genoodigd, om mei 15 November e. k. de treinen n" 5 en 18 der tegen- woordige dienstregeling op den spoorweg ook te Schiedam te doen stoppen voor het in- en uitladen van reizigers en bagage. Volgens dezen maatregel zullen voortaan alle treinen en ook alle sneltreinen langs den Hollandschen spoorwegin beide rigtingcnaan het station aldaar hall houden. Vrijdag avond had te Zwolle, even voor het vertrek der treinen naar Deventer en Mcppel, tusschen landlieden, die ter gelegenheid der St. Maar- tensmarkt wat opgewonden waren, ten gevolge van overmatig gebruik van sterken drank, eene duchtige vechtpartij op het stationsplein plaats, waarbij de twistenden van hunne messen gebruik maakten. Verscheidene personen hebben verwondingen ontvangen, een man is na het ziekenhuisgebraglom dat bij niet naar huis vervoerd kon worden. Er zijn door justitie enpolicie, die tusschenbeide zijn gekomentwee personen uit het beruchte Staphorst iu hechtenis genomen. -- Te Borne is de typhus onder de paarden uitgebroken, reeds zouden er 5 daaraan bezweken zijn. De dieren, die door de ziekte worden aangetast, lijden kort, maar hevig. Het ontstaan der ziekte wordt toegeschreven aan den invoer van liet vel van een elders bezweken paard. Te Middelburg hebben Zalurdag nacht twee gedetineerden in het huis van arrest aldaar weten te ontsnappen, zonder dat dit door iemand is bemerkt; tot dusver is men hen nog niet op liet spoor kunnen komen. Aan eene andere zijde der stad werd in denzelfden nacht in de gemeente-apotheek inltraak gepleegd; de daders hebben zich van eenige voorwerpen meester gemaakt en zijn niet ontdekt. De minister van binnenl. zaken heeft geantwoord op het afdeelings- i verslag nopens zijn departement: Voor een pijnlijken indruk, dien bet eind cijfer der begrooting schijnt gemaakt te hebben, bestaat, naar de meening des ministers, evenmin aanleidingals zijnerzijds lot het «vergoelijken eener nadeelige uitkomst." Van vergoelijking kan bij toelichting of verdediging zijner begrooting alleen sprake zijn wanneer schuldbesef voorafgaat: hetgeen hier geenszins het geval is. De elf tontoch die meer gevraagd zijn voor 1871. zouden, indien ze niet op de begrooting gebragl waren, de rcglma- tige ontevredenheid van de kamer hebben opgewekt. Zij toch heeft die uitgaven gewild, toen zij de verbetering van de haven te llarlingende meer dere uitgaven van ruim ƒ500,000 voor de Amslerdamsche kanaalmaatschappij de krachtige voortzetting van de verbetering van den nieuwen waterweg van Rotterdam naar zee heeft verlangd of goedgekeurd. Spaarzaamheid is niet alleen eene deugd in ons staatsbestuur, maar noodzakelijk. De minister heeft het nooit betwist, allerminst dit jaar vergeten. Leidt zij tot verwaar- loozing van de eischen van het publiek belang, dan zou zij leiden tot ver zuim. Die eischen vorderen uitgaven, onvermijdelijke uitgaven, waarover alleen dan mag geklaagd wordenwanneer zij zonder noodzakelijkheid wor- den geraamd en toegestaan. Of door de oprigling van een afzonderlijk departement voor openbare werken de spaarzaamheid in 's lands uitgaven zou worden bevorderd betwijfelt de minister ten sterkste. Eene aandachtige overweging van het verslag der confmissie belast met het onderzoek naar den toestand der in fabrieken arbeidende kinderen heeft den minister nog niet tot de overtuiging geleid dat het oogenblik voor den wetgever gekomen is om hier tusschen beide te treden. De staatscommissie, belast met het vervaardigen eener nieuwe pharma- copoea Neerlandica, is gereed met haren.arbeid; zoodra haar handschrift zal zijn overgeschreven zal het aan de regering worden aangeboden. 's GRAVENHAGE14 November. Z. M. heeft vergunning verleend aan den heer dr. W. J. A. Jonckbloet, lid der tweede kamer, tot het dragen der versierselen van ridder der orde van den Rooden Adelaar 3,le kl.hem door den koning van Pruissen ge schonken. Aan den luit. ter zee 2,lc kl. P. F. baron van Ileerdt is, op zjjn ver zoek. eervol ontslag uit de zeedienst, verleend. De minister van oorlog zal Donderdag aanst. geen gehoor verleenen. De arrond.-reglbank alhier beeft den persoon, die jl. Maandag leregl- stond, beklaagd van eenvoudigen dielstal in vereeniging. op 4 Sept jl. jegens een ander persoon betreffende een zilveren horologie met gouden ketting, vrijgesproken van het hem ten laste gelegde, als zijnde het niet wettig en overtuigend bewezen. De trekking voor de algemeene verloting van 'voorwerpen van kunst en smaak ten behoeve van het Roode Kruis is heden alhier aangevan gen, ten overstaan van den notaris F. M: Schmolcken zal de volgende dagen worden voortgezet. Na afloop der trekking zullen de aanvang en de plaats van aflevering der prijzen nader aangekondigd en de trekkingslijsten verkrijgbaar gesteld worden. Nadat de voorstellen tot oprigting eener meisjesschool voor meer uit gebreid lager onderwijs door den gemeenteraad herhaardelijk waren verwor pen, wil thans bet departement der maatschappij tot Nut van 't Algemeen alhier zich de zaak aantrekken. Tegen Vrijdag 25 Nov. zijn de leden opge- roepen om een daartoe strekkend voorstel te behandelen. Voor de oprigling eener dergelijke school, legen een schoolgeld van ƒ60, wil de afdeeling eene bijdrage van het hoofdbestuur vragen ten bedrage van 10000, en zoo hieraan gevolg wordt gegeven een jaarlijksch subsidie van 8000 aan den gemeenteraad verzoeken. Naar men verneemt is de keuze van den heer Abr. Hoogenraad tot lid van de kamer van koophandel en fabrieken alhier nietig verklaard, vermits die heer den vereischten ouderdom van 30 jaren nog niet heeft bereikt. mJïrirüïnlandsciik uk m g t k n ENCELAND. LONDEN, 13 November. Te Southampton is tloor de postpakket boot eene lading goederen aan- gehragt, waaronder eene hoeveelheid diamanten, wier waarde op 80000 wordt geschat. De afgeloopen verkiezingen in de Vereenigde Staten waren dé eersi waarbij de negers en kleurlingen tot algemeene deelneming werden op« roepen, krachtens hel nieuwe artikel, hetwelk, na den burgerkrijg, aan constilutie der Unie is toegevoegd. Die verkiezingen zijn overal rustig geloopen, behalve te New-Orleans, alwaar een gevecht tusschen blanken negers plaats greep en twee negers om liet leven kwamen. De einduitsl der verkiezingen is, dat de rcpublikeinsche of bewindvoerende partij wat in sterkte heeft verloren. Fit ANI Kit IJK. Het bewind te Tours heeft hel volgende berigt ontvangenHet leger van Loire heeft na een tweedaagschen strijd Orleans bemagtigd. Ons verlies i dooden en gekwetsten bedraagt niet meer dan 2000. Dat van den vijand veel aanzienlijker; wij hebben meer dan 1000 gevangenen gemaakt, w aantal nog door de vervolging toeneemt; wij hebben 2 kanonnen, 20anu nilicwagens en een groot aantal vrachtwagens genomen. Het voornaam gevecht was in de omstreek van Coulommiers. De bevelhebber, genei Aurelles, heeft bij eene dagorder zijnen dank aan het leger betuigd. Uit Parijs schrijft men aan de Ind. Beige: De bevolking hechti meer en meer aan het bewind, met welks val tevens de openbare orde de hoofdstad zelve vallen zouden. Rij het mislukken der onderhandeliip schorsing der vijandelijkheden wordt de behoefte aan algemeene aaneensl I ting tegen de Pruissen nog levendiger gevoeld. De geheele hoofdstad k met verontwaardiging vernomen dat Pruissen geweigerd beeft haar den i voer van levensmiddelen gedurende eene wapenschorsing toe te staan; al zijn wij tot hongersnood veroordeeld. Op bijstand of bemiddeling van onzijdige mogendheden wordt hier niet meer gerekend, en evenmin op ernsi pogingen der deparlemenlcn om de hoofdstad te ontzeilen. Naar verzet wordt zeide Trochu dezer dagen; «Het leger, dat ons ontzetten moei binnen Parijs;" hij zou ook gezegd hebben dat Parijs zich zelf en zon hulp zou weten ie redden, daar de departementen van Frankrijk enkel hunne eigene verdediging bedacht waren. De lieer Veuillot schrijft in Huivers: Indien Parijs valt, zal de o winnaar door Frankrijk belet worden zijnen buit weg te voeren. Ini Frankrijk alsdan ook reeds gevallen ware, zou het nutteloos zijn Parij j redden. Eene door capitulatie geredde hoofdstad zal nooit de wieg i 1 waaruit een herboren Frankrijk oprijst. Op de pninhoopen van Parijs vvo de zwarte vlag geplant, en deze zij Frankrijks vlag lol op den dag herrijzenis. Die vlag betuige voor God ons naberouw en voor het men dom ons besluit om den val des vaderlands niet te overleven. La l'atrie en danger, een orgaan van de roode partij in de ho stad, bevat een artikel, waarin Rlanqiii zijne middelen tot redding des la aanwijst. Het eerste wat hij verlangt is dat alle kerkgebouvyen vooi I eeredienst gesloten en tot magazijnen, voor de clubs of tot andere rei tionairc doeleinden gebezigd worden. De ambulances moeten van geesl ken gezuiverd worden. Al wat een bef draagtmoet de wapens voerei op de gevaarlijkste punten voor het vuur geplaatst worden. Daardoor wijst men hun eene dienst, want zij worden martelaars, llij voegt da dat hij en zijne vrienden niet gelooven aan den hemel of aan een li hiernamaals. i De Corr. Ilavas zegt dat er in Parijs openlijk vleesch van honden katten te koop aangeboden en ook in nog al aanmerkelijke hoeveelheid kocht wordt, om tot voedsel voor menscheii te dienen. Voorts dat eri op ratten wordt gemaakt, met de erkende bedoeling om het vleesch daai lot besparing van den voorraad gewone levensmiddelen te doen strekken, dat de schaarschheid van brandstof zich nijpend doet gevoelen. ITALIË I De Italiaansche regering is voornemens twee oorlogschepen naar seille te zenden, om bare onderdanen aldaar te beschermen. De minister van buitenl. zaken heeft zich op een feestmaal te Mil omtrent l.et Romeinsche vraagstuk uitgelaten. Hij verklaarde dat het nislerie liet door het parlement bekrachtigde nationale programma bad gevoerd. Als men den zetel der regering naar Rome verplaatst, moeten waarls alle vrijheden overgebragt wordenmet name de godsdienstvrijheid, nieuwe kamer zou de betrekkingen tusschen den staat en het pausdom n ten regelen. Tc Rome bestaan twee partijen: de eene heeft met ongenoe de gematigdheid van het Italiaansche bewind gezien, welke baar alle v wendsel ontneemt om te doen gelooven dal de geestelijke onafhankelijk! van den Paus miskend wordt; de andere partij, die veel talrijker is, b( de voordeden der vereeniging en de nadeelen van tweedragt. maar twj aan de kracht der waarborgen die beloofd zijn. Wat Europa betreft, wacht af of Italië zijne beloften zal weten gestand te doen en te vervul en laat de verantwoordelijkheid aan Italië over. Indien het ziet dal waardigheid, veiligheid en onafhankelijkheid van den Paus geêerbiei worden, dan zal het ook verder gunstig jegens Italië gezind blijven. I* II U I S S ENT. BERLIJN, 13 November. Naar men verneemt heelt de koning de orde van St. George 3d'I door den keizer van Rusland aan Z. M. gezonden, oin die uil te reiken den verdienstelijkslen officier van liet Pruissische leger, toegekend aan generaal von Sleinmeiz, thans gouverneur-generaal in Posen. De Kola. Zeit. meldt dat prins Frcderik der Nederlanden een bei van 500 Uil. heeft gezonden aan eene damesvereeniging te Minden, diei ten doel stelt warme kleedingstukken te zenden aan liet 2de AVeslfaali rcg. infanterie n". 15. De prins is chel van dat regiment. Bij den tcruglogl van liet corps van von der Tann, aan de Loire eene afdeeling ammunitie-reserve, met twee stukken geschut verdwaald 1 raakt en in banden des vijands gevallen. Bij de capitulatie van Verdun zijn 2 generaals, II slalofïici#

Leydse Courant | 1870 | | pagina 2