De adjudanten-generaals en de waarnemende gouverneur der koninklijke residentie te paard, rijdende de oudsten in rang regts, de jongsten links van de koets; daarop volgen de officieren van liet militaire huis, rijdende twee aan twee. de oudsten in rang vooruit. j. Twee hofkoetsen met twee paarden bespannen, met een lakkei naast elk portier, bestemd voor de speciaal afgevaardigden der verschillende hoven. k. De opper-kamerhecr en de grootmeesters, dienstdoende hij 11. M. de koningin, in eene koets met twee paarden bespannen, gaande naast elk portier één lakkei. De heeren van het gevolg van 11. M. de koningin van Zweden en Noor wegen en van Z. H. den vorst, von Wied. ui. Tot sluiting van den trein: een escadron cavalerie. De trein zal den volgenden weg nemen: Vijverberg, Plaats. Hoogstraat, Dagclijksche GroenmarktVeenestraat, Wagenstraat, HuigenspleinHuigens- straat naar den Rijswijkschen weg. Aan de barrière gekomen zijnde, zullen de heeren bestemd tot het dragen der slippen en de heeren bestemd tot het dragen van het koninklijk lijk zich begeven in de voor hen bestemde koetsen. De trein gaat verder over den Delftschen weg lot voor de stad Delft. De heeren dragers der slippen en heeren dragers van het koninklijk lijk hernemen hunne plaatsen bij den rouwwagen. De trein zal alsdan den volgenden weg nemen: Het Oude Delft, over de Kerkbrug, het Oude Delft, door de Nieuwstraat, voorbij de Hal, achter het Stadhuis omlangs de Hoofdwacht, over de Groote Markt, voor de Nieuwe Kerk. Aan de kerk gekomen plaatsen zich de militaire magt bjj a. en m. ge noemd in bataille. Naarmate de trein aankomt, zullen de personen tot dezelve behoorende, uit hunne rijtuigen treden en zich in dezelfde orde, waarin zij bij den trein gerangschikt waren, in de kerk begeven. De officianten zullen zich aldaar in twee rijen rangschikkende jongsten aan de kerkdeur en zoo vervolgens naar het choor toe. De officieren en groot-officieren scharen zich in dezelfde rigting, makende dus twee rijen uit, tusschen welke het koninklijk lijk zal doorgaan. De heeren dragers van het koninklijk lijk, bijgestaan door een gelijk ge tal onderofficieren, zullen hetzelve naar den koninklijken grafkelder dragen Aan het graf gekomen zijnde, zal het koninklijk lijk vóór hetzelve op eene daartoe bestembe lijkbaar worden gesteld, de kroon en de ordeteeke- nen daar afgenomen en overgegeven worden aan den baron van der Goes van Dirksland, om later, wat de kroon aangaat, door den hofmaarschalk des konings in bewaring te worden genomen. Vervolgens wordt de kist van het rouwkleed ontdaan en het koninklijk lijk in het graf geplaatst. Daarna zal de koninklijke familie de kerk verlatenten welken einde de voor Hoogstdezelve bestemde rijtuigen aan den ingang zullen gereed staan. De kist zal vervolgens met het groot zegel van hel rijk verzegeld worden door den minister van justitie, bijgestaan door den secretaris-generaal van gezegd departement, die zijne excellentie te dien einde overal volgen zal, in het bijzijn van den baron van der Goes van Dirksland en den baron J. Taets van Amerongen. Genoemde minister zal zich tot dat einde vooraf naar de kerk begeven. Na de verzegeling der kist zal de lijkbaar, met het rouwkleed daarover, boven den ingang van het graf gesteld wordenwaarna de baron van der Goes van Dirksland de aan de lijkstatie deelgenomen hebbende heeren, in naam van Z. K. H. prins Frederik, bedanken zal, voor de laatste eer, aan wijlen 11. K. H. mevrouw de prinses Frederik der Nederlanden bewezen. Van het oogenblik waarop de lijkstatie zich in beweging stelt, tot dat het koninklijk lijk in het graf geplaatst zal zijnzal elke minuut tc 's Gra- venhage en te Delft een kanonschol gelost worden. DERDE AFDEELING. Betreffende algemeene verordeningen. Alle rijtuigen tot den stoet behoorende, zullen aan den Boschkant, in hunne volgorde gerangschikt staan, zoo als bet programma zulks aangeeft, en zich daarheen begeven door de Kasuariestraat. De militaire magt begeeft zich mede op de haar aangewezen plaatsen. Alle klokken zullen, zoo te 's Ilage als te Delft, geluid worden, van des morgens negen ure, tot dat bet koninklijk lijk in het graf geplaatst zal zijn. Aan bet paleis van Z. K. II. zal eene eerewacht worden gesteldom de posten te bezetten, zoowel binnen, als builen het paleis, en verder al waar zulks noodig zal bevonden worden. Piketten cavalerie zullen in de stedenen langs den wegtot bewaring der goede orde medewerken. De commissaris van hel koninklijk graf zal zorg dragen, dat hetzelve geopend zij, en, nadat de begrafenis geschied is, wederom behoorlijk ge sloten worde. De heer hofraad Camp, intendant van het koninklijk domein Het Loo, belast met de intendance der koninklijke paleizen, zal zich met den com missaris van hel koninklijk graf verstaanomtrent de voorbereidende maat regelen, ter nederlating én plaatsing van het koninklijk lijk in het graf. Militaire wachten zullen aan de kerkdeur en bij het graf geplaatst wor den, van het oogenblik der opening, lot na de sluiting van het graf. De zorg, dat de kerk inwendig opgeruimd zij, en dat in dezelve behoor lijke orde heerscheis aan het stedelijk bestuur van Delft opgedragen. De stedelijke besturen van 'sGravenhage en Delft zullen zorg dragen, dat de stralen en plaatsen, langs welke de trein passeren moet, onbelemmerd blijven. Burgemeester en wethouders van 's Gravenhage zullen bij de barrière aan den Rijswijkschen weg de uitlogt van hel koninklijk lijk, en burge meester en wethouders van Delft, aan den ingang der stad, de aankomst van hetzelve bijwonen. De kamerheer-ceremoniemeester is met de hem toegevoegde aide-ceremo- niemeesters, belast met de handhaving der goede orde. De eerste stalmeester des konings is belast met het formerenin bewe ging stellen en doen ophouden van den trein, waartoe hij zich zal kunnen begeven ter plaatse, waar zijne tegenwoordigheid wordt vereischt, en hem twee wachtmeesters der cavalerie, als ordonnances, zullen worden loegevpegd. De groot-officieren en officieren des konings en der prinsenbenevens de staatsdienaren, zijn in groot costuum, met zwarte pantalons, en de mili taire officieren in groot tenue, in den rouw, volgens de dienaangaande ge geven voorschriften voor het leger. Alle liverijbedienden zullen in gala gekleed zijn, met eenen rouwband om den linker arm. 'sGRAVENHAGE. 19 December. Z. M. heeft goedgevonden den kapitein S. baron van Lyndenvan het 7dt reg. infanterie, op non-activiteit te stellen. De ministers van koloniënvan financiën en van oorlog zullen in deze week geen gehoor verleenen. In de zitting van de tweede kamer van heden zijn zeer langdurige eri ingewikkelde debatten gevoerd naar aanleiding van de interpellatie van den heer Kerstcns nopens het petitionnement der katholyken tot herstel der sou- vereiniteit van den Paus. De interpellant stelde Re vraag: wat hieromtrent de voornemens der regering waren. De minister van Muiken antwoordde dat de regering niet kon tusschen beide komen. Daarop heeft de heer Kerstens eene motie gedaan strekkende om te verklaren dat de regering zich niet mag onthouden stappen te doen. Deze motie werd door vele r. k. leden verdedigd, maar zij gaven den heer Kerstens in overweging haar in te trekken, ook om eene volgende regering niet te binden. De heer Kerstens heeft daarop zijne motie ingetrokken, waarop de heer Fransen van de Putte eeue nieuwe motie voorstelde, om te verklaren dat het de roeping van Ne derland niet is stappen te doen tot herstel der souvereinileit van den Paus. Ook daartegen hadden vele leden bezwaar, o. a. de beer Thorbecke. De heer Cremers stelde daarop de volgende motie voor: de kamer, goedkeurende de houding der regering, gaat over tot de orde van den dag. De heer Thorbecke verklaarde zich voor die motie. De discussiën liepen achtereen volgens over al die motién. Ten slotte werd de motie van den heer Fransen van de Tutte verworpen met 42 tegen 32 stemmen, en die van den heer Cremers aangenomen met 39 tegen 35 stemmen. Het Fad. komt nader terug op de zaak van het 21 jarig meisje alhier, en deelt eenige bijzonderheden mede. waarbij hare ouders in een minder onguu- stig licht voorkomen. De poging lot zelfmoord is niet bij de ouders aan huis gepleegd, en de ouders hebben ook hun huis nooit voor de dochter gesloten, maar weigerden slechts haar tijdens haar bevalling elders dan in bet gasthuis te laten verplegen. De dochter en haar minnaar daarentegen poogden aanhoudend geld te verkrijgen, om de eerste in staat te stellen hare bevalling op haar kamer af te wachten. Men schijnt het er verder voor te moeten houden, dat de poging tot zelfmoord, die trouwens van veel minder ernstigen aard geweest is, dan eerst werd berigt, evenzeer als het briefje, dat de ouders ontvingen en dat niet van het meisje, maar van den min naar was, slechts nieuwe pogingen geweest zijn, om de ouders te bewegen de dochter met geld te ondersteunen. IIUITKM..AM)SG11E BEMGTKN. ENCEL.IND. LONDEN18 December. Volgens den Observer is liet regeringsantwoord op de verklaring van graaf"von Bismarck betreffende Luxemburg verzonden. De regering zou in dal stuk erkennen, dat Pruissen het regt heeft zich van de overeenkomst omtrent de onzijdigheid van Luxemburg ontslagen te achteningeval die onzijdigheid door de Lnxemburgsche autoriteiten werd geschondenmaar de regering stelt hier tegenover dat, zelfs ingeval die schending was bewezen. Pruissen zonder toestemming der andere mogendheden nog met zou ontheven 4jn van de bij het traclaat aangegane verpügtingen. De regering hoopt ilat Pruissen eene vriendschappelijke schikking in deze zaak gemakkelijk zal maken en dat het zich zal onthouden van de toepassing der beginselen uitgedrukt in de nota van von Bismarck. De heer Goschenlid van het Engelsche ministerie en president van de Poor-Law-Board.heeft in de weezcnverpleging eene geheelc hervorming ge- bragt Bij besluit van 28 Nov. heeft de Poor-Law-Board aan al de locale armbesturen van het land de vergunning gegevenom de vveezen van 2 tot 10 jaar bij fatsoenlijke lieden van hun eigen gelool op het platteland tegen betaling van 4 shillings (48 stuivers) per week uit te besteden. De grootste voorzorgen zijn genomen tegen wreedheid: hel overnemen of ruilen van zulke bestedelingen is verboden: slechts twee kinderen mogen in hetzelfde huis worden opgenomen, terwijl ieder kind minstens eens in de zes weken door een lid der locale verplegings-commissie moet bezocht worden. Te Killucan, in hel Icrsche graafschap Wcstmeath, is weder eene agra rische misdaad gepleegd. Een pachter werd in zijn huis door een tiental ge- wapenden overvallen. Hij mogt echter zijn leven redden door de belofte dat bij een zeker stuk grond aan een zjjner onderpachters weder in bezit zon afstaan. VoWens berigt uit Catanea is het Engelsche vaartuig Psyche, aan boord hebbende de Engelsche geleerden die in Sicilië de zon-eklips komen waarnemenop die kust gestrand. De bemanning en de reizigers zijn gered. Italiaansche oorlogsschepen trachten de Psyche te bergen. Alhier is het berigt ontvangen, dat de telegraphische verbinding van Batavia met Penang over Singapore den 10d'° dezer lot stand is gebragt, en dat de onderzeesche telegraaph-kabel van Penang tot Madras thans wordt gelegd. Onder de studenten aan de hoogeschool te Edinburg hebben grove on- „ereldheden plaats gehad, omdat deze niet dulden wilden dat hunne vrou welijke collega's tegelijk met hen de lessen in de anatomie en chirurgie bijwoonden, daar. zooals zij beweerden, de tegenwoordigheid van vrouwen |i in de onlleedkamer aanleiding geeft tot verschillende gewaarwordingendie de aandacht der studenten'aftrekken. Zij'hebben hun toevlugt tot geweld genomea, ten einde de leden der zwakkere sexe buiten dc zaal te sluiten, waarvan het gevolg is geweest, dat aan vier studenten gevangenisstraf is opgelegd. Uit Versailles wordt aan de Times gemeld: Tot aanvulling der leeg- ten in de gelederen der Duitsche legermagt bestaande in weerwil van de inlijving der met October jl. dienstpligtig geworden manschappen, worden cr recruten uil üuilschland ontboden en ziet men dagelijks een aantal van hen aankomen. Die detachementen zullen waarschijnlijk een totaal van 150 000 man uitmaken, liet zijn allen jonge soldaten, niet tot dc landweer behoorende; zij worden gezegd vol moed en vertrouwen te zijn, maar niet tan zoo krachtigen ligchaamsbouw en zoo gehard gestel, als de thans in Frankrijk te velde staande linietroepen. De verlenging van het verblijf der

Leydse Courant | 1870 | | pagina 2