LE1D8CHË COURANT. 1870. N272. Y RIJ DAG 18 NOVEMBER. STADS-BERIGTEty. BIN N N L A N DSC 11B BIG T N De Courant verschijnt dagelijks, Zon- en Feestdagen uitgezonderd. De prijs der Courant is per vierendeel jaars ƒ3.franco p.p. ƒ3.50/ met het Verslag der Handelingen van den Gemeenteraad f 3.35, franco p. p. f 3.85. Het verslag afzonderlijk is verkrijgbaar voor ƒ2.50 'sjaars, buiten de expeditiekosten. Afzonderlijke nommers der Courant zijn verkrijgbaar voor 5 Cents, franco p. p. 6 Cents.\ De prijs der Advertentiën is van 14 regels 1- iedere regel meer 25 cents. burgemeester en wethouders van leiden, Gezien het adres van Jacobus Stoeke, manufactuurverwcr, wonende al- ier, om vergunning tot het houden en mesten van één of meer varkens I het erf achler zijn huis in de Kaardensteegwijk ill n°. 648»; Gelet op art. 224 der Algemeene I'olicieverordening van 24 October 1867 lemeenteblad li*. 12); I Doen te weten, dal tot het hooren der eigenaars en bewoners van de naast gelegene en belendende pandenten opzigte der informatiën de commodo incommodo, door llurgemeester en Wethouders zal worden gevaceerd liet Raadhuis dezer Gemeente, op Maandag den 21ste" November aanst. voormiddags te e//urenzullende de belanghebbenden verpligt zijn luinne zwaren tegen dat verzoek op dien lijd in te brengenterwijlbij ver- liui daarvan, zjj gehouden zullen worden zich tegen de inwilliging niet te tbben verzet. Burgemeester en Wethouder'' voornoemd, v. d. BRANDELER, Burgemeester. Leiden, 17 November 1870. v. PUTTKAMMER, Secretaris. De personen van JACOB VAN LEEUWEN, laatst woon achtig in de Rijnstraat, wijk III, n°. 97, en GERARDUS I1ENDRICUS JANSEN, gewoond hebbende op de St. Jacobs- wijk II, n». 172, worden in hun belang opgeroepen om zich zoo ledig mogelijk ter gemeente-secretarie aan te melden. LEIDEN, 17 November. In de Maandag 11. te Amsterdam gehouden vergadering van de taal- en erkundige afdeeling der kon. akademie van wetenschappen heeft de lieer Leemans mededeelingen gedaan omtrent de belangrijke oude muurschil- ingendie bij de vergrooting van de kerk der hervormde gemeente te llimcn in den vorigen zomer ontdekt zijn. Door den predikant der ge- ented3. G. J. Rink, daarop gewezen, had de spreker Bathmen twee len bezocht en met behulp van den kunstschilder Klein de schilderingen otgelegd en omtrekken laten maken. Van het belangrijkste en best be- arde stuk, zijnde eene voorstelling van de legende der tienduizend marte- tn, was de op het oorspronkelijke afgetrokken schels in de zaal opge- igen en werd door eene in kleuren bewerkte teekening op kleiner schaal, den heer Klein vervaardigdopgehelderd. De heer Leemans gaf den isch te kennen, dat de akademie goede teekeningen naar de gemaakte rekkenwaarbij hij de noodigc ophelderingen zou voegenzou uitgeven. de vergadering zich met dien wensch vereenigdenoodigde de voor- er den spreker uit een plan van uitgaaf met berekening der kosten aan bestuur der akademie in te dienen. - Bij kon. besluit van den 7den dezer worden de controleurs en adjunct- [troleurs van de directe belastingen en het kadaster met opzigt tot hunne [tementen respeclivelijk gelijk gesteld met de controleurs cn adjunct-con curs der directe belastingenin- cn uitgaande regten cn accijnsenen in ver beschouwd als met deze tot hetzelfde kader te behooren. Zij nemen rin rang naar hunne ancienneteit. In keurigen vorm en met een treffend gelijkend portret (staalgravure) iierd. zijn thans door Gebr. Kraay, te Amsterdam, de Vermakelijke \Uolen en historische herinneringen, eene nalatenschap van mr. Jacob Lcnnep, in een bundel vereenigd. in het licht gegeven. Iedere blad- herinnert ons den geestigen verteller, den man bij uitnemendheid om puntige puntig weêr te geven, en wiens onuitputtelijk geheugen aan- ids alles wist te illustreren met zijne herinneringen en te versieren met parels uit de schatkamer zijner kennis en belezenheid. AC.) - Te Rotterdam hield gisteren avond de aldaar gevestigde vereeniging tot ordering der zendingszaak hare japrlijksche vergadering. Blijkens het dagdat door den secretaris werd uitgebragt, was het aantal leden met verminderd. Ilel batig saldo der rekening bedroeg j 760.20%welke in de kas van het Ncd. zendelinggenootschap was gestort. Als sprc- i traden op de zendeling-leeraar C. J. van de Liefde en ds. C W. van Pot. De eerste deelde mede dal hij acht jaren werkzaam was geweest Amoerang. in de Minnahassa. Ilij had er zestien gemeenten, elk met e school, elke school onder leiding van een inlandsch onderwijzer, die gelegenheid ook met de leiding der godsdienstoefeningen was belast. Hij had er veel vijandschap, veel tegenwerking ondervonden, en wat hem vooral had bedroefdwaren de jammerlijke voorbeeldendie er soms door Europea nen werden gegeven. Tot een bewijs daarvan heriep hij zich op het feit, dat van zeven controleurs, die in Amoerang waren geweest, vijf zich aan openlijke zedeloosheid en twee nog bovendien aan dronkenschap hadden overgegeven. Als er zulke voorbeelden worden gegeven, zeide hij, wat heeft men dan van de heidenen te wachtenMet dat al had hij er ook zeer veel goeds, zeer veel aangenaams ondervonden, en lot zelfs hier in het vaderland waren hem de bewijzen van zegen op zijn werk ten deel gevallen. -- Te Ilellevoetsluis is liet ^gemeentebestuur dezer dagen overgegaan tot het weder-invoeren der broodzetting, waartoe het zich verpligt rekende wegens het misbruikdat van de vrijheid door de bakkers werd gemaakt. De bakkers hebben daarop besloten geen brood te bakken cn hunne winkels te sluitenzoodat nu het brood van elders moet worden aangevoerd. Men meldt uit Leeuwarden: De vlasbouw, die in deze provincie op zeer ruime schaal plaats vindt, kan gezegd worden in dit jaar over het algemeen middelmatig te zijn geslaagd; de berigten daaromtrent zijn ech ter nog al uiteenloopende. Wat de hoedanigheid van dit product aangaat, deze moet veel minder zijn dan ten vorigen jare; het vlas is kort. Met de zaadwinning moet het niet beter gesteld zijn; de vele regens hebben daarop een zeer nadeeligen invloed uitgeoefend. Het is te voorzien, dat, bij de mindere gehalte van het vlas, de bewerking daarvan meerdere inspanning en tijd zal vereischen dan in den vorigen winter. Wat meer zegteen gevolg hiervan is, dat de verdiensten van de arbeiders geringer zullen zijn. Dit is gelegen in de omstandigheid, dat het werk wordt aangenomen cn niet bij dag- of wcekhuur wordt verrigt. Reeds zijn uil sommige streken van dit 'gewest daarover klagten aangeheven. Vele arbeiders, die 's win ters in de braakhokken met het bewerken van vlas in hun onderhoud trachten te voorzien (hun getal is in deze provincie zeer aanzienlijk), gaan alzoo ongetwijfeld minder gerust den winter te gemoct cn welligt kan zulks ten gevolge hebben, dat, indien de loonen niet worden verhoogd, de armenkassen meer zullen worden aangesproken. In het antwoord van den minister van oorlog op het sectiën-verslag der twee Ie kamer omtrent zijne begrooting, zegt de minister dat, was bij hoofd stuk I der staatsbegrooting eene afkeurende stem door een paar leden uit gebragt over de houding door het ministerie in den afgeloopen zomer aan genomen en over de maatregelen ter handhaving onzer neutraliteit destijds genomen, hij wel bij dit hoofdstuk eene herhaling daarvan had verwacht, maar geene zoo scherpe critiek over het bestuur van oorlog, als thans den hoofdinhoud uitmaakt van liet voorloopig verslag; cn dit te minder na de welwillende beoordeeling zijner handelingen in 2 van het verslag over hoofdst. I. Dit, de minister wil het niet verzwijgen, heeft hem bevreemd en bij maakt dan ook der vertegenwoordiging kenbaar, dat de inhoud van dat verslag hem aanleiding gegeven heelt om aan Z. M. den koning een eervol ontslag uil zijne tegenwoordige betrekking te vragen. Voor het verslag van de wijze, waarop hel toegestane crediet van vier millioen is besteed, verwijst de minister naar de memorie van toelichting, gevoegd bij het den 22Uf° October ingediend wels-ontwerp. De minister blijft van oordeel dat deze begrooting ƒ457,545 lager dan die voor 1870 is; cn al worden de gelden voor remonte ad 161,350 daarvan afgetrokken, dan nog blijkt de begrooting 3 ton gouds minder dan die voor 1870 te zijn. De minister kan niet in de beschouwing van eenige leden dcelen, dat hel verkeerd is zich in vredestijd tegen een oorlog te wapenen, die denkelijk nooit zal komen, en het daarenboven twijfelachtig zou zijn ook bij eene behoorlijke leger-inrigting en slaat van tegenweer onzer liniën, langs dien weg ons zelfstandig volksbestaan te waarborgen. Hij betreurt dat dergelijke uitdrukkingen in een openbaar staatsstuk worden aangetroffen, uitgegaan van de vertegenwoordiging der Nederlandsche natie. Ilij kan en mag niet aannemen dat deze ontmoedigende taal bij de natie weerklank zou kunnen vinden en daarvoor vindt hij dan ook een waarborg in de krachtige tegen spraak van andere leden, met wier beschouwingen hij zich ten volle ver- eenigt. Het gevaar voor bedreiging van ons zelfstandig volksbestaan zal ten allen tijde gelijken tred houden met de verwaarlozing van ons krijgswezen. Ilel blijft een waar woord dat eene natie, die de middelen voor de hand having harer onafhankelijkheid verwaarloost, deze niet waard is; cn zoo er één slaat in Europa nogtans verpligt is zijne onafhankelijkheid zelfs gewapenderhand, te verdedigen, dan gewis is het ons land met zijn roemvol

Leydse Courant | 1870 | | pagina 1