PEK TELEGRAAF. terugkeeren//Neen,' was het antwoord, //dat behoeft niet; dan zenden (ij licm onder protest aan tt terug. Nu gij hem eenmaal daar hebt, moogt jij hem wel houden." Van den 3de° wordt van Wilhelmshöhe gemeld, dat keizer Napoleon jfl) vorigen middag een tegenbezoek had afgelegd bij de uit Metz aangeko men maarschalken, die hun intrek hebben genomen in het hotel du Nord te kassei. Gedurende geruimen tijd heeft de keizer bij hen vertoefd. Men Ut zich overtuigd, dat de etiquette hierbij slechts voor een gering ge- jerite in het spel was, maar dat het voornamelijk gold gewigtige beraad- Bagingen over zaken, de toekomst betreffende. Van het voornemen, dat de jeeren maarschalken hadden opgevat, om zich op Wilhelmshöhe te vestigen, lebben zij echter moeten afzien. OOST-INDIE. ItATAVIA, 24 September. De heer 0. van Rees, lid in den raad van Ned. Indië, en de heer mr. I D. Levyssohn Norman, controleur le kl.Zullen zich, ter uitvoering van Ie maatregelen betreffende de reorganisatie in de Preanger-regcntschappen, j de volgende maand derwaarts begeven. Uit alle residentien op Java worden klaagtoonen vernomen over de Lre regens. De te velde staande suiker- en koffij-oogst heeft daardoor Lel te lijden. De Chinesche lijnwaad-handelaars Sie Gun en Tan Ay zijn in staat van Ljllissemcnt verklaard. Bijna wekelijks, zegt de Java-Bode, heeft in den patsten tijd dit faillietverklaren plaats. De raad van justitie doet uitspraak; |e boedel komt aan de weeskamer; de gefailleerde heeft al den tijd gehad L te bergen en te verbergen wat en zooveel hij wil; bet begrip van Ihande, hetwelk Europeanen aan een faillissement hechten, kent hij niet; L over korter of langer tijd begint hij op nieuw, hetzij onder zijn eigen op een anders naam, zaken te drijven. In de afd. Tontoli (Gelebes) zijn op IC Junij vrij hevige schokken van Lrdbeving gevoeld. Door den gouverneur-generaal van Ned.-fndie zijn de volgende beschik ingen genomen. [Civiel departement. Ontslagen: eervol, wegens ziekte, de onderschout bij t policie te Soerabaija P. Ranie. Ingetrokkende benoeming van m'. J. J. Enschedé tot advocaat en procureur bij het hoog-geregtshof in Ned. Indie, tnoemdtot adv. en proc. bij den raad van justitie te Soerabaija mr. J. J. Enschede; tot secretaris der resid. Banjoewangi, tevens vendumeester daar, de commies op het resid.-kantoor te Rembang F. G. Koentz. Goed- ikeurd: dat door den landraad le Indramaijoe (Chcribon) is benoemd: tot iiitengewoon subst.-griffier by die regtbank, builen bezwaar van den lande, S. van Noorden, contr. der lc kl. bij de landelijke inkomsten en cultures; at door den landraad te Berbek (res. Kediri) is benoemd: lot buitengewoon ibst.-griffier bij die regtbank G. W. C. Dressier, ambtenaar op wachtgeld, ntslagenop verzoek, eervol, uit zijne betrekking onder toekenning van achtgeld, de contr. der 2C kl. bij bet binncnl. bestuur in bet gouvernement jebcs en onderboorigheden M. J. van Erp Taalman Kip; eervol, de opzie- ts bij de koffij-cultuur in de resid. Banjoemaas J. H. Cloesmeijer, J. G. \ije, L. Schrijner en J. F. II. Beer. Benoemd: tot controleur le kl. bij ilbinnenl. bestuur in het gotiv. Sumatra's Westkust de contr. 2' kl. aldaar L. E. Halewijn; bij het binnenl. bestuur, in de residentie Amboina, de atr. 2C kl. in het gouvern. Sumatra's Westkust C. W Palm; lot conlr. 2 I. bij het binnenl. bestuur in het gouvern. Sumatra's Westkust, de contr. kl. aldaar jhr. J. C. W. D. A. van der Wijck en II. T. F. Mensinga; bij tt binnenl. bestuur in de res. Wester-afdeeling van Borneo de contr. 3' kl. i de res. Menado C. M. E. Merens; bij het binnenl bestuur in het gouv. elcbes en onderhoorigheden de contr. 3e kl. aldaar C. Muntendamlot ratr. 3e kl.bij het binnenl. bestuur in het gouv. Sumatra's Westkust de noemde ambtenaren ter beschikking J. .1. Naclï en K. F. 11. van Langen; i het binnenl. bestuur in hel gouv. Gelebes en onderh. de ambtenaar ter schikking C. P. J. van Koetsveldbij het binnenl. bestuur in de res Me- tdo de ambtenaar ter beschikking G. A. Wilken; tol ambtenaar ter be- hikking bij het binnenl. bestuur in de res. Amboina E. J. Jellesma; bij bet nnenl. bestuur in de res. Palembang de ambtenaar ter beschikking van :n 'directeur van onderwijs, eeredienst en nijverheid J. P. van Nunen; bij it binnenl. bestuur in het gouv. Celebes en onderh. D. W. Horst en de 3e mmies bij het departement van financien W. R. de Greve; bij het binnenl. stuur in dé res. Zuider- en Ooster-afd. van Borneo E. A. Tijlor Weber; tot hout te Riouw de gepasporteerde serg.-majoor van het Oost-Indisch leger .Daniels, thans klerk ter algem. secretarie. Goedgekeurd: dat door den ndraad te Madioen is benoemd, tot buitengewoon subst .-griffier bij die ;tbank, buiten bezwaar van den lande, E. L. Mulder, ambtenaar ter be- hikking bij de land. ink. en cult.; dat door den resident van Palembang durende de maand Julij 1870 is benoemd: tot le" klerk de klerk D. B. moldus. Militair departement. Verleend: een tweejarig verlof naar Nederland, egens ziekte, aan den officier van gezondh. 2C kl. A. J. II. van der Mijll kker. Ontslagen: op verzoek, eervol, als chef van den staf iii de eerste ililaire afdeeling op Java, de kapt. der infanterie J. F. Haus. Door den tnmandant van het leger en chef van bet departement van oorlog zijn op «-activiteit gesteld: militaire administratie, de onder-intendant 2' kl. J. tlstede, onlangs uil Nederland van verlof teruggekeerd. Hersteld in acti leit: infanterie, de kapiteins 11. F. W. de Bruijn en J. L. B. Grampré olièrede lc lint. G. C. Bakhoven, benevens de 2' luitt. P. van Kakum en J. G. Ducommun, allen op non-activiteit, de beide eersten bij hel 7e, de irde bij het 12e, de vierde bij het 9' en de laatste bij het le balaillon. getrokken: op verzoek, het aan den I411 luit. der inf. B. P. P. Steverl rlcend tweejarig verlof naar Nederland. Benoemdtot adjunct-archivaris het dep. van oorlog (milit. ambt. 3C klde adj.-onderofficier der infant, lor memorie F. Bruyns, thans met de waarneming dier-betrekking belast. VERSAILLES7 November, ('s nam. 1 ure 40 min.) In de onderhande lgen, die gedurende vijf dagen met den heer Thiers hebben plaats gehad, hem herhaaldelijk het aanbod gedaan tot een wapenstilstand op den ondslag van den militairen status quovoor korter of langer tijdtot kt 28 dagen, ten einde de verkiezingen in Frankrijk te doen houden met toelating daarvan ook in die gedeelten des lands, welke door onze troepen bezet zijn. De heer Thiers was, ook na andermaal met de regeling j te Parijs in overleg te zijn getreden, niet gemagligd dit een of ander aan le nemen, en verlangde vóór alles, dat men Parijs van levensmiddelen zou kunnen voorzien, zonder daarvoor een militair equivalent te kunnen aan bieden. Daar deze eisch voor de Duitsehers uit een militair oogpunt onaan nemelijk was, heeft de heer Thiers gisteren uit Parijs last ontvangen de onderhandelingen af te breken. TOURS, 7 November. De France meldt, dat de sterfte te Parijs toeneemt. Van 9 tot 15 October bedroeg het cijfer der overledenen 1610, waarvan 311 aan de pokken. HAMBURG, 7 November. (Officieel.) liet van wege de autoriteiten be kend gemaakte besluit van den 5dl" dezer, waarbij weer vergund werd de vuurtorens aan den mond der Elbe te ontsteken en de betonningen te leg gen, is ingetrokken. LONDEN, 8 November. De Times doet op nieuw het voorstel dat de groolc mogendheden aan elke oorlogvoerende partij waarborgen geve legen een niet le regtvaardigen aanvalvan den kant van Pruissen of van dien van Frankrijkop voorwaarde van de ontmanteling der vestingen in de oos telijke departementen van Frankrijk. liet bombardement van Parjjs zal eerst over veertien dagen beginnen, VERSAILLES, 7 November, 'savonds. Ten gevolge van het buit maken van twee luchtballons met. de daarin voorhanden brievenis, naar aanleiding van den inhoud dezer stukken, van wege den Duitschen opperbevelhebber een algemeen verbod uitgevaardigd, krachlens hetwelk niemand, zonder uit zondering, uit of in Parijs gelaten mag worden. De vijf personen, die zich in de ballons bevonden en gevangen genomen zijn, zullen voor een krijgs raad verschijnen. VERSAILLES, 7 Nov. 's avonds. Volgens particuliere mcdedeelingen uit Parijs zijn Jules Favre en de meeste zijner ambtgenooten voor de verkiezin gen en voor den door Thiers bewerkten wapenstilstand geweest, doch beeft Trochu daartegen geijverd en zijne meening weien door te drijven. VERSAILLES, 7 Nov. 's avonds 10 u. 30 m. Nadat de Fransche regering door den heer Thiers had doen verklaren het Duitsche aanbod van een wa penstilstand, met tijdsbepaling naar welgevallen, en op den grondslag van het militaire status quo, niet te kunnen aannemen, werd door graaf Bis marck het voorstel gedaan dat de regering van Parijs en Tours de verkie zingen zou uitschrijven zooals zij mogl goedvinden en hel tijdstip aan hem (Bismarck) mededeelen. De Duitsche legers hadden beloofd, ook zonder wa penstilstand, de verkiezingen in al de bezette deelen van Frankrijk toe te laten, te bevorderen en bare vrijheid te eerbiedigen. Daarna had Thiers aan de voorpostenlinie een onderhoud met Jules Favre en Trochu, doch hij keerde naar Versailles terug met het berigt dat hij niet gemagtigd was het Duitsche voorstel aan te nemenmaar in last had de onderhandeling af te breken. BERLIJN, 8 November. Officieel. Gharny 8 Nov. Verdun beeft gecapi tuleerd. i LEIDSCHE SCHOUWBURG. „Anna van Oostenrijk", Tooneelspel. Wanneer talentvolle en in hun tijd alvermogende mannen, als Richelieu of Mazarin, op het tooneel worden gebracht, dan zien zij zich gewoonlijk niet zeer vleiend behandeld. Zoo is de vermaarde kardinaal de Richelieu in het hierboven genoemd tooneelspel niet veel meer dan een vrij middelmatig en alledaagsch intrigant, die weinig belangstelling opwekt en dien men met pleizier ziet dwarsboomen en teleurstellen. Voor de bladzijde uit de ge schiedenis van Frankrijk, die ons in dit stuk wordt opengeslagen, heeft de liefde, en alweer de liefde, den tekst geleverd. Richelieu intrigeert tegen de koningin, Anna van Oostenrijk, omdat zij zijne liefdesaanzoeken heeft afgewezen en verlelt aan haar gemaal, Lodewijk XIII, dat zij aan den her tog van Buckingham een kostbaren diamanten strik ten geschenke heeft ge geven. Om de waarheid hiervan lc onderzoeken had de koning eenvoudig kunnen eischen, dat zij hem onmiddelijk dien strik vertoonde, maar dan zou het tooneelsluk te gauw uit zijn geweest, en hij voi'dert dus van haar dat zij op zeker feest, hetwelk tien dagen later zal plaats hebben, het genoemde kleinood dragen zal. Nu komt hel er op aan om den strik terug te krijgen en ofschoon Buckingham reeds lang weer in Engeland zit, wordt het moeilijke probleem toch naar wcnsch opgelost met behulp van de linnenjulïer der koningin: Blanche Bonacieuxen den musketier d'Artag- nan. Het plan van Richelieu mislukt en hij druipt in het laatste tafreel af, als //een suffer wien een dog hem veel te sterk, bij de ooren heeft geschud, gebeten uit het perk." De uilvoering kwam ons vrij goed, maar niet uitstekend voor. Mew. Valois had wat weinig variatie in haar spel; zij voldeed het best in de scènes met Buckinghammet den koning en Richelieuen in het slottafereel. Hare toiletten waren prachtig. De heer Faassen scheen zich een vreemde voorstelling van den Engelschen eersten minister te vormen, en de heer Peters zou ons als den Franschen eersten minister, den groolen kardinaal, beter voldaan hebben als hij wat vlugger en natuurlijker gesproken had. Mew. Picéni als Blanche en de heer Haspels als d'Arlagnan verdienen cene afzonderlijke vermelding; vooral in het achtste tafereel speelden zij beiden uitmuntend. Ook den heer Rosier Faassen zagen wij met genoegen, maar zijn rol was minder voor hem geschikt. Gaarne maken wij nog de opmerking dat het stuk, in weerwil van de groote menigte tafcreelen, vlug achter elkander werd afgespeeld. Leiden, 8 Nóv. 1870. OPGAVE VAN BRIEVEN welke in de maand September 1870 door het postkantoor te Leiden naar het buiten land zijn verzonden en die niet besteld zijn, omdat de personen, aan wien zij geadresseerd waren, op de aangewezen plaatsen onbekend waren. Geadresseerd aan- mej. Weers, le Brussel; Bergman, te Goblenz; J. G. Keulemans, J. Perrin, Baxber Kouter, allen te Londen; J. E. v. Ilerson, le Lausanne,

Leydse Courant | 1870 | | pagina 3