lUJITKNLANDSCUK lltëltlf.TKN. De minister van marine, de lieer Brocx, zegt dal hij op de bepaalde vra gen, die gedaan zijn, zou kunnen antwoorden dat liet eerste punt onwaar is en wat liet tweede aangaat, dat er geen tractaat gesloten is. Doch de interpellant zou waarschijnlijk daarmede niet tevreden zijn* en verdere bij zonderheden wenschen te kennen. En nu zegt de minister, dat er in het laatst van liet jaar lusschén de Britsche en de Nederlandsche regeringen onderhandelingen zijn gevoerd lot verzekering en regeling van verscheidene onderwerpen en dat daaronder ook behoort de afstand van de kust van Guinea. Ofschoon die onderhandelingen tot volkomen overeenstemming heb ben geleid, zijn zij nog niet in dien staat van wijzen, dat daarvan reeds mededeeling aan de kamer kan worden gedaan. De geachte interpellant zal derhalve moeten wachten tol dat, ingevolge de grondwet, een trac taat aan de goedkeuring der wetgevende magt zal worden onderworpen De licei van Sijpesleyn dankt den minister voor het gegeven antwoord en houdt zich ook volkomen overtuigd, dat deze niet meer kan mededeelen. Hiermede was ook deze interpellatie geëindigd. In de zitting van den lioogen raad van heden heeft de adv.-gen. mr. Karsehoom conclusie genomen in de zaak vail nr. J. J. van Angelbecktegen den staat der Nederlanden. Hij concludeerde ten deele tot niet ontvankelijk- verklariug van den eischer in zijne ingestelde vordering en anderdeels tot afwijzing daarvan. Uitspraak 27 Januarij. LIXGNBUBG, Uit Versailles wordt aan het Ie Arlon verschijnend dagblad l'Fcbo du Luxembourg geschreven: Naar men in liet hoofdkwartier verzekert, heeft de koning van Pruissen een telegram van prins Hendrik der Nederlanden ontvangen, waarin Z. M. dringend verzocht wordt om, alvorens te hande len. de ophelderingen van het groothertogelijke gouvernement af te wach ten. Ik twijfel er evenwel aan, of deze slap wel het gewensclite gevolg zal hebben, daar men hier wil welen, dat de annexatie van het groothertogdom in gemeen overleg met Engeland bepaald is, hetwelk daardoor bewerkt heeft, dat Duitscliland van zijne eisclien op een gedeelte van Lotharingen zal afzien. Men meent, dat de reis van den heer Odo Russell aan deze aangelegenheid niet vreemd is geweest. ËNCELAN». LONDEN15 December. De lord-mayor van Londen heeft een afwijzend antwoord gegeven op het door een duizendtal ingezetenen onderteekende verzoek om het stadhuis beschikbaar te stellen voor eene volksvergadering ter bespreking van Frank- rijks gesteldheid en van de middelen tot bevordering van het herstel des vredes. Een der bekwaamste liberalen van Engelandde heer Harrisonheeft in de dagbladen de redenen ontvouwd, welke hem en vele liberalen met hem van Prurssischgezind in hel begin van den oorlog thans Franscligezind ge maakt hebben. De Duitsche verdedigings-oorlogis o. a. zijn hoofdargument, is verkeerd in een verovcrings-oorlog met het uitdrukkelijk doel voortgezet* om den Elzas en Lotharingen te veroveren. Frankrijk verdedigt nu zijne haardsteden tegen vreemde legerbenden, die zijne regering pogen te verjagen. De Duitschers behoeven hun geboortegrond nu niet meer te verdedigenmaar vechten nu voor militairen roem en trachten een rijk te vestigen en te ver- grooten met het zwaard in handen. Een nieuw en grooter Brunswijk ver plettert de republiek. Langzamerhand is de tegenwoordige oorlog van karakter veranderd en waren de Duitschers een vrije natiedan zou men reeds sinds lang in Engeland en overal vernomen hebbenhoe eerlijke en vrijzinnige Duitschers dit zeiven gevoelen. De Times is van meening dat de koning der Nederlanden reeds sedert ecnigen lijd bekend was met het voornemen van Pruissen om het tractaat van 1867 op te zeggen, indien de Fransche consul in Luxemburg niet ver hinderd werd de ontsnapping van Fransche krijgsgevangenen gemakkelijk te maken. Verder zegt dit blad: «Engeland is niet in staat geheel alleen den vrede van Europa te handhaven en ongelukkig is het te betwijfelen of de mogendheden ons zouden ondersteunen. De Morning Post meent, dat de gedragslijn, die Engeland ten opzigte der zaak van Luxemburg heeft te volgenvan zeer eenvoudigen aard is. Hel heeft namelijk aan Pruissen slechts kennis te geven dat hel aan die mogendheid niet liet regt tot op zegging van het Londensch tractaat toekent. Als Engeland dit doet, zal Rusland vermoedelijk een voorstel doen tot eene conferentie te dezer zake. De aihj News is er voor dat de Luxemburgsche te gelijk met de Ooslersche quacstic zal behandeld worden. Nabij Barnsley heeft een verschrikkelijk spoorweg-ongeluk plaatsgehad. Op de spoorweglijndie daar Ier plaatse sterk bellende is, geraakten eenige goederenw agens van de trein los en terug rollende bekwamen zij spoedig zulk een vaart dat toen zij kort daarop met den opvolgenden passagierstrcin in botsing kwamen, de schok verschrikkelijk was; drie wagens van den pas sagierstrcin werden tot splinters, 12 personen bleven op de plaats dood, terwijl een groot aantal doodelijke wonden bekwam. F KA NI KR IJ K. De Parijsche dagbladen van 10 Dec bevatten de volgende van liooger hand ontvangen mededeeling: Er wordt eenige beduchtheid omtrent de voe ding van Parijs aan den dag gelegd; zij is geheel ongegrond. De staat kan in al de behoeften voorzien, zelfs nog langen tijd nadat de insluiting van Parijs zal zijn opgeheven. Het malen van het graan gaat hier nog niet zoo schielijk als noodig is; maar aan brood zal hier geen gebrek zijn. Volgens een voorloopig rapport van het bewind zou het Fransche leger bij de gevechten, die voor Parijs liebben plaats gehad, verloren hebben: aan dooden 72 officieren en 956 manschappen; aan gekwetsten 342 officieren en 4680 manschappen. De Moniteur zegt dat uit het oosten en westen aanhoudend versterkin gen aan de Fransche generaals worden toegezonden, ten gevolge waarvan eenige belangrijke punten onneembaar geworden zijn. Voorts worden Tl sterkingen toegezonden aan de beide Loire-legersdie vele gevechten met(j tegenover hen staande troepen tusschen Le Mans en Yierzon hebben. De Patrie klaagt over de zonderlinge keuze van militaire gezagvoerders welke soms door bet bewind wordt gedaanzij doet opmerken dat bekwat en ervaren militairen wegens aantijgingen of vermoedens van onkundige pj sonen ter zijde gesteld worden, en zij leidt daaruit af, als eenen in de te»(| woordige tijdsomstandigheden nuttigen wenk: «Neemt geene van die zaket waarvoor gij geschiktheid hebt, ter hand; wanneer er eene betrekkin; vervullen is en daarvoor een divisie-generaal wordt vereischtwordt zij eenen dagbladschrijver gegeven." Ta France verklaart dat een person# bewind, zooals thans door den heer Gambetta huiten Parijs wordt gevoed niet anders dan door gelukkige uitkomsten kan worden geregtvaardigd, vraagt wal hij als minister van oorlog heeft tot stand gebragt. Het at] woord is dat sedert Gambetta's komst te Tours het in'svijands magt zjjJ deel van het Fransche grondgebied nagenoeg twee malen zoo groot werd j het vroeger was; en de conclusie is dat Gambetta wel zou doen met zit] eenen regeringsraad toe te voegen. Deze raad zou dienen te bestaan uit leden van het wetgevend ligchaam die zich thans in vrij groolen getale Tours bevinden. -- In een schrijven uit Havre, uit eene Engelsche bron afkomstig, worj het volgende medegedeeld: Het leger, hetwelk bij Rouaan zoo schandeljj aan liet vlugtcn is geslagen, is hier in eenen toestand aangekomen, die ui te beschrijven is. Paniek is een le zacht woord om den toestand dier trJ pen uit te drukken; en daarbij is het een feit dat 9/10 van de manschapJ de Pruissen niet eens gezien hebben. Zij wachtten zelfs niet tot dat dezi nader kwamen. Er ontstond een gerucht dat zij omsingeld waren, waan liet geheele leger van 30000 man als een troep konijnen uit elkander sto# De vlugtwant een leruglogt kan het niet genoemd wordenvan Rouai herwaarts moet verschrikkelijk geweest zijn. De arme menschen moest! den langen weg van 70 Engelsche mijlen, te voet, zonder eenig voedi en bij felle vorst en sneeuwafleggen. Velen zijn onderweg van 51 brek omgekomen. Die, welke te llonfleur aankwamen, waren meer dos dan levend; zij konden naauwlijks staan en bij een groot aantal waren voeten met etterende wonden bedekt. Langs den geheelen weg herhaal zich telkens het gerucht dat zij door de gevreesde uhlaijen vervolgd werdet hetgeen telkens nieuwen schrik onder de vlugteuden verspreidde. Van Hoi fleur werden zij in aken en stootnbooten herwaarts overgebragt; een dot en door gedemoraliseerde hoop van troepen, die alleen door den schrik v« nietigd was. Hier zweren de autoriteiten bij al wat heilig is, dat zij stad tot den laalsten man zullen verdedigenmaar met zulk eene bezettii is het zeer te vreezen dat, wanneer de Duitsche troepen eenen aanval mo ten ondernemen, de zaken geen beteren loop zullen hebben dan te Rouaai Onder de barbaarschheden, die op rekening der Duitschers zijn gestel is, dat zij in het paleis van Fontainebleau kostbare schilderijen tot schijn bij hunne schietoefeningen hadden gekozen. Dit door den Moniteur Vnii medegedeelde bcrigt is door de intendance van het kasteel bepaald gelo?». straft. Deze verklaart, dal door de Duitsche krijgslieden zelfs niet aan «es enkel kunstwerk of voorwerp van waarde geraakt is." De soldaten hebbf zich enkel van de op het paleis aanwezige dekens en matrassen meeste gemaakt. SPANJE. De republikeinsche partij, of althans een gedeelte daarvan, schijnt voot nemens in de verkiezing van den hertog van Aosta niet te berusten, ma; zich des noods met geweld daartegen te verzetten. Dit wordt opgemaal uit eene proclamatie, hier en daar, ook in het zuiden van Frankrijk, deze dagen verspreid, waaronder staat: «Voorloopig bewind der Spaansche bliek." Daarin wordt door dat zoogenaamde bewind de doodstraf uitgil sproken tegen al die corles-leden, welke hunne stem op den hertog vij Aosta hebben* uitgebragt. PRUISSEN. BERLIJN, 16 December. De Staats-/Ins. deelt het volgende berigt mede uit Versailles, van Dec.Sedert vier dagen heersclit aan de voorposten van Parijs weder vol maakte stilte. Hoe verlangend men gedurende de laatste week in het hoofi kwartier ook uitzag naar berigten uit Parijs, heeft men toch geene tijdinj kunnen ontvangen'aangaande den indruk, dien de laatste misluktepoginget van uitval in de hoofdstad gemaakt hebben. AI wat men tot dus ver nis zekerheid weet is, dat de opperbevelhebber, die den Iaatsten uitval gelei! heeft, de generaal Ducrol, heeft verkozen na den terugtogt zijner troept! niet binnen de hoofdstad terug le keeren, maar in de buitenste enceinte blijven. Bovendien heelt liet zich bevestigd dat in sommige forten, zoo ai die van Issy, Vanvrcs en Mont-Valérieneen aantal kanonnen weggenome en nader bij de omwalling der stad gebragt zijn. Overigens blijft gesteldheid van zaken in Parijs voor het insluitende leger voor het ooget blik met eenen sluijer bedekt, daar sedert de groolc bewegingen der F» sche troepen, die den 28,len November begonnen, geene Parijsche dagblada hier aangekomen zijn. De heer Wachenhusen schrijft' uit Versailles aan de Köln. Zeit. het fort Mont-Valérien heeft men waarschijnlijk een nieuw ver dragend stal opgesteld; de kogels die daarmede gevuurd werden vielen tot op 1500schri den van liet huis van prins Karei te Versailles. Waarschijnlijk is dit eet modelstuk, dat door meerderen zal worden gevolgd. De wijze, waarop Parijsche autoriteit onzen laalsten parlementair behandeld heeft, moet 1 koning onaangenaam hebben aangedaan; en waarschijnlijk zal dit ten volge hebben dat de Duitschers zich tegenover Parijs wat krachtiger zuil» doen gelden. Intnsschen kan de oorlog nog langen tijd duren. Wannes de Fransehen het nu bepaald zoo wiliendan worden langzamerhand provinciën door ons bezet, het geheele land wordt uitgezogen, en Franl rijk wordt tot een toestand van de grootste armoede en hulpeloosheid gi

Leydse Courant | 1870 | | pagina 2