LE1DSCHE COURANT. 1870. n°. m DINGSDAG 29 NOVEMBER. kil rdi an; me. lm )r« bei ei f6 «£»SgS»i n 171 28i De Courant verschijnt dagelijksZon- en Feestdagen uitgezonderd. De prijs der Courant is per vierendeel jaars ƒ3.franco p.p. 3.50 met het Verslag der Handelingen van den Gemeenteraad 3.35, franco p. p. f 3.85. Het verslag afzonderlijk is verkrijgbaar voor /2.50 't jaars, buiten de expeditiekosten. Afzonderlijke nommers der Courant zijn verkrijgbaar voor 5 Cents, franco p. p. 6 Cents. De prijs der Advertentiën is van 1—4 regels f 1.- iedere regel meer 25 cents. LEIDEN, 28 November. Naar men verneemt zou bij ccnigc ingezetenen dezer gemeente het plan f bestaan om aan den Daad een adres in te dienenten einde de tcgenwoor- dige gemeente-belasting te vervangen door eene belasting op liet inkomen den vorm eener klassen-belasting. Het adres zal, zegt men, dezer dagen aan de huizen rondgaan ter mede-onderleekcning voor degenen, die hetzelfde S mogten verlangen. Bij de binnen kort in den raad over dit onderwerp te S houden beraadslagingen is het zeker wenschelijk dat van de zienswijze der W ingezetenen omtrent dit punt blijkc. Daartoe door den koning gemagtigd, heeft de minister van koloniën ad interim bekend gemaakt, dat de ingenieur-titulair van het mijnwezen in Ned. Indië, Aquasie Boachibijeen adres aan den koning, dd. Soeka Radja, 1! residentie Madioen (eiland Java), met het oog op den polilieken toestand van Europaten behoeve van den staat der Nederlandenmet ingang van October 1870 en voor den duur van zes maanden, afstand heeft gedaan van de 'aan hem door den koning verleende toelage uit 's lands kas van ƒ500 'smaands; dat de koning met bijzonder welgevallen heeft kennis ge nomen van dit zoo edelmoedig aanbod van Aquasie Boachi, die daardoor een merkwaardig bewijs gaf van erkentelijkheid voor heigeen hij, gelijk hij het in zijn adres zoo goed uitdrukt, aan den koning en aan den staat der Ne derlanden sedert eene lange reeks van jaren te danken beeft, doch dat M., me' het oog op de omstandigheden, waarin het vaderland verkeerde het tijdstip, waarop hier te lande van het aanbod berigt werd ontvangen, ;eene voldoende aanleiding heeft gevonden er gebruik van te maken. Te Katwijk zijn sedert den 18d,n slechts 2 schuiten aangekomen, met 161,400 stuks kleine steurharing. Door de schrale vangst op de Hollandschc kust zijn de meeste schuiten meer naar den Engclschcn wal vertrokken. Binnen weinige dagen verwacht men de openbaarmaking van de offi ciële lijsten der nommers en prijzen, getrokken bij de laatstelijk gehouden loterij ten behoeve van het Roode Kruis. Het Alg. Dagblad meldt dat de heer J. T. Stracké liet gipsmodel voor het standbeeld van Boerhave in de ware grootte thans geheel voltooid en uitgevoerd heeft. Het beeld stelt Boerhave voor als professor. In de eene 1 hand draagt hij een bock, met eene Grieksche inscriptie, die op uitnemen- de, zinrijke wijze het meest 's mans streven kenschetst; met de andere heft g hij den langen mantel in de hoogte. De pose is even schoon als eenvoudig, zonder eenige hinderlijke entourage van hoekenkransendraperiën. Het 'geheel is breed en grootsch opgevat. Zijn de lijnen overal plastisch gesloten, dc ligtheid, welke de kolossale massa als ware het doel bewegen, is aller aangenaamst. Vooral is het gelaat gemodelleerd naar het portret, hetwelk jjc. Troost naar het leven schilderde: een prachtige physionomie, vol expressie. De heer Stracké heeft niet alleen een groolsche academische figuur geleverd, maar tevens een beeld vol geest en levën. liet is dus wel begrijpelijkdat zoowel de hoofd- als de beoordeelings-commissie hare volkomene tevredenheid betuigden. Had men aanvankelijk bel planhet gipsmodel galvano-plaslisch in koper over te brengen, men is van dat denkbeeld teruggekomenen koestert het voornemenhet bij den heer van Enthoven te 's Ila^e in brons te doen gieten. Na in metaal te zijn overgebragt, wordt het beeld op een zwart marmeren voetstuk, vóór het in aanbouw zijnde gasthuis te Leiden ge plaatst, en hoogstwaarschijnlijk met dat gebouw tegen September ingehuldigd. Wij haasten ons, zegt het Wbl. v. h. liegt, eene zeer merkwaardige beslissing van den hoogen raad voorloopig ter kennis van de praktijk te brengen. Gelijk men weet, was het eene gevestigde jurisprudentie van vele jaren, dat eene actie tot schadevergoeding wegens niet nakoming van con tractuele verbindtenissen niet ontvankelijk is, indien daarbij niet levens ge vraagd wordt de ontbinding der overeenkomst. Op die leer nu is de hooge raad teruggekomen bij een arrest, op laatstleden Vrijdag -gewezen in eene zaak van de regering van Ned. Indie, tegen de Nederl.-Indische stoomvaart maatschappij. Daarbij wordt thans aangenomen, dat de schadevergoeding kan worden gevraagd met of zonder ontbinding. Omtrent den te Vlissingen geplecgden moord worden nader nog de vol gende bijzonderheden medegedeeld: De moordenaar is een Pruis, zeer klein van gestalte en 31 jaar oud. Men noemt hem in het leger Tom Pouce. Twee zijner broeders zijn onder de muren van Sedan gesneuveld. Deze kerel, zeer opvliegend van karakter, wilde niet een jong herbergiersmeisje te Vlissingen 2 .20 :iï 25; ƒ- 2S ns. ie C liefdesbetrekkingen aanknoopen. maar dit gelukte niet; het meisje wees hem van de hand. Haar vader was er insgelijks tegende sergeant was volgen» hem veel te oud en zijne dochter veel te jong. Na langen tijd vruchteloos- gepoogd te hebben het meisje met vlcijende woorden over te halenliet de Pruis bedreigingen hooren en heeft haar zelfs eens met een mes achtervolgd. De vader, ongerust zijnde, gaf den majoor van hel bataillon kennis er van en verzocht hem den sergeant te verplaatsen, üf deze hiervan kennis heelt gekregen, weel men niet; maar op den dag van den moord was bij woedend. Des avonds laat kwam hij in de herberg en vond er zekeren Vromendie- juist van de roede was teruggekeerd, een borrel drinken. De Pruis had den dood gezworen aan al wie met het meisje in liefdesbetrekking zou komen. Dit was hier evenwel het geval niet, want Vromen was getrouwd en kwam enkel een borrel drinken en een weinig praten. Drie kogels zjjn afgescho ten. Twee vlogen in den muur, maar de derde doorboorde het hart van den ongelukkigen Vromen; hij was langs zijn rug in- en langs dc linkerborst uitgevlogen de dood was bijna oogenblikkelijk. Dc moordenaar werd on middellijk aangehouden: men heeft nog acht patronen bij hem gevonden, llèt' slagtoffer was gehuwd met een weduwe van een Belgischen loods. Haar eerste man is in zee verdronken,'haar tweede is nu doodgeschoten; Vromen zelf behoorde ook tot een zeer ongelukkige familiezij waren vroeger drie broeders: de eerste is verongelukt, de tweede is verdronken en dc derde is nu doodgeschoten. Donderdag avond kwamen te Ootmarsum twee uit Duitschland ont- vlngtc Fransche krijgsgevangenen. Na zich daar wat opgefrisclit te hebben gingen zij verder voort. Naar men verneemt zijn zij echter te Hengelo door de policie aangehouden en naar Duitschland teruggevoerd. Het Hbl. meldt hel volgende: Onze Antwerpsche correspondent meldt, ons van 26 dezer het volgende: Zooeven (8 ure 's avonds) verneem ik. dat. de Fransche geïnterneerden, 500 in getal en door 50 Belgische soldaten be- waakt, op het fort n°. 5 te Edeghem, nabij Antwerpen, ten 6% ure aan het muilen zijn geslagen. Zij hebben een binnenmuur doorgebroken, waar door zij in twee afdeelingen waren gescheiden, en daar onze troepen bevel hadden in geen geval, tenzij uithoofde van eigen verweer op de geïnterneer den te vuren, is het eenigen hunner gelukt van de wallen in de vesting gracht te springen. Evenwel zullen er weinig de vlugf. hebben kunnen ne men, daar de troepen der andere vestingen onverwijld zijn toegesneld en. de kleine bezetting ter hulp gekomen. Ook van het garnizoen van Antwer pen werden officieren gerequireerd. Te middernacht was de lijding van de algehcele demping dezer muiterij nog niet bij mij ontvangen. Men ver wachtte overigens min of meer een dergelijken opstand zoowel op het fort 5, als op andere forten. 's GRAVENHAGE, 28 November. De koning-groothertog heeft benoemd tot ridder der orde van de Eiken kroon den eersten luit. Zimmerman, van het dépot-bataillon van het4* reg. infanterie te Gouda in garnizoendie vroeger in West-lndië is gedetacheerd, geweest. Z. M. heeft vergunning verleend aan den majoor W. C. baron Snouckaert van Schauburg, van den grooten staf, tot het dragen der versierselen van ridder 2de kl. der orde van St. Stanislaus met de ster, hem door den keizer aller Russen geschonken. Dezer dagen is aan den luit.-kolonel II. E. W. Rodi de Loo de be trekking opgedragen van sous-chef van den generalen staf alhier. Heden middag ten 12.15 m. is H. M. de koningin van Zweden en Noor wegen vergezeld van haren vaderZ. K. II. prins Frederik (die haar reeds per trein van 10.55 m. was tegemoetgegaan), met den Rijnspoorweg in deze residentie aangekomen. Het was een treffend oogenblik te zien hoe bare zuster H. K. H. prinses Maria, en II. M. onze koningin, die reeds geruimen tijd in den wachlsalon van het station aanwezig waren, H. M. de koningin van Zweden hartelijk verwelkomden. Daarna begaven de vorstelijke personen zich naar het buitenverblijf van Z. K. II. prins Frederik het Huis de Paauw, terwijl II. M. de koningin in een afzonderlijk rijtuig het station verliet. Z. K. H. dc prins van Oranje is gisteren middag van het Loo alhier teruggekeerd. Dc ministers van financiën en van oorlog zullen Donderdag aanst. geen gehoor verleenen.

Leydse Courant | 1870 | | pagina 1