LDIDSCIIE COURANT. 1870. EN fl°. 285. ZATURDAG 3 DECEMBER. STADS-BERlGTEjy. 10g egat en,\ ilre) eea 'rso« in of lijd W kkeli anlin la: De Courant verschijnt dagelijks, Zon- en Feestdagen uitgezonderd. De prijs der Courant is per vierendeel jaars ƒ3.franco p.p. 3.59,- met het Verslag der Handelingen van den Gemeenteraad 3.35franco p. p. f 3.85. Het verslag afzonderlijk is verkrijgbaar voor f 2.50 's jaars, buiten de expeditiekosten. Afzonderlijke.nommers der Courant zijn verkrijgbaar voor 5 Cents, franco p. p. 6 Cents. De prijs der Advertentiën is van 14 regels f 1.- iedere regel nicer 25 cents. BURGEMEESTER ex WETHOUDERS van LEIDEN doen te weten, dat door hen, naar aanleiding van art. 1 der Verordening op het Brandwezen, van den 9(len Maart 1865 (Gemeenteblad 11°. 4), op voordragt van den Wet houder, Voorzitter der Commissie van Fabricage, zijn benoemd tot brand meester aan de slads-spuit n7: de heer JACOBUS GERR1T IIOEFIIAMER, thans adjunct-brandmeester aan dezelfde spuit, en tot brandmeester aan de stads-spuit n'. 8: de lieer JOHANNES JACOBUS IIASSELBACII, thans ad junct-brandmeester aan de slads-spuit n°. 7. Burgemeester en Wethouders voornoemd, v. B. BRANDELElt, Burgemeester. Leiden, 2 December 1870. v. PUTTKAMMER, Secretaris. UIiNi\ENLAt\l)SCUE B KIIG TKN :t.i it. rokli een LEIDEN, 2 December, zij k De commissaris des konings in deze provincie heeft de volgende circu- ïngei laire aan de gemeente-besturen gerïgt: «De heer inspecteur voor het genees kundig staats-loezigt berigt mijdat zich in sommige gemeenten van dit loofii gewest kinderpokken hebben vertoond, en dat het te vreezen is dat die ziekte zich ook naar andere gemeenten zal voortplanten. Ik heb de eer uwe aandacht hierop te vestigen, en u op raad van den hoofdambtenaar in overweging te geven de ingezetenen krachtig aan te sporen tot toepassing der koepok-inenting. Tevens acht ik de herinnering niet overbodig, dat iet genootschap tot bevordering der koepok-inenting te Rotterdam steeds reid is aan gemeente-besturen en geneeskundigen koepokstof te ver schaffen." Op den I9e" November is te Rome een der September-gekwetstende Ncderl. zouaaf Jorg, uit 's [lageaan de gevolgen van het afzetten van een zijner beenen, overleden. Zijne uilvaart werd door den Nederl. gezant en vele aanzienlijke Romeinen bijgewoond. De heer II. W. Middendorp, med. dr. en belast met het onderwijs in de ontleedkunde aan de hoogeschool te Groningenheeft bedankt voor de betrekking aan de geneeskundige school te Osaka, in Japan, die hem dezer dagen was aangeboden. Door den gemeenteraad van Kampen is, op voorstel van burg. en welh., besloten cene oproeping te doen van sollicitanten voor de betrekking 8 ran archivaris dier gemeente, op cene jaarwedde van ƒ1200; voorloopig te II benoemen voor vijf jaren. Naar men uil Meppel meldt maakt de schipperij thans bijzonder gebruik van de gunstige weersgesteldheid, om het sedert eenige weken gestaakte lurfvervoer van HollandGelderland enz.wederom te hervatten. De prijzen dezer brandstof zijn belangrijk hooger dan andere jaren; sponturf geldt -ƒ450 de 1C00 stuks, lange turf per id. ƒ5. Goede drooge turf is mocijelijk 81 Ie verkrijgende langdurig hooge waterstand heeft ook op bet vcenproduct een schadelijken invloed uitgeoefend. -- Volgens berigt uit Batavia van 16 November waren aldaar aangekomen de volgende schepen: Graafstroom, India, Jan l'icterszoon Koen. Juno, Leopold Graaf van Limburg Stirnm, Sophia Koningin der Nederlanden en vertrokken de schepen: Dordrecht IIElshout, Hullaudsch TrouwVrede. -- Uit den algetneenen slaat der gevangenen van verschillende categoriën n 18G8, hier te lande, blijkt dat bet getal daarvan beliep 3690, als: in de tafgevangenisscn 1980; in de huizen van verzekering 1068; in die van t.! «djtrrest 527 en in die van bewaring 115. Het gezamenlijk bedrag is 150 61 Binder dan in 1867 en op één jaar (van 1866) het geringst bedrag over de jongste vijf jaren. De verhouding tot de bevolking des rijks was in 1868 «p 1000 zielen 13. Het getal vreemdelingen in de onderscheiden gevange nissen was in dat jaar 415, zijnde 70 minder dan in 1867 en het geringst bedrag over de jongste vijf jaren. Gemiddeld was de verhouding van het 13 jetal vrouwen tot 100 mannen, in 1868 20.5. Het getal'gehuwden tot dat Ier ongchuwden is als 1 lot 1.6. liet getal jeugdigen beneden dc 16 jaren bedroeg in 1868 gezamenlijk 1219; sedert 1864 is dat getal gedaald met 25di 193. Op 100 gevangenen kwamen in 1868 voor 6.56 beneden de 16 jaren; B 1864 was dit 8.14. 's GRAVENUAGE2 December. Tot schoolopziener in het ll,lc schooldistrict van Noordbrabjnt i; be- locrnil de heer J. P. Bredius Jr., in de plaats van den heer d'. J. J. F. 'emiinckoverleden. d. t. t. 211 19 1. i. 81 i. Bij de behandeling van de zaak van den heer van Angelbeek, voor den Imogen raad, op gisteren, zijn de vorderingen van dien heer, door hem zeiven breedvoerig ontwikkeldnamens den staat bestreden door de lands advocaten de Pinto en van der Linden. Den 161"11 dezer zal het openbaar ministerie zijne conclusie nemen. B UIT K N L' A MS C H B 111G T K N ESfiELASD. LONDEN1 December. In Ierland hebben weder twee moorden plaats gehadeen in liet graafschap Westmeath, de andere in het graafschap Tipperary; beiden moe ten als zoogenaamde agrarische misdaden beschouwd worden. Dc Times schenkt weinig geloof aan het gerucht dat Napoleon door Pruissen weder op den troon gebragt zal worden en vervolgens aan üuitsch- land Metz en Straatsburg afstaan en vrede sluiten zal. Dat dit plan thans door von Bismarck weder opgevat zou zijn, acht het niet onmogelijk, maar toch uiterst onwaarschijnlijk; de Fransche natie zou meerendeels tegen de uitvoering opkomen, na eenen burgerkrijg den keizer weder uitdrijven en aan Duilschland op nieuw den oorlog aandoen, om Metz en Straatsburg te hernemen. I na .1 X K re !.S 5t. De aandrang lot het verkrijgen eener vertegenwoordiging wordt gaan deweg sterker, en onbewimpeld komt men er voor uit dat het tegenwoor dig bewind, uit zelfbehoud, geneigd is dat verlangen legen te werken, liet Journ. des Déb. zegt: Die heeren willen zich en hunne politieke begrippen niet gaarne wagen aan eene ontmoeting met een kiezersligehaamhetwelk tegen den rcpublikeinschen regeringsvorm gestemd is; maar dat is eene slechte reden om aan de natie de gelegenheid tot het uitspreken van haren souvereinen wil te onthouden. De Const it ut ionnel zegt: Frankrijk wil, hetzij het in de beslissende gevechten der eerstvolgende dagen de nederlaag lijde of de zege behalen mogt, eene regering hebben; dat wil het, omdat het zijn regt en zijn belang, ja een vereischte voor zijn beslaan is; dat wil het ook. omdat het zonder reglmalige vertegenwoordiging schier builen slaat is den oorlog met vrucht voort te zeilen of vrede le sluiten. Ook nog andere bladen laten, zich in dien geest uit. Regerings-berigteu uit Tours maken melding van onderscheidene voor deden op den vijand behaald, Zoo zouden 13 coiupagnièn francs-tireurs in de Vogezen, ondersteund door de mobile garde van Beaunie, cene volledige overwinnig hebben behaald op den vijand, die veel verliezen had geleden. De dooden der Pruissen bedekten den weg. Den 30'lcn Nov. vielen de Pruis sen tweemaal Maizières aan, maar werden telkens teruggeslagen. Zij had den een officier en 34 krijgsgevangenen verloren. Dc strijd duurde negen uur. liet verlies aan de zijde der Franschen was betrekkelijk gering. Uit een liinderlang overvielen eenige francs-tireurs een vijandelijke patrouille iii het bosch van Monlargis. Van den vijand werden er 5 gedood en 6 gevan gen genomen. Een uitval uit Parijs, door generaal Ducrot met 100,000 man ondernomen, was volkomen geslaagd. Bijzonderheden zouden nader worden medegedeeld. Door het orgaan der roode partij, la Patrio en danger, worden den generaal Trochu-, o. a. de volgende eeretitels gegeven: generaal van Bona parte; trappist; de Monck van de dynastie Orleans; gelaarsde Jezuit, die Liguori beter heeft bestudeerd dan Jomini; orthodoxe sabel; gendarme van de openbare orde en trawant van de Heilige Inquisitie, enz. Door den gemeenteraad van Lyon is aan Garibaldi bet eereburgerschap dier stad verleendomdat hij republikein en vijand van Napoleon III is. liet besluit, plegtig afgekondigd, is genomen op de overweging dat dc verfoejje- lijkste vijand van de vrijheid en van Frankrijk, de snoodaard van 2 Decem ber, het voorwerp is geweest van Garibaldi's bestendigen, ijverig en moedig werkzamen haat. De vrijmetselaars-loge le Trogrès, te Saint-Gcniès, bij Nimes, heeft met eenparigheid van stemmen beslotenden koning en den kroonprins van Pruissen in herinnering te brengen de onsterfelijke beginselen der vrijmetse larij en de plegtige verbindtenissendie zij bij het Intreden in de orde heb ben moeten afleggen, en hun, uit naam der vrijmetselarij, aan te zeggen, dat, indien zij den tegenwoordige!! moorddadigen oorlog niet staken, zij voor goed uit de maconnieke orde geschrapt en aan de meèdoogenlooze ver achting van alle vrijmetselaars prijs gegeven zullen worden.

Leydse Courant | 1870 | | pagina 1