HUITEJiLAMlSCUE MCMGTEiN. PEK TELEGRAAF. Ook heeft de minister aan een aantal opper-, hoofd- en verdere officieren magtiging verleend, het cijfer in het vroeger aan hen uitgereikt onderschei- dingsteeken voor langdurige Nederlandsehe dienst als officier te doen ver wisselen. Ilet prov. geregtshof in Zuidholland heeft heden uitspraak gedaan in de jl. Dingsdag behandelde zaak betreffende gewelddadigheid en beleediging van bedienende beambten in de waarneming hunner bediening. Het vonnis der reglbank te Leiden is door het hof vernietigden den Rijnsburgschen ar beiders zijn respectivelijk 1 maand en C weken cellulaire gevangenisstraf opgelegd. E .V E I- ,V ES, LONDEN, 5 December. Te Birmingham is in eene talrijke volksvergadering besloten te verkla ren dat er voor Engeland geenszins reden tot oorlog gelegen was in Rns- lands verklaring betrekkelijk de Zwarte zee, maar dat deze zaak aan het oordeel van een Europeesch congres onderworpen behoorde te worden. De in 1865 gelegde telegraaphkabel tusschen Engeland en Noord-Ame- rika is sedert 30 November, en die van 1806 sedert 6 October jl. bescha digd en onbruikbaar. De telegraphische gemeenschap tusschen Europa en Amerika kan thans enkel worden aangehouden met den Fransch-Atlanti- schen telegraaphkabel, die gebrekkig werkt. Er is thans vooruilzigt op eene nieuwe onderneming tot telegraphische verbinding van Engeland en de Vereenigde Staten, met een betrekkelijk klein kapitaal en met een lager tarief van seinkosien voor het publiek. Aan de Times wordt uil Shanghai dd. 8 Nov. getelegrapheerdEr is in Mongolië een Tartaarsche opstand uitgebarsten; 20000 opstandelingen zijn in aantogl naar Urga en Fliasutai. Dertig stukken geschut en 1000 geoefende soldaten met Russische geweren voorzienvertrokken van Kalgan. IRAN HU IJ H. Dezer dagen zijn te Monipellier de verordeningen van het nieuwe ver hond van liet zuidwesten afgekondigd. Die vereeniging van roode republi keinen verklaart den oorlog in de eerste plaats aan de keizerlijk-gezinden en andere zoogenaamde reactionairen, en verder aan verscheiden gevestigde en algemeen geëerbiedigde instellingen der maatschappij. Voorts wil het burgerlijke commissarissen met ruime volmagt zenden naar de legers te velde en naar de belegerde steden. Te Lyon heeft men uit Troyes berigt ontvangen, dal de bevolking dier stad voornemens was geweest, zich tegen de Pruisscn te verdedigen, en dat men daartoe reeds begonnen was met liet opwerpen van aarden wallen. De gemeenteraad had evenwel de volvoering van dit voornemen belet en parlementairen naar den aanrukkenden vijand gezonden. De eige naar van een der restaurants van de stad. die de tafel van prins Fre'derik* Karei voorzien had, was naif genoeg, dien bevelhebber eene rekening van 3000 fr. aan te bicden, doch was door den prins naar den slads-betaal- meester verwezen. - De Siècle zegt: De gewezen volksafgevaardigden van het gevallen be wind, regter centrum en linker centrum, vereenigen zich allengs in groe pen naar gelang de afloop der crisis nadert. Zou het niet voor het bewind der republiek mogelijk zijn, zich tegen hunne misdadige ondernemingen te verdedigen 1' II l'ISS E X. BERLIJN, 5 December. De Slnats-Anz. geeft het volgende verslag uit het hoofdkwartier te Versailles van 2.) November: De uitval, die heden morgen uit Parijs onder nomen werd, was hoofdzakelijk tegen de positiën bij L'Hay en Chevilly gcrigt. De vijand had dezen aanval voorbereid door een bombardement uit al de forten aan de zuidzijdehetwelk den gansehen nacht duurde en blijk baar ten doel had onze troepen te vermoeijen door ze te noodzaken gedurende verscheiden uren tot den strijd gereed te staan. Met het aanbre ken van den dag, tusschen 7 en 8 ure, vertoonden zich builen de vesting werken aanzienlijke Fransche strijdkrachten, terwijl het vuur der forten allengs ophield. Het vuur der Pruissisehe voorposten en verschansingen was echter voldoende om het deboucheren van den vijand aldra te stuiten, zoodat het gehecle aantal der uitvallende troepen niet veel meer dan 3000 man bedroeg, die uitsluitend tot de linie behoorden. De moeijelijkheid om zich te ontwikkelen verlamde den aanval des vijands. Men kon op verschei den plaatsen bespeuren dat de troepen het kommando der dapper vooraan rukkende officieren ongaarne en schoorvoetend volgden. Reeds voor 10 ure was de uitval geheel teruggeslagen. De ongekwetste gevangenenten getale van meer dan 200, waaronder 2 officieren, die in onze handen vielen, waren uiterst neerslagtig. Benige der manschappen verklaarden dat zij gaarne naar Parijs zouden tcrugkeeren niet om nogmaals tegen de Pruis- senmaar om tegen hunne officieren te vechten. Wat de levensmiddelen betreftzou volgens de opgave der gevangenennog een groote voorraad van gezouten vleesch in de forten voorhanden zijn. De beweegredenen welke tol eenen uitval op dit oogenblik hebben doen besluiten, zijn voor alsnog niet te beoordeelen. Intusscben blijkt uit de Parijsche couranten dat men aldaar eenen aanval van het insluilingsleger op de zuidelijke for ten verwachtte, en dat bij de regering op maatregelen om den vijand te voorkomen werd aangedrongen, zelfs onder bedreiging met eenen opstand. In hoe ver de regering met hare jongste besluiten aan het dringen der uiterste partijen heeft toegegevenzal eerst over eenige dagen kunnen blijken. De Nord- Deutsche Zeit toont in het breede aan de moedwillige ver- draaijing der feiten in de Fransche oorlogsberigten omtrent de laatste ge vechten voor Parijs. De Franschen zullen, zegt dit blad, misschien gedu rende een paar dagen aan die mededeelingen van hun minister van oorlog geloof slaandoch zij zullen door de feiten wel spoedig overtuigd worden hoe het werkelijk er mede staat. Al die onwaarheden doen intusschen niets af op het feit dat de plannen der Fransche generaals tot ontzet van Parijs door de dapperheid en volharding onzer troepen verijdeld zijn. Een berigt uit Versailles van den 4dc° des avonds meldt: De Franschen, die de positie van Champigny-sur-Marne ontruimd hebben trekken zich te Créteil bijeen. Het vriest hard. Von Manleufïel is Rouaan binnengerukt. Een telegram van prins George aan den koning meldtdat de vijand den 4Jcd Brie en Champigny ontruimd heeft en achter de Marne teruggetrokken is. Eene verdere aanvallende beweging van de zijde des vijands was on waarschijnlijk. In een brief uit Metz komt het volgende voor: De koffijhuizen zijn alle avonden hier overvol met Franschen en Pruisscn en zoowel aldaar, als overal elders in de stad, kan men uit blikken, stem en gebaren ontwaren, dat zij hel elkander niets toegeven in antipathie. Dit is zelfs bij de Fran schen zoo sterk, dat, als in de koffijhuizen in het Duitsch iets besteld wordt, daarop geen antwoord en geen bediening volgt. Het Nederlandsehe //Roode Kruis" verrigt hier uitmuntende diensten. De zwarte pokken, typhus, enz., enz., heerschen hier sterk. Er liggen hier meer dan 20000 zieken en dage lijks zijn er honderden dooden. 's Avonds 11 ure moeten alle gebouwen ge sloten zijn; niet meer dan 5 personen mogen bijeen op straat slaan en moe ten op eerste aanmaning uit elkander, of anders worden zij, zonder com plimenten aan de Dmlsche bajonet geregen. 00§T-IN»IE. BATAVIA, 27 October. De dagbladen bevatten talrijke mededeelingen van diefstallen en roof partijen, vaak van moord en doodslag vergezeld gaandehel is echter slechts bij uitzondering, dal levens gewag kan worden gemaakt van het feit, dat de schuldigen gevat zijn. De alhier beslaande afdeeling der vereeniging het Roode Kruis heeft reeds ƒ19000 naar Nederland overgemaakt. Naar men van Sumatra's westkust aan het N. lint. Ilbl. meldt is er in den stand van zaken met betrekking tot de staking van betaling door de firma P. van Overzee O. geenc verandering gekomen. De invoerhahdel slaat geheel stil; het vertrouwen is verbroken en er zullen wel eenige maanden moeten verloopenalvorens alles weder min of meer in evcnvvigt is gebragt. TOURS, 5 December. Volgens officiële mcdedeeling, meldde generaal Aurel- Ies, in den nacht van den 3'™ op den 4llcn, de noodzakelijkheid om Orleans te ontruimen en een terugtogt te bewerkstelligen op den linkeroever der toire. liet gevoelen van het bewind was. dal hel leger zich te Orleans be hoorde te handhaven; doch daar Aurelles de noodzakelijkheid van een terus- togt nogmaals bevestigde, bewerende dat de troepen r.iet zouden stand hou den, zoo liet het bewind hem vrijheid tot handelen. Des middags van den 41"1 seinde Aurellesdat hij van inzigt veranderd wasen Orleans zou verdedigen. 'De minister van oorlog vertrok hierop naar Orleans; doch ten 4& uur des avonds werd de trein, waarin hij zich bevond, door Pruissisehe cavalerie nabij hel dorp La Chapelle gestuilde Pruisscn schoten op de rij tuigen; en de minister kwam ten 3 uur des morgens te Tours terug, waar hij eene dépêche van Pallières vond, van den 5,lc0 des middernachtsmel dende dat de vijand de ontruiming van Orleans had geeischt, onder bedrei ging van bombardement der stad. Pallières hadin naam van Aurelles aan die opeisehing gehoor gegeven en de stad ontruimd. Vooraf werden de batterijen marinegcschut vernageld, en het buskruid en krijgsmaterieel ver nield. De Pruispen trokken te middernacht Orleans binnen. Verschillende dépêches van de aanvoerders der corpsen berigten dat de terugtogt der onzen in goede orde is volbragt. Van Aurelles heeft men echter geen tijdingen, daar hij niet verder van zich heeft doen hooren. TOURS, 5 December. OfficieelTe Nantes is een ballon neergekomen, die tijdingen uit Parijs brast, loopende lot den 4d,n des middags. Trochu zegt in zijn rapport, dat, op den 2dcn de Pruissen met verbazende strijd krachten de Fransche positiën op het plateau tusschen Champigny en Villiers aanvielen. Meer dan zeven uur duurde het gevecht. Op hel oogenblik dat Trochu zijn rapport verzond, was de vijand over de geheele linie wijkende, en trok hij ten tweeden male van de hoogten terug. Trochu heeft zich langs de linie der tirailleurs tusschen Champigny en Brie begevenhij werd met gejuich en geestdrift door de troepen ontvangen. De generaal ver wachtte aanvallende bewegingen van de zijde des vijands, en dat het tweede treffeneven als het eersteden ganschea dag duren zou. Dat verwachte tweede treffen was, luidens hel rapport van Trochugedag- teekend van den 2!cn uit het fort Nogentveel beslissender dan hel voor gaande. De vijand viel met hel aanbreken van den dag de onzen aan, met reserven en versche troepen. Drie u'ren lang hebben wij gevochten om onze stellingen te bewaren, en vijf uren om die van den vijand te nemen, op welke wij heden ons te slapen leggen. Het Journ. Off. van den 4,|<n deelt mede, dat de Pruisscn, in den vroeger morgen van den 3dtD, een reeks van aanvallen deden op de Fransche voor posten, voorafgegaan door een korte kanonnade. De verliezen der Pruissen zijn in liet gevecht van den 2'lcn zeer aanzienlijk geweest; volgens het ge tuigenis van gevangenen zijn geheele regimenten vernietigd. Op den 3llr° hebben de onzen hunnen tijd besteed met het verbeteren van de bivouacs der troepen, die hel gure weder met veel moed doorstaan, liet leger van Ducrot bivouacijiieerde in den nacht van den 3Jcn in hetbosch van Vincennes. Dticrot is dien dag dë Marne weer overgetrokken, en heeft zijne strijd-

Leydse Courant | 1870 | | pagina 2