EIDSCHE COURANT. STADS- BERIGTEN. k BINNENLANDSCHE BERIGTEN. VRIJDAG 25 NOVEMBER. J)e Courant verschijnt dagelijks, Zon- en Feestdagen uitgezonderd. De prijs der Courant is per vierendeel jaars ƒ3.franco p.p. 1 3.50 met het Verslag der Handelingen van den Gemeenteraad ƒ3.35, franco p. p. f 3.85. liet verslag afzonderlijk is verkrijgbaar voor 2.50 'ijaars, buiten de expeditiekosten. Afzonderlijke nommers der Courant zijn verkrijgbaar voor 5 Cents, franco p. p. 6 Cents. De prijs der Advertenliên is van 1—4 regels 1- iedere regel meer 25 cents. PROCES VERBAAL. n de inlevering en opening van stembriefjesdie ten behoeve der keuze van vier leden der Kamer van Koophandel en Fabrieken te Leiden heeft plaats gevonden den 239lea November 1870. et bureau van stemopneming neemt in de ter inlevering der stembriefjes be ide zaal op het Raadhuis plaats, des middags ten twaalf uren. et is zamengesteld uit den heer dr. W. C. van den Brandeler, burgemeester, litteren de heeren mr. C. W. Hubrecht en F. A. Verster, leden van den ge- (nleraad, stemopnemers. p lijst der kiezers, die bij de verkiezing in aanmerking komt, mitsgaders een nplaar van het koninklijk besluit van den 9den November 1851, houdende vasl- ing van een Reglement, bevattende algemeene bepalingen, betreflende de Ka- i ?an Koophandel en Fabrieken, worden op de tafel, voor het bureau staande, I *ge'e8(l- e stembus, na onderzocht en volkomen ledig bevonden te zijn, wordt met tvee tels gesloten, waarvan de eene door den voorzitter van het bureau, en de andere telen heer Hubrecht, als oudste stcmopnemer, in bewaring wordt genomen. 'jn de stembus zijn briefjes geworpen door de op de nevensgevoegde lijst vermelde !n is dit zonder stoornis der orde afgeloopen. twee uren wordt door den voorzitter verklaard, dat de ter inlevering der ïbriefjes bestemde tijd verstreken is en daarop de stembus gesloten op de voor- ihreven wijze. tomiddellijk wordt de bus geopend en bevonden drie en veertig stembriefjes te itteu. lit getal roet de lijst der kiezersdie briefjes hebben ingeleverdvergeleken lit, is gebleken te zijn even groot als het getal dier kiezers, adat de briefjes zijn dooreengemengdworden zij door den voorzitter een voor geopend en overluid voorgelezen. et bureau heeft van onwaarde verklaard geene stembriefjes. [et getal der geldige uitgebragte stemmen is mitsdien geweest drie en veertig. dit getal zijn uilgebragt op de heeren: I.C. Zaalberg 40 stemmen, J. van Ilcukelom Jp. 40, II. C. Hartevelt 38D. A. ïtlen 35, A. II. Eigeman 4 J. Schellema 3 J. B. Zuurdeeg en N. J.Sanders ieder 2, W. SijtholT, H. A. Schmier, W. C Zuurdeeg, W. F. van Ilartrop Sr.M. II. :in Pz. en A. C. Leembruggen, ieder ééne stem. lebben alzoo de volstrekte meerderheid van stemmen verkregen de heeten C. Zaalberg, J. van Heukelom Jr.II. C. Hartevelt en D. A. Schrellen, ijn derhalve verkozen tot leden der Kamer van Koophandel en Fabrieken te de heeren JAN CORNELIS ZAALBERG. JAN VAN HEUKELOM J«\ HERMAN COUNKLIS HARTEVELT, en DO.M1NICUS ANTOMUS SCllRETLEN. E» zijn tegen deze opening van stembriefjes door de in de zaal aanwezige kiezers sene bezwaren ingebragt. 2 En is na afloop van dit een en ander procesverbaal opgemaakt', in tégenwoor- ;heici van allen die zich in de zaal bevonden. Gedaan te Leiden den 23sttn November 1870. v. d. BRANDELER, C. W. HUBRECHT F. A VERSTER, Voorzitter Stemopnemers LEIDEN, 24 November. In de lieden gebonden zitting van den gemeenteraad zijn benoemd tot idelijken hulponderwijzer 4' ld. aan de openbare lagere scholen n". 1 en 2 Joor onvermogenden J. J. Werst en G. van der Waals. Tot hoofdonderwij- tres aan de bewaarschool in de Grocneslceg werd benoemd mej. W. van teenbergen, die reeds gedurende 16 jaren in die betrekking aan genoemde thool, thans door de gemeente overgenomen, is werkzaam geweest. Aan de orde was voorts eene voordragt omtrent de toepassing van het liernurstelscl bij het dempen van de Binnenvestgracht. De heer Eigeman leed het voorstel daaromtrent geene beslissing te nemen, voor dat bestek tn teekeningen waren ingekomen en dus al de grondslagen gelegd waren, lieiloodig zijn alvorens men tot eene aanbesteding overgaat. De voorzitter eelde daarop mede dat de bedoelde teekeningen heden bij burg. en weth. uren ingekomen. Over het voorstel van den lieer Eigeman ontstond ecnige 3 liscussie De heer llubrecht gaf daarbij herhaaldelijk le kennen dat de zaak tons geheel gereed was en dat de teekeningen, heden ontvangen, gelijk 1 Aarcn aan de vroeger ingediende, maar op eene grootere schaal, zooals die 'oor de uitvoering van het werk vereischt werden. Hij drukte zijn leed wezen uit dat door het uitstellen van de behandeling dezer voordragt de zaak zou vertraagd worden; hij zou er echter genoegen mede kunnen nemen dat de teekeningen nog gedurende acht dagen ter visie van de leden werden gelegd. De voorzitter voegde er nog hij dat de personen, die zich met de uitvoering van het werk wilden belasten, inzage der laatst ontvangen tee keningen hadden gehad en daaraan hunne goedkeuring hadden gehecht. Nadat de hh. Driessen en van Outeren het voorstel van den heer Eigeman hadden ondersteund, werd het in stemming gebragt, maar alstoen werd het door den voorsteller ingetrokken, die verklaarde dat hij zich op de verze keringen van den voorzitter der commissie van fabricage zoude verlaten. De voordragt van burg. en weth, werd vervolgens aangenomen met 21 stem- m,en tegen I. De teekeningen zullen gedurende drie dagen ter visie gelegd worden. Op een adres van J. C. van der Tas, houdende verzoek om vrijstelling van hem opgelegde boete van 200 wegens het te laat opleveren van het school gebouw op de Bloemmarkl, werd, op gronden van billijkheid, met 21 tegen 2 stemmen, gunstig beschikt. De heer Goudsmit verklaarde zich voor eene rigtige toepassing der voorwaarden van aanbesteding, omdat zij anders slechts een wassen neus waren en in het nadeel strekten van andere mede dingers. De heer Dercksen tooude met enkele woorden aan, dat de aanne mer bij het leggen van het fondament met groote moeijelijkheden te worste len had gehad. Eene voordragt tot afschaffing der avondschool op de school voor meer uitgebreid lager onderwijs 2lle kl. voor jongens lokte mede discussie uit. Die voordragt werd bestreden door den heer du Rieu, die zich niet kon vereenigen met de motivcn, daartoe door de plaatselijke schoolcommissie zijns inziens, eene nuttige strekkingwant voor de kinderen gaf zij betere gelegenheid om te lecren dan aan huis, en dat de kinderen, gelijk de commissie oordeelde, zich aan huis meer zelf standig zouden oefenen, kon hij niet toegeven. De heer Goudsmit verde digde de voordragt op grond van het oordeel van bevoegde geneeskundigen, dat een onderwijs van langer dan 5 uren daags, voor kinderen van dien leeftijdphysiek en moreel verderfelijk werkt. De heer Tollens stelde hierbij de vraag of men, bij aanneming der voordragt, ook een voorstel zou doen tot vermindering van de tractementcn der onderwijzers, hetgeen consequent zou zijn, daar men bij de oprigting der paralel-klasse hij de hoogere burger school, wegens het toenemen der werkzaamheden der onderwijzers, hunne tractementcn had verhoogd. De voorzitter verklaarde dat hiertoe geen plan bestond. lil stemming gebragt werd de voordragt aangenomen met 16 legen 7 slcmmeuen de wijzigingen in de beslaande verordeningen goedgekeurd met 18 legen 5 stemmen. Vervolgens werd op het adres van P. Fonlcin en Zoon tot liet inrigten van een eendenkom, en op dat van J A. Eigeman jr.. tot het plaatsen van een plankijs gunstig beschikl, en de onderhandsche verhuring van de woning boven het lelegraafkantoor en de voorwaarden van verhuring van weiland ouder üegstgcest en van de visscherij in de vroonwateren der ge meente goedgekeurd. Üoorden lieer Bijlevcld werd, ofschoon erkennende dat door het dagelijksch bestuur de noodige voorzorgen werden genomen voor de publieke veiligheidj de aandacht gevestigd dal er onlangs runderen aan huilne geleiders waren ontsnapt, en daar deze geneigd zijn van de vrijheid misbruik te maken, zoo vroeg hij, of daartegen nog maatregelen te nemen waren, opdat men te eeniger tijd niet mogt staan tegenover een treurig fait accompli. De voorzitter, die de daarop betrekking hebbende bepaling der policie-verordening voorlas, meende dat daarmede in de zaak was voorzien, maar wilde haar gaarne nog in nadere overweging nemen. Door den heer Dercksen werd gevraagd of, daar de burgerij ovei het algemeen begeerig was eene beslissing te vernemen omtrent het voorstel van den heer Hartevelt betreffende het plaatselijke belastingstelseldal voorstel niet spoedig in behandeling zou kunnen komen; de agenda voor deze vergadering hadden hem in dit opzigt reeds teleurgesteld. De voorzitter verklaarde dat hij voornemens was bedoeld voorstel lieden over veertien dagen aan de orde te stellen. Ingekomen waren adressen van de lih. P. H. baron Taets van Amcrongcn en mr. F. MaclainelPont, houdende verzoek om ontslag als regenten van liet 11. G. of arme wees- en kinderhuis en een adres van den heer A. W. Kroon houdende verzoek om onlslag als lecraar in de natuur- en scheikunde hij het vormend onderwjjs. Bij de heden gehouden aanbesteding van het leveren en stellen eencr ijzeren omheining op liet terrein der Vereeniging Musis Sacrum, nabij de

Leydse Courant | 1870 | | pagina 1