LEIDSCHE COURANT. DONDERDAG 8 DECEMBER. ST ADS-BER1G T EN. 1870. N". 289. De Courant verschijnt dagelijks, Zon- en Feestdagen uitgezonderd. De prijs der Courant is per vierendeel jaars ƒ3.franco p.p. f 3.50; met het Verslag der Handelingen van den Gemeenteraad f 3.35, franco p. p. 3.83. IJ et verslag afzonderlijk is verkrijgbaar voor 2.50 'sjaarsf buiten de cxpeditickostcn. Afzonderlijke nommcrs der Courant zijn verkrijgbaar voor 5 Cents, franco p. p. 6 Cents. De prijs c!er Advertentiën is van 14 regels f iedere regel meer 25 cents. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN, Gezien art. 12, 2C alin., der Verordening van 2 .1 al ij 1866 (Gemeenteblad i 22) en art. 8, 2e alin., der Verordening van gelijke dagteekening (Ge- [êenteblad n». 25); Doen te weten, dat voor de openbare seliolen voor meer uitge reid lager onderwijs, tot liet laten inschrijven van nieuwe lerllngenwaarvan bij onderzoek blijkt dat zij het onderwijs op eene Ir reeds bestaande klassen kunnen volgen, gelegenheid gegeven wordt: voor die der le klasse, voor jongens, aan het schoolgebouw aan de Aalmarkt; voor die der lc klasse, voor meisjes, aan het schoolgebouw aan de Boom- arkt; voor die der 2e klasse, voor jongens, aan het schoolgebouw in de F ie tskei kslraat voor die der 2C klasse, voor meisjes, aan het schoolgebouw op de Brcé- mat; en wel van den 5d|,° tot en met den 17dl" December e. k., dagelijks (de iinlag uitgezonderd), des voormiddags van half negen lot negen urenen op oensdag en Zalurdag, daarenboven, van tumalf UA twee uren des namiddags. En geschiedt hiervan afkondiging door plaatsing in de Leidsche Courant. Burgemeester en Wethouders voornoemd, v. n. RRANDELER, Burgemeester. Leiden, 1 December 1870. v. PU.TTLAMMERSecretaris. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN, Gezien de adressen om vergunning tot het houden en mesten van één meer varkens, als van: a. Dieter Johannes Hasselbach, timmerman, in n tuin van zijn huis aan de Oostdwersgracht, wijk V n°. 542; b. Frede- kJohannes van Beukeiung, metselaar, op het erf achter zijn huis op het ivendaal, geteekeud wijk II n°. 354; Gelet op art. 224 der Algemeenc Polieieveroi'dening van 24 October 1867 iemeenteblad n°. 12); Doen te weten, dat tot het hooren der eigenaars en bewoners van de naast gelegene en belendende pandenten opzigte der informatiën de commodo incommodo, door Burgemeester en Wethouders zal worden gevaceerd p liet Raadhuis dezer Gemeente, op Maandag den 12dcB December aanst., voormiddags te e//urenzullende de belanghebbenden verpligt zijn luinne •zwaren tegen die verzoeken op dien lijd in te brengen, terwijl, bij ver- sim daarvan, zij gehouden zullen worden zich tegen de inwilliging niet te ebben verzet. Burgemeester en Wethouders voornoemd, v. d. BRANDELER, Burgemeester. Leiden, 7 December 1870. v. PUTTKAMMER, Secretaris. HI.NN E N L A N DSC 1E BK DIG T E N LEIDEN, 7 December. De minister van binnenl. zaken heeft goedgevonden le bepalen, dat de aarlctterzoowel bij den ijk als bij den herijk, gedurende het jaar 1871 bezigen, zal zijn de letter C in den gewonen drukvorm schuin gesteld; h te bevestigen zijne beschikking van 21 Dec. 1869, houdende bepaling van tt merk van het kantoor, waar de eerste stempeling heeft plaatsgevonden, oor het ijkkantoor te Leiden bestaat dit merk ui! het cijfer 7. - Naar wij vernemen zullen in de vergaderingen met dames der Hol- mdsche maatschappij van fraaije kunsten en wetenschappen alhier gedu wde dit lecssaizoen nog optreden de hh. A. J. de Bull en W. J. Hofdijk, on Amsterdam; Gerard J. Spoor, van RotterdamF. Ilaverschmidt. van Schic- R. Koopmans van Boekercn, J. M. E. Derckscn en D. F. van lieyst, Ihier. -- Op den 14den dezer zal het vijftig jaren geleden zijn dat de heer dr. L. van Praag zijne loopbaan als geneeskundige alhier aanving. Gisteren avond had in hel lokaal de Baaihal een echt kinderfeest laats. Ruim drie honderd kinderen van de verschillende particuliere en penbare scholen voor on- cn minvermogendendoor de Leidsche Verceni- ing lol bevordering van geregeld schoolbezoek uitgenoodigdwaren aldaar ereenigd en verlustigden zich in liet bewonderen van de wezenlijk aardige oocheltoeren van den bekenden hofmcchanicus den heer D. T. Ramberg. Zijne [eestige opmerkingen en gepaste wenken, geheel in den kindergeest, verwek- tn niet alleen de algemeene lachlust, maar stemden ook geheel overeen iet hel doel der feestviering. De vreugde sleeg ten top toen vervolgens ene tombola menig leerling in de gelegenheid stelde, of een boekje of Kn St. Nicolaasman magtig te worden. Ook de chocolade en krentebrood «as regt welkom; tfien behoefde waarlijk de kleinen niet uit te noodigen hun deel te ontvangen. Het was een genot al die vergenoegde gezig- len te zien, toen hij het verlaten van het lokaal nog eene algemeene uil- deeling van St. Nicolaas-gebak werd gehouden. Deze avond zal hnn lang in het geheugen blijven. De vereeniging, die dit feest gaf, ga sleeds voort met niet alleen door belooningen, maar ook langs andere wegen liet getrouw schoolgaan der kinderen le bevorderen; zij werkt dan zeker in het belang van allen. Gedeputeerde staten van Zuidholland hebben aan ile gemeentebesturen tabellen toegezonden betrekkelijk de statistiek van het lager onderwijs en eenige voorschriften medegedeeld omtrent de invulling dier labellen. Men verneemt dat de voorraad der gedrukte lijsten voor de loterij ten behoeve van het ltoode Kruis alleen nog maar voldoende is voor 'sGraven- liage. waar zij gisteren het licht hebben gezien. De verzending van die lijsten naar andere plaatsen zal eerst na eenige dagen kunnen geschieden. Volgens een door het D. v. 'a Gr. ontvangen berigt, zoude tegen het begin van Januarij het aan de Kust van Guinea gestationeerde Nederland- sche oorlogschip retourneren, medebrengende den gouverneur Nagtglas. daar de kust tegen dat tijdstip door de Nederlanders verlaten en aan het Iingel- sche gouvernement zou worden overgegeven. Ilel blad deelt dit berigt ech ter onder de meest mogelijke reserve mede. Een gedeelte van het in October 11. nit Saarbmcken teruggekeerd per soneel der Haagsche afdeeling van het Roode Kruis, bestaande uit vier verpleeg sters en drie verplegers, zal zich, onder geleide van den heer en mevrouw Verluisnaar Bordeaux begeven. Uit Leeuwarden meldt men dat de aldaar gevestigde afdeeling van het schoolverbond, die steeds hare werkzaamheden onvermoeid voortzetzich reeds in gunstige uitkomsten mag verheugen; althans is, naar men verneemt, het getal kinderen, dat in die gemeente de scholen bezoekt, in den laatsten tijd aanmerkelijk toegenomen. Dit toch meent men aan de bemoeijingen van genoemde afdeeling te kunnen toeschrijven. 's GRAVENHAGE. 7 December. Tot substituut-griffier bij de arrond-regtbank le Assen is' benoemd de heer mr. C. D. W. Pape, thans kantonregter te Cortgenc, en lot kanton- regter le Eist de heer mr. M. van Trojen van llulst, thans regter in de arrond.-regthank te Hoorn. Op gisterenden voor Neèrlands vorstenhuis steeds onvergelelijkcn geboortedag van wijlen Z. M. Willem II, heeft ons dierbaar stamhuis een lang gevreesde slag getroffen. Oranje is in diepen rouw gedompeld en door het gansche volk, in alle standen en kringen, zal die rouw mede worden gevoeld en gedeeld. De ligte flikkering van beterschap, die men dezer dagen in den toestand van H. K. II. mevrouw prinses Frederik der Nederlanden met blijdschap meende te mogen opmerkenheeft helaas slechts korlelijk aangehouden. In den namiddag namen zorgwekkende verschijnselen dermate toe, dat men begreep hiervan aan HD. gemaal prins Frederik, die zich als gewoonlijk reeds naar de residentie had begeven, daarvan ijlings berigt le moeten zenden. Z. K. II. spoedde zich op ontvangst der tijding onmid- delijk naar het huis de Paauwwaar dit vorstelijk gezin in den laatsten tijd zijn verblijf hield. De laatste oogenblik was nog niet geslagenmaar toch was IID. geliefde gemalin reeds stervende. Zij bezweek kort daarop, zacht en kalm, gelijk haar gansche ziekbed daarvan het kenmerk gedragen heeft, omringd door hare dierbaarste betrekkingen, waaronder hare oudste dochter, H. M. de koningin van Zweden en Noorwegen, in de jongste week, gelijk men weetherwaarts gereisd. II. K. H. prinses Frederik der Nederlanden was geboren den l5'™ Februarij 1808, en eene dochter van koning Frederik Willem III en koningin Louisa van Prnisseu naar welke edele vorstin H D. genoemd werd (Louisa Augusta Wilhelmiiiq Amalia). Zij was de jongste zuster des tcgenwoordigen konings van Pruissen; IID. oudste zuster is de weduwe van den groothertog Paul Frederik van Mecklenburg-Schwerin. Zij was den 21 st,,° Mei 1825 in het huwelijk getreden met prins Frederik der Nederlanden: een echt, welks hartelijkheid, innige overeenstemming in inziglen en gevoelens van alge meene bekendheid zijn. Edele levensgezellin van prins Frederikedele dochler eener onvergetelijke moeder, was het der overledene een lust wèl te doen, zonder ophef, eene godvruchtige berusting te toonen onder alle beproevingen, vorstinne, de schoonste kroone le zoeken in lmisselijke echt-Ncderlandsche deugden. Is het wonder dat Neèrlands volk haar, gelijk haren geëerbiedigden gemaal, hoogschatte cn lief had, dal Nederland met

Leydse Courant | 1870 | | pagina 1