L E l il S CIIE 3 C H U R A N T. 1870. N276. WOENSDAG 23 NOVEMBER. STADS-BER1GTEN. BN N N A iN D S C11B RG T N De Courant verschijnt dagelijks, Zon- en Feestdagen uitgezonderd. De prijs der Courant is per vierendeel jaars ƒ3.franco p.p. f 3.50 met het Verslag der Handelingen van den Gemeenteraad f 3.35, franco p. p. f 3.85. Het verslag afzonderlijk is verkrijgbaar voor /2.50 'sjaars, buiten de expeditiekosten. Afzonderlijke nommers der Courant zijn verkrijgbaar voor 5 Cents, franco p. p. 6 Cents. De prijs der Advertentiën is van 14 regels 1.- iedere regel meer 25 cents. BURGEMEESTER en WETHOUDERS yin LEIDEN, Gezien art. 264 der wet van den 29iten Junij 1851 (Staatsblad n". 85); Gelet op art. 7 der verordening van den 11<Irn November/20,tc" December (Gemeenteblad n«. 2, van 1870), regelende de invordering der plaal- jke directe belasting, aangehaald bij Koninklijk besluit van den li11" «rij 1870, n°. 4; )oen te weten, dat bet 2' suppletoir kohier voor de plaatselijke directe asting over 1870 op lieden voorloopig is vastgesteld en van den llllen en met den 245,en November aanslaande, ter Secretarie dezer gemeente leeling financiën), van 12 tot 3 uren, voor een ieder ter lezing wordt a lergelegd. geschiedt hiervan openbare kennisgeving door plaatsing in de idsche Courant. Burgemeester en Wethouders voornoemd, v. d. BRANDELER, Burgemeester. IIziden, 10 November 1870. v. PUTTKAMMER, Secretaris. li ergadering van den Gemeenteraad van LeidenDonderdag 24 November I 0, 'sn'amiddags te twee uren. Onderwerpen Voordragten tot. benoeming van een tijdelijken hulponderwijzer 4eklasse, aan de openbare lagere scholen n°. 1 en 2, voor onvermogenden. Voordragt tot benoeming van eene hoofdonderwijzeres aan de bewaarschool in de Groenesteeg. Voordragt omtrent de toepassing van liet Liernurslelscl bij het dempen tan de Binnenvestgracht. Adres van J. C. van der Tas, houdende verzoek om vrijstelling van hem opgelegde boete. Voordragt tot afschaffing der avondschool op de school voor meer uitge breid lager onderwijs 2e klasse, voor jongens. Adres van P. Fontein en Zoon tot het iurigten van eene eendenkomter lengte van 6 meiers bij 4 meters breedte, achter hunne houlkooperij bij de Zijlpoort. Verzoek van J. A. Eigeman Jr. tot het plaatsen van een plankijs aan het Kort Rapenburg. Onderhandsche verhuring van de woning boven hel telegraafkantoor. Voorwaarden van verhuring: van een stuk weiland onder Oegstgeest in den Pesthuispolder. b. van de visscherjj in de Vroon wateren dezer Gemeente. LEIDEN, 22 November. Ijjkens eene hierachter voorkomende aankondiging zal de heer Esche- er, afgevaardigde van het te Straatsburg gevestigde comité lol hulpver- ifïing aan de inwoners aldaar, Donderdag avond in de zaal van het ge- ;\v tot. Nut van 't Algemeen eenige mededceiingen doen omtrent het ïbardemeut dier stad. Onder de plaatsendie door den tegenwoordigen iog zwaar geleden hebbenmag Straatsburg wel in de eerste plaats ge il md worden, en menigeen zal het welkom zijn eene schildering van den d stand der stad tijdens het beleg en de overgave uit den mond van een 11 getuige te vernemen, liet doel van den spreker is sympathie op te wek- i i voor de Straatsburgers in hun ongelukkig lotmoge hij ook hier de aring erlangen dat hij daarin is geslaagd. Ten gevolge der onlangs te Utrecht gehouden vergadering, die zich de :ilk der onderwijzers-lractementen heeft aangetrokken, is thans in druk schenen een concept-reglement, waarvan bet eerste artikel aldus luidt: bestaat eene Nederlandsche vereeniging, die zich ten doel stelt dadelijk aan minbezoldigde en daardoor hulpbehoevende onderwijzers te ver- afïen en voortdurende verbetering der onderwijzers-tractemenlen tot stand brengenten einde deze te doen overeenstemmen met de krachtendie hen geëischt worden en met hunne positie in de maatschappij." Deze eeniging zal haar doel trachten te bereiken: a. door zedelijken invloed, door ondersteuning van alle invloedrijke personenc. door lot medewer- 5 uit ie noodigen maatschappijen, verecnigingen en de drukpers; d. door tributiën en donatiën. De gewone leden zullen belalen eene jaarlijksche Irage van ƒ1. Om' donateur of donatrice te worden, moet men óf een van minstens ƒ50 in eens, óf een jaarlijksche gift van minstens ƒ2.50 de kas der vereeniging storten. De vereeniging zal allerwege afdeelingen ïhlen. - De heer E. L. Asser, te Amsterdam, is door den koning der Belgen benoemd tot ridder der Leopolds-orde. Volgens de Amst. C. heeft de heer Asser deze onderscheiding te danken aan de erkenning zijner verdiensten met betrekking tot de uitvinding der photolithographic, waarvan het groote nut o. a. gebleken is bij de vervaardiging der topographische kaarten bij de militaire verkenningen. Te Vlaardingen heeft eergisteren de heer R. Kikkert gedachtenis mo gen vieren van zijne 50-jarige ambtelijke betrekking als gemaenle-secretaris aldaar. Zoowel van het gemeentebestuur als van de ingezetenen ontving hij vele bewijzen van deelneming. Naar men uit het Nieuwe Diep meldt wordt daar verwacht het stoom schip Citadel van Antwerpenom gereed te worden gemaakt voor ceuen oefeningstögt van de adelborsten naar de Middellandsche zee. Visschers van het eiland Urk zijn met hun vaartuig op de Razende Bol geloopen en hebben daarbij alles verloren. Na een bangen nacht op die noodlottige plaats te hebben doorgebragt zijn zij bij het aanbreken van den dag van de kust ontdekt en behouden te Nieuwe Diep aan wal gebragt. Te Rcnkum werd Zondag avond een stoute diefstal gepleegd. Bij eene weduwe, die met hare dochter alleen woont, zijn één of meer personen door het kelderluik naar binnen gedrongen en hebben in de woonkamer een kast open gemaakt, waarin zich ruim ƒ40, een gouden ketting en eenige gouden ringen bevonden welke voorwerpen zij hebben medegenomen, terwijl andere stukken van waarde, doch met den naam er op, onaangeroerd ble ven. Toen de weduwe en hare dochter nit de kerk te (huis kwamen vonden zij de voordeur van binnen gegrendeld, maar het huis van achteren opengebroken. De daders waren zeker goed met de localiteit bekend, Uit Zuilichem deelt men als eene bijzonderheid mede, dat verleden Donderdag, tegenover dit dorp, in de Waal, een zeehond is gezien en her haaldelijk waargenomen. Het is bekend, dat deze dieren, ten gevolge of bij het ophanden zijn van buitengewoon onstuimig weder, de rivieren opzwem- men; doch zeer zeldzaam worden zij daarin tot zulk eene hoogte aange- troften. Althans had men er in geen 9 jaren een bespeurd. Een arbeidersgezin in de omstreken van Oldenzaal, schijnt geheel on verwacht van zorgvolle omstandigheden tot de hoogste welvaart te zullen geraken. Men verzekert namelijk dat aan dit gezin van een overleden bloedver want in Noord-Amerika de aanzienlijke som van ƒ200,000 ten deel zal vallen. Inlichtingen omtrent het aan den heer mp. J. J. van Angclbeek ver leend ontslag uil *s lands dienst. Door den afgetreden minister van koloniën, den beer de Waal, zijn ter voldoening aan den wcnsch der tweede kamer, onder dagteekeuing van 15 dezer, eenige inlichtingen verstrekt, waarvan de slotsommen de vol gende zijn: Hier te lande aangekomen, diende de heer van Angelbeek, zoo aan den koning als aan den minister van koloniën, eene reeks van reclames in, strekkende tot het bekomen van herstel van grieven over handelingen van hel Indisch bestuur te zijnen opzigte, en voorts aanmerkingen makende over handelingen van hel Indisch bestuur ook ten aanzien van anderen. Deze reclames werden, voor zooveel noodig, door den minister succcssivelijk in handen gesteld van den gottv.-generaal van Ned; Indiëom daarop zoodanig te beschikken als hij zou vermeencn te behoorenwanneer namelijk de landvoogd van oordeel was dat die reclames geen aanleiding behoorden te geven tot het doen eencr voordragt aan het opperbestuur. Hangende het onderzoek in Indië, verzoekt de heer van Angelbeek derwaarts terug te keerenwelk verzoek door den minister van koloniën werd afgewezen op grond van de overweging, dat het zoowel in het belang van den heer van Angelbeek als in dat van den lande was eene beslissing af te wachten om trent de naar aanleiding zijner reclames gewezen vraag, of hij voor weder plaatsing in 's lands dienst zou kunnen worden in aanmerking gebragt. Te gen deze afwijzende beschikking werden door den heer van Angelbeek geen bezwaren ingebragt. De overwegingenwaartoe de reclames van den heer van Angelbeek hebben aanleiding gegeven, hebben zoowel aan den president van het hooggeregtshof als aan den raad van Nederl. Indië en den gouver neur-generaal de overtuiging geschonken dat de heer van Angelbeek wegens den verwarden staat zijner verstandelijke vermogens, blijkbaar uit den onza- menhangenden inhoud zijner schrifturen en bet zonderlinge zjjncr bewerin gen en eischenniet meer geschikt is om als raadsheer dan wel in eenig ander ambt in Nederl. Indië te worden geplaatst. Dientengevolge werd de heer van Angclbeek door den gouv.-gcneraal van Ned. Indië bij besluit dato

Leydse Courant | 1870 | | pagina 1