PER TELEGRAAF. lilsclie legermagt in Frankrijk en voor Parijs doet zich thans meer be- jld als eene waarschijnlijke zaak voor; doch dit vooruitziet baart gcene [ifeling of ontmoediging. In de laatste veertien dagen hebben wjj geene irijsche dagbladen ontvangen. De Franschen houden scherp toezigt om Ljks te beletten, en de arine drommels die met afdrukken van de Parijsche Lladen naar buiten plagten te komen en die neder te leggen in den ont lek der Pruissische veldwerken, alwaar zij tot loon eenmaal eten en 20 fr. Inden, wagen zich niet meer aan dien uitstap. Koning Wilhelm is diep koffen door het verlies zijner zuster en welligt neerslagtig door de ge kte daaraan, alsmede aan hetgeen zijne troepen in de zeer gure weersge-, eldheid dezer dagen te verduren hebben, doch bij de officieren van den oniiiklijke» staf is geen blijk van ontmoediging te bespeuren. Trouwens rt is bekend dat er op bet gelaat van den graaf von Moltke nooit iets te en is van hetgeen er in zijnen geest omgaat, f.raaf von Bismarck is mige dagen wegens eene zeer pijnlijke aandoening der beenen huiszittend tiveestmaar thans beterend. FRAN HR IJ K. De iUoiiileur herinnert, dat krachtens art. 209 van het militair wet- oek met den dood wordt gestraft ieder gouverneur of kommandantdie ipiliileerl, zoolang de middelen van verdediging niet zijn uitgeput en niet Hes is gedaan wal door eer en pligt wordt geeischt. liet blad deelt mede, y op grond dezer bepaling onmiddellijk te Bordeaux eene commissie zal (orden zamengesteldtot onderzoek der omstandigheden, onder welke itraatsburg en Metz zijn overgegeven. Naar men uit Bordeaux meldt is de generaal Sol van het bevel over tójne divisie ontheven, wegens onnoodigc overhaasting bij het ontruimen yan Tours. Generaal Morandy, bevelhebber eener brigade van bet 1 6d'' leger- corpsis wegens onbekwaamheid ontslagen; in zijn plaats is de Amerikaan- sche generaal Charles Carrolle benoemd. Tours werd niet onmiddellijk door den vijand bedreigd. Er waren te Fécampand zware requisiliën door hem blieven. Uit Havre meldt men dat de vijand voornemens scheen een verschanst kamp te Vvelot op te rigten. De prefect te Tours heeft medegedeeld dat de generaal Sol bij het ver laten van Tours een onjuist berigt heeft gegeven. Volgens dat berigt stonden drie Duilsche corpsen gereed om onverwijld binnen te rukkenterwijl nader hand gebleken is dat zelfs de Pruissische verkenningslrocpen nog niet in de nabijheid waren geweest. De onder-prefect van Havre heeft eene proclamatie uitgevaardigd, waarin luj bet volgende zegtDe vijand heeft onze voorposten aangetast. Eindelijk rullen wij alzoo de eer van Normandie kunnen wreken en aan Frankrijk toonen, dat de republikcinsche steden niet capituleren. Welgewapend, met de zee achter en den vijand voor ons, moeten wij ons tot den dood toe verdedigen. Wij hebben dit herhaaldelijk beloofd; laat ons de hoop, die bet land op ons vestigt, dan niet te schande maken. Ik heb aan bet gouver nement der nationale verdediging gezworen, dal ik voor dc overwinning instond; het beeft dien eed aangenomen. Ik weet dat ik op u rekenen kan. Rekent wederkeerig op mij. De Siècle zegt: De schrikbarende lijsten van ter dood veroordeelde en geëxecuteerde soldaten, die dag op dag in den Moniteur verschijnen, afschrikkende bewijzen van ccne welligt zeer noodzakelijke strengheid tegen lafaards en weerspannigengeven aanleiding tot de opmerking dat men zeer zelden van gestrafte officieren boort; en toch is het niet te ontkennen dat zeer vele officieren zich ten overstaan des vijands slecht gedragen. FRVISSEN. BERLIJN, 18 December. Het vervoeren van zwaar belegeringsgeschut naar Frankrijk blijft nog altijd aanhouden. Eene verccniging van Badensche vrouwen, welke onder de bescherming der groothertogin staat, beeft besloten te Baden-Baden gedurende den winter eene gelegenheid te openen, waar gekwetste ol zieke militairen van alle rangen uit de beide strijdvoerende legers een hadwaterkuur kunnen doen. De invloed van het badwater aldaar op de genezing van sommige wonden en ziekten, in den oorlog opgedaan, moet allergunstigst zijn. Ongeveer230 militairen zullen er eerstdaags kosteloos verpleegd worden; naarmate meer lokalen gereed komen, zal een veel grooter aantal worden toegelaten. Betreffende den luchtballon, die in het Nassausche is ncdergekomen, verneemt men dat in het schuitje twee personen waren. Zich in üuitsch- land te bevinden, ging bun begrip te boven, althans was hun schier onver klaarbaar. Kort voor zij met den ballon tusschen het geboomte waren blij ven hangen, hadden zij een grooten zak, met duizenden brieven gevuld, uit geworpen welke allen in handen der autoriteiten zijn gesteld. Reeds vroe ger hadden zij twee andere brievenzakken uitgeworpen welke niet zijn ge vonden zoover bekend is. De beide personen verbaaldendat zij des nachts ten 4 ure te Parijs waren opgestegen en omstreeks 1% ure des namiddags kwamen zij verkleumd te Muhlberg aan. De inhoud van een der brieven, welke in het veld is gevondendigt bij de plaats waar de ballon is neerge komenluidde als volgt: «Parijs, 13 Dec. 1870. Mijn beste en arme vrien den. Denkt aan ons en beklaagt ons. Sedert 3 maanden leven wij niet meer; wij zijn door de barbaarsche Pruissen ingesloten. Tot die ellende beeft de verrader van Sedan ons gebragt. Onze arme tuin en ons arm huis zijn geplunderd en verwoest; welk een onzettend onheil! Daar hadden wij onze laatste levensdagen in rust en stilte willen doorbrengen. Wat zal er van ons komen! De hongersnood nadert. Parijs is in treurigheid gedom peld, maar vol moed en geestkracht. De Loire-armee rukt op naar Parijs. God behoede Frankrijk. Leve de republiek!" Dat de velddienst in het noordelijk gedeelte van Frankrijkwaar het terrein woudrijk is, thans onaangenaamheden van zeer bijzonderen aard op levert, blijkt uil dc volgende mededeelingtoegezonden aan de El be if Zeil.: De gewone bezwaren, aan de velddienst verbonden, met stilzwijgen voorbij- j gaande, zegt hij, dat de troepen sedert eenigen tijd, nadat er sneeuw is ge- vallen, kennis hebben gemaakt met een vijand van zeer bjjzonderen aard, die vooral des nachts rondsluipt. Die vreemde vijanden zijn wolven, die reeds zoo talrijk zijndat een schildwacht gedurende den tijd dat hij op post slaat des nachts gewoonlijk zoo ongeveer een dozijn dezer wilde be zoekers onder de oogen krijgt. Uit Elberfeld wordt berigt, dat in een steenkolenmijn in de nabijheid dier stad dezer dagen een vreeselijk onheil heeft plaats gehad. Door het ontvlammen van brandbare gassen zijn naar men verneemt 28 personen ge dood en een 20-tal gekwetst. LUXEMBURG, 18 December, liet antwoord der regering op de Pruis sische nota is gisteren naar Berlijn verzonden. Het behelst eene wederlegging van die nota op alle punten. SAARBRUCKEN, 18 December. De beriglen Uit Versailles van den 15d™ luiden als volgt: Heden werd de aankomst van de deputatie uit den rijks dag, belast met het overbrengen van het adres aan den koning van Pruis sen, legen den volgenden dag aangekondigd en kwartieren voor haar ge reed gemaakt De Russische generaal, vorst Wittgenstein, militair gevolmagtigdc bij de Fransche regering, is gisteren uit Parijs hier aangekomen. Heden werd geen schot uit de forten gelost. Bij troepen komen deserteurs uit Parijs bij onze liniën aan, maar worden afgewezen, omdat bevel is gegeven, geen deser teurs te ontvangen R1JSSEL, 18 December. Er loopt een gerucht, dat de Duitschers Ham weder hebben ingenomen welke vesting door de Franschen niet van garni zoen zou zijn voorzien geweest. Men berigt dat te Chauny Duilsche troepen, ten getale van 20,000zijn gepasseerd. De citadel van Amiens is door 700 Pruissen bezet. Men zegtdat gene raal Faidherbc voorbij Amiens is getrokken. KOPENHAGEN 8 December. Van het seinstalion te Skagen wordt ge meld, dat er geen Fransch oorlogschip gezien is, sedert de korvet, welke op 20 October in het Skagerrak kruiste. Het gerucht, dat er op 10 Decem ber 5 Fransche oorlogschepen zouden zijn voorbijgekomendie in zuidelijke rigling voeren, is niet juist. BERLIJN, 18 üeeember. De Staats-Anzeiger betoogt de noodzakelijkheid om dc vesting Langres in te sluiten, ten einde aan de operatièn der francs- tireurs uit de omstreken een einde te maken. BORDEAUX, 18 December. Gisteren zijn ligte schermutselingen voorge vallen. De toestand van generaal Chanzy blijft steeds goed. De regering weerspreekt het berigt eener overwinning der Garibaldianen en van de ont ruiming van Dijon door de Pruissen. INGEZONDEN. In het berigt omtrent het Beethovens-feest van Vrijdag avond, den I6dtn dezer, in het Leidsch Dagblad van heden gegeven, wordt gezegd «dat de heer J. A. Klerk de eerste is, aan wien de onderscheiding van het eerelid- maatschap der Maatschappij voor toonkunst sedert hare oprigting is te beurt ggvallen". Dit is onjuist, de heer Klerk is de tweede; de eerste was de heer Carl Schleinitz, lid en secretaris van het Bestuur van het Conservato rium der Musik te Leipzig, niet wien onze verdienstelijke vaderlaudsche toonkunstenaar thans de hoogste plaats op dc naamlijst van de leden onzer Maatschappij inneemt. Th. tiurqcrli jkc étmtö. ONDERTROUWD W. van Weeren wedr. 45 j. en J. van den Hoekjd. 31 j. P. den Oude, jm. 18 j. en E. Freekenjd. 21 j. D. Megchelse, jm. 29 j. en M. J. Wijntjes, jd. 22 j. ADVERTENTIES. Leiden, 17 December 1870. Heden overleed, na eene kortstondige onge steldheid, tot diepe droefheid van mij en onze kinderen, mijne hartelijk geliefde Echtgenoolc ELISABETH JACOBA COUVÉE, in den ouderdom van bijna 62 jaar. B. VAN DER HORN Jz. Door ziekte van leden des gezins, kunnen geene bezoeken worden afgewacht. Heden overleed te Deventer onze waarde Broeder en Behuwdbroeder de Heer A. J. WILHELM, Weduwenaar van E. II. van Aardenne. C. J. HEINTZ. C. WILHELM. Leiden, 18 December 1870. J. C. LUBERTI. J. J. WILHELM. Bezoeken van rouwbeklag worden niet afgewacht. Heden nacht overleed onze lieveling NICOLAAS MARINUS, circa 4 maanden. N. K. S WE MER. Leiden, 19 December 1870. M. J. SWEMER, Luberti. Benige en algetneene kennisgering. Heden overleed, na een langdurig en smartelijkljjdenmijn geliefde Echt genoot B. DE BAAS, mij nalatende zes Kinderen, te jong om hun zwaar verlies te beseffen. Leyden, 19 December 1870. C. C. DE BAAS, van Ewijk. Voor de vele bewijzen van deelnemingons betoond bij bet overlijden van onze geliefde Dochter JOHANNA MARIA CATHARINA, betuigen wij hier mede onzen hartelijken dank. M. VAN WEEREN. Leiden, 19 December 1870. W. 1'. VAN WEEREN, Visser. Voor de vele bewijzen van deelnemingontvangen bij het overlijden van zjjnen waarden Broeder, betuigt de Ondergeteekende bij deze zijnen harte lijken dank. 19 December 1870 ij. 11. JEDELOO.

Leydse Courant | 1870 | | pagina 3