LE1DSCIIE COURANT. 1870. N°. 269 DINGSDAG 15 NOVEMBER. STA DS-BER1GTEN. BINNEN LA IN l)SC tl K BKR IGTEN. De Courant verschijnt dagelijks. Zon- en Feestdagen uitgezonderd. De prijs der Courant is per vierendeel jaars ƒ3..franco p.p. f 3.59 ,i(et het Verslag der Handelingen van den Gemeenteraad f 3.35, franco p. p. ƒ3.85. Het verslag afzonderlijk is verkrijgbaar voor 2.50 'tjaars, buiten de expediliekosten. Afzonderlijke nommers der Courant zijn verkrijgbaar voor 5 Cents, franco p. p. 6 Cents.] De prijs der Advertenlil'n is van 14 regels f 1.- iedere regel meer 25 cents. Bij deze Courant seordt verzonden N°. 20 blad 2G) der Handelingen ti den Gemeenteraad. BURGEMEESTER EN WETHOUDERS VAN LEIDEN, Bezien art. 264 der wet van den 29s1"1 Jnnij 1851 (Staatsblad n". 85); Gelet op art. 7 der verordening van den 11d,n Növember/20""1 December (0 (Gemeenteblad n". 2, van 1870), regelende de invordering der plaal- Ijjke directe belasting, aangehaald bij Koninklijk besluit van den ll'len puarij 1870, n°. 4; Boen te weten, dat bet 2e suppletoir kohier voor de plaatselijke directe lasting over 1870 op heden voorloopig is vastgesteld en van den llJen en met den 24s'"1 November aanstaande, ter Secretarie dezer gemeente Heeling financiën), van 12 tot 3 uren, voor een ieder ter lezing wordt jergelegd. En geschiedt hiervan openbare kennisgeving door plaatsing in de lidsehe Courant, Burgemeester en Wethouders voornoemd, v. d. 11RANDELER, Burgemeester. Leiden 10 November 1870. v. PUTTKAMMER, Secretaris. LEIDEN. 14 November. ii de vergadering met dames, welke op morgen, 15 dezer, door de löschappij van fraaije kunsten en wetenschappen zal worden gehouden, in als sprekers optreden de hh. I. Margadant en G. H. J. Elliot Boswel, Je uit 's Gravenhage. Deed de eerste zich door kernachtige artikelen in lie voornaamste vaderlandsche tijdschrifleu kennen, de laatste is als humo- Itisch dichter en uitstekend declamator te goed bekend, om niette mogen Brouwen dat de bezoekers dier vergadering een genotrijken avond zullen orbrengen. -Gisteren avond, bij de godsdienstoefening der Evang. Luthersche ge teute, lierdachL de lieer J. E. lnckel zijn 25-jarig dienstwerk als leeraar jlie gemeente. Naar aanleiding van 1 Sam. VII: 12, wierp hij een blik l het verledeneop hetgeen hij voor en met de gemeente had doorleefd een blik op de toekomst, op hetgeen leeraar en gemeente grond hadden verwachten. De gemeente bragt bij het einde der godsdienstoefening den (raar hare heilbede, door het zingen van Gezang 344 vs 8, dat otimidde- k gevolgd werd door het: «Halleluja, eeuwig dank en cere", op eene Jmkwekkende wijze aangeheven door de Leidsehe koraalvcreeniging, die th ook bij den aanvang der godsdienstoefening had doen booren. - Gistere* overleed in hel Waalsche weeshuis Abraham Henri Poetin i ouderdom van bijna 81 jaren. Van zijn vijfde jaar af, dus eene reeks «75 jaar, werd hij in dat gesticht verpleegdhetwelk hij, doofstom zijnde, :t had kuunen verlaten. Zijne werkzaamheid, gedienstigheid en netheid len nog lang in liefde herdacht worden. -'s Rijks middelen hebben over de tien eerste maanden van dit jaar jcbragt 62,491,142.80zijnde 1,060,426.55 meer dan in dal tijdvak 1 1869. De raming bedroeg ƒ60,082,944.30. - Naar men aan de N. 11. C. meldt, zou Z. M. de koning op het Loo gesteld zijn geworden. - De minister van binnenl. zaken heeft bij beschikking van den 5df" member jl. vastgesteld de lijst der stations voor de beambten van den Herstaal, voor de buitengewone dienst en de correspondentie langs de ken, gedurende ijsgang en hoog opperwater op de rivieren, in den win- van 1870 en 1871. - Bij het dep. van buiteul. zaken zijn weder cenige berigten ontvangen B den Ncd. gezant te Parijs betreffende den toestand van handel en nijver st! in Frankrijk. Ilij schrijft o. a.Het is natuurlijk niet te verwonderen t in de gegeven omstandigheden de handel alhier geheel stilstaat. De Emissiehandeldie bijna uitsluitend in de banden van vreemden is, heeft gehouden, zoowel door het vertrek van dezen, als door het gebrek aan «ununicatiën. De meeste winkeliers hebben hunne huizen gesloten, terwijl «kierszaken almede geheel stilstaan. Aan de beurs wordt bijna niets ver- ndeld; de eenige zaken bepalen zich tot de rente, waarin a comptant Bige onbeduidende aankoopen gedaan wordenwaardoor de koers vrij vast jlt. Die stilstand van zaken, die zijne natuurlijke uillegging vindt in de Roeping van alle inwoners tot militaire diensten, zal echter waarschijnlijk voor vele huizen noodlottige gevolgen hebben. Na afloop van den oorlog toch is het te voorzien, dal zich vele en groote faillieten zullen openbaren. In enkele opziglen vermeen ik echter, dat Nederland's handel, na afloop van den oorlog, zoowel in zijn eigen belang als in dat van Frankrijk, van de noodzakelijkheid der voorziening in de hier ontstane behoeften zal kunnen partij trekken. Er beslaat namelijk hier voor het oogenblik groote behoefte aan suiker, boter en kaas. De beide laatste artikelen zijn zelfs niet meer te bekomen, en ik veronderstel, dat goede boter en kaas voordeelige artike len van invoer zullen kunnen zijn voor hendie van het gunstige oogenblik gebruik maken, namelijk dadelijk na de opheffing van hel beleg van Parijs. Eveneens de visch, die niet meer te krijgen is, en de ham, daar deze hier uiterst schaarsch is, en er voor een kleine ham 150 fr. gevraagd wordt. Wal betreft de suiker, een artikel van groote consumlic alhier, deze is thans voor den handel en detail bijna niet te verkrijgen, daar de raffinadeur», alhoewel gebonden door contracten met de kruideniers, weigeren tegen den daarbij bepaalden prijs te leveren. Mogten dus, gelijk te voorzien is, hier uit processen ontstaanen de raflinadeurs genoodzaakt worden hunne con tracten na te komen, dan zullen zij zich beijveren, zoodra mogelijk, ruwe suikers in te koopen, ten einde aan hunne verpliglingen te kunnen voldoen. Deze behoeften zullen zich allengs uitstrekken tot de andere levensmiddelen, en vooral lot het vleesch, dat nu reeds, met uitzondering van kalfs- en varkensvleesch, hetwelk niet meer te bekomen is, van 100 grammen per dag en per hoofd tot op 50 grammen is verminderd en niet dan met zeer veel moeite te verkrijgen is. Van paarden- en ezelvleesch wordt menigvul dig gebruik gemaakt. Brood en wijn is er echter in overvloed, naar het schijnt, terwijl meel insgelijks in grooten voorraad aanwezig is en de hon gersnood dus voor alsnog niet te vreezen is. Ik veroorloof mijbier bij te voegen eene opgave van den prijs van sommige levensmiddelen, ten einde een denkbeeld te geven van de duurtewaartoe alles gestegen is. De prijs van de aardappelen onder andere is thans 4 fr. a fr. 4.50 de lOlitres, bloem kool en andere kool fr. 1.50 a fr. 1.75 per stuk, boonen fr. 1.75 het pond, eijeren 40 a 50 centimes het stuk. Deze prijzen stijgen natuurlijk naar ge lang der comsumlie. -- De heeren mr. J. van Gennep, prof. H. Kern, prof. Quack, J. T. Stieltjes en A. C. Wcrtheim hebben zich vereenigd tot eene commissie, welke bijdragen zal ontvangen en daaruit een fonds scheppen lot ondersteu ning van den bekenden schrijver van Max Havelaar, die in ongelukkige om standigheden verkeert, Men leest in het Heekbl. van Maass'uis: Schipper L. Spaans, van de kotter Johanna Theodora, toebehoorende aan de Nedcrlandsche maat schappij tot exploitatie van zeevisscherijen de Toekomst, den 10'kn dezer binnengekomen, deelt, ons mede dal 14 dagen geleden onder de Engelsche kust visschende, de Engelsche kotter Macca met zijn Irawlnet in de vleet (haringnetten) van de Johanna Theodora is geloopen, en, op 13 netten na, de geheeie vleet door de Engelsche visschers werd gekapt. Gelukkig be speurde schipper Spaans met het aanbreken van den dag dat de Engelsche kotter nog in zijne vleet verward zat, en kon hij nog hel einde daarvan maglig worden, en daardoor deze binnen halen, nadat hij daartoe het net van den Engelschman had moeten afsnijden. Hieruit ontstond eene botsing, zoodat de manschappen elkander met steenen, flesschen en wat slechts voor de hand lag bestormden, en de Engelschen beproefden de Johanna Theodora in den grond te booren, hetwelk gelukkig werd verhinderd door de hulp, welke aan Spaans werd verleend door twee andere kotters van de maatschappij de Toekomst en eene van de maatschappij de Volharding te Vlaardingen, waardoor de Johanna Theodora met verlies van de papegaai- stok is vrijgekomen. Ook de Engelsche visschcr kreeg hulp van een 40-tal confraters, daar het hun bepaalde toeleg is de Hollandsche visschers van die visscherij te verdrijven. Gelukkig is nu wel aan de Johanna Theodora geen belangrijke schade veroorzaakt, doch een andere visscker van Scheve- ningen, schipper C. Mooiman, is toch mede bijna hel slagtoffer geworden van deze willekeurige handelwijze der Engelsche visschers. Door genoemde Engelsche kotter Macca uit weerwraak vervolgd, zijn hem 20 netten afge varen en is de bedreigingom hem in den grond te loopenalleen niet kunnen worden uitgevierd, doordat de Macca zijn kluifhout stuk liep tegen de mast der Scheveningsche schuit. Bij burgemeester en wethouders van Schiedam is van den commissaris des konings het berigt ontvangen, dat bestuurders van de. Hollandsche ijzeren spoorwegmaatschappij door den minister van binnenl. zaken zijn uit- t

Leydse Courant | 1870 | | pagina 1