Wiggers van Kerchem; tol 3r0 comm. op hel residentie-kantoor te Muntok J. H. A. Hom mers; tot onderschout bij de policie te Soerabaya J. C. Brugman; tot tele grafisten 3' kl.z P. B. Smit. J. H. Bloem, E. C, J. König, VV. C. VV. van Bergen, C. L. Ginus, 11. VV. Tijdcman, A. de Graaff, L.vanMaaucn, H. Reu vers, C. E. II. Wollweber, M. VVruck en C. C. W. VVruk; tot leerl.-telegr. J. C. Sevré, C. Gebhard, J. A. Flohr, K J. A. van Berg, J. Th. Warnars. J. H. Blessing. C. Kuitert, J. C. M. E. Beek. G. E. A. Cordromp en H. E. 11 off Departement van oorlog. Verleend: een tweejarig verlof naar Nederland aan den milit. apolh. 2" kl. G. H. Beer. Ontslagen: op verzoek, eervol, de luit. der art. op non-act. jhr. F. J. T. van den VVijck; op verzoek, we gens ligchamelijke ongeschiktheid, de kapt. der inf. M. E. F. L. von Schau- roth. Door den kommandant van het leger enz. zijn geplaatst: bij het 6e bal. inf. de kapt. J. VV. E. Schadee van der Does; gesteld op non-act.: de kapt.-kwartierm. S. J. van Coevorden; de officier van gcz. 1' kl. E. van Hengel; cTe kapt der inf.. A. C. H. Ahn: hersteld in activiteit: de officier van gez. 3' kl. op nou-act. C. F. Erdbrink. Volgens een in den loop der maand September jl. bij het gewestelijk bestuur ingekomen berigl van den radja van Tagoelandang (Sangir-eilanden) had in den avond van den 27s,tn Augnstus jl. eene hevige uitbarsting van den op het eiland lloewan of Iloeang gelegen vuurberg plaats gehad. De lava, die bij het afzenden van dat berigt nog voortdurend stroomende was, en de in massa uitgeworpen steenen cn asch hadden naar gissing ruim 23000 oude en jonge klapperboomen en 200 aanplanlingen van pisangpal- tatters en andere producten vernield, terwijl 40 woningen bedolven of omvergeworpen werden en 200 varkens cn 250 geiten omkwamen. De be volking van gemeld eiland kan nog bijtijds de vlugt nemen naar het naburige eiland Tagoelandaug waardoor verlies van menschenlevens voorkomen werd. Bij ordonnantie in de Javasche Cour. worden de invoer, de verkoop en het bezit van opium in al de residentiën en gedeelten van residentiën waar die acht jaren geleden door een vorig bestuur verboden werden, weder vrijgesteld. LUXEMBURG, 19 December. In de zitting der kamer verklaarde de rege ring, dat zij den tekst der nota van von Bismarck, evenmin als het ant woord door de regering gegevenkon doen kennenomdat het niet strookte met de gebruiken een en ander thans reeds publiek te maken, De regering hoopte er aanst. Donderdag openbaarheid aan te geven; intusschen verklaarde zij zich bereid het aan de leden individueel mede te deelen; zij kon evenwel dit getuigen dat alle grieven, door graaf von Bismarck aangevoerd, gegrond zijn op valsche rapporten. De afgevaardigden begaven zich daarop naar de sectiën, om kennis te nemen van de stukken. Gedurende de zitting werd door den minister de navolgende depêche voorgelezen, door den koning aan prins Hendrik gerigt: «Ik keur in alle opzigten de houding van Z. K. II. en het gouvernement van hel groothertogdom ten opziglc van de Pruissische nota goed. Laten wij gezamenlijk het Londensche tractaat van II Mei 18i.7alsmede de eer en de onafhankelijk van het groothertogdom verde digen. Deze depêche werd luide en algemeen toegejuicht. STUTTGARD, 19 December. Heden werd de zitting der kamer door den koning geopend. In zijne rede gedenkt Z. M. allereerst de glorierijke zege pralen die behaald zijnen waaraan ook de Wurlembergsche troepen hun heldhaftig aandeel hebben. liet gemeenschappelijk voeren der wapenen, waardoor Duitschlands stammen zijn verbonden, heeft bij de natiën een sterken drang doen ontstaan naar eene politieke vereeniging. Indien dit doel, waarvoor Duitschland zoo lang gekampt heeft, thans niet wordt be reikt, dan erlangen de gewigtige wereldgebeurtenissen van dit jaar niet de hoogste zegening. In de rede wordt de landdag aangespoord om de bonds- voorstellen te onderzoekenen wel met een vaderlandlievende zelfopoffering. KARLSRUHE, 19 December. Een extra-blad van de Karlsr. Zeit. deelt het volgende telegram mede, gerigt aan het Badensche ministerie van oorlog. «Gluemer rnkte heden met de eerste en tweede brigade legen Nuils op, -waar hij op eene aanzienlijke strijdmagt stootte. Er ontwikkelde zich een ernstig gevecht, dat met eene bestorming van het spoorwegstation en de stad Nuits eindigde. De vijand trok met het vallen der duisternis af. Onze verliezen bedragen ongeveer 300 man aan dooden cn verwonden. Prins Wilhelm van Baden is ligt aan den wang gewond. BERLIJN, 19 December. Een extra-blad van den Staats-Anz. beval het antwoord des konings bij het overreiken van het adres van den rijksdag. De koning begon met zijn dank te beluigen voor de ondersteuning van den rijksdag bij de inwilliging der middelen om den oorlog voort te zetten en voor de medewerking bij het werk der eenheid. Daarop liet de koning volgen«Met diepe aandoening heeft mij vervuld de oproeping van den ko ning van Beijeren tot herstel van de keizerlijke waardigheid van het oude Duitsche rijk; maar gij weet dat in deze vraag, waarbij zoo hooge belan gen, zoo groote herinneringen voor de Duitsche natie betrokken zijn, niet mijn eigen gevoel en ook niet mijn eigen oordeel mijn besluit bepa len kunnen. Slechts in de eenparige slem der Duitsche vorsten en in den daarmede overeenstemmenden wensch der Duitsche natie en hare ver tegenwoordigers zal ik de roeping der voorzienigheid erkennendie ik met Gods' zegen durf volgen. LONDEN, 20 December. Bright heeft, om redenen van gezondheid, ont slag genomen als minister van koophandel. Daily News zegt dat Parijs, wanneer het zich eenige ontberingen wil getroostenmisschien nog wel tot April zou kunnen weerstand bieden. Volgens den Daily Telegraph is het bombardement van Parijs thans onmo gelijk en zou nog eene maand tijds vereischt worden om de batterijen in positie te stellen. BRUSSEL, 20 December. Bordeaux, 19 December. Nabij Hffvre hebben francs-lircurs van .Elboeuf 60 Pruissische cavaleristen aangevallen, waarvan 10 gedood en vele gekwetst werden. Volgens berigt uit Auxerre van den 17le" is gisteren een ballon in het departement der Marne neêrgekomen. De reizigers die zich daarin bevonden zijn gered; zij hebben officiële dépêches en duiven medegebragt. Zaturdug ten 1 ure na middernacht hadden zij rarijs verlaten. Sedert den l"e° Dec. was geen gevecht geleverd. Door duiven zijn depêches van Gambetta te Parijs aangebragt. In die stad was men nog niet ontmoedigd en bleef de bevol king standvastig bij haar besluit weérstand te bieden lot het uiterste. De rust liet er niets te wenschen over, en zoo melden de officiële depêches verder - de stad was nog voor langen tijd van levensmiddelen voorzien. BERLIJN, 20 December. De Nordd. Zeitung schrijft: De Pruissische regering is bereid hare grieven ten opzigte van de schending van Luxem- n burg's onzijdigheidalsmede hare vorderingen tegenover de groothertogelijke regering aan eene scheidsregïerlijke uitspraak te onderwerpen. De polilische toestand van Luxemburg zal hierdoor niet worden aangetast.

Leydse Courant | 1870 | | pagina 3