PER TELEGRAAF. SOIREE MUSICALE. Eene vrouw in Gloucestershire had zes kinderen van de beschuldigde ontvan gen, waarvan er thans nog slechts dén in leven is. blijkens een telegram uit Tientsin van 28 November zijn in de Chine- sche provincie Henan ernstige onlusten uitgebroken. Uit Shanghai wordt gemelddat men daar beducht is voor eene crisis in den handel. FKAÜ KK IJK. Men verzekert dat de heer Thiers aanhoudend aandringt op het uit schrijven van algemeene verkiezingen lot zamenslelling eener nationale volksvertegenwoordiging, welke met het bewind de verantwoordelijkheid voor de maatregelen tot 's lands verdediging enhet geval voorkomende voor het aanknoopen van vredesonderhandelingen zou kunnen deelen. Zelf gcene stappen lot eene staking der vijandelijkheden willende doen, zou het bewind gaarne zien, en uitdrukkelijk verlangen, dat de onzijdige mogend heden door hare tusschenkomst bij Pruissen eenen wapenstilstand bewerk ten, opdat Frankrijk door het houden van algemeene verkiezingen zou kun nen geraken tot de vestiging eener algemeen erkende regering, die aan de belegde conferentie over de zaak van de onzijdigheid der Zwarte zee zon kunnen deelnemen. Belangrijke bijzonderheden betrekkelijk de dienst der nationale garde werden dezer dagen in de lievue des deux Mondes medegedeeld; daarin wordt door eenen bekenden Franschen schrijver gezegd dat »de weerspan nigheid der nationale garde tegen de krijgstucht zonderling afsteekt bij de vaderlandsliefde der taal die zij voert, en dat de houding van maar al te vele bataillous. deels door dronkenschap, maar deels ook door onderschei den andere oorzaken, slecht is." -Men schrijft uit Havre: Hier zweren alle autoriteiten dat zij de veste tot den laalsten man toe zullen verdedigen, maar ondanks hun 60,0110 man en al hun snoeven, ben ik bang. dat wanneer de buitschers werkelijk ko men, de tegenstand nog jammerlijke!' zal zijn dan bij Rouaan. Al de boeren uit den omtrek komen in troepen tegelijk de stad binnenrukken, de boule vards zijn de verblijfplaats van koeijenschapen en varkens. Daar staan ook de wagens vol huisraad, en op den top van dit alles de eigenaars in persoon. De angst en de wanhoop zijn duidelijk op hun gelaat te lezen. ITALIË. Op den 8>lrn Dcc. hebben er te Rome tooncelcn van wanorde plaats gehad. Volgens verklaring van de regeriug in de kamer van afgevaardigden was het slechts eene vechtpartij van weinig beteekenis. Van de andere zijde wordt gemeld dat er bloed vergoten is en dat hel kabaal uitgelokt was door de revolutionaire partijom voor den Paus liet verblijf te Rome onhoudbaar te maken. PRIIIHSKN. BERLIJN, 16 December. De president en leden van den rijksdag hebben het navolgende beroep op de Duitsche natie gedaan: »De oorlog duurt voort. De winter is geko men. De jongste roemrijke zegepralen der Duitsche legers hehben het aan tal gewonden en zieken weder aanzienlijk vermeerderd. De middelen der vereenigingen tot het verstrekken van hulp zijn uitgeput. De natie mag de werken der barmhartigheid niet moede worden. Het Kersfeest, het feest der liefde en der vreugde, moet ook, onze broederen in het veld en in de ziekenzaal bewijzen dat de dankbare natie hen niet vergeet. Welaan dani, dat elke Duitsche familie, zij moge aanzienlijk of gering zijn, op den heili gen kersavond de voor ons strijdende en gewonde broeders en zonen gedenke. Dat in alle Duitsche landen de kersboom de trouwe harten herinneren, dat heden het eerst de zieke en gewonde krijgers moeten worden bedacht." Alle geschenken en bijdragen zullen onder anderen door het Duitsche centraal comité lot verpleging der Duitsche gewonden soldaten te Berlijn in ont vangst genomen. Van het oorlogstooneel zijn de volgende officiële berigten ontvangen: Afdeelingen Duitsche troepen hebben den 1 lden na een kort gevecht Beau mont ten westen van Evreux bezet. De voor La Fère verschenen vijand is teruggetrokken, tol Queqnes en Maves vervolgd wordende door eene afdeé- ling van den groothertog van Mecklenburg, welke den 1311'" omstreeks2000 vijandelijke marodeurs gevangen nam. Den I'D1*" zijn de Pruissen te Mont- médy binnengerukt, alwaar 65 kanonnen en 3000 gevangenen in onze han den vielenen 237 Duitsche krijgsgevangenenwaaronder 4 officierenbe vrijd werden. Belfort gaat voort met zich krachtig te verdedigen; de bezet ting doet vele uitvallen, liet boseh van Bosmont en het dorp Autelnans is door de onzen met verlies van 2 officieren en 79 man vermeesterd. De vijand verloor alleen aan gevangenen 1 officier en 90 manschappen. Volgens officiële opgaven zijn ruim 60 pCt. der gekwetsten reeds genezen en naar hun regiment teruggekeerd of bij de rcscrve-bataillons ingedeeld. Een Engelschc dame heeft een groot gouden kruis met daarbij behoo- reude halsketen doen vervaardigenbestemd voor de moeder of vrouw van den Pruissischen officier, die het eerste vijandelijke stuk geschut in dezen oorlog veroverd heelt. Zij heeft dat herinueringsteeken aan II. K. H. de kroonprinses van Pruissen doen toekomenen deze zal het aan de moeder van den nog ongehuwden luitenant Brandenburg doen toekomendie het eerste Fransche kanon bij Wörth veroverd heeft. De vesting Mainz heeft thans als het ware eene nieuwe voorstad ver kregen. Voor eene der poorten is eene nieuwe stad ontstaan, bestaande uit 80 groolc houten gebouwendoor Fransche krijgsgevangenen bewoond. Tot dus ver w oonden de 27.000 krijgsgevangenen op die plaats in tenten. In elk van deze houten gebouwen huisvest eene compagnie van 250 manonder bevel vaq een Pruissisch en 20 Fransche onderofficieren. De daken zijn met geteerd linnen overdekt; elk gebouw is van eenige kagchels voorzien. De Pruisische wacht heeft haar eigen gebouw, schildwachten omgeven op eenigen afstand de geheele houten stad, die bovendien door verscheidene kanonnen bestreken wordt. De bevolking van den Elzas, vooral in den Boven-Elzas, is nog zeer vijandig gezind; men vernielt nu hier dan elders den spoorweg, waarvoor geregeld de gemeente, op welker gebied zulks geschiedt, door een extra-op brengst wordt gestraft. Zoo betaalde Boekenberg dezer dagen voor dergelijk feit 2000 fr. én Dornach 2500 fr. Aan den anderen kant verneemt men dagelijks dal ambtenaren hunne betrekkingen neêrleggen, omdat zij niet langer de Duitschcrs willen dienen. De llamb. Horsen-Halte zegt uit goede bron de volgende opgaaf te kunnen mededeelen van den voorraad wapenen en ammunitie nu kortelings uit New-York naar Frankrijk verzonden. Van 3 September tot 17 Novem ber zijn afgeleverd 378,500 geweren en karabijnen, 45 miliioen en 4000 doozen patronen, 55 kanonnen, 5 Gatling-batterijen en 2000 pistolen. Wij vestigen daarop te meer de aandacht, zegt hel blad, omdat tot heden de aandacht der dagbladen uitsluitend gevestigd schijnt op Engelands uitvoer van wapenen naar Frankrijk en er, voor zoover ons bekend is, geene vertoogen deswege bij liet kabinet te Washington zijn ingediend. 's GRAVENHAGE17 December. De heden avond verschenen Staatscom, behelst het programma van de begrafenis van het stoffelijk overschot II. K. H. prinses Frederik. De begrafenis heeft plaats Woensdag, 21, twaalf ure. De koning en alle prinsen zullen daarbij tegenwoordig zijn. FLORENCE, 16 December. Men verzekert, dat prins Amedeus zich 19,len dezer te Spezzia zal inschepen om met het Spaansch eskader Carthagena te vertrekken. Twee Itaiiaansche vaartuigen zullen het ej eskorte uitmaken. BRUSSEL, 16 December. De Echo du Parlement meldt, dat 234 Fre sche militairen aan de Luxemburgsche grenzen door onze troepen zijn aait houden en naar Namen geleid. RIJSSEL16 December. Er is gevochten in de nabijheid van Alben Abbeville Geruchten omtrent een uitval uit Parijs zijn in omloop. De Echo du Nord zegtdat men spreekt over een omsingeling van 1', sailles, waar hel Duitsche état-major zou zijn opgesloten. Het blad wj schuwt echter het publiek tegen geruchten, welke de zaak der verdedij schaden, omdat de later volgende tegenspraak een ontmoedigenden imlt heeft. Toch gelooft men dat er iets gebeurd is, waarvan men met ongef nadere tijdingen tegemoet ziet. BERLIJN, 16 December. De kamer van afgevaardigden heeft de bon verdragen met de Zuid-Duitsche staten met eenparige stemmen en dei taire conventie met algemeene stemmen op één na aangenomen. LONDEN, 17 December. De Times meldt uit Versailles van gisteren, volgende: "De forten zwijgen. In de nabijheid van Versailles zijn de- dagen verscheidene moordaanslagen gepleegd. Belegeringsbatterijen wori gereed gemaakt. Een Fransch detachementdat plotseling voor Chateani was verschenen, werd gisteren teruggeslagen." Genoemd blad berigt voorts uit Berlijn van gisteren, dat de geruststelt ophelderingen, door de Luxemburgsche regering gegeven alle gevaar van: botsing doen verdwijnen. Daily News meldt uit Versailles, dat de Franschen alle belangrijke post, bezet hebben de linie van defensie doen vooruitkomen oostwaarts en gesel! op het schiereiland Laverrune en een batterij te Avrou geplaatst hebben. De Standard zegt: "Indien het waar is, gelijk men verzekert, dat 1- antwoord van lord Granville aan Bismarck betreffende Luxemburg verval in bewoordingen eensluidend met die van het antwoord aan Gortschata; dan zou het kabinet Gladstone Engelands afstand als groote mogendlii onderteekend hebben." BERLIJN, 17 December. In Duilschland is meer dan het vierdubbele drag der nieuwe Noord-üuitsche bondsleening geteekend, waarvan thaler obligatiën en 54 in steriing-obligatiën. BERLIJN, 17 December (Officieël). Versailles, 16 Dec. De vijand, gisten dezerzijds aangevallen, ontruimde heden Vendóine. Dijon, 17 Dec. Genen Goltz meldt van den 16ltD dat hij den vijand in eene sterke stelling nil Longeau, voor Langres, aangegrepen en in de vesting teruggeworpen ha De vijand, 6000 man sterk, verloor ongeveer 200 man, waaronder 64 ons kwetste gevangenen. Onzerzijds bedroeg het verlies 1 officier, die gewei werd, en ongeveer 30 man. FLORENCE16 December. Men verzekert dat het bijeenkomen der c« ferentie definitief beslist is. Zij zal te Londen bijeenkomen. Dl J ste nant (Nieuw sieraac Plaa van M INGEZONDEN. Met ingenomenheid vernemen wij, dat er in het begin van Januarij a weder eene Soirée Musicale zal gegeven worden door de heeren H. en waarvan de opbrengst zal strekken tot vergrooting van het grondkapitai van het Evang. Luth. wees- en oudeliedenhuis alhier. Tot dit goede doel hebben welwillend medewerking toegezegd: mejufvrom Louise Kiehl, chanteuse, mejufvrouw S. B.pianiste, de heer L. Lubecl van Hamburg, violoncellist, en de heer A. J. Wetrens. viool. Wij twijfelen dan ook niet, als men de namen dezer welwillende mede werkers gadeslaat, met het oog op het doel en de nood waarmede dat gesticht in de toekomst door de jaarlijksche vermindering der delijke subsidie wordt bedreigd, of eene algemeene deelneming zal de pogii gen van de heeren H. en S. met eene schoone uitkomst beloonen. B. L Gehouden Tei'kooping van onroerende goederen, in het Heeren-Logement aan den Burg, Vrijdag 16 December. Notaris J. A. Prun. Vijf partijen Wei- of Hooiland, gelegen onder de gemeente Soetermecr Sectie D, n°«. 77, 78, 79, 80, 218, tot en met 223, 504, 216, 217, 22422! 164,165,166, 167, 173, 162, 163, 168 toten met 172gecombineerd. Koop stermevr.de wede. A. Blussé de Jonge. 20575. Drie percelen Wei-of Hooi land gelegen onder de gemeente Oegstgeest en Warmondgecombineeri Opgehouden op 13450. Eene.partij Wei- of Hooiland, buiten de voor malige Rijnsburgsche poort, aan den Straatweg, onder de gemeente Oegst geest. Sectie C, n"", 530 en 533. Kooper H. Borgerding. 9425. voori'; De ZOO 1 zonde Gnl« Paj GE dienei het B VE negen dito word AKADEMIE-NIEUWS. PROMOTIE AAN DE LEIDSCHE HOOGESCHOOL. Den 17JtD December de heer J. C. Vollgrafif, geb te 's Gravenhage, in letteren, na openbare verdediging van zijn akademisch proefschrift; Studii palaeographica. ADVEltTOTlEiV Voor de vele blijken van deelneming, ons betoond bij het. verlies van o» geliefd jongste Kind, betuigen wij onzen opregten dank. F. PEEPERKORN. Leidex, 17 December 1870. J. M. A. PEEPERKORN, Possemeijei Aarlakderveen 16 December. Voor de vele bewijzen van belangstelling, ontvangen bij het overlijden van ons geliefd Zoontje, als later bij de beval ling mijner Echtgenoote van een doodenZoon, betuigen wjj. uitsluitend langi dezen weg. onzen harlelijkcn dank, C. GOEKOOP. N. J. GOEKOOP, Stokhi'vzs! geil dit gen Mai uit tati NU te bek «A J0I de voe P N. o/i

Leydse Courant | 1870 | | pagina 2