limTKNLANDSCHK BtilUGTKN. 1". begroeiing wegens den arbeid der gevangenen; 2\ vaststelling van de begrooling der uitgaven voor de rijksgestichten Ommerscbans en Vecnhui- j zeil, 1871; 3°. tot bekrachtiging van provinciale belastingen. De sluiting van de tentoonstelling van voorwerpen van kunst en smaak ten behoeve van het ltoode Kruis, die thans in de Gothische zaal wordt ge houden, blijft bepaald op Woensdag. 9 dezer, ten 4 ure. De entrée-gelden van die tentoonstelling zullen tussclien de verschillende kerkelijke armbestu ren te dezer plaatse verdeeld worden. EHGELA1ÏD. LONDEN 7 November. Het voorloopig onderzoek ingesteld tegen den persoon van Mac Donald, beschuldigd van schending der neutraliteitswettenomdat hij, onder het voorwendsel van een ambulance-corps te vormeneen Iersche brigade had willen oprigten, welke tegen Duitschland dienst zou doen, is met de verwij zing van den beklaagde naar de regtbank der gezworenen geëindigd. Hij is echter tegen borglogt op vrije voeten gesteld. Donderdag 11. was de hoofdstad weder in een zwaren mist gehuld ten 12 ure was reeds overal het licht ontstoken. FRANKRIJK. Het bewind der nationale verdediging heeft, ten gevolge der gebeurte nissen op 31 October, acht bataillons-chels der nationale garde te Parijs ontslagen. Onder hen bevinden zich Flourens en Millière. Sedert het gebeurde op 31 Oct. vergadert het bewind te) Parijs niet meer op het stadhuis, maar in het een of ander ministerie. De zegels van het gouvernement zijn door de oproerlingen ontvreemd. Het Journ. off. meldt dat het bewind het gebeurde van 31 Oct. wilde vergeten, maar dat er den l5len Nov. andermaal bewegingen hebben plaats gehad, waardoor de rust werd bedreigd en dat daarom het aangevangen regterlijk onderzoek krachtig zal worden voortgezet. Volgons de Corr. [lavas is de uitslag van het plebisciet te Parijs: 537,970 stemmen met ja en 02,638 met neen. Eene valsche depêche betreflende eene behaalde overwinning, met de \ernieende onderteekening van de regerings-delegatie te Tours, is aan het Joirn. Off. medegedeeld. Dit blad zegt, naar aanleiding van het bedoelde valsche berigt, dat de regering geen mededeeling van dien aard naar Tours heeft gezonden. Eene dergelijke tijding, in dezen vorm gekleed, is eene handeling, welke het misdrijf van valschheid in geschrifte in zich sluit, en bestemd is om na den afloop der stemming tot uitgangspunt te dienen voor een akte van beschuldiging jegens het gouvernement. Een instructie is be gonnen en zal, naar men hoopt, op het spoor van den schuldige brengen. Door het bewind te Tours is een rapport openbaar gemaakt van den heer de Valcourt, eenen officier van de mobile garde, die als tolk aan het hoofdkwartier van het ltijnleger te Metz verbonden is geweest, welk rap port zeer ongunstig luidt ten opzigte van den maarschalk Bazaine. Volgens dat rapport heeft die maarschalk van 18 Augustus af geenen ernstig ge- meenden uitval gedaan; zijne ondernemingen tegen de Pruissische linièn waren enkel bestemd om hem naderhand in de oogen van zjjn land en van den geschiedschrijver tot verschooning te dienen Hij was afkeerig van eene uiterste poging, waardoor altijd, zelfs wanneer zij slaagde, groote stoornis in zijn schitterend leger zou zijn gebragt, hetgeen hem, den opperbevelhebber van het Bijnleger, belet zou hebben zich verder te gedra gen als dengene, die het politieke lot van Frankrijk te beslissen had. Uit diezelfde bedenkingen was het te verklaren, waarom de maarschalk het bewind van nationale verdediging nooit heeft willen erkennen, en waarom hij tot het laatste oogenblik toe heeft gezocht de overblijfselen van de magt der keizerlijke dynastie weder te verzamelenmet het doel om een derde keizerrijk tot stand te doen komen. Toen hij eenmaal tot de overtuiging was gekomen dat hij Frankrijk en de Pruissen niet anders voor eene res tauratie der keizerlijke dynastie zou kunnen stemmen, dan door de capitu latie van zijn leger en van de stad Metz aan al de rampen onzes lands toe te voegen heeft de maarschalk zich vervolgens tot taak gesteld het tijdstip der overgave Ie bespoedigen. De heer Valcourt is door het bewind tot rid-y der van het Legioen van eer benoemden bfj het ministerie van oorlog in dienst gesteld. Een te Tours gevestigde broeder van den maarschalk Bazaine heeft aan de hh. Crémieux, Glais-Bizoin en Gambetta, onderteekenaars van het be kende manifest omtrent de overgave van Metz, een brief gerigt en openbaar gemaakt, waarin hij protesteert tegen de onbewezen beschuldigingen, in het bedoelde stuk vervat. De maarschalk Bazaine heeft, zegt hij, geen ver raad gepleegd; dit is niet mogeljjk na eene vlekkelooze veertigjarige loop baan. Weldra zal er over zijne handelingen licht opgaan. Gij hebt hem nog niet gehoord. Tot zoo lang blijf ik protesteeren met al den nadruk van een patriot en van een broeder. Uit Algiers is, dd. 30 October, het volgende berigt ontvangen: De Al- gerijnsche bevolking heeft zich zelve van het gezag der militaire bewind voerders ontslagen. De generaal Walsin-Esterhazydie ter vervanging van den generaal Durieu tot waarnemend gouverneur der kolonie was benoemd, tergde de bevolking; deswege is hij op bevel van den gemeenteraad van Al giers door de nationale garde aan boord van een schip gebragt en daarmede naar Marseille gezonden. Uit onlangs ontvangen beriglen blijkt dat te Parijs het Théatre Fran cais den 26•tt',, October weder geopend isen dat de groote Opera den 3deD November weder geopend zou worden. De dans is van de vertooningen uit- 1 gesloten, en de dames moeten er in hooge en donker gekleurde japonnen verschijnen. De toegangprijzen zijn aanmerkelijk verlaagd. De verlichting zal door middel van olielampen of vetkaarsen geschieden. Te Marseille is dezer dagen een uit 200 Albaneezen bestaand corps vrijwilligers aangekomenmet het doel om de wapenen tot verdediging Frankrijk op te vallen. 220 man der mobile garde, tot het Loire-leger behoorende en die d« hadden uitgemaakt van het corps, dat Dijon aan zijn lot heelt overgelaten zijn te Lyon aangekomen, waar zij op bevel van het gezag gevangen zj genomen. Men dacht dat de officieren gefusilleerd zouden worden, ma; dat is niet geschied. Ter hunner regtvaardiging voeren zij aan, dat de i; woners van Dijon, na het eerste gevecht vóór de stad, niet andermaal ve dedigd wilden worden; dat de nationale garde de kolven van het gewj omhoog hield bij de nadering des vijands, en dat de inwoners de Pruis» met den hoed in de hand ontvingen. Even als de gemeenteraad van Toni, heeft die van Bar-le-Duc eenpaii beslotenaan den last der Pruissische overheid in de overheerde gcvvestei om de spoortreinen door notabele ingezetenen te doen vergezellen, niett gehoorzamen. De raad heeft tegen den bedoelden last aangevoerd, datI niet eens aan de Duitsche troepenwelke met den spoortrein vervoerd w den, eenige veiligheid kan waarborgen, daar /'kwaadwilligen aan gej enkele natie loebehooren, en er niet voor zouden terugdeinzen om zoet Fransch als Pruissisch bloed te plengen," en dat, indien het belang defensie medebragt. het vervoer der Duitsche troepen te belemmeren of beletten, ook de Fransche krijgslieden niet zouden nalaten, op de sp# treinen te vurenovertuigddat hunne landgenoolendie op de locomoi plaats hadden genomen, hun leven gaarne ten ofter zouden brengen, indi dit hun vaderland tot nut kon strekken. De maire van Beims echter is; dwongen geworden tussclien twee Duitsche lanciers op eene locomotief pij te nemen. P R U I S S EX. BERLIJN, 7 November. De Slaals-Anz. geeft een overzigt van de verrigtingen der Duit» troepen voor Parijs. Aan het slot wordt gezegd: Na de capitulatiei Metz en van het leger van den maarschalk Bazaine is de toestand van hoofdstad en van het gansche land nog veel ongunstiger geworden dan voren; en het besef hiervan zal in weerwil van de heerscbende verblindt toch eindelijk levendig moeten worden. Alle verdere voorbereidselen den aanval zijn inmiddels gedurende dat tijdvak van zes weken zoo ver vorderddat voor hel openen van den aanval niets meer vereischt wt dan het bevel van den koninklijken opperveldheer. Reeds vroeger is gemeld dat de Fransche bezetting van het fort Denis in den morgen van 29 Oct. een uitval gedaan en zich toen zoo veel moeite meester gemaakt heeft van het dorp Bourget," alwaar slêi eene zwakke Duitsche bezetting lag, en dat dit dorp later werd heroti Men verneemt daaromtrent thans het volgende.- De Franschen begoi dadelijk met het opwerpen van verschansingen en aarden werken. De krt prins van Saksen gaf terstond bevel het dorp tot eiken prijs te hei men. Hij gaf hiertoe de noodigc bevelen aan de tweede divisie der pi en stelde verder onderscheidene troepen van het vierde armeecorps lei schikking. Daarop werd de plaats omsingeld en met granaten besch Aanvankelijk baatte dit niet, doordien de Franschen er goede schuilho hadden, waaruit zij eerst konden verdreven worden nadat er van del schers 30 officieren en 400 man buiten gevecht waren gesteld. Nadat e< het gevecht een tijd lang was voortgezet, namen de Dnitschers heti weêr in bezit, waarbij het geheele Fransche garnizoen gevangen genomen. Het fort Mortier, nabij Neubreisachheeft gecapituleerd. Bij die legenheid zijn 220 man krijgsgevangen gemaaktterwijl 5 stukken ges in onze handen vielen. -- Zalurdag 11. zijn de 53 Fransche adelaars uit Metz te Berlijn aai bragl en in het koninklijk arsenaal gedeponeerd. De afdecling, die met transport werd belast, werd aan het 1'otsdammer station opgewachti een militairen stoet, die de veroverde veldteekens in ontvangst nam. het hoofd van dien stoet reden de gouverneur-generaal en de militaire verueur van Berlijn. Daarna volgde het muziekcorps van het cadettenco benevens 53 onderofficieren, die ieder een Franschen adelaar droegen begeleid door een bataillon fuseliers, grenadiers en gardetroepen. Onder toeloop eener ontelbare menigte begaf zich de stoet door de stad naar arsenaal, waar de adelaars met de gebruikelijke plegtigheden werdei geleverd. Tijdens de heer Thiers zich tussclien Versailles en Parijs heci weder bewoog, had er voor hem aan de voorposten eenig oponthoud pli en ontstond er een gesprek tussclien hem en eenige Pruissische officii De heer Thiers verwonderde er zich over dat de officieren zoo vloe Fransch spraken, en gaf zijn leedwezen er over te kennen, dat de Fran officieren over het algemeen in taalkennis en andere kundigheden niet ontwikkeld zijn als de Duitsche. Hij sprak ook nog over den eisch tol stand van den Elzas en Lotharingen, en meende dat Pruissen in 1 oorlog wel zóóveel roem had behaald, dat liet die landen kon missen, zijn gesprek noemde hij generaal Moftke een der eerste krijgskundigen onze eeuw. En wat de Pruissische officieren betrof, *die hebben.") hij, //gewerkt; terwijl de onze er zich slechts op verlieten dat helFraii leger onoverwinnelijk was." Uil de capitulatie van Metz nam hij ai ding tot eene lofrede op Bazaine, wiens verleden en persoonlijk kari hij als hoogst eervol beschouwde. In den loop van het gesprek kwam ter sprake dat ook de gewezen minister van oorlog, maarschalk Lebt te Metz in handen der Pruissen was gevallen. "Zou het u niet aangei zijn als wij hem aan de Franschen uitleverden?" vroeg een Pruissisch cier al schertsende. Neen, antwoordde een der hceren, die Thiers vers den, "het zou mij integendeel veel genoegen doen, wanneer hij bij del sche troepen tot opperbevelhebber werd benoemd." Vervolgens liep lid sprek over den keizer, waarbij een der officieren te kennen gaf, dal deze bij de uitlevering der krijgsgevangenen wel eens naar Frankrijk

Leydse Courant | 1870 | | pagina 2