BIJVOEGSEL, behoevende lot de Leidsche Courant van Maandag ó2 December d&70, N°. 292. n ca Eergisteren is in eene daartoe gehouden vergadering het bestutir benoemd van de alhier nieuw opgerigte liedertafel Euterpedie zich schaart onder de banier van de in 1846 opgerigte liedertafel Euterpe, welke later zich ver- eenigde met de onderwijzers-zangvereeniging Euterpe en, eenige weken ge leden werd ontbonden. Als directeur der nieuw opgerigte liedertafel Euterpe is benoemd de heer van der Vliet, hoofdonderwijzer alhier. liet getal der in het Werkhuis alhier opgenomenen bedroeg gedurende deze week dagelijks van 153 lot 191 volwassen personen en 54 tot 77 kinderen. Gedeputeerde staten van Zuidholland hebben bij besluit van 6 dezer be paald, dat de jagt op klein wild in deze provincie is gesloten op Zaturdag den 31sten December e. k.met zonsondergang, met uitzondering van het in art. 15, sub lett. g dier wet, bedoeld jagtbedrijf van het vangen van bosch snippen met laat-, roer- of valflouwen, hetwelk blijft toegelaten tot en met den 31stc" Maart 1871. Volgens mededeeling van het ministerie van financiën is dc telegrafische gemeenschap van Havre en verder met geheel zuidelijk Frankrijk afgebro ken. Alleen voor het noordelijk gedeelte van Frankrijk kunnen nog berigten worden aangenomen. -- De taal- en letterkundige afdeeling der kou. akademie van wetenschap pen te Amsterdam zal Maandag aanst. aldaar eene gewone vergadering houden. - Bij de Ned. herv. gemeente te Warmond is tot predikant beroepen d!. Osti, pred. te Hattèm; bij die te Pouderoijen ds. Niemeijer, pred. te Din- teloord; bij die te Dirksland ds. Teljer. pred. te Ilillegersberg; bij die te Ingen ds. van Woudenberg Hamstra, pred. te Molenaarsgraaf; bij die te Ooltgensplaat ds. Ormel, pred. te Loon op Zand; bij die te Ilerkingen d'. Adriani, pred. te Bahr en Lathum; bij die te Arncmuiden d». Verhoed, pred. te Charlois; bij die te Montfoort ds. Koster, pred. te Nijkerk; bij die le Abcoude ds. Richard, pred. te Breda; bij die te Eemnes-binncn ds. Kool, pred. te Bunschoten; bij die te Leur ds. Remy, pred. te Renswoude. Door wijlen jhr. A. J. van de Poll is aan de diaconie der herv. ge meente te Velzen eene som gelegateerd van ƒ1000 en aan de kerkvoogdij aldaar 500; door wijlen mej. B. Wijgers Schoonhoven is aan de diaconie te Workum eene som van ƒ1000 gelegateerd, Het l'lr. D. deelt het volgende mede, onder het opschrift: «Schande- j lijk feit, door een ambtenaar der justitie gepleegd?": Baron de Bieberstein, officier van justitie te Eindhoven, berigt, dat Zondag 27 Nov. vier Fransche krijgsgevangenen, drie opperwachtmeesters bij de huzaren en een huzaar, uit de vesting Wezel gevlugt, door den burg. van Heeze in handen van ge noemden officier van justitie werden gesteld. De ongelukkigen waren zoo uitgeput, dat zij op een kar moesten vervoerd worden. De officier van jus titie liet hen verzorgen in het huis van arrest, gaf bevel dat men hen, daar zijom zich voor de Pruissen te verbergen7 nachten slapeloos hadden door- gebragt, goed moest laten uitslapen, dat zij voor hun vertrek warme spijzen ..moesten erlangen, terwijl de afd. van 't ltoode Kruis, die dit een cn ander I bekostigde, hun nog reisgeld gaf; ten slotte was de last van den officier van justitie, dat de ontvlugte krijgsgevangenen, volgens hunne begeerte, naar Achel over de Belgische grenzen moesten worden gevoerdmaar niet aan de Belgische autoriteiten overgeleverd, llij bezocht hen 's avonds nogmaalsen beloofde ten stelligste, dat zij naar België en niet naar Pruissen zouden ge bragt worden. Dienzelfden avond komt echter de Ist6 luit.arr.-kommaudant der kon. marechaussee te Eindhoven, uit Oirschot; hij verneemt den last van den officier van justitie, maar beveelt, dat de krijgsgevangenen den volgen den morgen naar Prnissea moeten vervoerd worden, De officier van justitie vernam eerst later, dat de l5le luit. tegen zijne bevelen had gehandeld; de cipier had gemeend, dat de officier van justitie van gevoelen was veranderd! De officier van justitie de Bieberstein beklaagt er zich in de IV. Br. Ct. over, dat de hulpofficier alzoo tegen zijne bevelen handelde, dat hij hem in jij de oogen der vier Franschen als een verraderlijk sujet heeft doen voorko men; hij heeft zijn beklag gedaan bij den proc.-generaal van Noord-Brabant. Wij laten daar, of de hulp-officier van justitie, hier de lsle luit. der maré chaussee, zijne bevoegdheid heeft overschreden, door tegen de bevelen van den officier van justitie te handelen; maar wij vragen, als het bovenver melde juist is, en de gevangenen tegen hun wensch weder aan Pruissen zijn overgeleverd, wat van hoogerhand tegen den man zal gedaan worden, die de omnensclielijkheid heeft, krijgsgevangenen, die onlvlugt waren, als mis dadigers te beschouwen en legen hun wil naar Pruissen te doen vervoeren. Men schrijft uit Rotterdam aan het tlbl.De massa's goederen, die bier aankomen en door gebrek aan vervoermiddelen hier moeten verblijven, zijn zonder voorbeeld. Bij de Rijnspoor moet men weken vóóraf schriftelijk aanvrage doen om ruimte, en hel is dan nog bij uitzondering als er eenige Quantiteit van één huis medegaat, terwijl in den.regel slechts ijlvraeht-goede- ren worden aangenomen. De schipperij naar boven maakt ook goede zaken, daar ligters, door sloombooten gesleept, dubbele vracht en meer bedingen, cn de stoomboolen tot zelfs 200 pCt. verhooging vorderen. Pakhuis- cn zol derruimte wordt steeds sehaarscher en groote hoeveelheden koopwaren ver blijven weken op den wal. Te Brielle is uit eene wel, die door bewoners van verschillende huisjes gebruikt wordt, hij het scheppen van water het lijkje van een pasgeboren bind opgehaald. Een meisje, dat vermoedt wordt de moeder te zijn van liet kind, moet reeds in verzekerde bewaring gesteld zijn. t Bj «s 11 tHt I ver eld m 1, Ti •u 11 ct 61 It - t hap« 215 2« 81: 1181 21 61 641 73 7a!i Mil 281 Cov) Het prov. gcregtshof in Gelderland heeft uitspraak gedaan in de z3ak van het vroeger vermelde tweegevecht. Het heeft de feiten als bewezen aangenomen ten opzigte van den eersten en de vier laatste beschuldigden, na voorafgaande verwerping van de opgeworpen exceptie van onbevoegdheid. Be eerste beschuldigde, de kapitein D. 11. C., is veroordeeld tot eene cellu laire gevangenisstraf van zes maanden; de vier laatstcn, de secondanten, tot gelijke straf voor drie maanden; de tweede beschuldigde,'baron v. S. is vrijgesproken. De vijf veroordeelden zijn tegen deze uitspraak in cassatie gekomen. Te Willemsoord is Woensdag 11. de woning van den kolonisten-vrijboer F. Rusch geheel afgebrand. Door de hevigheid, waarmede het vuur toenam, kon van den inboedel niets gered wordenterwijl nog bovendien de geheele oogst, een koe, drie schapen en een varken verbrand zijn. Alleen aan de tegenwoordigheid van geest van een jeugdigen knaap, die bij het ontwaken den brand ontdekte en spoedig zjjne jongere broertjes en zusjes uit de wo ning droeg, is het te danken, dat Rusch en zijn gezin er levend uit zijn gekomen. Men meldt uit Leeuwarden: Als een bewijs hoe spoedig sommige zaken kunnen worden afgedaankan dienendat het op den 1 lden dezer een jaar geleden is dat de Vrouwenpoortsbrug alhier in stukken is gespron gen en nu daar ten plaatse van eene nieuwe brug nog geen spoor te vin den is. Een rond jaar is de stad aan die zijde voor rijtuigen gesloten ge weest en nog weet men niet, hoe lang zulks nog zal voortduren. De schade, door sommige ingezetenen, bewoners van die zijde der stad, thans een geheel jaar geledenmoet nog al aanzienlijk zijn. Een kapitein der infanterie, te Bergen-op-Zoom in garnizoen, is sedert 24 Nov. van een hem verleend verlof niet teruggekeerd. Bij zijne familie zouden berigten zijn ontvangen, volgens welke hij, met achterlating van vrouw en kinderen, naar Amerika zou zijn vertrokken. Volgens berigt uit Batavia van 24 Nov. zijn aldaar aangekomen de volgende schepen: Friso, kapt. Mulder; Pauline Constance Eleonore, Kuyper; Senior, van Det; en vertrokken de schepen: Bato, kapt. Kramer; Burgemeester van MiddelburgHoek; Catharina Elisabeth, Brakke; Ilen- drika, Bus; Jacob Roggeveen, Vos van Marken; Nieuivland't Hoen; PassaroeangHollanders; Soerabaija Packet, Olivier. 'sGRAVENHAGE, 10 December. Tot plaatsvervangend kantonregter te Doetinchem is benoemd de heer J. F. de Vroom, notaris te Zelhem. De scheepsklerk W. A. le Rutte wordt met 1 Jan. geplaatst op het wachtschip te Willemsoord. Den officier van gezondheid 3de kl. C. II. de Kruyff, van het reg. veld artillerie, is een buitenlandsch verlof toegestaan tot het verleenen van hulp aan gekwetste militairen in het buitenland. De ministers van justitie en van koloniën zullen in de volgende week geen gehoor verleenen. Heden middag is in de residentie aangekomen Z. D. H. prins von Wied-Wied. Z. D. H. was in rouwgewaad cn werd aan het station verwel komd door II. K. 11. prinses Marianne, alsmede door verschillende hceren der hofhouding van Z. K. H. prins Frederik. B UIT E N L A NI) SC IIE BERIGTEN. ENGELAISD. LONDEN9 December. In de alhier gehouden vergadering van aandeelhouders der Peninsulair en Oriental stoomvaart-maatschappij werd door het bestuur medegedeeld dat het nog onraadzaam achtte gebruik van het Suez-kanaal te maken dewijl deze weg nog niet in zulk eenen staal was dat er op de stipte en tijdige overkomst der Indische brievenmalen volkomen staat was te maken, dat het regelmatige vervoer dier brievenmalen over Brindisi denkelijk over veertien dagen zon aanvangen, dat de maatschappij ten gevolge van den oorlog in eenen niet zeer bloeijenden staat verkeerdemaar evenwel over dit dienstjaar een dividend van 7 pCt. kon uitkeeren. FRANKRIJK. Toen vorst Gortschakoff zijne bekende verklaring betreffende het trac- taat van 1856 aan het te Tours gevestigde bewind deed mededeelen, voegde hij daarbij o. a. deze opmerking: De oorlog van 1854 en het verdrag van 1856 waren de eerste stappen op den weg eener bemoeizieke staatkunde, die al de Europesche aangelegenheden op losse schroeven gesteld en tot zoo jammerlijke gevolgen geleid heeft. Welke regering ook ten slotte in Frank rijk moge worden gevestigd, zij zal het als hare taak en pligt moeten be schouwen, de door een zoo verderfelijk stelsel geslagen wonden te heelen. Sedert geruimen tijd heeft het bewind te Parijs er zich over te be klagen dat meisjes van den demi-monde door de Pruissen als spionnen worden gebezigd. Men verzekert, dal een generaal, die ten westen van Parijs het bevel voert, zich genoodzaakt heeft gezien twee of drie meisjes van slechte zeden te doen fusilleeren, omdat zij er zich toe leenden den Pruissen als spionnen te dienen. Naar men uit Havre meldt hebben de ontvanger-generaal en de directeur der bank te lloitaanvoor dat die stad door den vijand genomen werdde geldswaardendie aan hen waren toevertrouwdte Havre in veiligheid ge bragt. Een aantal inwoners van Rouaan zijn naar Havre gevlugt. Een aan zienlijke krijgsmagt rukt tegen die plaats op. De republikeinsche autoriteit verklaart, dat er weerstand moet worden geboden. ITALIË. Daar nu ook de herstemmingen voor de kamer van afgevaardigden zijn afgeloopenkan omtrent de verkiezingen gezegd worden dat de gemagtigde partij de overwinning heeft behaald. Vele van de meest bekende en in vloedrijke leden van de oppositie zijn ditmaal niet herkozen. In Rome heb ben de vijf candidaten van de gematigde partij, zoo niet bij de eerste stem ming, dan toch bij de herstemming, de meerderheid verkregen. De minister van oorlog, generaal Ricolli, heeft bij gelegenheid der alge- meene verkiezingen, in eene toespraak tot zijne kiezers te Novara, de nood zakelijkheid eener reorganisatie van het Italiaansche leger doen uitkomen en verder gezegd: "Dit kan ik u verzekeren, er zal geen stap achteruit worden gedaan; mogt iemand ons Rome weder willen ontnemen, dan zal

Leydse Courant | 1870 | | pagina 5