LMDSCIIE COURANT. DONDERDAG 24 NOVEMBER. BINNENLANBSCIIE BE BIG TEN. S' 1870. IS0. 277, De Courant verschijnt dagelijks, Zon- en Feestdagen uitgezonderd. De prijs der Courant is per vierendeel jaars ƒ3.franco p.p. ƒ3.50/ met het Verslag der Handelingen van den Gemeenteraad 3.35, franco p. p. f 3.85. liet verslag afzonderlijk is verkrijgbaar voor 2.50 'i jaars, buiten de expeditiekosten. Afzonderlijke nommers der Courant zijn verkrijgbaar voor 5 Cents, franco p. p. 6 Cents. De prijs der Advertentiën is van 14 regels 1.- iedere regel meer 25 cents. LEIDEN, 23 November. Bij de heden gehouden verkiezing van leden van de kamer van koop- V mdel en tabrieken zijn de aftredende heeren J. C. Zaalberg, J. van Heu- lom Jr., D. A. Schrellen en H. C. Ilarlevelt op nieuw als zoodanig gekozen. Dezer dagen heeft de hoofd-commissie voor het nationaal gcdenkteeken 4or November 1813, enz. aan haren laatsten pligt voldaan, de aanbieding 'c imelijkingevolge 3 der algemecne regelen van 20 Maart 1863, aan M. den koning van een pracht-albumbehelzende, nevens de namen der len van de hoofd-commissie, die van al de leden der plaatselijke commis si. Dit stuk is bestemd om eene plaats in te nemen onder de archieven n liet huis van Oranje. Bij het geheel ten einde brengen van de taak, door de hoofd-commissie t oprigting van het nationaal gedenkteeken ter herinnering aan de weder- :a stiging van 's lands onafhankelijkheid, zal het niet ten onpasse voorkomen vermelden, dat die hoofd-commissie den 3Jcn Februarij 1863 werd gecon- eltueerd, zooals uit de Staatscourant van den volgenden dag bleek, later et en onder de leiding van prins Frederik der Nederlanden, doch aanvan- ilijk in November 1862 hare taak ondernam. Zij bleef dus acht jaren aan et werk, en mogt die vervullen dank den grooten bijval, dien het denk- eld bij velen in den lande ontmoette, dank den onbezweken ijver van de en der commissie, dank bovenal aan den krachtigen en ijverigen steun i Z. K. 11. den prins-voorzitter. - Het schroefstoomschip de Dommel, liggende te Willemsoord, wordt tt den 25sltn dezer buiten dienst gesteld en de luit. ter zee ls,e kl. jhp. C. van llaeftcn eervol van hel hevel over dien bodem ontheven; voorts ordt met den 26sleD daaraanvolgende aan genoemden luit. ter zee het be ll opgedragen over het schroefstoomschip Soestdijkliggende te Wil- icjmsoord met laatstgemelden datum in dienst gesteld, met beslemming naar iriname. .-De premie-leening van een millioen gulden, door de Rottcrdamsche treeniging tot bevordering van 'slands weerbaarheid uitgeschreven, is lot isver niet volgeleekend. Daarom heeft de raad van beheer besloten, de cmietrekking tot een zoo spoedig mogelijk nader aan te kondigen dag uit stellen, en aan hen, die met dat uitstel geen genoegen nemen, den vol- 4n prijs der loten te restituéren mits zij zich daartoe vóór 1 December imelden. Mogt echter de leening niet worden volgeteekend, dan zal op in prijs der uitgegeven loten 50 cents worden ingehouden, ter bestrijding ir gemaakte kosten. De Tijd deelt het adres mede, door eenigc aanzienlijke katholieken ilworpen en door duizenden onderleekend, waarbij Z. M. den koning ver licht wordt de inbezitneming van den Kerkdijken Slaat door het gouver- nnent van Florence niet te erkennenen hetzij afzonderlijkhetzij in nifercenslemming met andere mogendheden, zoodanige stappen te doen tot nd Mledig herstel der souvereiniteit van den Paus over den Kerkdijken Slaat, "j is 1. M. in zijne wijsheid en reglvaardigheid meest oirbaar en geraden zuf- in toeschijnen. De ontwerpers van het adres zijn de hh.P. baron van iebersteinRoermond; J. E. Bonnike, Amsterdam; J. G. de Bruyn, Róller- pamJ. W. Cramer, Amsterdam; W. C. I. J. Cremers, Zwolle; G. If. W. baron Dorlh tot Medler, Arnhem; S. P. C. Koene, Utrecht; J. van der tin, Rotterdam; A. H. A. T. Meijer, Breda; jhr. C. J. C. II. van Nispen it Sevenaer, Arnhem; J. B. Holet, Schiedam; C. van Rijckevorsel, 'sllcr- igenboseh; J. B. van Son, 's HertogenboschA. T. Vos de Waal, Zwolle. De Maasbode deelt mede dat de Italiaansche consuls hier te lande op 1st hunner regering den pauselijken consuls verzocht hebben hunne wapen orden in te nemen en hunne zegels af te gevendoch dat geen der verlc- tnwoordigers van den Kerkdijken Staat aan dal verzoek-hceft willen voldoen. Te Utrecht is, uit hel vroeger vermelde drietal, tot predikant bij de 12 led. herv. gemeente beroepen d*. P. IInetpred. te Vecnendaal. Ter teregtzitting der arrond.-regtbank te Rotterdam kwam gisteren et volgende strafgeding voor: Zekere de Neef, als practizijn gepatenteerd cjiJn in de Sehotschesteeg woonachtig, had voor een zijner buren, die in het i- iekenhuis verpleegd en zwaar ziek was, en die te kennen had gegeven, it hij een testament wilde maken, een geschrift opgesteld, dat, volgens Ie Neef, zijn uitersten wil bevatte en waarin hij zijne vrouw lot cenige irfgename benoemde. Hiervoor ontving de Neef van de vrouw des quasi- testateurs ƒ3.10 en nog 1.10, zoo hij zeide, om dat testament "op den Doel" op de rol te laten inschrijven. Twee dagen na het opmaken van het zoogenaamde testament overleed de man, en vervoegde de Neef zich ander maal bij de weduwe om een inventaris op te makenvolgens zijn voorge ven om het testament te bekrachtigen. Hij legde daarbij een eed af en ont ving als loon ƒ3.10. Vóór den dood van haar man had de weduwe reeds aan de authenticiteit van het geschrift getwijfeld en daarom de Neef drin gend gevraagd of het wel in orde was, wat deze bevestigde en steeds vol hield. Na het overlijden kwam evenwel een lid der familie de weduwe over de boedelscheiding spreken, waarop zij hem het testament overhandigde, dat bij informatie bleek van geenerlei waarde hoegenaamd te zijnten ge volge waarvan de Neef wegens opligting wordt vervolgd. De verdediging van bekl. kwam hierop neêr, dat hij op verzoek van den overledene een stuk heeft geschreven, dat hij geen testament noemt en voor welks inhoud en vorm niet hij, maar de lastgever aansprakelijk zou zijn, dal hij overigens meende, dat niemand zicli tegen den wil eens stervenden zou verzetten, die naar waarheid in dat stuk was uitgedrukt. Hij was zeer breedsprakig en deftig, zelfs toen hij zijne beide vroegere veroordeelingcn tot twee jaren, ieder ter zake van diefstallen in dienstbaarheid, erkende. /'Hoewel practi zijn, zeide hij, ken ik de wel niet en heb zelfs geen wetboek in huis, daar een juist óórdeel het beste wetboek is; ik sta in het volle vertrouwén mijner onschuld, zoo gerust alsof ik naar de kerk ging. (Al. 11. C. Onder Ridderkerk is gisteren morgen eene bouwhoeve, met den inboe del en het daarin aanwezige vlas en hooieen prooi der vlammen geworden. Men meldt uit UtrechtNaar globale berekening liggen in deze ge meente ongeveer 460 lijders aan de pokziekte; voor een derde zijn het kin deren. Men vindt gezinnen waar 4 personen aan deze besmettelijke ziekte liggen. Bij enkele volwassenen heeft de ziekte een1 kwaadaardig karakter aangenomen en ook reeds slagtoflers gemaakt. De hulp van bereidvaardige buurvrouwen heeft menig gezin besmet. Menige goede wenk ter voorkoming van overbrenging der smetstof, door geneesheeren gegeven, wordt door velen veronachtzaamd; de ziekte, die een meer sporadisch karakter had, heeft zich nu over de gcheele gemeente verspreid. Men schrijft uit Almelo van gisteren, dal in Borne niet alleen eene ziekte onder de paardenmaar ook onder de runderen is uitgebroken en dat van daar bcrigt was ontvangen, dal een landbouwer, die 14 runderen op stal had, sinds jl. Vrijdag daarvan reeds zes heeft moeten afmaken, die door de ziekte aangetast waren. Men meldt uit Leeuwarden: In de Dingsdag gehouden vergadering der prov. staten is in de plaats van den heer mr. J. II. Albarda, benoemd lot lid der gedep. staten dezer provincie, lot suppletoir-lid van dat collegie be noemd geworden de heer mr. E. Attema, agent van de Nederl. bank alhier. Met deze zitting is de wintervergadering der stalen gesloten geworden. De verkiezing van een lid der prov. staten voor liet hoofdkiesdistriet Sneek, ter vervanging van het overleden lid, den heer van Weideren baron Rengers. is bepaald op den 7lf° December aanst. en de herstemming, zoó noodig, op den 21sl|,n daaraanvolgende. Te Vlissingen heeft in den nacht tusschen Zondagen Maandag een onderofficier van het 3C reg. infanterie van de straat twee schoten door de vensters eener herberg gelost, blijkbaar met liet plan om óf het meisje, dat in het buffet stond, óf een roeijer van het loodswezen, die zich in de nabij heid daarvan bevond, te treffen. De eerste is ongedeerd gebleven, maar de tweede werd doodclijk getroffen. De dader is in verzekerde bewaring ge nomen. Daar hij vooraf in bedoelde herberg was geweest en aldaar tvifist had gehad, schijnt wraakzucht de aanleiding tot deze daad te zijn geweest. Ook de tweede der beide personenonlangs uit het huis van arrest te Middelburg ontsnapt, is weder gevat. Omtrent den diefstal te Cadier. nabij Maastricht, gepleegd, worden nog de volgende bijzonderheden medegedeeld: ln het huis bevonden zich 2 waak honden waarvan de grootste en kwaadaardigste 3 dagen na den diefstal nog weigerde voedsel te nemengeen van beiden heeft het minste teekc-n gegeven, dat er vreemden in huis waren, zoodat men voorzeker kan aan nemen dat de dieven de, kunst verstonden, de honden voor zich onscha delijk te maken. De zich in den kelder bevindende flesschen wijn en bier zijn door de dieven geledigd, waarbij zij zich mede hebben te goed gedaan aan brood met ham, een pot ingemaakt fruit en een pot ingemaakte komkommers.

Leydse Courant | 1870 | | pagina 1